Autor Tema: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.  (Pročitano 9684 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« poslato: Februar 03, 2010, 04:09:52 posle podne »
03.02.2010. - Nikon je danas predstavio nove kompakte digitalne fotoaparate iz svoje CoolPix serije. Novi modeli nose oznake: Nikon P100, L110, L22, L21, S3000, S4000 i S8000.



Čitavu vest možete pogledati ovde:  http://pcfoto.biz/nikon-p100-l110-l22-l21-s3000-s4000-s8000

Van mreže sprinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #1 poslato: April 06, 2010, 08:41:11 posle podne »
Nameravam da kupim jedan od prozumer-a

Suzio sam izbor na Nikon colpix p100, Nikon colpix p90 ili Canon sx 1s.

Može li mala pomoć u vezi ovih modela.

Interesuje me razlika u ISO vrednostima između modela p90 i p100. P90 kreće sa  64 iso, dok model p100, koji je noviji model, kreće od 160 iso. Zanima me zbog čega je ova razlika, i ima li to uticaja na kvalitet fotografije.

Možda sam najbliži kupovini p100, ali ne mogu da nađem  komentare korisnika i uporedni test između ovih aparata.

Da ne zaboravim, amater sam i fotoaparat mi treba za amatersku upotrebu, slikanje u prirodi, porodična okupljanja, izlete, letovanja, zimovanja i sl.

Koji od ovih modela je best bay kupovina? Da li da sačekam sa kupovinom?

Pozdrav

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #2 poslato: April 06, 2010, 09:04:57 posle podne »
P90 i P100 se razlikuju u nekoliko stvari:
-P100 koristi CMOS senzor a P90 CCD
-P100 snima HD video
-P100 ima veci zum 26x dok P90 ima 24.

Sto se tice videa ja sam od onih koji aparat koriste za slikanje a kameru za snimanje pa mi video opcija na aparatu nije prioritet.P100 zbog CMOS senzora trebalo bi da daje bolje slike na vecim ISO vrednostima (u nocnim uslovima).Odlucis sta ti je prioritet pa kupujes,veliki zum,HD ili kvalitet fotografije.

Van mreže sprinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #3 poslato: April 06, 2010, 10:41:49 posle podne »
Gledao sam na net-u reviews i za jedan i za drugi aparat.

Slični su u nekim stvarima, najviše me interesuje ova razlika u ISO vrednostima. P90 koji je stariji model kreće sa 64 ISO, dok p100 koji je izašao pre mesec dana kreće sa 160 ISO. Koliko sam čitao po forumima viša ISO je u redu, ali daje visok šum, a pošto oba aparata ne snimaju u RAW-u, što je nedostatak, ne znam da li ću sa p100 imati problem zbog ove početne visoke ISO. Ne znam, možda je proizvođać ugradnjom posebnog CMOS senzora sa pozadinskim osvetljenjem na ovaj način rešio, pa smatra da nije potrebno ići toliko nisko sa početnom vrednošću ISO. Nisam stručnjak, pa zato pitam
Indikativno je da je na Amazon-u, model p90 skuplji za 100dol. od p100, iako je stariji model, zašto?
Ako sam dobro razumeo, cmos senzor je bolji izbor i za fotografiju i za video.
Da li je Canon sx1 is bolji po slikama i videu od oba Nikon-a, ili nije ?

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #4 poslato: April 06, 2010, 10:55:58 posle podne »
Sto se tice Canona neznam ali od nikona po meni je bolji izbor P100 ali neznam razliku u ceni,jos ga nisam video u ponudi kod nas.

Van mreže sprinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #5 poslato: April 06, 2010, 11:19:46 posle podne »
Kod Nas u REFOTO B  p90 cena: 34.500,00din

p100 dobijaju za 15 dana, cena će biti oko 38.000,00din

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #6 poslato: April 07, 2010, 01:23:45 pre podne »
Mislim samo da se nalazimo u pogresnoj temi pa bih zamolio administratora da je premesti tamo gde treba.
Inace neznam da li je dozvoljeno na forumu reklamirati druge firme.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #7 poslato: April 07, 2010, 02:03:33 pre podne »
Nema problema momci, nastavite ovde pricu, ipak se sve vrti oko Nikon modela, a ovo je deo teme posvecene samo Nikon fotoaparatima.
@sprinter - probaj ovde da nadjes neke uporedne fotke:  http://www.digitalversus.com/
Pozdrav

Van mreže sprinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #8 poslato: April 07, 2010, 08:04:16 pre podne »
Ja zaista nisam upućen u reklamiranje, nije mi bila namera da bilo koga ili bilo koju firmu reklamiram.
Samo sam smatrao da imam odgovor na komentar.
Zahvaljujem adminu na linku, pogledao sam uporedne slike, nisam mogao da izaberem model p100 za poređenje, već samo p90
pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #9 poslato: April 07, 2010, 10:50:52 pre podne »
neznam da li je dozvoljeno na forumu reklamirati druge firme.

Dozvoljeno je, ali samo one sto su skuplje od Ljube   ;D

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #10 poslato: April 07, 2010, 11:16:18 pre podne »



A njih pa stvarno malo ima

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #11 poslato: April 07, 2010, 01:28:29 posle podne »
Jesi u Nikon podforumu, ali lično bih pre razmatrao neki Canon. Nikon je mnogo ozbiljniji u dSLR okruženju, a ovi prosumer, compact....pfff.
S druge strane, napisao si da si amater, te konstatujem da ti ta početna ISO razlika (64 i 160) zaista nije mnogo bitna. Recimo Nikon d90, koji je respektabilan dSLR u svojoj klasi kreće (ako se ne varam) od ISO 200, pa to ne znači da i dalje nije Best buy i odlilčna mašina. Baš zato mi se čini da te bune stvari koje su ti nebitne.

Van mreže sprinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #12 poslato: April 07, 2010, 04:29:32 posle podne »
Jesam amater, i tako ću i koristiti aparat. Važno mi je i da slike dobro izgledaju i kada ih pustim preko 34- inčnog ekrana na TV-u. Zbog te veličine slike i detalja, ne znam koji aparat da uzmem. Imaš li predlog za neke modele, što se tiče Canon-a? Kakvo je mišlenje za Fuji 6500fd, znam da je stariji model, ali.. Da napomenem, kada nabavim aparat, ne bih baš želeo da ga skoro menjam.
Pozdrav
 

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #13 poslato: April 07, 2010, 06:00:20 posle podne »
Moje misljenje. Prosumeri su beskorisni.

Niti dobijes IQ DSLR-a, niti mozes da ga nosis u dzepu kao kompakt. Dobijes najgore od oba sveta. Prelomis... ili zelis da imas aparat non-stop sa sobom i kupis neki kvalitetniji kompakt, ili se upustis u DSLR vode, i sve troskove koji POCINJU sa nabavkom aparata. Vec sam o ovome negde pisao.

Kvalitet fotografije koji postizu danasnji kvalitetniji kompakti (recimo G klasa Kanon ili LX3) ni u kom slucaju nije losiji od prosumera (verovatno i bolji) a tek su nesto skuplji. Moze to i polovno da se nadje.

A tek sto si firmu nasao da kupujes kompakt/prosumer.... Tu se drzi kanona, ako si vec resio da imas veliki aparat koji "deluje profesionalno".
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže sprinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #14 poslato: April 07, 2010, 06:47:38 posle podne »
Slažem se sa tobom, imam dugo već Canon-a A 520 i radim sa njim dobre slike, video snimam sa Sonijem model DCR-HC96. S porodicom često putujem, volimo da smo u prirodi i leti i zimi. Ovaj novi aparat mi treba da slikam prirodu, životinje, panoramske snimke, pejsaže, lepe zgrade, mostove, ali i makro snimke i tako. Za sada nemam ambicije za držanje DSLR aparata, jer ne znam da koristim njegove mogućnosti.
Želja mi je uhvatim i duže zadržim neki lep trenutak i događaj koji mi privuku pažnju.
Razmišljao samo i gledao i Canon-a G11, ali on je opet kompakt aparat, a već imam A 520, zato samo mislio da uzmem prozumer,... veliki objektiv, širok kadar, jači zum, optička stabilizacija i sl, isto tako a s druge strane na Soniju rezolucija video snimka je 640x480, dok ovi novi prozumeri snimaju u ful HD, ... to je razlog za kupovinu prozumer-a.
   Kao što sam rekao, laik sam i amater, prihvatam sugestije ljudi koji o tome više znaju i razumeju se u problematiku, koliko čitam po forumu, g klasu Canon-a svi preporučuju. Kakvo je tvoje mišljenje za model, koji kupiti? 

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #15 poslato: April 08, 2010, 09:12:23 posle podne »
Moram malo da ispravim:
G serija Canon aparata jeste prozumer serija. To zumer ne znači da ima veliki zum. Eng. prosumer = professional + consumer. http://en.wikipedia.org/wiki/Prosumer.
To što ti smatraš da su ultrazoom aparati u stvari prozumeri nije baš najtačnije, mada većinom i jesu, zahvaljujući implementiranim manuelnim kontrolama.
Naime, G11 je po meni baja i za ultrazumovima kaska jedino po pitanju zuma. Poseduje širok objektiv (28mm činimi se), optičku stabilizaciju i puno dobrih stvari natrpanih u relativno kompaktno i extra kvalitetno kućište. Nema veliki objektiv (ne znam šta ti to znači) i nema 15, 20x zoom, koji ti kao amateru suštinski neće mnogo ni značiti, ukoliko se ne naložiš na ptice i slično.
Što se videa tiče, ne teraj aparat da bude video kamera, jednostavno to nije, bez obzira na rezoluciju snimka.
Pozz

P.S. Što se ultrazumova - prozumera, tiče mislim da ti je i Canon 20IS solidno rešenje, svakako bolje od Nikona.

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #16 poslato: April 08, 2010, 09:16:10 posle podne »
Kanon G serija su kompakti. Tacka.
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže sprinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #17 poslato: April 09, 2010, 12:17:12 pre podne »
Zahvaljujem se na informacijama, super su mi koristile, Nikon sam defionitivno odbacio iz razmišljanja, ostalo je da se odlučim da li G11 ili Canon sx20 is.
Pozdrav

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon predstavio nove kompakt modele za 2010.
« Odgovor #18 poslato: April 09, 2010, 09:09:54 pre podne »
Kanon G serija su kompakti. Tacka.
Naravno, niko ne tvrdi suprotno. Nalazi se u kompaktnom kućištu i samim tim je kompakt. Definitivno nije point and shoot, ali jeste prosumer. Jedno drugo ne isključuje.
SX20IS nije kompaktan, kućište mu nije takvo, ali šta ga (osim zuma) čini profesionalnijim od G11? Jeftiniji je, čini mi se.
G serija ima sve manuelne kontrole, eksternu stopicu za blic, čak i izmenjiv objektiv. Jeste prosumer, osim ako nemaš neku bolju definiciju prosumer aparata.

Prosumeri su obično rado korišćene igračke od strane profesionalaca, za sve one uslove kada se dSLR ne nalazi pri ruci. To se najčešće i odnosi na kompaktne prosumere, među kojima je i G Canonova serija. U zadnje vreme uspešno ih nadmašuju micro four-thirds kompaktni modeli (poput Oly Pen), ali im je cena povisoka, odnosno ravna solidnim dSLR-ovima niže klase, a viša od ulaznih dSLR modela.

Zahvaljujem se na informacijama, super su mi koristile, Nikon sam defionitivno odbacio iz razmišljanja, ostalo je da se odlučim da li G11 ili Canon sx20 is.
Pozdrav

Koristio sam nešto iz G serije (G9), kao i sx20IS, oba su odlična, ali G se voli kad se drži u ruci.
Pozz.
« Poslednja izmena: April 09, 2010, 09:19:30 pre podne od strane Hornet »