Autor Tema: HELP!  (Pročitano 15430 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
HELP!
« poslato: Februar 10, 2010, 12:08:35 pre podne »
POTREBNA MI JE POMOĆ.
Potpuni sam amater koji ima veće ambicije. Fotografija mi postaje strast.
Želim da kupim aparat koji će mi praviti putopisne reportaže gde god da odem, a i da beleži odrastanje moje dece (što podrazumeva solidne video klipove). Znam, mnogi će reći da je kamera kamera, ali kamera mi smeta na putovanju. Potreban mi je aparat koji će mi pomoći da i u brzini na putovanju (i pored troje dece) uspem bez previše suvišnih škljockanja napravim dobre fotografije i zabeležim koji video klip. Potrebno mi je i da pravi dobre snimke noću, kao i u mraku (fotografije u crkvama i manastirima su mi bile uvek problem sa Fuji F 810). Sa ovim fotoaparatom sam pravila dosta dobar putopis, ali sam povećala svoje zahteve.
Naime,sada,  budžet mi je oko 500 eura. I potreban mi je brz savet, jer uskoro krećem na duže putovanje i moram da se do tada upoznam sa aparatom. (pri tom nebi bilo na odmet da imam negde na netu uputstvo na srpskom, jer sa amater koji uz to slabo barata engleskim jezikom :( .
Mnogo hvala!

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #1 poslato: Februar 10, 2010, 12:19:48 pre podne »
Dobrodosla ,

500 evra je super budzet .. za taj novac ja bi uzeo G11 ili ako velicina nije problem Canon SX1 IS.. to je moj stav ... da cujemo ostale ...
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže michaga

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #2 poslato: Februar 10, 2010, 03:32:32 pre podne »
Za te pare ce tesko dobiti dobre fotke nocu i u crkvama i manastirima. Ja bih pre jos malo nategao sa novcem i isao ka nekom entry lvl slr aparaticu, kao sto je nikon d5000 sa kit objektivom, ili neki mali canoncic EOS 500D kit. Doduse to prelazi njen budzet za 120-150 eura, ali sta da se radi. Jedina mana ovih aparata je sto kod video zapisa nemaju autofokus, pa je to nekom gnjavaza. U svakom slucaju, ja bih odma isao na slr. Sto da daje 500 eura na prozumer, kada ce ga kroz odredjeno vreme, ako joj je fotografija strast, prevazici i pozeleti slr kad tad. Ja sam tako uradio i nisam se pokajao... ::) E sad, ako je 500 eura plafon, onda se slazem sa Serdjom u potpunosti.
My father once told me “find something you love, become good at it, do it well enough to get paid for it, and you will never work a day in your life."
Emin Kuliyev

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #3 poslato: Februar 10, 2010, 09:59:44 pre podne »
E, predložite mi i tu drugu , skuplju opciju. Znam da ću uskoro tražiti bolje, pa je bolje  nategnuti se još malo . Samo je potrebno da i ti slr imaju zum kada pravim video klipove, a mislim da se sa njima podrazumeva dobar noćni snimak?

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #4 poslato: Februar 10, 2010, 10:14:16 pre podne »
Da li može neko u dve rečenice da mi objasni kakva je prednost slr aparata?

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2010, 10:23:32 pre podne »
Nemaš tu previše izbora (govorim za C/N sisteme). U tom cenovnom rangu, sa videom, (kao što je prethodnik napisao) sleduju ti Canon EOS 500d ili Nikon d5000. Neko će reći da je bolji jedan, neko da je bolji drugi, ali to ti je isti rang. Generalno oba daju odličnu sliku.
Kod ta dva, uslovno ulazna  modela (pošto ima jeftinijih bez videa - 1000d i d3000), imaš CMOS senzor, koji generalno daje bolju dinamiku od CCD senzora koji se pakuju u kompakt aparate. Nikon poseduje rotirajući ekran, što može da ti bude zanimljivo pri kadriranju iz neobičnih uglova.
Uz te aparate idu kit objektivi, a veličina zuma je u stvari označena rasponom u milimetrima (recimo 18 - 55mm).

Pozz

Edit: DSLR su digitalni SLR (single lens reflex). Za iste je generalno karakterističan i veći senzor (CMOS, kao što sam ti već napisao) koji daje kvalitetniji izlaz (dinamički raspon, manje šuma u slabim svetlosnim uslovima i sl). Takođe, karakteriše ih izmenjivost objektiva i u tome je suština. Različiti objektivi daju različite rezultate. Generalno i ovi jeftiniji dSLR aparati daju odličan IQ (kvalitet slike), a njihove mogućnosti s vremenom proširuješ pribavljanjem boljih objektiva. Naravno, baratanje manuelnim kontrolama je uslov za ozbiljnije fotografisanje, ali i ovde možeš da podesiš sve na "auto" (što se generalno ne preporučuje, jer čemu onda ulazak u dSLR vode).
U svakom slučaju ulazak u dSLR svet je ulazak u skup hobi, ako te ponese, ali sve van toga se nemože nazvati ni ozbiljnijim amaterizmom.

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2010, 10:36:01 pre podne »
Potreban mi je aparat koji će mi pomoći da i u brzini na putovanju (i pored troje dece) uspem bez previše suvišnih škljockanja napravim dobre fotografije i zabeležim koji video klip. Potrebno mi je i da pravi dobre snimke noću, kao i u mraku (fotografije u crkvama i manastirima su mi bile uvek problem sa Fuji F 810). Sa ovim fotoaparatom sam pravila dosta dobar putopis, ali sam povećala svoje zahteve.

Ja sam moj predlog dao na osnovu procitanog teksta ...  :)

 dSLR treba vuci sa sobom , posebno ako se sistem obogati sa par objektiva ....
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2010, 10:44:47 pre podne »
Slažem se, ja sam svoj dao na osnovu naknadnih zahteva...
Imam aparat G serije i za G11 sve preporuke. Ipak sam naknadno pazario i dSLR sistem, što je ipak dosta stepenika iznad, te se ne kajem iako jeste teži za nošenje.
Na njoj je da se opredeli dokle želi da ide
« Poslednja izmena: Februar 10, 2010, 10:46:57 pre podne od strane Hornet »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #8 poslato: Februar 10, 2010, 11:01:12 pre podne »
Kupovinom DSLRa postajete taocem jedne nove fotografske filozofije. Naime, sam aparat, kao i kit objektiv jedva da pokriva polovinu delokruga jednog amaterskog opusa, a kada se taj delokrug zeli prosiriti, nastaju nove poteskoce: sta recimo uraditi sa macrom, pa zatom sta uraditi sa tele podrucijem, i tako dalje. Da bi se sve to popunilo u onoj meri koliko nudu solidniji kompakt, potrebno je mnogo novca koji ne moze svako da izdvoji.
U takvim trenucima najcesce se odustaje od prosirenja sistema, a vrlo cesto i od samog slikanja. Zbog toga je, za one sa skromnijim ambicijama ka daljem prosirenju sistema, kupovina kompakta bolje resenje.
Koliko su nekom vazni benefiti koje dSLR nosi sa sobom, moze znati iskljucivo buduci vlasnik.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #9 poslato: Februar 10, 2010, 11:11:49 pre podne »
Amin  :D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #10 poslato: Februar 10, 2010, 11:22:11 pre podne »
Slazem se sa Zaretom!Evo da dam samo jednu ilustraciju(ovim se ne hvalim svojom opremom!),da ako ste spremni nositi ovo svaki dan sa sobom-onda nabavite dSLR,a ako niste spremni nositi toliko opreme svaki dan zaokruzio sam i strelicom pokazao kako izgleda fotoaparat kome nije bitan toliki kvalitet fotki,i koji ce mozda uslikati par fotki godisnje!Ovo zaokruzeno je moj kompakt Canon Ixus 800 IS.
« Poslednja izmena: Februar 10, 2010, 11:35:06 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #11 poslato: Februar 10, 2010, 11:23:32 pre podne »
Slazem se sa Zaretom!Evo da dam samo jednu ilustraciju(ovim se ne hvalim svojom opremom!),da ako ste spremni nositi ovo svaki dan sa sobom-onda nabavite dSLR,a ako niste spremni nositi toliko opreme svaki dan zaokruzio sam i strelicom pokazao kako izgleda fotograf kome nije bitan toliki kvalitet fotki,i koji ce mozda uslikati par fotki godisnje!Ovo zaokruzeno je moj kompakt Canon Ixus 800 IS.
Zamolio bih moderatora da ovaj moj citat izbrise,greska nastupila!
« Poslednja izmena: Februar 10, 2010, 11:26:45 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #12 poslato: Februar 10, 2010, 11:30:41 pre podne »
Evo da dam samo jednu ilustraciju(ovim se ne hvalim svojom opremom!),da ako ste spremni nositi ovo svaki dan sa sobom-onda nabavite dSLR,

Ako je suditi po tvom avataru, ne bi ti skodilo da nosis ni dve ovakve torbe  ;D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #13 poslato: Februar 10, 2010, 11:35:26 pre podne »
Pa dobro Tviti i ti ga pretera  :D

Mogu da slikam i veći paket opreme, ali to ne znači da se sa dSLR-om ne mobže fotkati bez eksternog blica, tripoda, monopoda... Super je da imaš i 16 objektiva, ali to za ulazak u dSLR vode nije potrebno.
Lično sa sobom vučem torbu (koju si uslikao), u nju staje jedan solidan allaround 17-85 na aparatu i normalac 50mm f1,8. Začudićeš se šta je sve moguće fotkati sa datom kombinacijom.

S druge strane slažem se i ja da cura mora da prekvita želi li da krene u ovom (realno skupom) pravcu, gde će preko ramena morati da nosi solidnu torbu, težine ne manje od kilogram, ili će ostati na kompakt aparatu, u džepu, bez mogućnosti da se igra sa, recimo, dubinskom oštrinom, što je uskraćuje za odlične portrete.

U stvari dilema je jako prosta. Ako ti treba sprava da kvalitetno zabeleži događaje i trenutke iz života onda je to u ovoj priči G11. Ukoliko pak na fotografiju gledaš kao na budući ozbiljniji hobi onda se spremi da pored početnog ulaganja u dSLR, s vremena na vreme dopunjuješ sistem...

Lično sam zažalio što još pre 2 godine nisam odhmah uzeo dSLR (noseći se mišlju da mi je dovoljan prosumer uzeo sam G9). Jeftinije bi me izašlo da sam odmah uleteo sa ozbiljnijim aparatom, ali nisam ni imao pojma da će toliko da me povuče fotografija. Ovo nije na račun G9, jer to je biser u svojoj klasi, jednostavno brzo sam stekao potrebu da pođem dalje...

Ako je suditi po tvom avataru, ne bi ti skodilo da nosis ni dve ovakve torbe  ;D

 :D :D

Humora nikad na odmet.
Pozz
« Poslednja izmena: Februar 10, 2010, 11:42:04 pre podne od strane Hornet »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #14 poslato: Februar 10, 2010, 11:39:03 pre podne »
Evo da dam samo jednu ilustraciju(ovim se ne hvalim svojom opremom!),da ako ste spremni nositi ovo svaki dan sa sobom-onda nabavite dSLR,

Ako je suditi po tvom avataru, ne bi ti skodilo da nosis ni dve ovakve torbe  ;D
Ali procitaj moj potpis!!!!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #15 poslato: Februar 10, 2010, 11:44:36 pre podne »
Pa dobro Tviti i ti ga pretera  :D

Mogu da slikam i veći paket opreme, ali to ne znači da se sa dSLR-om ne mobže fotkati bez eksternog blica, tripoda, monopoda... Super je da imaš i 16 objektiva, ali to za ulazak u dSLR vode nije potrebno.
Lično sa sobom vučem torbu (koju si uslikao), u nju staje jedan solidan allaround 17-85 na aparatu i normalac 50mm f1,8. Začudićeš se šta je sve moguće fotkati sa datom kombinacijom.

S druge strane slažem se i ja da cura mora da prekvita želi li da krene u ovom (realno skupom) pravcu, gde će preko ramena morati da nosi solidnu torbu, težine ne manje od kilogram, ili će ostati na kompakt aparatu, u džepu, bez mogućnosti da se igra sa, recimo, dubinskom oštrinom, što je uskraćuje za odlične portrete.

U stvari dilema je jako prosta. Ako ti treba sprava da kvalitetno zabeleži događaje i trenutke iz života onda je to u ovoj priči G11. Ukoliko pak na fotografiju gledaš kao na budući ozbiljniji hobi onda se spremi da pored početnog ulaganja u dSLR, s vremena na vreme dopunjuješ sistem...
Jesam malo pretjerao,priznajem,sve osim ovog stalka i monopoda svaki dan nosim sa sobom,ali bas svaki dan-da ne povjerujete!?Jer mi se jednom desilo da sam slucajno sa jaranom usao u neku fotoizlozbu i pokajao se sto nisam ponio blic sa sobom!Od tog dana sa sobom nosim i blic u torbi i rezervne baterije!
« Poslednja izmena: Februar 10, 2010, 11:46:36 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže michaga

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #16 poslato: Februar 10, 2010, 12:57:17 posle podne »
U svakom slucaju, toplo preporucujem da se ode do prodavnice, pre konacne odluke i isproba i slr i g11. Jer ce joj mozda stvarno biti smaranje da se bakce oko fokusiranja na videu kod slr-a... Pogotovo shto ce snimati decu. A ona su uvek hiperaktivna, pa mozda ne bude bila zadovoljna snimcima, iako su u hd-u. Da ne spominjem da ce joj ako ozbiljnije misli da ih snima biti neophodan stativ... Ajd i da zanemarimo makro i tele podrucije, koje joj nije bas neophodno. Poprilicno je ok 18-55 raspon za vecinu potreba.

Mada sve me to nekako opet dovodi do prvobitnog Serdjovog predloga. :D Mada, je taj g11 lopovluk sto se tice cene, po meni...
My father once told me “find something you love, become good at it, do it well enough to get paid for it, and you will never work a day in your life."
Emin Kuliyev

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #17 poslato: Februar 10, 2010, 01:47:12 posle podne »
E, ljudi, vi ste sjajni. Svaki odgovor mi je značio, kontam šta pričate. Što se tiče budžeta dobila sam zeleno svetlo od supruga (rodila sam mu treće dete - posle dva sina dobili smo ćerku, pa čovek časti  ;) ).
Sad ostaje dilema da li ću posle fuji F810 moći da se
1.snadjem sa DSLR aparatom (tj. da ga svojski iskoristim, a ne da pola funkcija ne umem da koristim ili da su amaterima nekorisne)
2.  u dilemi sam opet izmedju Nikon 5000 , Canon G 11, Canon SX1 IS I Canon EOS 500 D
 Da skratim , vrlo mi je bitno da je dobar i video snimak (obavezno da ima zum u toku snimanja) i ti snimci noću i u mraku (obilazimo dosta manastira i crkava).

Suštinski ovim fotoaparatom, hoću da napravim dobre putopisne reportaže, hoću da deci posle mene ostavim nešto što je vredno (njihovo odrastanje, naša putovanja, naša slavlja, snimke svih dragih prijatelja). Ukratko hoću da im ostavim život na fotografiji i kad to već radim, neka bude lepo da i unuci imaju šta da vide.
Želim da mi ovaj aparat pomogne u toj priči.
Ono što kaže Hornet, najpribližnije je mom razmišljanju. Nadam se da mi u početku odradi DSLR odradi posao bez dodatne opreme, dok se ne priviknem i ne poželim još. I ja se bojim da mi posle godinu dana ne bude skuplje ako tad budem kupovala DSLR.

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #18 poslato: Februar 10, 2010, 03:54:19 posle podne »
Što više čitam, sve manje znam
Naime,kod Canon SX1 IS mi se ne svidjaju baterije. To je gnjavaža.
Kod G11 mislim da je mala rezolucija kod video klipova i ne znam da li ima zumiranja u toku snimanja.
Kod Nikon 5000 i Canon EOS 500D nema digitalni zum (da li to podrazumeva da nema zumiranja prilikom snimanja klipova?). Taj segment mi je jako bitan. Ako  nemaju tu opciju otpadaju oba..
To vidim kao laik, a šta je sve što ne znam....

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #19 poslato: Februar 10, 2010, 05:05:44 posle podne »
Što više čitam, sve manje znam
Naime,kod Canon SX1 IS mi se ne svidjaju baterije. To je gnjavaža.
Kod G11 mislim da je mala rezolucija kod video klipova i ne znam da li ima zumiranja u toku snimanja.
Kod Nikon 5000 i Canon EOS 500D nema digitalni zum (da li to podrazumeva da nema zumiranja prilikom snimanja klipova?). Taj segment mi je jako bitan. Ako  nemaju tu opciju otpadaju oba..
To vidim kao laik, a šta je sve što ne znam....

Kod G11 nema fokusiranja u toku zumiranja pri snimanju, koliko ja znam.
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600