Autor Tema: Makro fotografije  (Pročitano 157855 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #200 poslato: Oktobar 06, 2010, 02:41:32 posle podne »
E, to ni ja ne znam. I ja sam dobio takve kritike kada sam opalio oko 80 snimaka na samo jednog leptira kojeg sam držao na stabljici trave. Od toga sam uspešno odradio 5 fotke koje su toliko slične da su samo dve bile dobre za temu  ;D ;D ;D
To je bilo kada sam bio početnik (zato ti ne zameram) i da sam tada znao za stacking bila bi druga priča. Zato kažem da mora da prođe neko vreme(uz junačko zalaganje) da bi se dobili željeni rezultati.
Sada na jednog insekta odradim 10-ak fotki (nekad 20, ako je model izuzetan(sa kapljicama  ;))) i to odradim nekoliko da dobijem valjan rezultat iz jednog snimka i onda nastaje iživljavanje sa "stacking-om" koje ""senior"" ne može da podnese ;) ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #201 poslato: Oktobar 06, 2010, 03:31:14 posle podne »
Pozdrav,

da, mi malo kroz salu ali zaista se doticemo realnog problema i Predrag ga je uocio jasno, naravno, shodno svom iskustvu kroz koje ga je vremenom apsolvirao. Mi ostali...? Eh..

Ipak, da vidimo kako zvuci fora na koju nagovoris gusenicu da se slika, pa makar se i ne smesila pritom...jer, kad je stidljiva, mogao bih samo da nazebem od lezanja i cekanja:


Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #202 poslato: Oktobar 06, 2010, 03:34:46 posle podne »
Pozdrav,

ah, da...sada bi trebalo da je dignem i postavim na neku travku i nekako nagovorim da se penje uz nju.
Ja pokusao drugi metod, stavim je, bas travkom kao kranom, na vrh jednog koca drvene ograde kad ono - sklupcala se i stidela, stidela...a ja sam cekao i cekao da prestane da se stidi i posle nekih 15-ak minuta sam poceo i ja da se stidim sto sa fotoopremom stojim pored puste tarabe i uctivo se javljam komsijama objasnjavajuci im na razne nacine da ustvari pokusavam da uhvatim zadnje sunce ove godine - poceo i sam da se stidim.

Negde izmedju gusenicinog i mog stida ona je otisla...


Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #203 poslato: Oktobar 06, 2010, 03:55:03 posle podne »
Uh,ovo su već muke prave.Šta uradi Juza onom leptiru pa onalo kulira na onoj travci!Možda čika Juza da bonu  :D

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #204 poslato: Oktobar 06, 2010, 04:02:45 posle podne »
Šta uradi Juza onom leptiru...

Osvedoceni Ledol™, nema druge...  :D

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #205 poslato: Oktobar 06, 2010, 04:18:48 posle podne »
Jedino da im ponudimo i neke druge travke da konzumiraju,možda se onda i nasmeše za slikanje  ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #206 poslato: Oktobar 06, 2010, 08:09:24 posle podne »
@lancia88, sa insektima je ista stvar kao i sa ljudskim modelima. Neki se stide i nisu raspoloženi za slikanje, a neki obleću oko fotografa čekajući da postanu slavni. Oko takvih neraspoloženih modela ne vredi gubiti vreme. Moja gusenica je jurila pokušavajući da mi se popne na prst (ili da ga gricne  ;D). Na kraju mi je dosadila pa sam je pustio.


A što se tiče pitanja Neonke oko broja snimaka koji su uspešni sve zavisi od situacije. Uglavnom na 100-tinjak snimaka imam 10-tak promašaja, ali je druga stvar što se meni od te gomile slika svidi najviše 10-tak. Ostale imaju fokus na pravom mestu, ali mi se ne svidi pozadina ili kadriranje, a nekad je jednostavno polje oštrine suviše malo da bi fotka bila pristojna. Šta ćeš kada sam mnogo izbirljiv :D
 

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #207 poslato: Oktobar 06, 2010, 11:09:01 posle podne »
Pozdrav,

da, samo kod Tebe izbirljivost stize sa iskustvom i vise nego sjajnim portofolijom, pa prija svima :)

Mi ostali zasad nismo previse izbirljivi  ;D

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #208 poslato: Oktobar 07, 2010, 02:15:17 posle podne »
Sve to dođe vremenom ako ne izgubite strpljenje i zapostavite makro fotografiju. Dobijao sam kritike zbog toga što mi je glavna "grana" fotografije makro (koja se kod nas i ne ceni baš najviše), ali sam kao što i vidite i dalje zagriženi makrondžija, a to ću i ostati jer stvarno volim i uživam u makrofotografiji i to je ono najbitnije  ;)
Ne jurim komercijalu, niti pokušavam da zaradim neke novce - jednostavno uživam  :)

Evo malo igranja u fotošopu

197.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #209 poslato: Oktobar 07, 2010, 07:23:57 posle podne »
Ili je bolje bez obrade  ;D

198.

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #210 poslato: Oktobar 07, 2010, 07:53:25 posle podne »
brez obrade, definitvno. grancica desno zatvara kadar, lepsa je zelena pozadina. mozda je trunku preostrena - cini mi se da vidim neki "halo" po obodu ostrih delova granica.

cupavu srolanu guenicu sam jednom prilikom otvorio tako sto sam je stavio na sunce i malo duvao u nju. 

jos jedna stvar vezana za cupave gusenice - ne dirajte ih golim rukama - mogu imati neke zlezdice sa kemijom koja izaziva iritacje na kozi. nemaju to sve, ali opreza nikad dosta...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #211 poslato: Oktobar 07, 2010, 08:41:33 posle podne »
Hvala Đole na komentaru  :)
Nije fotka preoštrena nego sam slikao bez blica po jakom suncu pa su se javile i neke čudne refleksije na očima. Možda je za "halo" efekat kriva opcija Shadows/Higlights. Mada sam primetio da Nikon D90 ponekad i sam pravi halo efekat kada je sunce mnogo jako, a pozadina tamna. Evo i 100% kropa


Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #212 poslato: Oktobar 07, 2010, 08:51:45 posle podne »
Jos samo bokserske rukavice...  :)

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #213 poslato: Oktobar 07, 2010, 10:55:46 posle podne »
nije ostrnje zaista, ostali ostri delovi su ok. mougce da je to uz grancice od S/H - samo ti znas koliko si ih natgo ;) ili mozda onaj D-lightning (tj. kako se zvase ona nikon forica) ako je ukljucen... za okce nemam zamerki, tj ne sagledavam problem sa refleksijama?

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #214 poslato: Oktobar 07, 2010, 11:38:32 posle podne »
Ne koristim nikakve obrade direktno u oparatu, nekako nemam poverenja u njih. Gledam sad RAW i tamo ima pomenute "anomalije". Ipak je do opreme. A S/H nikad ne idem preko 15 baš da obradom ne bih pokvario fotke. 

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #215 poslato: Oktobar 10, 2010, 11:13:08 posle podne »
Kad smo već kod 100% kropa, evo još jednog nastalog od fotke 174


Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #216 poslato: Oktobar 11, 2010, 12:05:18 pre podne »
 Uf,loše je ovo,nema nigde krajnika  ;D ;D Hmm ovo više nije makro,već mikro!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #217 poslato: Oktobar 11, 2010, 01:50:57 posle podne »
Zamalo pa mikro  ;D
Mislim da je makro u granicama do 10:1. Ovo je veliki insekt pa deluje kao mnooogo veliko uvećanje. MPE65 daje uvećanje od 5:1. a mislim da je sledeći mikroskopski objektiv od 10:1 pa na više. Želja mi je kombinacija 5DMrakII, MPE65 i 580EX mada je i sa tom opremom mnogo teško slikati (bez stackinga nemoguće). Za sada idemo samo 1:1  :)
Juče sam malo slikao i imam par lepih snimaka. Evo jedne device (vreteno) koja ručka lebdeću muvu. Šteta što je brzo pobegla pa nemam bolji snimak. Samo se na kropu vidi malo bolje  :-\

199.






Krop

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #218 poslato: Oktobar 11, 2010, 05:43:18 posle podne »
Ne koristim nikakve obrade direktno u oparatu, nekako nemam poverenja u njih. Gledam sad RAW i tamo ima pomenute "anomalije". Ipak je do opreme. A S/H nikad ne idem preko 15 baš da obradom ne bih pokvario fotke. 

promace mi odgovor :(

cek, sta, kao neke htomatkse aberacije mislis da su? neamam pojma...


^^^uf kad krop tako izlgeda.

^za devu si krenuo stack, pa nisi zavrsio jer je utekla?

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #219 poslato: Oktobar 11, 2010, 09:31:16 posle podne »
Nisu baš aberacije. One se javljaju uglavnom kao plave ivice, a ovde se javlja svetao ili tamni oreol. Deluje mi kao da telo ne može dobro da odradi posao kada su neke kontrastne situacije u pitanju. Ma, nije bitno jer se ne dešava često.

Kod deve sam napravio par snimaka(od kojih je ovaj najbolji) i kada sam se malo približio da bi bolje slikao ulov (možda i neki ručni stack) ona je odletela. Baš šteta jer ujesen retko viđam ovakve situacije  :-[
Nema veze, mislim da imam par dobrih snimaka koje ću postaviti kad malo nađem vremena za obradu.

Čisto da pitam kako vam se sviđa ovakva obrada, jel nije mnogo ružna?

« Poslednja izmena: Oktobar 12, 2010, 01:13:20 posle podne od strane DeVil »