Autor Tema: Bokeh kakav volim  (Pročitano 384290 puta)

0 Članovi i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #520 poslato: Avgust 28, 2013, 05:44:15 posle podne »
Hvala Neonka, cestitam i tebi.. Jel to 50mm 1.4?

Beske odnosi se na canon 70-200mm 2.8 is II
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #521 poslato: Avgust 28, 2013, 06:00:44 posle podne »
Jel to 50mm 1.4?


Nije, idemo dalje ...  ;) 8)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #522 poslato: Avgust 28, 2013, 06:05:17 posle podne »
Beske odnosi se na canon 70-200mm 2.8 is II

Mozes li ti to i da dokumetujes, (nekim VLASTITIM primerima, poredjenjem, cime god...) obzirom da se ovakve tvrdnje jako, JAKO retko srecu... bas kao i boke' koji si nam (sa tog Tamrona, pretpostavljam) demonstrirao u ovoj temi ;)

« Poslednja izmena: Avgust 28, 2013, 06:09:27 posle podne od strane beske »

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #523 poslato: Avgust 28, 2013, 06:06:27 posle podne »
Jel to 50mm 1.4?


Nije, idemo dalje ...  ;) 8)

Canon 50 1.2 L USM?:D Mada bas sumnjam :p

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #524 poslato: Avgust 28, 2013, 06:08:50 posle podne »
E to kada počnem da igram Loto a pride i dobijem premiju  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #525 poslato: Avgust 28, 2013, 06:21:46 posle podne »
^^Ja bi rek'o da je il' helios nam poznati, il' takumar 50 1.4 :) mada ovakav boke ima i canonova 50 f1.4 :)
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #526 poslato: Avgust 28, 2013, 06:26:15 posle podne »
@beske  mogu... na poslu koristimo canon pa sam uporedjivao...tamron je malo sporiji pri fokusiranju ali i to zavisi od tela...a sto se tice konstrukcije canon je ipak najbolji ali tamron ne zaostaje mnogo obzirom da je skoro 1000 evra jeftiniji...imas na DXO mark strucnije izjasnjeno...bio sam malo skptican dok nisam dobio objektiv...i opet da zahvalim Ljubi jer izgleda da je tesko nabaviti ovaj objektiv u Srbiji....
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #527 poslato: Avgust 28, 2013, 06:27:31 posle podne »
@ neonka    nisam rekao da je canon-ova :)   moguce da je helios....
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #528 poslato: Avgust 28, 2013, 06:29:10 posle podne »
Što se tiče moje prinove, to je jedan jako "skupocen" komad  - Meyer Optik Gorlitz Domiplan 50mm f2.8  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #529 poslato: Avgust 28, 2013, 06:34:45 posle podne »
Znamiljivo :)   U exifu ga prijavljuje kao f1.4...  odlicno staklo..moj drugar ga koristi za video...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #530 poslato: Avgust 28, 2013, 07:30:13 posle podne »
E to kada počnem da igram Loto a pride i dobijem premiju  ;)

Hahaha, pretpostavio :D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #531 poslato: Avgust 28, 2013, 08:21:52 posle podne »
@beske  mogu... na poslu koristimo canon pa sam uporedjivao...tamron je malo sporiji pri fokusiranju ali i to zavisi od tela...a sto se tice konstrukcije canon je ipak najbolji ali tamron ne zaostaje mnogo obzirom da je skoro 1000 evra jeftiniji...imas na DXO mark strucnije izjasnjeno...bio sam malo skptican dok nisam dobio objektiv...i opet da zahvalim Ljubi jer izgleda da je tesko nabaviti ovaj objektiv u Srbiji....
Zemlja će osvanuti sa najmanje 6 godišnjih doba onog dana kad Tamron bude imao boje ko Canon L.
A onda kada bude imao i bolje od L-a, nastupiće apokalipsa. :screaming:

Uz dužno poštovanje prema Tamronu i njihovom trudu da postignu više nego pre, teško da je iko ikad doneo zaključak da je Tamron u bilo kom pogledu bolji od Canon parnjaka, osim po pitanju povoljnije cene. DxO po pitanju testova stakala nekad ima malo čudne ocene u konačnom skoru, ali i oni navode da treba gledati detaljnije i videti kako se koji kotira. Tada se može videti da Tamron i dalje pršti od hromatskih aberacija, ali ni da se po pitanju drugih parametara teško može izvesti zaključak da je Tamron u nečemu bolji, iako je svakako pohvalno što izvlači sličnu rezoluciju, budući da je ipak jeftiniji.

DxO

Ono što mene kod svakog Tamrona brine je upravo fama koja je karakteristična za svaki njihov objektiv u periodu premijere. Tako sam ranije slušao hvalospeve o starom Tamronu 70-200, koji je takođe ispraćen ovacijama, a u rukama je bio tek mediokritetno parče objektiva u pokušaju. Šteta, ali tako je. Ono što mene kod novog 70-200 VC brine je uniformnost raspona... nešto u čemu su 70-200 L-ovi prilično jaki, mada uz varijacije kod nekih modela.

Evo kako tu stoji novi Tamron u poređenju sa 70-200 2.8L II, na 200mm:

DP komparacija

Meni ovo nimalo ne obećava, ali ću ipak sačekati da se detaljnije pozabavim tim objektivom... po mogućstvu sa nekoliko primeraka, kako bi problem primerka bio maksimalno umanjen.


S druge strane, imamo Tamron 24-70mm f/2.8 VC koji se pokazao odličnim... imao sam prilike da ga koristim jedno mesec dana i sve u svemu - zadovoljan sam. Posebno imajući u vidu činjenicu da je Canon nekako u isto vreme prekinuo proizvodnju stare verzije 24-70L, te se Tamron mnogima i cenovno nameće kao jedino rešenje za sumu manju od 2000 evra.

Poenta? Poenta je da se treba uzdržati bombastičnih izjava, jer ako nešto deluje suviše dobro da bi bilo istina, najčešće i jeste tako. Da nije, Canon i Nikon bi odavno skapali... a ide im sasvim dobro kada je prodaja objektiva u pitanju.

Pozdrav

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #532 poslato: Avgust 29, 2013, 08:31:20 pre podne »
Storm zanimljiva analiza, čini mi se da ide u smeru third party nikada ne može da stigne prvu ligu, kojoj pripadaju Nikon, Canon, možda još po neko od velikih. Ne osećam se kompetentnnim da udjem u diskusiju, ali na osnovu mog ( jako skromnog) iskustva Tamron 90 mm Macro nije lose staklo. Sa druge strane, mislim da je Sigma 150 mm Macro koju trenutno dosta rabim, jako dobro staklo ma šta ko mislio o third party.  Opet, načitao sam se pohvala za Tamron 24 - 70  f 2.8 ali sam se ipak odlučio za (jeftiniji) Nikkor 24 -85 iako ima blendu nižu. Naprosto, meni se učinilo da ovaj pomenuti I mnogohvaljeni Tamron nema dovoljno dobar contrast, barem je to tako izgledalo u testovima koje sam uradio na mom D600 (ono - škloc, škljoc pod istim uslovima isti objekat, sa stativa). I zaključak bi bio - ponekad ni ime nije sve, odnosno kao I kod kola - plati se podosta vise zato što na haubi stoji ova ili ona znana značka. I još važnije, a mislim da smo se sa tim sreli svi, mišljenja na internetu o jednom te istom sočivu  ponekad budu različita, sretao sam I kontradiktorna. 

Ergo, pravilo je da nema pravila!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #533 poslato: Avgust 29, 2013, 09:25:26 pre podne »
Ah ne... nisam ja isključiv... ja samo volim da stvari postavim na svoje mesto. Ako nešto košta manje, sva je prilika da i vredi nešto manje. Glavni štos je izvršiti evaluaciju pre kupovine i utvrditi da li je to "manje" dovoljno manje da pokvari doživljaj ili je za potrebe POJEDINCA sasvim dovoljno.

Dakle, nema sumnje da svaki od proizvođača optike ume da napravi dobro staklo... primera ima više. Međutim, čak i ako izuzmemo probleme sa kojima se 3rd party proizvođači u startu suočavaju (potreba da do AF algoritma dođu reverznim inženjeringom), postoji i nešto što se zovu varijacije (to imaju i C/N objektivi, ali u manjoj meri) i nešto što je svojstveno 3rd party proizvođačima, a proizilazi iz prethodna dva, a to je - lutrija. Da budemo načisto, verovatnoća da jedan C/N objektiv normalno radi na jednom, a totalno šašavo na drugom telu, vrlo je mala. Kod 3rd party objektiva, a tu posebno upada Sigma, verovatnoća za ovo se ponekad meri u desetinama procenata, što je po meni poražavajuće. Da sve bude još gore, često za 3rd party objektive ni opcije poput AF microadjustmenta nemaju naročit značaj, zbog problema nekonstantnosti, pa promašaji nisu uvek identični, što je preduslov za rešavanje problema u hodu.

Elem, Tamron 90 je dobro staklo u svom cenovnom rangu, mada je istovremeno cenom i dovoljno blizu nekim C/N rešenjima, koja pritom ne pate od longitudinalnih (aksijalnih) hromatskih aberacija. Fokus (kome je potreban na makro staklu) ume da bude problematičan... duga priča. Sigma 150mm macro je zaseban entitet koji, kao ni 120-300 ili 12-24, nema svog parnjaka u C/N svetu, te je za te neke posebne prilike i jedino rešenje u tom rangu. Opet se tu javlja pitanje ponašanja pojedinačnog primerka, ali ok - mnogi igraju na sreću i sreća ih posluži. S druge strane, na tržištima gde na raspolaganju nema x primeraka nekog stakla, takav izbor može biti prilično frustrirajuć.

I da, tačno je da i najveći imaju svoje bubice... poenta je, međutim, da oni te bubice ispoljavaju na bitno manjem procentu, pa se ne kaže džabe da hoće da sačuva živce, elegantno zaobiđe 3rd party stakla. Suštinski to važi samo za skuplje primerke, poput 300mm ili 500mm prajmova, 120-300 f/2.8 itd, jer je ulog bitno veći. Ali, ako ćemo realno - svaka cifra je za nekog bogatstvo.

Što se tiče 24-85 - staklo je dobro za te pare, ali mislim da je ipak pogrešno porediti ga sa Tamronom 24-70... to su potpuno različite klase u svakom smislu i nema sumnje da je Tamron bolji. Ipak, ako nisi osetio potrebu za tim objektivom, znači da Ti još uvek nije potreban, a u budućnosti... ko zna... ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 29, 2013, 09:28:47 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #534 poslato: Avgust 29, 2013, 01:00:13 posle podne »
Ne volim da se puno mesam kad je rec o objektivima i telima (nemam dovoljno znanja kao neki drugi clanovi), ali posto sam imao Tamron 90 mm , moram da napisem da ja licno nisam zadovoljan sa tim objektivom. Meni se javljao problem sa fokusom , svaki treci put na nekoj polu distanci (2 3 metra ) je masio fokus ...Takodje po meni taj objektiv daje previse aberacije . I jako sporo je izostravao (doduse to je mozda i zbog aprata koji nije imao motor u sebi)... Sad imam 105 makro nikon , i naravno da takve probleme nemam, znam da nije realno da uporedjujem ta dva objektiva zbog cene, ali tamron je zbog tih stvari meni jako skakao po zivcima. Sto se tice ostrine ne mogu da se zalim na tamronca , sto se toga tice stvarno sam bio zadovoljan. Ne kazem da je los objektiv , s obzirom na cenu , ali eto ima neke svoje mane.

Neko ko je imao iskustva sa nekim Nikon ili Canon objektivom u tom cenovnom rangu mogao bi da napise da li je imao slicne problema kao ja sa tamroncem  i da li to treba da se ocekuje od objektiva tog ranga:)

« Poslednja izmena: Avgust 29, 2013, 01:38:49 posle podne od strane Serb »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #535 poslato: Avgust 29, 2013, 03:42:13 posle podne »
Koliko para toliko muzike  ;)

Van mreže mtphoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • comke photography
    • https://www.flickr.com/photos/131249972@N03/
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #536 poslato: Avgust 30, 2013, 07:04:17 posle podne »
evo i od mene nesto...
Nikon d700
Nikkor AF 35-70 F 3.3-4.5
Nikkor AF-S 50 F 1.8 G

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #537 poslato: Avgust 30, 2013, 07:59:54 posle podne »
Zanimljiv ugao.
Skloni joj ovo lišće iz kose, a kosu iz usta. Daj lepši kadar i gledaj da zaobiđeš banderu, pa onda ubaci u temu Portreti.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mtphoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • comke photography
    • https://www.flickr.com/photos/131249972@N03/
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #538 poslato: Avgust 30, 2013, 08:20:58 posle podne »
nije lisce na glavu nego naocare koje su podignute... lampu ne umijem da uklonim kao ni kosu nisam toliko dbr sa cs-om... ;D
Nikon d700
Nikkor AF 35-70 F 3.3-4.5
Nikkor AF-S 50 F 1.8 G

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Bokeh kakav volim
« Odgovor #539 poslato: Avgust 30, 2013, 08:30:03 posle podne »
Ah, pa onda novi photoshoot, taman da se vežba sa 85-com kada dođe.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D