Autor Tema: Savjeti za fotoreporterstvo  (Pročitano 3145 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Savjeti za fotoreporterstvo
« poslato: Maj 12, 2013, 10:33:51 pre podne »
Da li moze mala pomoc? Ako se neko vec bavi kao fotoreporter malo savjeta, ili nekih linkova?Bio bih zahvalan! ;) (Vise bih volio cuti savjeta iz prve ruke nego traziti po Google.....) ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Savjeti za fotoreporterstvo
« Odgovor #1 poslato: Maj 12, 2013, 07:07:41 posle podne »
Nisam fotoreporter :)

Pa pazi, stvarno ne znam sta se tu posebno ima elaborirati, a da ti to vec ne znas. Potrebno je biti na pravom mestu u pravo vreme, i to je najbitnije od svega. Naravno, kao sto sportski komentator mora poznavati svakog igraca u svakom timu, tako i ti moras poznavati javne licnosti poimence, i u trenutku odluciti ko ti je prioritet u masi.

Sto se tice tehnicke strane posla, dodje ti na isto kao i do sada. Aparat, blic... baterije i puna saka kartica :) ... udobne cipele, slojevita garderoba :)

Usput, budes malo komunikativan i koristis sarm u zategnutim situacijama, i to je to. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Savjeti za fotoreporterstvo
« Odgovor #2 poslato: Maj 13, 2013, 01:56:23 posle podne »
Nesto malo sam radio, moglo bi se reci reporterski, pa evo mog skromnog iskustva.
Treba da znas o kakvom se dogadjaju radi, ko su bitne licnosti i kakav je raspored protokola - dodjes malo ranije ili pozoves PR osobu. Pitaj novinare, reportere, snimatelelje... pripremi se sto bolje mozes.

Budi blizu kolega i otprilike slikaj isto sto i oni. Nemoj da uleces ljudima u kadar, vodi racuna gde su i tv snimatelji. Zamoli kolege da se pomere da ti fotkas posto oni naprave nekoliko snimaka cime pokazujes postovanje prema starijima, zatim napravi mesto drugome, oni ce znati to da cene /jedan je dobio batine jer je zaseo na najbolje mesto i nije hteo da se pomeri/. Zblizi se sa kolegama i pocece da ti pokazuju cake i fazone. Naravno budi vrlo posvecen da dobijes dobru fotografiju.

Ne razlikuje se to mnogo od svadbe, jedino sto ima puno onih koji rade isto sto i ti pa treba malo biti inventivan. Prvo odslikaj `sigurice`-  fotke koje u svakom slucaju korektno pokrivaju dogadjaj a ond idi na kreativnost i mastu. Gledaj sajtove informativnih medija, kakve su fotke na njima, i tvoje urednistvo ce ti davati smernice. Mislim da u tom poslu nema mnogo prostora za `bokeh` kojekakve obrade itd. Dobro saradjuj sa novinarom koji pise tekst ako ste u tandemu, jer tekst i slika moraju da se slazu....

Ako se jos necega setim, ali to je otprilike sto znam... srecno!



Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savjeti za fotoreporterstvo
« Odgovor #3 poslato: Maj 13, 2013, 10:20:35 posle podne »
Hvala Zorane i Bobanf! Mnogo korisni savjeti.Ako ima jos sta-napisite, sve upijam kao sundjer!U pocetku sam fotografisao u M modu, ali sam presao na mod "P",taj savjet  mi je dao jedan iskusan fotoreporter, jer se nema vremena sve podesavati u M modu, pogotovo kad dogadjaj leti ispred objektiva.I hvala mu na tom savjetu! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Savjeti za fotoreporterstvo
« Odgovor #4 poslato: Maj 14, 2013, 10:16:14 pre podne »
Ja sada preferiram Tv mod, zbog moguce stresenosti aparata i eventualne neostrine. Drzim aparat na 1/160 ako je nesto staticno /malo godine a malo i lamelni zatvaraci koji vise tresu nego nekadasnji platneni/.
Prednost reportaze u odnosu na svadbu je sto sad ljudi hoce da se slikaju da bi izasli u medijima, ne moras da ih cimas kao na svadbi. Mana je sto se to sve brzo odigra i stvarno moras da budes usresredjen na dogadjaj, nema opustanja.

Ako nastavis sa tim poslom, realno ce ti se pojaviti potreba za jednocifrenim aparatom, cisto zbog tvog licnog konfora i pouzdanosti, ali polako, jos ce dosta vode da protece Miljackom dotle...

Mada, vise se orijentisi na aktuelnost, ekskluzivnost, prisutnost na vaznom dogadaju, na to da redakcija uvek od tebe moze da ocekuje dobro odradjen posao, nego na tehnikalije.