Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D3100  (Pročitano 19290 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #20 poslato: Januar 12, 2011, 06:47:59 posle podne »
Pozdrav i dobro dosao!
Ovde na sajtu PCFOTO.BIZ imas detaljan test EOS 1000D, a dok ne izadje za D3100 u opticaju je kratak pregled za isti model, linkovi su:

http://pcfoto.biz/canon-eos-1000d-veliki-test
http://pcfoto.biz/nikon-d3100-preview

Canon 1000d je jako dobra kupovina, senzor mu se pokazao kao najbolji u klasi, ali je sad po meni ipak malo nepravedno ga porediti sa Nikon D3100, jer je ovaj drugi dve godine mladji, i isto toliko savremeniji. Slazem se sa Emilijenom, gotovo smo svi sigurni da ce u prvim mesecima 2011. Canon EOS 1000D dobiti dostojnog naslednika koji ce bez problema da parira Nikon D3100, pa kako si kupovinu planirao krajem ove godine, imas sigurno jako puno vremena da doneses pravu odluku, vreme je na tvojoj strani.

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #21 poslato: Januar 12, 2011, 09:14:41 posle podne »
Samo jos da se naoruzam strpljenjem da sacekam kraj godine ... danas sam se na kratko igrao s 1000d i odusevljen sam bio, kad sam se vratio kuci u uzeo svoj S5 u ruke, malo sam se smorio :)

Crni bombarder, koji objektiv predlazes za aeromitinge?
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #22 poslato: Januar 12, 2011, 09:26:35 posle podne »
Na to pitanje bi drug Beske mogao da da najbolji odgovor  ;)
Mislim da kao pocetniku u dSLR vodama, tebi je najbolje da ides za pocetak na neki Canon 55-250 IS ili Nikon 55-200 VR (novi 55-300 VR je jos skup), zavisno koje telo uzmes sa KIT (18-55 IS/VR) objektivom. Nisu bas za aeromitinge, ali oba vrede svaki EUR.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #23 poslato: Januar 12, 2011, 09:37:27 posle podne »
Planiram da dam nekih 700e, pa sta budem mogao da uklopim u to, ali tek pred kraj godine,

Mnogo vode ima da proteče do tada.
U medjuvremenu čituckaj http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/literatura/skola-fotografije-dulijano-belic/
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #24 poslato: Januar 12, 2011, 09:55:13 posle podne »
Na to pitanje bi drug Beske mogao da da najbolji odgovor  ;)

pa, kada su aero mitinzi u pitanju postoji zaista mnogo faktora koji moras uzeti u obzir pri izboru adekvatnog stakla za jednu takvu manifstaciju.

u sustini najvaznija stvar je na kojoj udaljenosti se odvija program od mesta na kome se nalazis, a to se uglavnom nikad tacno ne moze znati...

ponekad je i 200 mm sasvim dovoljno...





...dok je recimo na batajnickom mitingu 2009. cak i sa prajmom od 300 mm tesko bilo izvuci nesto bolje od ovoga







i bas zbog ovakvih (i slicnih manifestacija) je od skoro u mom rancu nasla mesto i jedna prava dalekometna Sigma, 150-500 f/5-6.3 OS

videcemo kako ce se ona pokazati prvom sledecom prilikom. ;)

Pozz

« Poslednja izmena: Januar 12, 2011, 09:58:14 posle podne od strane beske »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #25 poslato: Januar 13, 2011, 11:13:29 posle podne »
Ima starih tema na ovom forumu vezanih za avione















i sve to sa vrlo skromnom fotoopremom

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #26 poslato: Januar 17, 2011, 08:05:30 pre podne »
postavio sam par slika a aeromitinga na podforumu fotografija/ostalo/avioni i jos ponesto .... pomogli bi mi komentari...
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže madscientist

  • Junior
  • *
  • Poruke: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 01, 2013, 01:16:32 pre podne »
Svaka cast na detaljnom opisu u prvom postu :) Dvoumio sam se oko kupovine Canona Eos 1100d i Nikona D3100, a nikon je poneo pobedu zbog veceg senzora, 11 fokusnih tacaka, full HD videa, live view-a, veceg ekrana, mogucnosti zamene kartice dok je aparat na stativu.... i jos par sitnica.

Planiram da ga koristim za snimanje i fotografisanje koncerata, priredbi i sl. pa me zanima kakav je po tom pitanju jer uglavnom sve testove koje sam pogledao su rađeni u studiju sa aparatom na stativu. Zanci zanima me kakav je na "terenu", pri slabom osvetljenju i bez blica i stativa, moji fuji finepix S5700 i S4000 daju prosečne fotografije, ali opet sa previše šuma, "noisa" ... ili kako se već zove, mada opet to su CCD senzor od 5.744 x 4.308 mm i na S4000 CMOS 6.2x4.6mm naspram Nikonovih 23.1mm x 15.4mm.

Video mi je takođe jedna od bitnijih stavki jer radim kao kamerman/monzažer, video sam da je kvalitet odličan, VR malo pomaže pri stabilizaciji, autofokus je užas za brze pokrete, a audio je čisto tu da bih mogao da sinhronizujem audio sa bubica. Jedino šta me tu zanima šta aparat radi kad se dostigne max.veličina fajla od 4Gb koja staje na memorijsku FAT32 karticu? Da li jednostavno prekine snimanje, nastavi snimanje novog fajla...?


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 01, 2013, 01:36:22 pre podne »
D3100 nema Manual video mod, sve je na automatici. Većina DSLR-ova je na terenu i iz ruke vrlo nezgrapna.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 01, 2013, 10:14:43 pre podne »
Moja iskustva sa D3100 su vrlo skromna. Ostalo mi je u sećanju da zum u LV daje vrlo kockaste rezultate i da nije baš upotrebljiv za razliku od Canona. Takođe mislim da AF fokus u slabijim svetlosnim uslovima nije baš dobar.
Najbolje ako imaš mogućnosti da probaš. Sve ovo je samo u teoriji. Najbolje da probaš. Znam ko ima D3100 pa ako si blizu NS, sredićemo nešto.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže madscientist

  • Junior
  • *
  • Poruke: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 01, 2013, 12:17:15 posle podne »
Par puta sam uzeo D3100 crvene boje od koleginice na 5 minuta, ali uvek je baterija bila pri kraju pa i nije bilo nekog detaljnog testa :) Ona se sad preselila u NS, dogovaramo se vec dva meseca da se nađemo i odemo na piće taman da isprobam aparat, ali nikako da stignem od posla. Kad  kažeš "za razliku od Canona" misliš uokvirno na sve entry level dslr Canon modele ili na svoj 600D? AF pri snimanju videa nemam u planu često da koristim, radim kao kamerman i više volim da podesim sve na "ručno", znam da onda ovaj aparat možda i nije za mene, ali nemam za bolje :)
Pošto sam početnik u DSLR vodama, ne razumem kako zum prourokuje "kockaste rezultate"? Ako je u pitanju kit objektiv, to nije onda toliki problem jer će se kad tad menjati.


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 01, 2013, 02:17:02 posle podne »
Ekran mu je mnogo lošiji od bilo kog Canon-ovog, računajući od 550D nadalje.
Nema full HD. (ima samo u 24 fps, ali naša struja radi na 50 Hz)
Nema manuelnu kontrolu parametara, dakle ne možeš da podesisš shutter speed, ISO i blendu po želji.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 01, 2013, 02:33:50 posle podne »
Da te pitam ovako malo. Na koliko fps su filmovi?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 01, 2013, 03:13:35 posle podne »
Na 24, što to?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže MaxFoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 115
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 01, 2013, 03:24:49 posle podne »
Ja inace koristim d3100 i skoro sam provalio neke cake oko videa.

Naime, uspevam da postavim blendu koju hocu tako sto postavim kruzic na "A" zatim namestim zeljeni otvor blende i WB i onda okrenem okidac za LV.

Postoji mogucnost i za podesavanje ekspozicije tokom snimanja time sto drzis pritisnuto gornje +/- dugme  i istovremeno okreces tockic na aparatu u zavisnosti da li zelis da podeksponiras ili preeksponiras.


Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 01, 2013, 03:26:49 posle podne »
Na 24, što to?

Onda mi nije jasan komentar da nema FullHD mada glavnina FullHD materijala je 1080p i 24hz, HDTV materijali su u pravilu 720p ili 1080i i zamisli nijedno nije FullHD...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 01, 2013, 03:36:13 posle podne »
@madscientist
Mislim kada uđeš u Live view i zumiras softverski da bi bolje video detalje na nivou piksela.
Pretposatavljam da je na svim Canonima isto, x5 ili x10 i da koristi krop tog dela senzora, a ne digitalni zum za prikaz.
To ne utiče na snimak i nema veze sa objektivom, već samo sa mogućnošću da bolje vidiš detalje.

Inače ako si tesan sa  budžetom probaj da netegneš neki 550D i stavi Magic Lantern - prava stvar za  tebe.
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2013, 03:40:42 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 01, 2013, 03:56:05 posle podne »
Meni nije jasan tvoj komentar jer reprodukcija materijala nema veze sa snimanjem.
U Evropi je struja 50 Hz i koristi se PAL sistem (25 fps) u Americi je 60 Hz i koriste NTSC (30 fps).

Ako hoće da izbegne flickering pod veštačkim svetlom treba da se pridržava tih parametara. Ako neće, postoji opcija da snima 24 fps u područjima gde je svetlo priključeno na 50 Hz tako što će da podesi shutter speed da uhvati celi broj poluperioda. To bi konkretno bilo 1/100, 2/100 ili 3/100, ali D3100 nema opciju podešavanja toga parametra tokom snimanja videa. To se ranije radilo podešavanjem ugla na analognoj filmskoj kameri.

Imaće FullHD ako snima na dnevnoj svetlosti (ili koristi posebno flicker-free osvetljenje kao preskupi HMI).

Evo ga kvik kalkulator koga zanima:
http://www.red.com/tools/flicker-free-video

p.s. Evo da dopunim o izvorima svetla:
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2013, 04:28:09 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže madscientist

  • Junior
  • *
  • Poruke: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 01, 2013, 09:52:36 posle podne »
@pericha - pročitao sam tvoj post na brzinu dok sam bio na poslu pa nisam skontao šta si hteo reći, ali da... sad razumem. Sad sam pogledao video o Magic Lantern i mogu ti reći da bi mi tako nešto dosta pomoglo, a našao sam i polovne 550D za male pare pa mi sad preostaje malo da se raspitam o tom modelu.

Ovde se sležem sa cronnin-om, koristim već duže vreme NTSC kameru za posao. Malo smo odužili o videu i ako mi on tu nije najvažnija stavka. Bitno mi je samo da se dobro snalazi u "low light" situacijama, šta sam video na yt par videa da se savršeno snalazi za razliku od mojih drugih digitalnih kamera. Pogledao sam skoro sve i jedan video o Nikonu D3100, a promašio sam jedan od Jared Polin-a gde spominje mogućnosti aparata i snimanja videa. Upravo sam našao podatak koji me je i najviše zanimao, a to je šta se dešava kad aparat napravi video fajl veći od 4Gb na FAT32 kartici koja to ne podržava. Odgovor je: aparat pravi fajlove veličine 1.29Gb, a to znači da je moguće snimanje do 10 minuta:

   

Najradije bih već sutra otišao da ga kupim, ali strpiću se jos mesec do dva čisto da se raspitam oko svih mogućnosti :)

@MaxFoto - Vidim da si "početnik" na forumu. Kad si nabavio D3100? Da li si zadovoljan sa njim? Misliš da si mogao proći bolje za iste pare?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3100
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 02, 2013, 12:13:16 pre podne »
@madscientist
Ako Ti video spada u bitnije stavke, preporučujem da batališ Nikon i baziraš se na Canon ponudu. Po tom pitanju je daleko bolji izbor. Pisali smo o tome mnogo puta, pa odradi pretragu. Ali, u najkraćem - izbor objektiva je veći (Canon radi sa praktično svim staklima koja možeš naći - matora, stara, manuelna, AF...), kontrole su potpuno manuelne, displej je bolji i formatom prilagođeniji senzoru, što znači i u video modu itd.

Ako je fotografija ipak primarna, onda možeš da zanemariš ovo što sam pisao i po tom pitanju ćeš biti srećan sa D3100.

Pozdrav