Autor Tema: Zlatiborski pejzaži  (Pročitano 7304 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Zlatiborski pejzaži
« poslato: April 05, 2010, 06:09:58 posle podne »
Evo mog prvog pokušaja u fotografisanju pejzaža.Lokacija je selo Jablanica(na granici sa Bosnom).
« Poslednja izmena: April 06, 2010, 08:56:10 pre podne od strane neo »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #1 poslato: April 05, 2010, 06:12:30 posle podne »
...
« Poslednja izmena: April 06, 2010, 09:26:00 pre podne od strane neo »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatoborski pejzaži
« Odgovor #2 poslato: April 05, 2010, 07:05:56 posle podne »
Zasto NEO to radis sa F22?

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #3 poslato: April 05, 2010, 07:10:58 posle podne »
Otrovao me onaj Kelby sa dubinskom oštrinom prilikom snimanja sa stativa!Imaš neki dobar savet Žare za neku bolju varijantu?
« Poslednja izmena: April 06, 2010, 09:26:23 pre podne od strane neo »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatoborski pejzaži
« Odgovor #4 poslato: April 05, 2010, 07:35:29 posle podne »
Ne znam o cemu pricas, ali pucanje sa F22 je katastrofa  za pejzas. Pre svega, sve sto je dalje od 5 m, postavljanje pitanja dubinske ostrine je besmisleno. Drugo, na blendama manjim od F11 ostrina drasticno opada kod svih objektiva. Blenda 22, a pogotovo 32 su katastrofa.

Zbog toga su ti fotke tako neostre.

I nemoj da mislis da ces pejzas uraditi bez stalka.

Najbolji rezultat kod tog objektiva dobices na F8 i ISO200. Vreme expozicije sto krace i stalak obavezno.

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=410&Camera=396&Sample=0&FLIComp=0&APIComp=5&LensComp=410&CameraComp=396&SampleComp=0&FLI=0&API=2
Zamisli tek kavo je sr*nje F22 ili manje.
« Poslednja izmena: April 05, 2010, 07:45:22 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #5 poslato: April 05, 2010, 08:27:16 posle podne »
"Recept" za snimanje pejzaža sam pročitao u knjizi Digitalna fotografija od autora Scot Kelbya.Njegova preporuka je f22 i izoštravanje u trećinu prizora.
Ovo naravno ne mora biti tačno(ili važi za neke kvalitetne objektive i fotografe).Stativ sam koristio(klimavac).U svakom slučaju,kako u okruženju nemam niti jednog fotografa tvoj komentar mi  baš znači u nekom edukativnom smislu i hvala ti na istom?
Da li bih izbegao efekat izmaglice na horizontu da sam imao UV filter na objektivu?Golim okom se nije videla.One snežne planine su se odlično videle.
U prilog priče o oštrini evo jednog bikonje slikanog sa f6.3 :)
 
« Poslednja izmena: April 05, 2010, 10:40:30 posle podne od strane neo »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #6 poslato: April 06, 2010, 02:05:45 pre podne »
"Recept" za snimanje pejzaža sam pročitao u knjizi Digitalna fotografija od autora Scot Kelbya.Njegova preporuka je f22 i izoštravanje u trećinu prizora.
Ovo naravno ne mora biti tačno(ili važi za neke kvalitetne objektive i fotografe).
 

Ovo naravno nije tacno i vazi za sve objektive bez obzira koliko kostaju i kakvog su kvaliteta. Da bi citavu pricu proverio, potrebno je samo malo da ekperimentises pa sec brzo uvideti besmisao price o F22.
Na linku koji sam ti postavio izaberi najskuplji objektiv pa pogledaj.
Snimanje pejzaza je naizgled lak posao a u stvarnosti, veoma tezak i odgovoran. Skoro redovno se dogadja da fotografi nisu zadovoljni svojim rezultatima, a razlog je iskljucivo u neznanju i u izboru pogresnog objektiva.
Rezultati objektiva na blendama manjim od 16 su toliko losi da se u vecini testova uopste ne razmatraju.

POL filter ponekad pomogne, ali nije svemocan.
UV filter u digitalnoj fotografiji ne sluzi nicemu.

Ova krava je pravilnije snimljena.

ISO 200 treba koristi zbog bolje segregacije boja. ISO 100 ima manje suma, ali je fotka mrtva i pomalo ljigava. Najbolji se rezultati postizu na ISO vrednosti koja je za jednu veca od minimalne.
« Poslednja izmena: April 06, 2010, 02:15:41 pre podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatoborski pejzaži
« Odgovor #7 poslato: April 06, 2010, 08:00:19 pre podne »
Da,i ja sam procitao u knjizi Skot Kelbija da je najbolje fotografisati pejzaze sa sto manjom blendom(f22 ili jos bolje f36)-tako kaze!?Ovo isto nisam znao sto kaze Zare,ali eto,covjek se uci dok je ziv,hvala Zare!Primjetio sam samo da kad fotografisem pejzaze(a pogotovo nebo!),da mi se na otvoru blende f22 stvaraju one ruzne fleke na fotografijama(prljav senzor valjda?),dok recimo taj isti motiv kad fotografisem sa recimo f8 nema uopste tih fleka na fotkama?Sad ce sajam knjiga u Sarajevu,kazu da je vec izasla i 3 knjiga od Skot Kelbija?Planiram i nju uzeti,imam obadvije...
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #8 poslato: April 06, 2010, 09:37:33 pre podne »

 
Na linku koji sam ti postavio izaberi najskuplji objektiv pa pogledaj.

Koliko sam uspeo da vidim na linku čak i preskupa L stakla imaju ozbiljne degradacije u na blendama manjim od 11.Jel bar primenjiva ova metoda izoštravanja u trećinu?

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #9 poslato: April 06, 2010, 10:36:27 pre podne »
Metoda fokusiranja na trecinu se primenjuje zato sto se se polje fokusa prostire od jedne trecine ispred i dve trecine iza objekta na koji se fokusira... E sad kolika je ta jedna trecina? To zavisi od blende, milimetara i udaljenosti objekta koji se fokusira...
Ovde imate Depth of Field Calculator pa mozete videti kako to tacno izgleda na odredjenoj blendi i milimetrazi...

Ali nisam siguran da ste vi potpuno tacno razumeli ono sto je Scot Kelby hteo reci...
Doduse, davno sam gledao neke njegove klipove na netu i citao neke skenirane odlomke iz knjiga, ali prilicno sam siguran da on samo napominje da se manjom blendom postize veca dubinska ostrina, a ne da je pejzaze bolje slikati na sto manjoj blendi...

Hristos Vaskrse i pozdrav od mene koleZe forumasi...

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #10 poslato: April 06, 2010, 12:03:44 posle podne »
Metoda fokusiranja na trecinu se primenjuje zato sto se se polje fokusa prostire od jedne trecine ispred i dve trecine iza objekta na koji se fokusira... E sad kolika je ta jedna trecina? To zavisi od blende, milimetara i udaljenosti objekta koji se fokusira...
Ovde imate Depth of Field Calculator pa mozete videti kako to tacno izgleda na odredjenoj blendi i milimetrazi...

Ali nisam siguran da ste vi potpuno tacno razumeli ono sto je Scot Kelby hteo reci...
Doduse, davno sam gledao neke njegove klipove na netu i citao neke skenirane odlomke iz knjiga, ali prilicno sam siguran da on samo napominje da se manjom blendom postize veca dubinska ostrina, a ne da je pejzaze bolje slikati na sto manjoj blendi...

Hristos Vaskrse i pozdrav od mene koleZe forumasi...
Vaistinu Vaskrese-morao sam stavit ovaj odlomak;
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #11 poslato: April 06, 2010, 03:18:16 posle podne »
 Pretpostavljam da autor teksta nikada nije cuo za pojam difrakcije, ili je cuo, a ne zna o cemu je rec.

Netacno je to sto pise u knjizi.

I to iz 2 razloga:

1. Objektivi su, bez razlike od tipa, losi po pitanju ostrine na malim otvorima blende, kao sto sam vec napmenuo i

2. Nema nikakvog smisla traziti od otvora blende da "napravi dubinsku ostrinu" za nesto sto je od objektiva dalje od 20m (ovo je cista fizika). Ovo se posebno odnosi na upotrebu sirokougaonih objektiva namenjenih ovoj vrsti fotografije.


Pisac ove knjige je u totalnom rasulu  ;D
(verovatno se pre ove recenice ozbiljno posvadjao sa svojom zenom).
« Poslednja izmena: April 06, 2010, 03:22:10 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski pejzaži
« Odgovor #12 poslato: April 06, 2010, 05:07:02 posle podne »
Pisac ove knjige je u totalnom rasulu  ;D
(verovatno se pre ove recenice ozbiljno posvadjao sa svojom zenom).

 ;D ;D ;D