Autor Tema: Stariji objektivi  (Pročitano 5319 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Stariji objektivi
« poslato: Decembar 26, 2013, 08:43:27 pre podne »
Ovako, interesuje me vase misljenje.
Malo trazim po oglasima (doduse, malo vise...) razne objektive, i naletio sam na nekoliko primjeraka 35mm f/2.5 i f/2.8, oba iz serije E. Naravno, rijec je o Nikon objektivima. Da li se uopste isplati uzimati te objektive?! Obicno se krecu oko 50-60 eura. Najbolji izbor bi bio 35mm f/1.8 G, kako zbog autofokusa, tako i zbog puno veceg otvora blende. Medjutim, on polovan kosta 150-160 eura.

Drugo, naletio sam na 100mm f/2.8. Isto se moze uzeti za 60 eura otprilike. Malo sam trazio na netu o njemu, i izgleda da je solidan i da pruza dobre performanse.


Uglavnom, moje pitanje je, da li se uopste isplati ulagati u ove starije ali prilicno jeftine (i vecinom dobre) objektive?!

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #1 poslato: Decembar 26, 2013, 09:21:45 pre podne »
Sam si odgovorio na postavljeno pitanje,ne isplati se.
Razlog-AF,nemas srafciger na D3200.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #2 poslato: Decembar 26, 2013, 10:13:30 pre podne »
Ma dobro za AF, znam da mi nece raditi. Nego mene interesuje da li je neko imao iskustva sa navedenim objektivima? Prvenstveno mislim na kvalitet fotografija, ostrinu, vinjetiranje, aberacije i sl...

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #3 poslato: Decembar 26, 2013, 01:00:38 posle podne »
Sve su to, koliko znam, dobri objektivi...ali nemaju af...a veruj mi...ja sam jedno vreme fotkao sa heliosom i sa samyangom i to je skroz ok kad fotkas nesto staticno...ali cim je nesto u pokretu...retko kad uspes da isfokusiras kako treba...plus ti imas malo trazilo na d3200...cak i na ff aparatima nije onakvo trazilo kako je bilo na filmu, pa je takodje poprilicno tesko fotkati sa manuelnim fokusom... :)

Sada se manuelni objektivi najvise isplate za makro i za snimanje videa...za sve ostalo su af objektivi :)

35mm je sjajan objektiv...kako za fotkanje, tako i za video...koristio sam drugarov primerak i bas bas lepo radi...af je brz...lepo muti kada fotkas nesto u blizini...mozes mnogo da pridjes sa njim i da fotkas neke detalje, ima lep kontrast...itd :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #4 poslato: Decembar 26, 2013, 01:52:58 posle podne »
Mislis na 35 f1.8 G?

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #5 poslato: Decembar 26, 2013, 02:03:06 posle podne »
Imam jos jedno pitanje vezano za starije objektive. Posto se prije dslr-a nisam puno susretao sa SLR aparatima (jedno vrijeme sam imao priliku da koristim neki Revue slr (mislim da je neka druga firma proizvodila a ovi samo lijepili svoju etiketu)), a znam da to nije kod Dslr-a, interesuje me onaj sistem za izostravanje. Tamo je bio onaj podijeljeni "krug" u sredini na osnovu kojeg si puno lakse mogao nesto da izostris, nego sa ovim "mutno-ostro). Je li to do bio drugaciji sistem ogledala na samom tijelu, ili su objektivi imali takav neki fazon?! Da li se tako nesto moze napraviti i na dslr-u?! Ili mozda ima neki drugi fazon, za lakse izostravanje?! Znam za rangefinder, i koristim ga, ali ni sa njim nije uvijek lako dobiti zeljeni rezultat.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #6 poslato: Decembar 26, 2013, 02:12:20 posle podne »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #7 poslato: Decembar 26, 2013, 02:17:17 posle podne »
Da, to je jedan deo u telu. Postoje opcije i da se zameni na DSLR-u, ali je pitanje koliko će da ti koristi.

Među najskupljima je KatzEye koji za D3200 košta  oko 100$, dok se na eBay-u  mogu naći i jeftiniji noname modeli. Uputstvo za zamenu je ovde.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #8 poslato: Decembar 27, 2013, 02:43:11 posle podne »
Da...mislio sam na 35mm f1.8g...odlican objektiv :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #9 poslato: Januar 10, 2014, 01:00:26 posle podne »
Da ne otvaram novu temu, a tice se objektiva svakako.

Interesuje me, kada se objektiv sa motorom, u Nikon slucaju AF-S objektiv, nakaci na tijelo sa motorom, recimo d7000, koji motor se koristi pri fokusiranju?! Onaj u tijelu, ili onaj u objektivu?! I, ima li opcija da se koristi jedan ili drugi?! Cisto laicko pitanje...

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #10 poslato: Januar 10, 2014, 06:24:06 posle podne »
Ti objektivi koji vec imaju motor u sebi, nemaju rupu u koju ulazi "srafciger", iz bajoneta aparata . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stariji objektivi
« Odgovor #11 poslato: Januar 10, 2014, 06:55:45 posle podne »
@Fibonacci

ima logike... :)

Hvala na odgovoru. Nisam se susretao sa tim a palo mi na pamet.