Autor Tema: Problem sa zaključavanjem ekspozicije  (Pročitano 3021 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Problem sa zaključavanjem ekspozicije
« poslato: Maj 17, 2010, 11:25:56 pre podne »
Kada sam juče fotkao desio mi se problem sa zaključavanjem ekspozicije.Kada sam pritisnuo okidač do pola  fokus se zaključao,ali aparat je nastavio da meri svetlo i menja vrednost ekspozicije.Iz aparata se čuo zvučni signal zaključavanja,ali ne onaj normanog intenziteta nego ,onako,prigušen.Ušao sam u meniju u custom function i opcija zakjučavanja bila je po defaultu 0 tj. AE/AF lock.Resetova sam ipak oba menija na default,ali ništa se nije promenilo.Jedino što mi je još palo na pamet je da skinem i vratim objektiv na aparat i sve se vratilo u normalu.
Uff,malo sam opširan  :) Jel ovo što mi se desilo uobičajeno ili sluti nekom kvaru?
Da iskoristim priliku i ....jel moguće da se žičani okidač(no name PRC) pokvari posle stotinak snimaka?
A da,u pitanju ja CANON EOS 1000d.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Problem sa zaključavanjem ekspozicije
« Odgovor #1 poslato: Maj 17, 2010, 11:41:47 pre podne »
Ček', ček', polako...

Kada stisneš okidač do pola (fokusiraš), ekspozicija biva zaključana samo u evaluative modu merenja (na aparatu je baš njegova oznaka na gornjem kursorskom tasteru).

U ostalim modovima se menja prilikom rekadriranja i to je sasvim normalno. Ukoliko hoćeš da uradiš zaključavanje ekspozicije u ostalim modovima merenja, nakon što izmeriš ono što Te zanima, pritisneš AE-Lock (*) na aparatu i onda rekadriraš. Nakon stiskanja AE-Locka, ekspozicija ostaje zaključana sve do okidanja, ma šta radio u međuvremenu. Znači, možeš ponovo i da fokusiraš, rekadriraš, šta god - ekspozicija ostaje zaključana.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 17, 2010, 11:48:58 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa zaključavanjem ekspozicije
« Odgovor #2 poslato: Maj 17, 2010, 11:56:57 pre podne »
Ček', ček', polako...

Kada stisneš okidač do pola (fokusiraš), ekspozicija biva zaključana samo u evaluative modu merenja (na aparatu je baš njegova oznaka na gornjem kursorskom tasteru.

Pozdrav
Aparat je bio u evaulative modu.Možda je problem bio u kontaktu između tela i objektiva?Prethodni dan sam ga skidao i kačio neko rusko čudo.
« Poslednja izmena: Maj 17, 2010, 11:59:28 pre podne od strane neo »