Autor Tema: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima  (Pročitano 24932 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« poslato: Septembar 27, 2010, 10:07:30 posle podne »
Pozdrav ljudi,

Moja draga i ja već neko vreme planiramo da uđemo u svet DSLR-a ali nikako da se odlučimo za model.
Taman se rešimo za d3000 kad na nekom forumu pročitamo da je neki senzor zastareo i da se u novijim modelima pojavio neki CMOS koji je super i strava i mi naravno odustanemo  :P
Cilj nam je da kupimo dobar aparat (znam da su u principu svi dobri za početnika) koji nećemo morati u neko skorije vreme da upgradujemo.
Može li nas ko posavetovati po ovom pitanju?

Unapred hvala

Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #1 poslato: Septembar 27, 2010, 10:43:14 posle podne »
Pozdrav i dobrodosao. Nikon D3000 nije los za pocetak, ali njegov vrsnjak Canon 1000D je znacajno boji, oni su slicnog cenovnog ranga. Onda slede jaci modeli, ne znam koliki je zacrtani budzet, ali mislim da cete za to sto vama treba biti jako zadovoljni i sa EOS 1000D, eventualno ici na 50mm f/1.8 objektiv, i jedan "univerzalac" ako necete KIT objektiv. Posle slede Nikon D5000, D3100, Canon 500D, 550D, ali oni su znacajno skuplji.
Pozdrav.

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #2 poslato: Septembar 27, 2010, 11:00:23 posle podne »
Pozdrav i dobrodosao. Nikon D3000 nije los za pocetak, ali njegov vrsnjak Canon 1000D je znacajno boji, oni su slicnog cenovnog ranga. Onda slede jaci modeli, ne znam koliki je zacrtani budzet, ali mislim da cete za to sto vama treba biti jako zadovoljni i sa EOS 1000D, eventualno ici na 50mm f/1.8 objektiv, i jedan "univerzalac" ako necete KIT objektiv. Posle slede Nikon D5000, D3100, Canon 500D, 550D, ali oni su znacajno skuplji.
Pozdrav.

Hvala na ovako brzom odgovoru.
Upravo gledam jedan Mađarski sajt za aparate i nemogu da verujem koja je razlika u ceni tamo i ovde!
Npr Nikon D3100 kit digitálneho fotoaparátu (s 18-55mm DX VR objektívom) 595,12 e, a Nikon digitálny fotoaparát D5000 kit (s 18-55mm DX VR + 55-200mm DX VR objektívom) 714,24
Meni se to čini kao super cena, pogotovu što možeš da vratiš pdv.
Ovo nam drastično povećava granicu kvaliteta aparata  :D


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #3 poslato: Septembar 27, 2010, 11:20:22 posle podne »
Ako mogucnosti dozvoljavaju treba razmisljati o jednom od ta dva (D3100/D5000), znatno su napredniji u svakom smislu od osnovnog modela D3000.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #4 poslato: Septembar 27, 2010, 11:35:20 posle podne »
PDV mozes dobiti nazad jedino ako regularno prijavis aparat na carini, pritom platis carinu i PDV kod nas... Dakle, slaba vajda... :)
I jesi li jednog trenutka pomislio na garanciju?

Pozz

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #5 poslato: Septembar 28, 2010, 11:34:27 pre podne »
Ovo sto Mihailo kaze. Vodi racuma o garanciji.
Mislim, nisam siguran, da moyes da vratis porez i bez prijavljivanja aparata, ali onda rizikujes da te na nasoj carini uhvate i i da platis poveliku kaznu. Postoje nacini da se to zaobidje... imaju cak i ljudi koji se bave takvim uvozom ali... Sve se to (opet kazem PO MOM MISLJENJU) svelo na skuplja-pita-nego-tepsija.

Kad sam bio u situaciji u kojoj si ti sad ja sam se odlucio za varijantu polovnog tela (i ni u jednom trenutku se nisam pokajao). To svi koji se bave fotografijom preporucuju. Novo telo vrlo brzo gubi cenu.

Ne bi bilo lose da kazes cenovni okvir pa da mozemo otprilike da ti kazemo koje su ti opcije.
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #6 poslato: Septembar 28, 2010, 02:19:29 posle podne »
Kako proveriti ispravnost polovnog tele? Sta treba prekontrolisati kad se proba? Kako biti siguran da nije neka prej....botina?
« Poslednja izmena: Septembar 28, 2010, 02:21:19 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #7 poslato: Septembar 28, 2010, 06:57:10 posle podne »
Hmmm, nije to ni tako jednostavno...
Proveriti broj okidanja, probati sa vise objektiva, spoljni izgled ne treba ni da ti pominjem, par kartica izmenjati...
Utvrditi da li ima front/back fokus, mada ovo zavisi i od objektiva...
Ali ako nisi siguran, odneses u servis na pregled, platis koliko treba i miran si... Miran u smislu, neko drugi ga je pretresao umesto tebe, ali nikad ne znas kad ce pandrknuti shutter, zavesica... ;D

Pozz

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #8 poslato: Septembar 28, 2010, 07:08:16 posle podne »
Znaci lutrija. ;D

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #9 poslato: Septembar 28, 2010, 07:36:26 posle podne »
Tako nekako... Evo ja sad prodajem moj aparat jednom drugaru, i zna kako ja pazim na opremu i sve, al' dzaba, uvek postoji ono ALI...
Ako vec uzimas polovan gledaj da mu je ostalo bar jos 6 meseci garancije... Mada i to je tesko, sve se redje nalaze mladi polovnjaci...

Pozz

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #10 poslato: Septembar 28, 2010, 07:50:32 posle podne »
Ovo sto Mihailo kaze. Vodi racuma o garanciji.
Mislim, nisam siguran, da moyes da vratis porez i bez prijavljivanja aparata, ali onda rizikujes da te na nasoj carini uhvate i i da platis poveliku kaznu. Postoje nacini da se to zaobidje... imaju cak i ljudi koji se bave takvim uvozom ali... Sve se to (opet kazem PO MOM MISLJENJU) svelo na skuplja-pita-nego-tepsija.

Kad sam bio u situaciji u kojoj si ti sad ja sam se odlucio za varijantu polovnog tela (i ni u jednom trenutku se nisam pokajao). To svi koji se bave fotografijom preporucuju. Novo telo vrlo brzo gubi cenu.

Ne bi bilo lose da kazes cenovni okvir pa da mozemo otprilike da ti kazemo koje su ti opcije.

Hvala na savetima, pre dve godine sam putovao avionom u Nemačku, po povratku sam za kojekakve sitnice pa i za neke veće stvari tipa kožna jakna na Minhenskom aerodromu tražio povraćaj poreza sa obećanjem da ću to uredno prijaviti na našoj carini  ;D
Dobio sam povraćaj novca a naši carinici me nisu ni pogledali tako da verujem da neće biti problema za jedan foto aparat a što se tiče garancije, pa ne znam, mislim da garancija važi samo u Mađarskoj ali pošto imam poverenaj u NIkon neću se voditi idejom da će da crkne  :D
Inače planirali smo da izdvojimo oko 500 e ali ako se odlučimo za ovu varijantu sa kupovinom preko možda će cifra da bude i malo veća.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #11 poslato: Septembar 28, 2010, 11:55:50 posle podne »
Sve je lutrija.
Mom matorom kolegi (po hobiju) riknula zavesica na 9.000 snimaka i to na...
Na Nikonu D200, ej ;)
Da baksuz bude veći garancija je istekla, dok je on štedeo taj aparat, a arčio D80 rezervni.

Što se tiče garancije ista je jako poželjna, međutim sve zavisi od razlike u ceni... Ako je nešto ovde 800, a preko 500 - fuck waranty, za tu razliku imaš (ne daj Bože) par servisa). Tj, zavisi koliko garancija košta. Za 100€ se nebi za'ebav'o
« Poslednja izmena: Septembar 28, 2010, 11:59:07 posle podne od strane Hornet »

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #12 poslato: Septembar 29, 2010, 01:48:48 posle podne »
Sve je lutrija.
Mom matorom kolegi (po hobiju) riknula zavesica na 9.000 snimaka i to na...
Na Nikonu D200, ej ;)
Da baksuz bude veći garancija je istekla, dok je on štedeo taj aparat, a arčio D80 rezervni.

Što se tiče garancije ista je jako poželjna, međutim sve zavisi od razlike u ceni... Ako je nešto ovde 800, a preko 500 - fuck waranty, za tu razliku imaš (ne daj Bože) par servisa). Tj, zavisi koliko garancija košta. Za 100€ se nebi za'ebav'o

To je i moja ideja, a po onome što mogu da vidim na netu razlike u cenama idu i do 200e plus povraćaj PDV-a, znači mogu da uzmem baš dobar aparat za smešne pare, naravno ne smatram da je 500-600 eura smešno ali za ono što može da se kupi time više je nego dobra kupovina.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #13 poslato: Septembar 29, 2010, 03:27:25 posle podne »
Pozdrav,

dobar aparat je samo onaj sa kojim ces biti srecan, nijedan drugi. Tu cena igra ulogu ali je cena uglavnom jednokratna prica, jednom je platis i ne diras telo u narednih dve, mozda i tri godine sigurno, samo ako si srecan sa tim telom. Prvo odluci koje telo, odnosno sistem zelis cvrsto, ali dobro razmotri dobavljivost opreme, tehnicku podrsku i slicno, pa kad si siguran da ces bas to, onda trazi gde ga najpovoljnije mozes kupiti.

Smesne su samo one pare koje si dao za telo sa kojim nisi srecan, te su bas, bas smesne...;)

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 09, 2010, 02:59:26 posle podne »
Kao prvo pozdrav svim clanovima ovog foruma!  ;)

A sto se teme tice moram da primetim da niste gledali Madjarski sajt jer  "digitálneho fotoaparátu" i "digitálny fotoaparát" nije na madjarskom posto znam madjarski  :) . To ce biti ili ceski ili slovacki cini mi se...

Ali inace mislim da je pametno da se iskoristi to vracanje AFE tj poreza, moze se ustedeti prilicnom pogotovo ako se kupuje nesto skuplje. Ima ljudi i koji donose robu pa preko njih ali tada je usteda mnogo manja naravno. Najbolje sam otici, malo turisticki i u soping aparata. Ko zna detaljno proceduru mislim da nije neki rizik, jer garancija treba da je vazeca kao da nije iznesena iz Madjarske..

A kome 100-200 evra ne znaci mnogo najbolje da kupi ovde  ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 09, 2010, 03:59:40 posle podne »
Grancija je vazeca samo ako se nista ne desi.

Ako se uradjaj pokvari i ako se nosi nazad u Madjarsku, pored toga sto moras platiti carinu pri ulasku u drzavu, u servisu te docekaju sa neprijatnom informacijom da se povracajem AFAe gubi pravo na garanciju u toj drzavi.

X puta se ovo desilo. Za LCD televizore redovno.

Zbog toga, pre kupivine treba dobro razmisliti: da li ici na sigurno, ili se upustiti u rizike i da li to sve vredi te razlike u ceni.

Ja mislim da u 99% slucajeva ne vredi.

Sto se tice kupovine Nikona, garacija koju dobijete u nekoj drugoj drzavi vazice i kod naseg ovlascenog servisera, ali samo pod uslovom da je pri ulasku u Srbiju placena carina.

To prakticno znaci dodatnih 40% vise pa se odlazak radi kupovine ne isplati.

Isplati se samo onima koji su spremni na rizik.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2010, 04:08:29 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 09, 2010, 04:05:54 posle podne »
Sto je sigurno, sigurno!

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 09, 2010, 04:31:44 posle podne »
Hajde da napravimo poredjenje:

Na primer cena D3100 KIT na najjeftinijem mestu u Nemackoj je 560 eura racunajuci i putne troskove

http://www.preissuchmaschine.de/in-Digitalkamera/SLR-10-Megapixel/Nikon-D3100-18-55-VR-Kit.html


Kod Ljube je 605 eura (mozda nesto manje sa pogadjanjem  ;) )

http://pcfoto.biz/nikon-d3100

Razlika je 45 Eura.

Uz sve rizike (Net kupovina, eventualna reklamacija i sl.) ovo nije iznos zbog koga treba potezati nemacke veze. Slozicete se?!

Za Madjarsku je jos nepovoljnije.

http://www.argep.hu/main.asp?suche=Nikon+D3100+KIT&x=0&y=0

a vrlo cesto ovi NET prodavci u Madjarskoj robu ni nemaju pa vas zamajavaju mesecima (iskustvo).



Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 11, 2010, 03:18:52 posle podne »
"Ako se uradjaj pokvari i ako se nosi nazad u Madjarsku, pored toga sto moras platiti carinu pri ulasku u drzavu, u servisu te docekaju sa neprijatnom informacijom da se povracajem AFAe gubi pravo na garanciju u toj drzavi."

Naravno da nećeš platiti carinu pri ulasku u Mađarsku, jedino ako si totalni baksuz da će te ocariniti za fotoaparat  :), ja ne znam još nikog koga su ocarinili za jedan komad fotoaparata to se uglavnom toleriše kao i mobilni ili laptop itd.

A sad za gubitak garancije nisam siguran to bi trebalo proveriti baš u radnji/radnjama gde se kupuje aparat, nešto mi to čudno da se gubi garancija jer garanciju ne daje država već proizvođač aparata/distributer/uvoznik zar ne?

A što se tiče cena recimo ovde gde je još skuplje a kažu da ima na stanju recimo u Segedinu:

http://www.edigital.hu/Tukorreflexes_(DSLR)_fenykepezo/Nikon_D3100_digitalis_fenykepezogep_kit_(18-55mm_DX_VR_objektivvel)-p58572.html

Cena 620 evra i kada se odbije porez (koji je 25% sad u Madjarskoj jedino ne znam da li je svih baš 25% vrate to treba proveriti još) cena je oko 465-470 evra  ;).

Kako god, nek svako izabere način koji mu odgovara, naravno da svako voli da kupi jeftinije ali to, složiću se, dolazi najčešće sa malo i komplikacija i rizika. Ja isto nisam siguran da bih baš tako kupovao, nikad još  nisam "eksperimentisao" tako..






Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 11, 2010, 05:40:38 posle podne »
Cena 620 evra i kada se odbije porez (koji je 25% sad u Madjarskoj jedino ne znam da li je svih baš 25% vrate to treba proveriti još) cena je oko 465-470 evra  .



Aha, sad je jasno.
Ti prijatelju ne znas procentni racun pa ti zbog toga to izgleda primamljiva kupovina..

Moras savladati bruto i neto procentno racunanje. Zatim, moras ukalkulisati 10% na razliku ako ne zelis 2 puta u 6 meseci da ides za Madjarsku.
Pa onda, moras se pomiriti sa cinjenicom da ne postoji mogucnost vracanja i zamene aparata u 15 dana od dana kupovine ako se uoci nekakav nedostatak (problem sa seriskim brojem i AFAom).

Ima tu jos par "sitnica" koji razliku u ceni svode na rizik vredan 20 eura.

To se ne isplati.

Mnogo se vise isplati da pronadjes prijatelja Madjara koji ce Nikona kupiti u Srbiji pa onda na istu foru 2 puta predje granicu, povrati PDV a tebi ovde ostavi aparat.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2010, 10:39:45 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 11, 2010, 08:50:06 posle podne »
Dobro dobro priznajem pogresio sam u racunu  :), nije 465-70 vec 495-500 u ovom slucaju, tako je kad zurim.
Naravno da ici u inostranstvo samo zbog aparata nikako ne isplati, mozda samo onima sto su bas blizu granice. Anyway nije ni bitno, ja svakako ne planiram da idem po foto aparat tamo... 

Kad smo vec kod Nikona, sad mi palo na pamet pa reko pitam, nedavno sam cuo u jednoj foto radnji da ljudi bas nesto i nisu zadovoljni sa ovlascenim/zvanicnim Nikon servisom u Bg sto se tice placanja. Kaze covek da za aparat koji je u garantnom roku ne naplacuju ruke (sto je ok jel`te) ali naplacuju delove!? sto meni malo cudno i ako je tacno i neprihvatljivo. Da li zna neko nesto konkretnije, je ima iskustava?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 11, 2010, 09:16:35 posle podne »
Moja iskustva sa zvanicnim Nikon i Canon servisima su da su jako profesionalni. Ali, koliko ljudi, toliko misljenja.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 14, 2010, 03:44:07 posle podne »
Pozdrav ljudi.
Gledao sam malo po oglasima i naisao na neka canon 40d polovna tela, tako da me bas zainteresovala kupovina istog. E sad hteo bi da budem siguran da necu kupiti nesto sto je pri izdisaju. Razmisljam da dam u neki servis na proveru. Koji servis to radi i koliko bi me to kostalo ako neko zna?

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 14, 2010, 09:41:02 posle podne »
Proveri broj orgazama sa EosInfo programčetom - negde na forumu, čini mi se, postoji i link ka istom. Može i na osnovu numeracije fotki na samom aparatu, ukoliko nije resetovan. Kod neresetovanih aparata prefiks fotke je 000-xxxxxx. Ako jednom resetuješ prefiks se menja na više i tada ne znaš koliko je zaista ispucao. Čini mi se da je tako, nek me ispravi neko ukoliko nisam u pravu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 14, 2010, 09:53:28 posle podne »
Hmm..meni se čini da je Emilijen već pazario 40d bez gripa ;D

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 14, 2010, 09:59:51 posle podne »
Kakav zakljucak... ;D


Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 14, 2010, 10:33:49 posle podne »
 :D

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 15, 2010, 01:19:45 pre podne »
 :D

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 27, 2010, 12:47:38 posle podne »
KAD STE VEC KOD CARINE,ZNA LI NEKO KOLIKA JE CARINA NA APARATE A KOLIKA NA OBJEKTIVE I OSTALU OPREMU ?
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 27, 2010, 01:00:27 posle podne »
Carinska stopa za digitalne fotoaparate je 5% a na objektive 1%,ali prilikom uvoza istih plaća se i PDV u iznosu od 18%."Opremu" moraš malo bolje definisati da bih ti dala tačnu informaciju.

Edit: Stope se odnose na carinjenje u redovnom carinskom postupku.Ukoliko je u pitanju skraćeni carinski postupak za fizička lica na samom graničnom prelazu,sva roba za lične potrebe koja ne prelazi vrednost od 3.000e carini se po jedinstvenoj stopi od 10% i naravno PDV 18% ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 27, 2010, 01:32:09 posle podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 27, 2010, 02:35:24 posle podne »
Ako licno prenosis fotoaparat preko granice tako sto si ga nepostedno kupio, carinik po slobodnoj proceni odredjuje da li je rec o carinskom prekrsaju pri pokusaju unosenja, ili je rec o predmetu licnog prtljaga.

Ako je ovo prvo onda placas sve dazbine plus kaznu za prekrsaj, a ako je ovo drugo onda ne placas nista. Jednostavno prolazis.

Slobodna procena se zasniva na niz okolnosti pocev od izgleda i modela samog aparata, preko ambalaze i pratecih stvari pa sve do vremena provedenog i "inostranstvu".

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 27, 2010, 03:23:24 posle podne »
Prosto ne mogu da verujem koliko je kod nas oprema skupa. Mozda cu malo skrenuti sa teme ali igrom slucaja video sam ulazni racun jednog naseg velikog uvoznika. Torbu koju sam kupio ladno mi je marzirana sa 220 % uvoznik + 10% prodavac. Za fotoaparat koji sam hteo da kupim marza je bila  38% uvoznik i jedva 7% prodavac.  Sad vidite gde su prodavci u toj prici a gde uvoznici. Ako mozes da zavrnes ovu sugavu drzavu i debele baje na carini - samo napred.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 27, 2010, 06:17:00 posle podne »
Što se tiče uvoza aparata za sopstvene potrebe,moje mišljenje je sledeće.S obirom da su digitalni aparati (i kompakti i dslr-ovi)mnogo pristupačniji nego pre npr.5 godina,normalno je i da su postali nešto što takoreći poseduje svako domaćinstvo,i to bar jedan komaT:-)Samim tim,donekle se podrazumeva da će ga svako ko krene na put poneti sa sobom.Iako vas prilikom izlaska iz zemlje carinici redovno pitaju da li imate nešto da prijavite,ne pamtim da je nekome u skorije vreme palo na pamet da prijavi aparat (pod uslovom da nije u pitanju ful komplet profi opreme),niti da su pak carinici pravili pitanje po povratku u zemlju sa istim tim aparatom.Elem,ako kupite neki prosečan dslr sa npr. 1-2 objektiva,mala je verovatnoća da će vas carinik cimati zbog toga,jer uvek možete reći da ste ga kupili ranije.Dajem glavu da dotični gospodin organ neće moći da ga testira na licu mesta kako bi utvrdio njegovu starost.Naravno,ne treba mu mahati ispred nosa sa upakovanim aparatom i računom ;D,lepo ga staviš u neku izlizanu torbu od ranije,i to je to!A i što se tiče same procene aparata,pa zar mislite da bi bez obzira na komercijalno poznavanje robe,većina carinika skapirala razliku između nekog nabudženog prozumera i npr. 5D sa L objektivom?Doduše,uvek je tu internet da se bolje informišu,ali nema šanse da bi se bavili time samo zbog jednog aparata.Znači,ono što sam ja navela u predhodnom postu je procedura ukoliko neko baš insistira da bude sve po PS-u,ali ja prva ne vidim razlog za tako nešto ;D Ukoliko je pak neko zainteresovan za uvoz opreme od strane pravnog lica radi dalje prodaje,e to je već sasvim druga priča.
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 27, 2010, 11:14:02 posle podne »
Ne sme se podcenjivati znanje carinika jer medju njima ima vrsnih strucnjaka.
Neocekivano vrsnih.

Osim toga, vecina njih su vrhunski profesionalci i psiholozi koji veoma lako osete da nesto nije u redu.
(Kutiju treba baciti, kao i racun jer nije bas lako sakriti u kolima).


I ne vidim nekakavu potrebu da se zbog foto opreme putuje i inostranstvo. Cak sto vise, kod Ljube sam pronalazio neke stvari koje su jeftinije nego preko.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 27, 2010, 11:25:44 posle podne »
Ne vidim ni ja razlog za kupovinu aparata i opreme u inostranstvu,sve mu to na kraju dođe na isto,bar što se cene tiče.
A što se carinika tiče,tačno je,u goooomili onih koji nemaju pojma,možda se eto baš vama zalomi neki znalac a uz to još i psiholog ;)
Šalu na stranu,jednoj školovanoj sa sve čvarcima sam pola sata objašnjavala da europaleta i kubni metar nisu isto ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #35 poslato: Januar 25, 2011, 12:39:37 pre podne »
Carinska stopa za digitalne fotoaparate je 5% a na objektive 1%,ali prilikom uvoza istih plaća se i PDV u iznosu od 18%."Opremu" moraš malo bolje definisati da bih ti dala tačnu informaciju.

Edit: Stope se odnose na carinjenje u redovnom carinskom postupku.Ukoliko je u pitanju skraćeni carinski postupak za fizička lica na samom graničnom prelazu,sva roba za lične potrebe koja ne prelazi vrednost od 3.000e carini se po jedinstvenoj stopi od 10% i naravno PDV 18% ;)

konkretno zanima me kupovina objektiva ili opreme pouzecem ili postom pri cemu placam otkupninu kad dobijem robu. pored njihove cene i naznacene postarine ne stoji kolika je carina , sto je i normalno jer to nasi odredjuju.

ps. sto se tice kupovine osnovne opreme tj aparata i sl. siguran sam da se ne isplati pogotovu ako se ide samo za tu stvar.
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #36 poslato: Januar 25, 2011, 08:47:23 pre podne »
Ne mozes pouzecem nista sto ti stize iz inostranstva kupovati. 

To je u Srbiji jos jako daleka buducnost..

Van mreže vetvet

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #37 poslato: April 20, 2011, 10:21:42 pre podne »
... Cak sto vise, kod Ljube sam pronalazio neke stvari koje su jeftinije nego preko.

Vidim da se ovo ime, Ljuba, spominje više puta pa me interesije ko je to? (vidim prodaje opremu i tako to).

Imam jedno pitanje kako se može znati koliki broj snimaka je dig.aparat napravio?
kako uopšte možemo tako neke stvari saznati o samom telu?
Hvala unapred, možda su pitanja malo ..., ali me ipak te stvari interesuju.
 :)  8)
Uvek je Uvek, Nikon D90, Nikkor 18-105

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #38 poslato: April 20, 2011, 10:32:40 pre podne »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #39 poslato: April 20, 2011, 10:46:45 pre podne »
Mislim da je krajnje vreme da neko Ljubu ubaci u wikipediu  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #40 poslato: April 20, 2011, 04:16:48 posle podne »
Mislim da je krajnje vreme da neko Ljubu ubaci u wikipediu  ;)
xa xa xa...carski... ;D
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #41 poslato: April 23, 2011, 12:23:54 pre podne »
Vidim da se ovo ime, Ljuba, spominje više puta pa me interesije ko je to? (vidim prodaje opremu i tako to).
Obrati pažnju na crvene dugmiće u desnom delu na vrhu strane (Digitalni fotoaparati, Objektivi, Testovi itd) - to su linkovi ka tim blokovima ovog sajta. Forum je samo jedan njegov deo. Dakle - kapiraš već - nalaziš se na PCFoto forumu, Ljubinom ;)

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #42 poslato: April 23, 2011, 01:54:30 pre podne »
Zar postoji neko ko nije cuo za Ljubu Zemunca?  ;D

To je taj.

Vaskrsno.