Autor Tema: Olympus E-5  (Pročitano 25084 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Olympus E-5
« poslato: Septembar 14, 2010, 04:36:52 posle podne »
Nekako, … hm, počinje da mi biva jasno zašto je na ovom forumu Olympus kao brend u grupi OSTALO.

Nisam siguran, ali ... da li je ovo 4/3 senzor, ili meni šmelcuje moždani translator na srpski?

PS
Ova munja, gore desno .... jel to za uzemljenje? Masa? WTF?
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2010, 04:39:43 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #1 poslato: Septembar 14, 2010, 05:51:36 posle podne »
Ti baš ne znaš ništa o Oly-ju? :)

To je senzor tzv. "four-thirds" - manji je od APS-C-a i krop faktor mu je 2x. Senzori su im zaostali u odnosu na Canon/Nikon/Sony, a dodatno su i 4:3 formata, što barem mene nervira.

Ovo im je "flagship" model (šta god to značilo), a inače je poznato da Olympusov bajonet ne dopušta pravljenje većeg senzora, tako da su "doomed for eternety" sa ovim dečjim senzorom. Odlično je zaptiven, ako to ikome nešto znači, naspram svih negativnih osobina. A imaju i stabilizaciju senzora (to su izmislili pre Sony-la), koja je krš u odnosu na optičku (sa'će lancia da me besi :))

Na priključak za grom se kači sync kabl :D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2010, 05:53:09 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #2 poslato: Septembar 14, 2010, 07:09:49 posle podne »
Jel ovaj E5 Oly top model?U klasi kog je Canon ili Nikon aparata?A za lanciu mi već ništa nije jasno šta od oprema koristi ili ima ???

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #3 poslato: Septembar 14, 2010, 07:32:00 posle podne »
Na priključak za grom se kači sync kabl :D

Mislim da je zaista red da se uvedu [irony] tagovi  ;D

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #4 poslato: Septembar 14, 2010, 08:12:34 posle podne »
@neo
E-x Olympus je u klasi dosadašnjih dvocifrenih Canona (do 50D), s tim što je potpuno zaptiven, ali ima lošiji senzor... BITNO lošiji. ISO mu je užasan. Na ISO 400 ima šuma ko Canon/Nikon na 1600. I krop faktor mu je 2x.

Po meni, čisto egzibicionistička mašina.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #5 poslato: Septembar 14, 2010, 09:32:28 posle podne »
Olympus bi valjalo da se u potpunosti posveti postojećim 4/3 sistemima dok još i  imaju neku šansu da se nose sa Samsungizacijom tržišta.
Bojim se da bi neki budući NX1000 naprosto mogao zakopati Oly na vjek vjekova, dok oni neuspešno pokušavaju da ostanu aktivni na dSLR tržištu ... sa ovim 4/3 pogledom na svet, od koga beži svaki normalan aparat.

Da ne pričam o tome kako je neko osmislio onaj nosač za gromobran, ... a još više bi voleo da upoznam lika koji je rekao: ''Daaaaa, ovo je sjajno, to baš tako treba da izgleda i treba da stoji ovde gde si ti to nacrtao .... idemo u proizvodnju''
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2010, 09:34:59 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #6 poslato: Septembar 14, 2010, 09:44:44 posle podne »
Olya ne moze niko zakopati.
Ma koliko neko drugi bio bolji.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #7 poslato: Septembar 14, 2010, 10:14:55 posle podne »
Ko voli nek arči Oly... Ima ljudi koji rađe jedu paštetu od pršute ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #8 poslato: Septembar 15, 2010, 12:08:09 pre podne »
Pozdrav,

... A imaju i stabilizaciju senzora (to su izmislili pre Sony-la), koja je krš u odnosu na optičku (sa'će lancia da me besi :))

...

Ha, pa Sony nije nista tu izmisljao, vec kupio gotovo sa sve Minoltinim potpisom. Sto se tice stabilizacije u telu, tu diskusije nema, nije upotrebljiva u onolikom broju slucajeva kao opticka, ali je ta razlika gotovo na nivou statisticke greske za vecinu korisnika. Ono sto nudi opticka stabilizacija, a nemerljivo je sa stabilizacijom u telu pored onih situacija u kojima opticka stabilizacija smeta i mora da se iskljucuje (koje su takodje retke), jeste prica u kojoj se ne moze pokvariti stabilizacija objektiva pa je objektiv manje upotrebljiv negoli njegov ekvivalent bez stabilizacije (ovo ne treba bukvalno shvatiti, vec malo porazmisliti pre bukvalisanja), ali pre svega i ona sjajna stvar - ne doplacujes nista na objektivu jer svaki je stabilisan u dovoljno upotrebljivoj meri.

Ipak, prava lepota rada sa stabilizacijom u telu lezi u cinjenici da je sa takvim telom upotrebljiv i vrlo sirok opus objektiva koji nikad nisu culi za rec stabilizacija (recimo M42 navoj) a narocito u upotrebljivo stanje ovakva tela dovode objektive sa ovim navojem u tele podrucju. Ja, recimo, savrseno dobro koristim objektiv od 300mm sa blendom F4 samo zahvaljujuci stabilizaciji u telu.


...A za lanciu mi već ništa nije jasno šta od oprema koristi ili ima ???

Tjah, donedavno sam koristio sisteme: Minolta, Sony, Canon, Nikon i Panasonic uz povremeno koketrianje sa Sigmom i jos ranije sa Fujijem ali se to nije bas zadrzavalo kod mene kao ovi navedeni sistemi. Danas vise ne koristim Minoltu, a sve redje i Nikon (gotovo sve od Nikona sam rasprodao u prethodnih mesec dana, ostala su mi samo jos dva sistema bazirana na D80/SB800 sa objektivima) i Panasonic koji objektivno koristim samo kao kompakt iako nipocemu ne podseca na isti (FZ50), dok prakticno sada radim gotovo iskljucivo sa Canonom 5D i Sony A700. Do sada tesko da mi je koji aparat izmakao a da ga nisam imao, iako ima i takvih, posebno onih najskupljih.


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #9 poslato: Septembar 15, 2010, 02:32:03 posle podne »
Ako smo smelo konstatovali da jedan Canon 60d nema neku svrhu postojanja na ovom svetu, šta onda reći za ovaj aparat?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #10 poslato: Septembar 15, 2010, 03:53:16 posle podne »
60D ima svrhu, samo ima pogrešno ime.
Canon je, uzevši naziv "60D", sugerisao da se radi o nastavku dvocifrene serije, tj. o sukcesoru 50D, a to ovde nije slučaj.

60D je kopija Nikona D90, u vrlo pogrešno vreme. Namenjen je svima kojima je 7D bio mnogo, a 550D uglavnom - malo.

Zapravo, ako se ne baciš na FF, Ti mi deluješ kao vrlo logična mušterija za 60D :D

Pozdrav

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #11 poslato: Septembar 15, 2010, 07:19:23 posle podne »
Slazem se Storm, 60D nema mnogo sanse u odnosu na ovaj D7000, pogotovo ako budu slicne cene. Mozda Canon pokusa da bude jeftiniji nekih 100-200$, pa ce mozda time dobiti nesto.

Zapravo, ako se ne baciš na FF, Ti mi deluješ kao vrlo logična mušterija za 60D :D
:)   ;D.

Zoki, mislim da 5D place za tobom ;).

Van mreže UrbaNS

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #12 poslato: Novembar 12, 2010, 09:43:07 posle podne »
Bez ikakve zle namere, registrovao sam se na ovom forumu kako bih u argumentovanoj raspravi pokusao da dobijem neke odgovore i ukazem na neke polu-istine.

Prvo vodi se rasprava o telu za koje ne postoji jos nijedan ZVANICAN test. Zasto? Zato sto se E-5 trenutno moze samo poruciti, trenutno se isporucuje samo na Dalekom Istoku. Tako da nijedan argument koji je naveden nije utemeljen na proverenim cinjenicama, nego je rekla-kazala. Niko od ucesnika u ovom postu nije uzivo video E-5, a bozemesakloni skljocnuo i analizirao sliku.

Sto se tice "zaostalosti" 4/3 senzora, mogao bih nasiroko o tome da pricam, no sva sreca postoje relevantni testovi koji ukazuju upravo suprotno. Ovde http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=36692799 se nalazi ne bas zvanican uporedni test E-5 i D3s. Da, FF i 4/3 senzor. Neki ce reci "babe i zabe". D3s je paradigma za uporedna merenja nizih ISO vrednosti. Pogledajte sami. Niko ni ne moze da ocekuje da su rame uz rame na 1600 ali i tvrdnja da Olympus pravi sum na 400 kao Nikoni  na 1600, je blago receno smesna. Uz ogradu da i ovo moze biti rekla-kazala, jer ponavljam, ne postoje jos zvanicni testovi.

Nadalje, postoji rang lista ovde http://www.fotomagazin.de/test_technik/kamerabestenliste/index.php?kamerakategorie=2966
ili prevod na engleski http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.fotomagazin.de%2Ftest_technik%2Fkamerabestenliste%2Findex.php%3Fkamerakategorie%3D2966  koji E-5 stavlja na 3. mesto  :o tik ispod 1D mk IV i D3. Casopis nije vrhunska svetska klasa fotografskih casopisa, ali sto je dobro, postoje linkovi ka test slikama pa ko voli nek izvoli (Ja za sada ne bih vise linkovao, jer ni raniji ucesnici nisu pruzili nijedan link za svoje tvrdnje).

I da polako zakljucim. 4/3 sistem je kategorija za sebe. Uz svoje prednosti naravno, ima i mane. Senzor koji je manji, naravno dovodi do umanjenja kvaliteta krajnjeg proizvoda tj. slike. Koliko je to umanjenje u odnosu na Canikon konkurenciju, je prica bez kraja. Sva prica moze da se zavrsi ako Canikon napravi 4/3 telo. 100000% kropovi, analize, testovi raznoraznih priznatih i nepriznatih eksperata, amatera i entuzijasta, ni danas ne pruzaju pravo uvid u realno stanje. Da, korisitim Olympus. I ne, necu se vracati na Nikon. U sledecoj epizodi cu se dotaci i objektiva.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #13 poslato: Novembar 12, 2010, 09:57:58 posle podne »
Sva prica moze da se zavrsi ako Canikon napravi 4/3 telo...
...ili da Oly napravi FF/APS-C? ;D

EDIT: Dobrodošlica i od mene! :)

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2010, 09:58:36 posle podne »
Dobrodosao  ti nama, i pregrst fotografija na forum okaciio ;)

Nego, kako je uspeo ovaj aparat da se zabode na trece mesto, bez nekog testa?
Na nevidjeno?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #15 poslato: Novembar 12, 2010, 10:07:24 posle podne »
Nego, kako je uspeo ovaj aparat da se zabode na trece mesto, bez nekog testa?
Na nevidjeno?
Ma jok,to je zbog onog gromobrana,uzemljenja...šta li je :)
Ma ja o ovom nemam blage veze ,nego...dobrodošlica i od mene.

Van mreže UrbaNS

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #16 poslato: Novembar 12, 2010, 10:30:26 posle podne »
Zorane, Storme, hvala na dobrodoslici. Zaista nisam neka prznica i nemam nameru da teram mak na konac i dizem pritisak ostalim clanovima. Relativno sam nov u svetu fotografije i jedina namera mi je da naucim sto vise.

Citat
...ili da Oly napravi FF/APS-C?

Nazalost, to necemo videti od Olympus-a. Koliko citam E-5 je poslednje 4/3 telo koje ce napraviti. Sve se polaze u razvoj mikro 4/3 sistema.

Citat
Nego, kako je uspeo ovaj aparat da se zabode na trece mesto, bez nekog testa?
Na nevidjeno?

Postoji i ta mogucnost. Jedan link je ka test slikama a drugi salje na kupovinu casopisa, jer on line izdanje nema sam tekst testa i ostale veoma bitne informacije. Koliko god casopis delovao ozbiljno/neozbiljno, ne verujem da su ga tek tako tu smestili. Na DPreview postoji nesto sto oni zovu "hands-on test". Siguran sam da je Olympus pre zvanicne prodaje poslao test modele kljucnim igracima.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #17 poslato: Novembar 12, 2010, 10:32:41 posle podne »
Dobrodosao! Ako nije tajna koji aparat imas?

Van mreže UrbaNS

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #18 poslato: Novembar 12, 2010, 10:46:25 posle podne »
Hvala jos jednom svima na dobrodoslici! ;D

Citat
Dobrodosao! Ako nije tajna koji aparat imas?

Naravno da nije. Evo sve opreme sto zasada imam.

Olympus E-510, i od stakla:
Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6,
Zuiko Digital 40-150mm f/3.5-4.5,
Zuiko Digital 25mm f/2.8,
Olympus OM 50mm f/1.8.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus E-5
« Odgovor #19 poslato: Novembar 12, 2010, 10:50:39 posle podne »
Lepo, lepo...ovde na forumu jos niko nije kacio fotke sa Oly DSLR-a, nadam se da ces nas malo pocastiti ;).