Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D3100  (Pročitano 19281 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Na prvi pogled... Nikon D3100
« poslato: Oktobar 01, 2010, 02:33:26 posle podne »
TIMELINE

Neko je jednom rekao: „konj najbrže trči kada ima druge da ih stigne i prestigne“. Ova čuvena izjava možda i najbolje opisuje važnost zdrave konkurencije za dobrobit tržišta, a kroz vekove je iznova dokazivana. Otvoreno laktanje za tržišne pozicije intezivirano je poslednjih godina, na svim nivoima, a borba se vodi do poslednjeg kupca. Posebno žestoko je postalo upravo u najjeftinijem rangu ponude. Učestalo smenjivanje dva glavna konkurenta na vrhu liste najprodavanijih, pokazuje definitivni kraj dugogodišnje dominacije samo jednog proizvođača.

 
Skoro zanemarujući izvanredne rezultate koje, nezavisno od proizvođača, beleži prodaja najjeftinijih („entry-level“) DSLR-ova, Nikon je dugo odlagao da napravi tehnološki iskorak ka modernijem dizajnu najjeftinijih tela, koji bi njihovom predstavniku osigurao još bolji tržišni udeo. Ako se i može zažmuriti na činjenicu da D60 nije doneo senzor koji značajno odskače od prethodnika (D40x), opravdanja je teško naći za D3000 koji je, suprotno očekivanjima, zadržao sada već prevaziđeni senzor u CCD tehnologiji.

 
Kako je D3000 bio prvi predstavnik nove Nikonove nomenklature, kojom je konačno trebalo dovesti u red, inače vrlo konfuznu hijerarhiju među klasama, zaostatak starih tehnologija u njemu je doveo do toga da je i najava D3100 propraćena izvesnom dozom skepse. Kontradiktornost i potpuno odustvo logike prilikom kumovanja aparatima, ostali su skoro zaštitni znak Nikona, a ovaj put su izgleda delovali i talično, pa su izmene u odnosu na D3000, slobodno se može reći – korenite. Možda ne u meri da ćete pasti u delirijum, ali sasvim lagodno možemo reći da je Nikon D3100 najava još žešće borbe na svim nivoima i vrlo verovatno, novi pretedent za titulu najprodavanijeg DSLR-a u narednom periodu.

 
Čemu smo se nadali, a šta smo dočekali?

Nikon D3100 preview
« Poslednja izmena: Jul 03, 2011, 02:17:37 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 01, 2010, 02:36:13 posle podne »
Hvala...ubedljivo ste najbrzi kod nas...  ;D
Bice jos bolje kada detaljan test bude gotov.
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2010, 02:58:39 posle podne od strane Kappri »
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 01, 2010, 05:43:46 posle podne »
 :) :) :)

Pazi kad je ispoštovao tradiciju koju već dugo neguje Nikon ... i uslikao Nikon sa Canonom.
Dakle, preview obećava ...  :) :)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 01, 2010, 05:47:25 posle podne »
Ma, gde li samo nadje taj 60D?  :D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 01, 2010, 05:51:30 posle podne »
:) :) :)

Pazi kad je ispoštovao tradiciju koju već dugo neguje Nikon ... i uslikao Nikon sa Canonom.
Dakle, preview obećava ...  :) :)



 :D :D :D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 02, 2010, 12:23:23 posle podne »
Kao što elementarna kultura nalaže,  Draganove testove uvek dobro pročitam DVA puta, i sve slike svučem na računar pa ih fino pogledam.
Ovaj Hands-on Preview je zadržao tradiciju kvalitetno napisanog štiva, rađenog od strane istog autora i pod identičnim uslovima, ostavljajući još jedan pisani trag koji nam za kasnije ostavlja mogućnost poređenja sa nekim drugim aparatom.
E sad, zašto pominjem to poređenje?

Zato što je prvo što sam uočio gledajući fotografije iz ovog kratkog testa, ... bio utisak da ovaj aparat nije pravazišao kvalitet fotografije koju nudi Canon 1000d.
Da, rizikujem da me nasvirate kao ostrašćenog Canondžiju, ali gledajući ove fotografije ... uf ... bolje da ne pričam šta sam sve poredio sa čime. :)

Sve je to u redu, jer na kraju stranice ispod slika, lepo piše:
NAPOMENA: Aparat iz ovog kratkog prikaza je iz „pre-production“ („sample“) serije i kao takav ne mora oslikavati mogućnosti konačne verzije aparata koji će se pojaviti na tržištu.

Tako da, uzdržaću se od daljih komentara jer sam svestan da postoji mnogo razloga zbog kojih fotografije jesu, počev od toga što PS ne otvara fajlove iz Nikona d3100, pa je očigledno spas potražen u NX-u.

Detaljni test će nam verovatno prižiti mnogo više, pa ćemo moći valjda i sa većom sigurnošću iznositi neke utiske.
Ovako, na papiru ... kao što reče Storm:

''Specifikacije k’o specifikacije, prepričavaju uglavnom teoretske sposobnosti aparata, a vrlo malo zadiru u praktične primene, za koje je ipak potrebno provesti izvesno vreme sa aparatom i što bi rekli – „baciti ga na muke“ u raznorodnim uslovima, koji bi se u proseku mogli poklopiti sa onim što zanima i prosečnog korisnika.''

Eto tako.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 02, 2010, 05:01:55 posle podne »
Hvala za komentare :)

Da, problem možda jeste u tome što ACR ni u najnovijoj verziji ne pruža podršku za NEF-ove Nikona D3100, dok je Canon EOS 60D recimo podržan (!). Najnoviji Nikon CaptureNX2, verzije 2.2.5 jedini otvara RAW sa D3100, ali izgleda da sama aplikacija ima neke bagove i često se pojedine opcije gube, zbog čega sam u par navrata bio na ivici nervnog sloma. :)

I da, ne bih se zaletao sa ocenama - meni ovo deluje sasvim solidno. Pogotovo što je ovo Nikonov prvenac u kategoriji "iznad 12MP" u krop formatu, tako da je potrebno vreme da se skonta dobitna kombinacija u postprocesu. JPEG je, jasno, prilično beznačajan. Moguće je da se Nikon nije snašao sa novom rezolucijom, a osim toga, kao što si rekao - ovo nije serijski primerak aparata, pa do krajnjeg proizvoda ostaje još malo lufta za softversko peglanje.

Neke fotke (one urađene sa 16-85 VR, prvenstveno) jesu mekše nego što se očekuje. Ja sam bio ubeđen da će upravo 16-85 da se pokaže odlično, ali sam pogrešio - očigledno je da je to staklo ipak neprilagođeno za novonastalu situaciju, pa otud i takav rezultat. I da, imam utisak da Active-D lighting malo ume da pretera, pa sam ga eliminisao već nakon dan-dva korišćenja ovog aparata.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 02, 2010, 06:13:10 posle podne »

Zato što je prvo što sam uočio gledajući fotografije iz ovog kratkog testa, ... bio utisak da ovaj aparat nije pravazišao kvalitet fotografije koju nudi Canon 1000d.

Nista to nije strasno, jer ni Canoni bas nesto nisu prevazisli ono sto daje 1000D  ;)



Ja sam bio ubeđen da će upravo 16-85 da se pokaže odlično, ali sam pogrešio

Pokusaj sa 18-105
« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2010, 06:16:05 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 02, 2010, 06:49:46 posle podne »
Pa pazi, ja stvarno ne znam kakav treba zaključak da izvučem iz ova tri kropa, koji su izvadjene iz prve fotografije, koja je među primerima.
Da prostiš, ali ja onaj treći krop ne mogu da dobijem ni sa mojim 350d u predvečerje na ISO 800, sa staklom od 100 dolara.


Pošto je isključen FAKTOR STORM,  onda je ostalo da spoznam samo da li je ovaj d3100 to što mislim da jeste ili je taj 16-85 to što jeste.

There Must Be An Explanation For This....  :) :) ... zato ipak da ne prenagljujem ... jelte.
« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2010, 06:55:16 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 02, 2010, 06:59:00 posle podne »
Da... sve vreme nesto gledam, i...

Kazu da se od neadekvatnih sastojaka pita ne pravi...

To ovoga puta cak ni FAKTOR STORM nije uspeo slagom sa sve jagodicom na vrhu u vidu tekstualnog dela da zasladi. Previse je otuzan utisak koji same slike pruzaju.

Za moj zeludac, previse  ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2010, 07:01:48 posle podne od strane beske »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 02, 2010, 07:06:04 posle podne »
Nista to nije strasno, jer ni Canoni bas nesto nisu prevazisli ono sto daje 1000D  ;)

Pazi, i o tome može da se priča ... neko vreme, dok se svrati do testova koje napravio storm, za 550d i 7d ... pa pogledaš slike.
Sad je već mnogo lakše da se priča o tome.

Vremenom će biti sve više testova, pa i više informacija ... crno na belo u koloru. :)

PS
Dobro ne reče IXUS :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 02, 2010, 07:42:51 posle podne »
Treba napomenuti da Storm od jednog aparata ipak izvlaci maximum pa slika o 550 i 7 nije bas realna.

Realno su oni skromniji od onoga sto Stormovi testovi pokazuju.  Svakako treba ovo imati na umu.



PS
Dobro ne reče IXUS :D


Mislis dr.Ixus  ;D

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 02, 2010, 07:52:33 posle podne »
Treba napomenuti da Storm od jednog aparata ipak izvlaci maximum pa slika o 550 i 7 nije bas realna.

Realno su oni skromniji od onoga sto Stormovi testovi pokazuju.  Svakako treba ovo imati na umu.


Pa kako TEK onda da shvatimo rezultate ovog D3100 N-esretnika ?

Ako je suditi po njima, on bi bio dobar samo za akvarel tehniku, samo ovog puta u digitalnoj formi. ;D

Pozz



« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2010, 07:54:12 posle podne od strane beske »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 02, 2010, 07:58:46 posle podne »
Ipak su to preliminarne fotke.

Verujem da ce finalne biti bolje. Uostalom, 3100 je aparat u najnizoj klasi pa je nerealno ocekivati munje i gromove.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 02, 2010, 09:05:40 posle podne »
Treba napomenuti da Storm od jednog aparata ipak izvlaci maximum pa slika o 550 i 7 nije bas realna.

Realno su oni skromniji od onoga sto Stormovi testovi pokazuju.  Svakako treba ovo imati na umu.

Čuj, Bugatti Veyron se prodaje zato što su probne vožnje pokazale da može preko 430km/h
80km/h, mogu i sa jugićem
« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2010, 09:09:19 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #15 poslato: Novembar 25, 2010, 08:32:35 pre podne »
Zanimljivo je da Nikon trenutno caruje sa ponudom aparata koji se kreću u okviru 500 evra, bilo kada je u pitanju samo telo ili sa nekim kit objektivom.

D3000, D3100, D5000 ... dok Canon nema ama baš ništa, osim ako ne računamo neki zaostali Canon 1000d.
Zaista počinjem da verujem u onu Ljubinu teoriju da Nikon i Canon poseduje isti baja, pa onda u talasima izbacuju gomile aparata .
Ako je tako, onda nas čeka još jedan Nikon talas.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #16 poslato: Novembar 25, 2010, 09:40:32 pre podne »
Joj Zoki, nije to moja teorija, i ja sam to procitao na par mesta na Netu, i meni zvuci prosto neverovatno.

Sto se tice Canon EOS 1000D modela, njega ce tek da bude. Narednih dana ce Srbija biti preplavljena bilbordima, u pitanju je Canon akcija gde ce se nuditi dva modela:
- Canon EOS 1000D KIT (18-55 no IS) + SD 8GB, cena 47.999 rsd.
- Canon IXUS 105 IS, cena 15.999 rsd.
Ja sam na  PCFOTO.BIZ  vec napravio svoje komplete sa dodatnom baterijom, torbicom, karticom...

I da se vratim na temu, Canon jos uvek ima u ponudi EOS 500D, znaci taj model zvanicno nije prestao da se proizvodi, a isto je znaci i sa EOS 1000D, koji treba za sad da konkurisu Nikon modelima koje si nabrojao. Verujem da ce pocetkom naredne godine EOS 1000D prvi dobiti svog naslednika.

POZZ
« Poslednja izmena: Novembar 25, 2010, 09:44:16 pre podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #17 poslato: Januar 12, 2011, 09:54:30 pre podne »
Pozdrav!!!

Nov sam na forumu iako ga pratim vec neko vreme, nekih godinu dana. Trenutno posedujem aparat Canon S5 IS koji sam kupio pre neke 2 godine i planiram njegovu zamenu u daljoj buducnosti! Smeško Smeško mozda negde pred kraj ove godine!!!

Odlucio sam se za DSLR neki ..... e sad tu stupate na scenu vi iskusni forumasi i fotografi. Posle kraceg gledanja po netu i ovom forumu  dvoumim se izmedju Canon EOS 1000d i nikona D3100. Moram da naglasim da mi fotoaparat treba i za "kucnu upotrebu" i za fotografisanje na aeromitinzima, tako da je pomoc oko izbora aparata i objektiva neophodna i dobrodosla!!!

Takodje ako imate neku literaturu da mi preporucite, ne bi bilo lose posto skoro da nista ne znam o SLR-ovima a spreman sam da ucim!!!
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #18 poslato: Januar 12, 2011, 04:46:55 posle podne »
Mislim da ce uskoro da se pojavi naslednik canonovog 1000d, tako da bi mozda mogo da sacekas njega. Za sada po meni bi izbor bio 1000d, kad gledas ulozeno-dobijeno i ostaje ti vise para za neki 18-135 ili 55-250, eventualno 70-300 ako si pri parama, posto si naveo da si zainteresovan za aero mitinge. Mada opet 3100 ima noviji senzor, ima i hd. I nisam nesto od pomoci. :)
« Poslednja izmena: Januar 12, 2011, 05:08:56 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100 na prvi pogled
« Odgovor #19 poslato: Januar 12, 2011, 06:43:30 posle podne »
Emilijen, svaka pomoc je dobrodosla!  ;D

Planiram da dam nekih 700e, pa sta budem mogao da uklopim u to, ali tek pred kraj godine, pa cu verovatno sacekati naslednika Canona.
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8