Autor Tema: CANON SX1 ili SONY HX1  (Pročitano 4492 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nikoko

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
CANON SX1 ili SONY HX1
« poslato: Novembar 30, 2009, 07:45:53 posle podne »
Muka je velika. ??? ???
Izbor se suzio maksimalno.
Koji od ova dva preporučujete.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #1 poslato: Novembar 30, 2009, 09:27:25 posle podne »
Pozdrav i dobro dosao!
Oba modela su jako slicna, a karakterise ih na prvom mestu CMOS senzor i HD video, s' tim da je kod SX1 FullHD (1920x1080), a kod HX1 je neki cudan format 1440x1080, oba sa 30fr/sec. Canon SX1 moze opticki da zumira u toku video snimanja, predpostavljam da i HX1 moze, mada nisam siguran, probacu...

Ovde mozes da vidis uporedne fotke sa oba modela:  KLIK

Po ovim uporednim fotkama na DigitalVersus sajtu ispade da je fotka kod HX1 nesto ostrija, a senzor osetljiviji. Mislim da Canon SX1 ima bolje odradjenu stabilizaciju na vecem rasponu od HX1; dok uz Sony HX1 dolazi punjac i Li-Ion baterija, cemu dajem prednost u odnosu na AA baterije. Onda, Canon SX1 ispaljuje 4 fotke u sekundi, a Sony HX1 cak 10 fps; SX1 ima stopicu za blic, a HX1 nema, i koliko ti je ovo bitno.
E sad, kada sve ovo izvagas i uzmes u obzir cene, onda bi trebao da lakse uvidis sta tebi bolje lezi.
POZZ
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2009, 09:52:03 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže nikoko

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #2 poslato: Februar 15, 2010, 11:34:24 posle podne »
Evo samo da javim. Posle puno natezanja i premeravanja (u igru je bio upao i Panasonic FZ38) kupljen je Sony HX-1.  Možda je Panasonik bio bolja opcija ali s obzirom da se radi o relativno novom modelu o kojem nisam mogao da nadjem testove, kao ni mnogo iskustava korisnika odluka je pala na provereno rešenje.
Za sada sam prezadovoljan postignutim kvalitetom fotografija i koliko mi se čini, to je to što sam tražio (posebno po pitanju fotografisanja u zatvorenom prostoru bez blica)
Evo i par primera fotografija:

http://img175.imageshack.us/img175/1403/dsc00175p.jpg
http://img24.imageshack.us/img24/154/dsc00349vg.jpg
http://img651.imageshack.us/img651/6652/dsc00451f.jpg
http://img413.imageshack.us/img413/2791/dsc00500vb.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/7584/dsc00524g.jpg

Fotografije su inače rađene u full auto režimu, ali sam fotoaparat omogućuje mnogo opcija manuelnog podešavanja koje tek treba da istražujem ;D.
Jedina negativna zapažanja koja imam u ovom kratkom roku, a koja nisam zapazio u testovima su sledeća:
- prikaz na displeju ne odgovara veličinski u potpunosti fotografiji (na displeju u formatu 4:3 je oko 1/6 manji),
- ručno fokusiranje nije baš najsrećnije rešeno jer se vrši stepenasto, a ne kontinuirano pa postoji mogućnost,mada vrlo retko, da se objekat nađe između dva položaja točkića za fokusiranje i da ne može baš precizno da se fokusira.

U svakom slučaju preporuka.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #3 poslato: Februar 16, 2010, 12:14:56 pre podne »
Hvala sto si se javio sa izvestajem i fotkama (gde su napravljene?), mislim da nisi pogresio, neka te lepo i dugo sluzi  ;)

Van mreže nikoko

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #4 poslato: Februar 16, 2010, 01:12:17 pre podne »
Hvala na lepim željama. :)
Slike su napravljene u Kelnu na Gradskoj kući (2), u Rimsko-germanskom muzeju (1, 3-4) i boćna strana katedrale (5) po izrazito tmurnom vremenu.
« Poslednja izmena: Februar 16, 2010, 02:43:01 pre podne od strane nikoko »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #5 poslato: Februar 16, 2010, 01:51:25 pre podne »
a ne kontinuirano pa postoji mogućnost,mada vrlo retko, da se objekat nađe između dva položaja točkića za fokusiranje i da ne može baš precizno da se fokusira.

Postavi AF samo na centralnu tacku pa si resio problem.

Multi AF ume da zeza.

Van mreže nikoko

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #6 poslato: Februar 18, 2010, 11:12:18 posle podne »
AF radi odlično.
Hoće ponekad da zeza ako je Multi AF (da fokusira na neki neželjeni predmet između aparata i objekta) ali zaista retko, a i odmah se primeti jer na displeju prikazuje po fokusiranju na koji predmet je fokusirano.

Problem je kod full manuelnog fokusa što promena fokusa ide stepenasto između fabrički podešenih rastojanja fokusa, a ne kontinuirano (npr između 10cm i 1m ima 5 fiksnih položaja fokusa, a između 1m i 2m 4 položaja).
Nadam se da sam sad dobro objasnio problem s obzirom da sam potpuni amater. :)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #7 poslato: Februar 19, 2010, 12:18:22 pre podne »
To je dovoljno (4 polozaja za 1 do 2 m) za tako malo govance od senzora.

G9, na primer, ima 7 polozaja, a za 10 cm do 1m cak 46 polozaja, ali je to ipak znatno ozbiljniji aparat.
« Poslednja izmena: Februar 19, 2010, 12:21:36 pre podne od strane Zarko Silic »

Van mreže nikoko

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: CANON SX1 ili SONY HX1
« Odgovor #8 poslato: Februar 19, 2010, 10:17:50 pre podne »
Jbg
standardni problem
pare=muzika

ali OK, AF radi stvarno korektno.