Autor Tema: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja  (Pročitano 16583 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« poslato: Avgust 17, 2010, 10:41:33 posle podne »
Pozdrav,

evo jos jedne dileme dok ne resim onu prethodnu sa tele-podrucjem. Naime, vodjen stereotipima o jedinim postojecim objektivima, svoj makro sam procenio kao Canonov favorit 100mm 2,8 i kao takog sam ga i video u svojoj kolekciji. Obzirom da me nimalo ne privlaci cena novog, resih da sacekam dobar primerak po ceni koja meni odgovara, a dotle cu se snaci sa Sigmom 50mm makro 2,8 i tako i bi neko vreme. Ipak pojavila se potreba da i sa nesto veceg rastojanja opalim pokoju fotku, i sada mi Sigma ni kao privremeno resenje vise nije bila dovoljna, pa sam se ubrzao sa trazenjem adekvatne "stotke" i - nista.

U medjuvremenu otkrijem jedan sasvim solidan makro-ekvivalent kroz nezamenjivu prvu rezervu u FF prici, Canon ef 28-105. Sa njim je i makro bio skroz dobra pricica, i to je otprilike izgledalo ovako:


Uf, sad ne znam da li je teskt usaglasen sa slikom, u pitanju je slika lista orosenog kapljicama. U isto to vreme, mogao sam sa Sigmom da uslikam i skakavca da izgleda ovako:



Hmm, i jopet ne znam da li slika prati tekst, valjda cu to srediti naknadno ako ne prati.

Elem, sada sam stigao do skoro vrhunca svoje zelje da pazarim nesto na ovu temu, pa sam u dilemi posle jednog Zoranovog ostrog uklizavanja na ovu temu. Naime, vrzma mi se Sigmin predstavnik - http://pcfoto.biz/sigma-105mm-f28-macro
a preporucen mi je i Tamronov predstavnik - http://pcfoto.biz/tamron-sp-af90mm-f28-di-macro
a kada vec gledam sve sem Canonovog predstavnika voleo bih da cujem i misljenje o Tokininom predstavniku - http://pcfoto.biz/tokina-at-x-100-mm28-macro

...pa ako nesto zna nesto makar o nekom od ovih objektiva, verujem da bi to i drugima znacilo.
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2010, 11:36:34 posle podne od strane lancia88 »

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #1 poslato: Avgust 21, 2010, 05:12:02 posle podne »
@lancia88, koristim telo Nikon D90 i godinu dana sam bio vlasnik Tamrona 90 mm macro. Ovo staklo je ubedljivo najbolje makro staklo koje možeš naći za cenu od oko 400€. Prodao sam ga jer sam postao vlasnik Nikkor-ovog stakla 105VR koji važi za jedno od najboljih makro objektiva.
Prvi utisci sa 105-icom su bili razočaravajući. Nisam mogao da verujem da duplo skuplji objektiv može biti lošiji od Tamrona. Bio sam totalno razočaran.
Kasnije sam se doobro upoznao sa 105-icom i uvideo neke prednosti, ali i neke mane u odnosu na Tamrona.
Na početku da kažem da je Tamron sigurno bolji od konkurencije Sigme 105mm i ubedljivo je objektiv sa najvećom oštrinom. Ima veću oštrinu i od Nikkora 105VR. To je prvo što sam primetio i zbog toga me je najviše razočarala 105-ica. Tamron ima i prelepi bokeh (razmazanost pozadine) i tu je bolji od Sigme, ali je od njega, mozda za malo bolja 105-ca.
Evo primera Tamronovog bokeha










Tamron ima i jednu manu, a to je što se izvlači pri fokusiranju i ponekad će udariti u travku na kojoj je bubica i oterati je. Brzina fokusiranja je dobra, ali sporija od 105-ice. Ponekad se dešava da autofokus za malo promaši (to malo je mnogo u makrofotografiji) i zato je najbolje koristiti manuelno fokusiranje. Desi se (mada retko) da skroz promaši fokus pa se izduži do kraja i morate da sačekati da se vrati u početni položaj i tu se izgubi dragoceno vreme pa insekt pobegne. Sve se to vrlo lako izbegne koristeći manuelni fokus. To je ujedno i najveća zamerka na Tamrona, mada se vremenom naviknete na to i jednostavno ne primećujete.
Tamron je i duplo lakši od Nikkor-a 105VR i pri dužem korišćenu je to prednost. Znam i neke ljude koji više vole teži objektiv jer bolje leže u ruku i stabilniji je (stvar ukusa  ;D).
Najveća prednost Nikkora 105VR u odnosu na makro objektive iz niže klase je što se on ne izvlači i jer ima ima ugrađenu funkciju za smanjenje vibracija (VR), pomoću koje se otklanjaju efekti pomeranja fotoaparata i objekta, i koja omogućava korisćenje mnogo manjih brzina zatvarača. Ova funkcija mnogo znači mada se pri maksimalnom uveličanju od 1:1 baš i ne primeti mnogo i za one koji vole velika uveličanja kupovina Tamrona će biti pravi potez.

Ja sam jednostavno prezadovoljan kako Tamron 90mm macro odrađuje posao kod makro fotografije i toplo ga preporučujem svima. Od njega su bolji samo makro objektivi visoke klase koji imaju i duplo veću cenu.

Sa Tamronom sam snimio i najlepše fotke pa mu zbog toga dajem još jedan plus  ;)




































« Poslednja izmena: Avgust 24, 2010, 03:53:21 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #2 poslato: Avgust 22, 2010, 12:23:30 pre podne »
Pozdrav,

auh...e ovo se zove ostajanje bez teksta. Taman kad sam bio spreman da poprilicno na blanko zakljucim diskusiju o novom makro objektivu u korist Canona 100mm makro, evo nas ponovo na pocetku...i to vrlo, vrlo argumentovano. Puno hvala ne samo za misljenje, vec i za demonstraciju, ali i razdvajanje na objektivni i sentimentalni deo. Iako mi naigzled ne samo da nisi pomogao u odlucivanju, vec si me i vratio dooobar korak unazad po tom pitanju, u principu mi jesi bas puno pomogao. Posebno je bitan taj detalj sa izvlacenjem objektiva, bas danas mi se desilo da sam prekinuo pauka usred rucka upravo tako!

Samo on nije imao gde da ode, jelte, po protokolu mu je zapao taj list i to je to, nema gde dalje. Kasnije sam prestao da mu smetam udaranjem objektiva, ali sam mu zato, opet nehoticno, delimicno rasparao mrezu....kuku njemu samnom :)


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #3 poslato: Septembar 08, 2010, 09:57:51 posle podne »
Ova scena sa paukom dok ruča je odlična, ali je fokus za malo promašen. U pitanju je veliki otvor blende f/5.6 pa je i polje oštrine je malo i teško ga je usmeriti na pravo mesto. Probaj sa f/11(tako radim u 90% slučajeva), tada je oštrina odlična i veća ravan je u fokusu. Probaj da koristiš poluautomatiku - samo podešavaj otvor blende, a aparat će da odradi ostalo (kod Nikona je to pozicija točkića na A, kod Canona ne znam).
Što se tiče objektiva najbolji je Canon 100mm macro i video sam kakva čuda pravi (ali u rukama čarobnjaka). Ima jaku cenu, ali vredi.
Moj konačan nagovor (odgovor) je Tamron 90mm macro. Oštar je, malo spor, ali odlično odrađuje posao i najbolji je u klasi. Izvlači se, ali se to ne primeti kada se navikneš na njega. Kada ga budeš posedovao pitaćeš se da li si pogrešio, možda je ipak trebalo čekati Canon 100-tku, ali budi ubeđen da za 400€ nema boljeg makro objektiva. Ako (veliko AKO) se pokažeš dobar na makro polju lako ćeš prodati Tamrona (vrlo je tražen kao polovnjak i ja nisam imao nikakvih problema oko prodaje) i dodati sakupljeni novac na Canon stotku. Ako ti baš i ne ide bar nisi dao duplo veće novce  :-\
Viđao sam kolege sa najboljom opremom koji prave tek prosečne fotke, ali i male čarobljake koje kompaktima prave fotke od kojih zastaje dah. Kojim ćeš putem ići zavisi od onoga što nosiš u sebi i drago mi je kad vidim veliki napredak kod drugara na ovom sajtu (namerno ih ne imenujem, prepoznaće se oni  ;))
Želim ti mnogo sreće i pametnu odluku, a posle je sve na tebi :)

PoZz

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #4 poslato: Septembar 08, 2010, 10:40:08 posle podne »
Pozdrav,

heh, hvala na uputstvima vezanim za korekciju makro-a, svaka rec meni vredi i upijam je uvek, a posebno kada iza nje stoji onakav repertoar. Otvor blende sam ustvari smanjivao da bih dosao na tih 5,6 i verujemd a je trebalo jos. Ipak, nadao sam se da cu uhvatiti bas samu scenu rucanja dovoljno ostro da mi je trebalo, prema mojoj ideji fotografisanja ove scene, da upravo ostrinom izolujem muvu u ustima ali nisam uspeo. Dobro, idemo dalje...ali slusajuci savete.

Da, gledam i ja ove nase napredne makro-iste kako su sve bolji i bolji, cutim da se ne uobraze pre vremena ali uzivam u fotkama  ;D
Napravices, pre svega upravo Ti, cudo od ovog foruma i svojih ucenika na njemu, a koliko je brojno stanje ucenika, otkrivacemo jos dugo, dugo :)

Sto se tice objektiva, kada se uzme polovnjak 100-tka u obzir, onda dolazimo u isti rang cene, odnosno ni smanjivanje PDV-a na novom Tamronu ne utice vise na tu cenu a po istoj ceni (obzirom da nisam jos video negde polovni Tamron) je sada jos jedino pitanje koje je ostalo - da li za slicnih, pa recimo 350 eura, pazariti polovan 100 Canon ili nov 90 Tamron?

I da, da ne zaboravim, jos jedan detalj iz serijala pauka, samo ovaj put cist plen u iscekivanju sudbine, interesantno koliko mi je vetar smetao da napravim dobru fotku, a pritom mi je i pauk utekao, upecah ga samo jednom, i to u kompletu sa malko promasenim fokusom...:


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #5 poslato: Septembar 08, 2010, 11:21:25 posle podne »
Ja sam za polovnu stotku, pod uslovom da je dobro očuvana. Ovde imaš malo o tome na šta treba obratiti pažnju kod kupovine polovnih objektiva  http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=13851

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #6 poslato: Septembar 09, 2010, 11:58:50 pre podne »
@Lancia88
A ja mislio da smo već apsolvirali izlete u nepoznato? 8)

Za ovog DeVila ne brini... njega ćemo brzo da presaldumimo na C, pa će i njemu da visi stotka oko vrata.
On je i tako dostigao sam zenit u makro području, tako da je jedini način za boljitak ostvariv ako pređe na tamnu stranu :D

Pozdrav

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #7 poslato: Septembar 09, 2010, 12:07:43 posle podne »
U planu je 50mkII i mp-e65, ali kada bude finansija. Do tada visim na ovoj strani  ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #8 poslato: Septembar 09, 2010, 12:30:32 posle podne »
Pozdrav,

uh...kakve su ovo sad sifre, toga nema u temi o oznakama na objektivima...a vidim da cemo i temu za oznacavanje tela i njihov kratak opis tip;a vodic za kupovinu polovnog  ;D

50MkII me dosta asocira na 5DMkII ali me nastavak asocira na ... zonericu, recimo :)
Salim se ali semplovi koje sam video po netu za ovo, zaista su te negde sa Tvojim ovde pokazanim, skup sport za sumnjiv dobitak...ne znam.

Dragane, uopste nisi u trendu, u toku je veliko internacionalno opste pomirenje, zaklete kakondzije ljube se sa Sigmama kao da su im iz oka poispadale, mi negadljivi smo odjednom dospeli nekako u prve redove, ima nas medju zvanicama, nismo vise oni sto cekaju kartu vise pa makar i u zadnjem redu :) Mlogo, bre, kasnis, izostajes, ne pazis na casu i slicno...salim se, bice stotka, OK je i ta prica, samo da dodje na red. Za sada da resim onu tele-dilemu, odnosno da je kupim, resio sam je kao dilemu. Nego mi neka tuga da dajem pare na non-L objektive  ;D

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #9 poslato: Septembar 09, 2010, 12:42:20 posle podne »
Pozdrav,

uh...kakve su ovo sad sifre, toga nema u temi o oznakama na objektivima...a vidim da cemo i temu za oznacavanje tela i njihov kratak opis tip;a vodic za kupovinu polovnog  ;D

50MkII me dosta asocira na 5DMkII ali me nastavak asocira na ... zonericu, recimo :)
Salim se ali semplovi koje sam video po netu za ovo, zaista su te negde sa Tvojim ovde pokazanim, skup sport za sumnjiv dobitak...ne znam.



Ove čudne šifre su san svakoga ko voli i pokušava da se bavi makro fotografijom  ;D
http://pcfoto.biz/Canon-MP-E-65mm-f28-1-5x-Macro-Photo
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #10 poslato: Septembar 09, 2010, 12:51:58 posle podne »
AAAAAAAAAA, sad ću ja malo da branim druga Lanconia  :) :)

Lancia nam je sada u formi oko tih oznaka.
Oznake na objektivima i njihovo znacenje
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #11 poslato: Septembar 09, 2010, 01:21:05 posle podne »
Ma znam ja da je @lancia alfa i omega za te oznake,ali neko "sa strane" može ozbiljno da ga shvati kada se šali pa da ne bude zabune  ::) Moram priznati da sam ostala zapanjena njegovim detaljnjim opisom i kometarom koji se odnosio na L stakliće!Poželjno je da oni koji se nalaze u bračnoj zajednici preskoče taj deo,jer isti može biti ugrožen ukoliko veći deo kućnog budžeta ode na novog Ljubimca  ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #12 poslato: Septembar 09, 2010, 01:40:37 posle podne »
50MkII me dosta asocira na 5DMkII ali me nastavak asocira na ... zonericu, recimo :)
Salim se ali semplovi koje sam video po netu za ovo, zaista su te negde sa Tvojim ovde pokazanim, skup sport za sumnjiv dobitak...ne znam.

Da, moja greška 5Deset   ;D ;D

Previše je to skupo i zato će da pričeka (ali ne odustajem od toga jer su sa tom opremom čuda moduća i to je san svakog makro fotografa). Dobitak nije sumnjiv(materijalni je velika 0) samo treba mnogo truda i ispitivanja do dobitne kombinacije, a posle sve ide glatko. Zato sam i batalio pejzaže i životinje i preorjentisao se na insekte i kapljice i ne stajem dok ne izvučem maximum. Probaću da podignem svoj rad na još viši nivo, ali ne žurim. Neka ide sve svojim tokom  ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #13 poslato: Septembar 09, 2010, 01:47:41 posle podne »
...ode na novog Ljubimca  ;D
..kod Ljube.Zgodno je baš ovo L  :) Pored Lancia budućnost donosi i DeViL ,a mi deca čekamo 28..35 pLastik

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #14 poslato: Septembar 09, 2010, 04:24:34 posle podne »
Pozdrav,

Ma znam ja da je @lancia alfa i omega za te oznake,ali neko "sa strane" može ozbiljno da ga shvati kada se šali pa da ne bude zabune  ::) Moram priznati da sam ostala zapanjena njegovim detaljnjim opisom i kometarom koji se odnosio na L stakliće!Poželjno je da oni koji se nalaze u bračnoj zajednici preskoče taj deo,jer isti može biti ugrožen ukoliko veći deo kućnog budžeta ode na novog Ljubimca  ;D


eh, Lancia je u svom trecem braku ustvari, trazio i trazio srodnu dusu koja moze da ga prati u svojoj autodestrukciji posvecivanja skupim hobijima i posle dva braka konacno - odustao. Nema srodne duse, OK, idemo dalje, sada smo u rezimu da ako zbog nekog aparata treba da trpi brak, ja radje prihvatam da to trpi aparat. Odmah kupim drugi....e tako i sa objektivima otprilike.

Inace, kad god vidim aparat ili deo opreme koji mi se svidja, koji bih probao, ja ga kupim zeni, onda ona to ne koristi, ja se sa pravom ljutim na nju sto to ona ne koristi pa moram ja, zatim kada me prodje volja, pustim to u oglas i opravdano se ljutim na suprugu jer ne ceni moj poklon...ali ne odustajem od nje, bitno je samo da istrci neko novo telo, zanimljivo za pokloniti pod opisanim uslovima ;D

Tako da...hm, sve se to lepo slozi u braku, kod onih mladjih ako treba i u mraku, kod ovih starijih se i to "slaganje" vremenom uhoda, kod onih na prelazu godina neko nekog slozi pa se opet sve slegne i tako. Zivot ide dalje, menja se oprema, slika se, zivi se i eto...

Uglavnom, to je onaj skriveni deo price o L staklicima, jelte  ;)

Inace, oznake na ovom novom hibridnom modelu 50-5D koji nam se usunjao u pricu iskoristicu da malko obradim i oznake na telima u jednoj temi, iako za sada jos tamo dugujem Tokinu jos recimo.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #15 poslato: Septembar 09, 2010, 10:44:59 posle podne »
Pozdrav,

resio dilemu, okrnjio bez imalo stida Besketovu kolekciju, upotpunio moju, stotka je tu, sada jos samo fale fotke sa stotke...

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #16 poslato: Septembar 10, 2010, 08:47:02 pre podne »

[/quote]
Inace, kad god vidim aparat ili deo opreme koji mi se svidja, koji bih probao, ja ga kupim zeni, onda ona to ne koristi, ja se sa pravom ljutim na nju sto to ona ne koristi pa moram ja, zatim kada me prodje volja, pustim to u oglas i opravdano se ljutim na suprugu jer ne ceni moj poklon...ali ne odustajem od nje, bitno je samo da istrci neko novo telo, zanimljivo za pokloniti pod opisanim uslovima ;D


[/quote]
Iskreno se nadam da će još "neki" članovi ovog foruma primeniti ovu praksu  ;D
Btw,uskoro očekujemo fotke sa stotke  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #17 poslato: Septembar 10, 2010, 09:56:26 pre podne »
Pozdrav,

u sustini, ako koristis aparat, a koliko ga vidim radis to sve uspesnije, onda ovo uopste nije losa varijanta...savest Ti bude mirna, pare nisi bacala Ti, uvek mozes Njemu da to prebacujes citav zivot i to da tako doziras da se prosto priupita svaki put kako je sad On sa Tvojim objektivom ponovo kriv sto si Ti spucala novac na garderobu, sminku i cipele...a sve vreme uzivas u carima kupljenog. Uz malo lukavstva&suptilnosti s vremena na vreme pricinis svom dragom milost da namrgodjena uzmes njegovu skalameriju u ruke da nesto uslikas, on ako, cisto da se odljutis i oprostis mu sto Ti je kupio objektiv, i...tako to.

Samo zavisi od toga kako gledas na problem i kakav pogled svom dragom dozvolis  ;D

Krecem danas na vikend sa sve stotkom pa cemo videti iako u sustini ja vec imam odredjena iskustva sa ovim objektivom, doduse ne bas na makro planu vec iz jedne namenske serije:


Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #18 poslato: Septembar 10, 2010, 10:45:27 pre podne »
Uf,ovo je klizeći sa obe noge!Čestitke za stotku!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #19 poslato: Septembar 10, 2010, 11:14:40 pre podne »
Ostaje dilema da li će beške sada obrisati načisto tu stotku iz potpisa, ili će elegantno dodati samo jedno L   ::)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #20 poslato: Septembar 10, 2010, 11:23:14 pre podne »
Ostaje dilema da li će beške sada obrisati načisto tu stotku iz potpisa, ili će elegantno dodati samo jedno L   ::)

Tipujem na eLeganciju  ::)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #21 poslato: Septembar 10, 2010, 11:31:02 pre podne »
Pozdrav,

eh, ne sekiram se nimalo za Besketa, kaze da ga makro nije uspeo zainteresovati i sasvim je racionalno sto ne zeli da mu skuplja prasinu objektiv...a sad, ako se ostvari ova Zokijeva pretpostavka, ja tipujem da samo nije mogao da odoli da svoju koLekciju upotpuni jos jednim novitetom...jer prasina se daleko lakse skuplja sa L oznakom  ;D

Sa L staklom i prasina dobija svoju ultimativnu ostrinu...uf, to sam negde pokupio, ne znam bas sta bi to tacno trebalo da znaci, mozda kad se tajnim metodom parcijalno vrhunski izostri prasina. ::)

Neo, hvala na cestitkama, samo nisam siguran na sta konkretno mislis pod ovim uklizavanjem sa obe noge, tj. na sta se odnosi.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #22 poslato: Septembar 10, 2010, 11:37:24 pre podne »
Pa verovatno misli na to da si odmah kupio najbolje.
Kad ja kupim Tamrona, to ce biti uklizavanje sa jednom nogom :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #23 poslato: Septembar 10, 2010, 11:50:54 pre podne »
Neo, hvala na cestitkama, samo nisam siguran na sta konkretno mislis pod ovim uklizavanjem sa obe noge, tj. na sta se odnosi.
:D Odnosi se na uputstvo drugarici neončici kako da manipuliše sa mojom malenkošću!Pokosi me kao nekada čuveni ubica Bajro Župić!

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #24 poslato: Septembar 10, 2010, 11:54:18 pre podne »
Pa verovatno misli na to da si odmah kupio najbolje.

najbolje, kako drugacije?  ;)

samo, ako nam drugar preferira parcijalnu ostrinu i jos krene svetlim putem direct-virgin-out-of box JPG kreacija onda bas i nisam siguran da je ovo staklo pravi izbor...

taj EF 100 f/2.8 macro je ipak sinonim totalne ostrine, pa ce ovo parcijalisanje ici jako tesko sa njim... boga mu, sta to napravih  ???  

da li će beške sada obrisati načisto tu stotku iz potpisa...

ma, neka ovo ipak odstoji jos maLo 'vako...   ;)


Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #25 poslato: Septembar 10, 2010, 12:23:00 posle podne »
Pozdrav,


 :D Odnosi se na uputstvo drugarici neončici kako da manipuliše sa mojom malenkošću!Pokosi me kao nekada čuveni ubica Bajro Župić!

eh, pa nemoj sad javno da Ti pojasnjavam i onaj drugi aspekt price, onaj muskiji, da ne kazem macho....kupis staklo koje hoces ma sta ona zelela, udjes u kucu sa poluzakopcanom kosuljom, pogledas je mrko, sednes za sto i udaris pesnicom o isti:
- Brze da cujem kaznu, necu da se tripujem celu noc!

Znas kako, ovakve situacije se uglavnom zavrsavaju na dva nacina: ili ce biti pata-karta (ona prica o ovnovima na brvnu, model price za gradska trzista zove se imas sliku - nemas ton), ili ce dopuzati do Tebe sa recima: izlazi ispod tog kreveta da rascistimo k'o muskarci ovo sa kupovinom objektiva, da znam za koga si ga tacno kupio!  ;D

Kakogod da se zavrsi, jos uvek imas forum, imas nas sa sve nasim savetima u stilu cuvenih parola tipa Brak je zajednica dvoje ljudi u kojoj oni zajednicki lakse resavaju sve one probleme koje ne bi ni imali da se nisu vencali.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #26 poslato: Septembar 10, 2010, 01:02:14 posle podne »
E, pa tu postoji i onaj treći faktor - DECA ::)
Nema veze da li ga kupi ONA ili ON uvek će se javiti osećaj krivice jer zbog objektiva trpe i deca  :-\

lancia88, čestitke na odličnom objektivu  :) :) :)
A, sad da te malo spustim na zemlju - nemoj da očekuješ da ti prve fotke budu nešto extra jer treba vremena da se uhodaš sa objektivom, a tu su i ostale problematike makro fotografije koje ćeš da rešavaš u hodu.
Moj slučaj kod 105-ice je da mi je trebalo 5-6 izlazaka na "teren" da bih dobio tek zadovoljavajuće fotke iako taj objektiv važi za najbolje u makrofotografiji i još ima i VR (da ne pominjem da sam pre toga godinu dana radio sa Tamronom 90mm macro). Sad je sve na tebi i želim ti uspešan rad  :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #27 poslato: Septembar 10, 2010, 01:20:44 posle podne »
E, pa tu postoji i onaj treći faktor - DECA ::)
Nema veze da li ga kupi ONA ili ON uvek će se javiti osećaj krivice jer zbog objektiva trpe i deca  :-\

I uvek su tu da opomenu :)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #28 poslato: Septembar 10, 2010, 01:41:15 posle podne »
Pozdrav,

da, kad deca opominju, to nesto treba da znaci u svakom slucaju...naravno da sam taj faktor prepustio podrazumevanju, sto ce reci, sve one sale vrede samo ako su deca namirena ili ih jos nema u prici u tom momentu.

Hvala DeVile, nastavljamo prema uputstvima sa Tvoje strane, do sada su se pokazala vise nego korisna i upotrebljiva:


Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Odluka u makro podrucju na cca 100mm, molim za misljenja
« Odgovor #29 poslato: Avgust 08, 2011, 07:18:48 posle podne »
Samo da javim da je narucena Tokina 100mm 2.8 Macro. Stize sledece nedelje pa ide izvestaj. Koliko sam citao po internetu nahvalili su je zestoko tako da mislim da nisam pogresio...
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-