Autor Tema: Adobe Cloud System  (Pročitano 6738 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Adobe Cloud System
« poslato: Maj 08, 2013, 10:57:56 pre podne »
Adobe CS6 biće poslednja verzija u samostalnoj verziji. Uskoro na scenu stupa Adobe CC (Cloud verzija) koja će tražiti periodičnu proveru licenci, kako oni kažu na svakih 30 dana. Meni jedna stvar tu mnogo smeta, a to je da više neće moći da se permanentno kupi određena verzija koja se može koristiti koliko želimo već se plaća takozvani "zakup" za softver. Recimo Photoshop CC košta $20 mesečno, a ako sam dobro razumeo Lightroom će i dalje moći da se kupi kao standalone aplikacija.

Nemam ništa protiv da onaj kome softver treba isti i plati ali kad nešto platim želim da bude moje i da ga koristim kada i kako ja to želim, a ne da ga zakupljujem. Mislim da će ovo biti odlična prilika za ostale proizvođače sličnog softvera da se "razigraju" sa alternativama. ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #1 poslato: Maj 08, 2013, 11:14:11 pre podne »
Uzeće tu stvar u svoje ruke neko ko će ipak "legalizovati" softver  :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #2 poslato: Maj 08, 2013, 11:16:44 pre podne »
Naravno da hoce i windows izbacuje nadogradnje sedmicno pa dzaba im ;)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #3 poslato: Maj 08, 2013, 11:21:33 pre podne »
Ne brinite..braca Rusi su se vec oglasili povodom tog pitanja :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #4 poslato: Maj 08, 2013, 12:05:34 posle podne »
Nisam siguran da će to biti tako jednostavno. Cloud system je koncipiran malo drugačije od standalone verzija i piratska rešenja vodiće najverovatnije do konstantnih/čestih problema ako uopšte budu bila funkcionalna. Mislim da će ovo biti jako loš potez po Adobe jer većina današnjih registrovanih korisnika su nekadašnji korisnici piratskih verzija. Kada se čovek nauči, navikne i razvije fotografski posao, onda nije problem ni da ga registruje posle. Sa ovim se ta praksa menja jer će ogromna većina novih naraštaja biti upućena na alternativna rešenja na koja kad jednom naviknu, teško da će posle prelaziti na neko drugo.

Ma neka rade šta hoće. Ovih dana ću da skinem Corel PaintShop da se malo zezam, a Lightroom ionako u skorije vreme koristim dosta retko. Najčešće vozim DxO Optics Pro. Pluginovi me ne zanimaju pa neću imati problema oko portabilnosti... tako da... jelte :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #5 poslato: Maj 08, 2013, 12:51:49 posle podne »
Sta te briga za Cloud? Sve dok imas d800 i dok tvoj CS 6 otvara d800 raw, ti si miran. Oni generalno pretacu iz supljeg u prazno iz verzije u verziju... manje vise. Glavni kamen spoticanja je ACR i podrska za novije aparate.
Ko fotka jpg... moze i 2021. da mlati CS6 ako mu zadovoljava potrebe :)
A za raw, vec nastaje panika.

DPP je sjajana alternativa, ali ja i dalje ne shvatam kako da odradim neke banalne stvari.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2013, 12:58:02 posle podne »
Slazem se sa Zoranom. Evo ja i dalje mlatim CS3. Da CS3 ima podrsku za D7100 ne bih ni prelazio na CS6...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #7 poslato: Maj 08, 2013, 01:15:06 posle podne »
Probajte Capture One 7.1....fenomenalno obradjuje RAW..po meni za nijansu od ACR-a i LR samo je malo konfuzan...ali navikne se...

A sto se tice novog PS-a  jedino bi mi ovo koristilo..

What you need to know about Photoshop CC: 02

Photoshop CC introduces the sneak-peaked ‘deblur’ filter that’s been talked about since 2011, which is now revealed as: Camera Shake Reduction

i ovo

What you need to know about Photoshop CC: 06

Intelligent upsampling – in Photoshop CC you will be able to make big prints without compromising edge detail or introducing noise.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #8 poslato: Maj 08, 2013, 02:38:38 posle podne »
Citat
Photoshop CC introduces the sneak-peaked ‘deblur’ filter that’s been talked about since 2011, which is now revealed as: Camera Shake Reduction


Ništa novo ni revolucionarno. To možeš odavno da radiš u Topaz InFocus, na primer.

@Duxx: probaj i Corel AfterShot Pro.

http://www.topazlabs.com/infocus/

Quick Tips - InFocus vs. Detail
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #9 poslato: Maj 08, 2013, 02:53:29 posle podne »
@Duxx: probaj i Corel AfterShot Pro.
Hoću.

@Zoran Rodić
Slažem se. Čak i sa drugim, nekim novim aparatima mi ćemo moći da konvertujemo RAW u drugom konverteru pa da TIFF uvozimo u PS6. Nema tu problema. Nego me je ovo malo ovako, kako da kažem, podstaklo da prečešljam i Corel-a. Čisto da se nađe.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #10 poslato: Maj 08, 2013, 03:19:27 posle podne »
Citat
Ništa novo ni revolucionarno. To možeš odavno da radiš u Topaz InFocus, na primer.

Znam nego kazem..sta bi me recimo navelo da predjem na noviju verziju..meni CS6 radi savrseno....
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #11 poslato: Maj 08, 2013, 03:27:18 posle podne »
Dalibore, isto to sto te je navelo da predjes sa CS5 na CS6 ;)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #12 poslato: Maj 08, 2013, 03:41:52 posle podne »
Citat
Dalibore, isto to sto te je navelo da predjes sa CS5 na CS6

Nisam ja ni bio na CS5...nekako mi je bila spora i traljava... ali sa seticom su razbili kako koristi memoriju rama i graficke...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #13 poslato: Maj 08, 2013, 03:49:03 posle podne »
Zbog graficke mi i jeste CS6 najdrazi (i crnog okruzenja)

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #14 poslato: Maj 10, 2013, 12:51:34 pre podne »
Adobe CC je nesto ka cemu cela industrija tezi a to je koncept SaaS (Software as a Service). Cak je i Microsoft krenuo u tom smeru (Desktop as a Service) - Mohoro. Jednostavno je mnogo jeftinije i isplativije za sve. Sta su prednosti? Adobe ne mora da ulaze u distribuciju, prodaju i da placa radnje u kojima stoji Adobe proizvod. Svaka nova verzija se sama update-uje bez potrebe da se sve radi iz pocetka (diskovi, stampani materijal i slicno su samo vrh ledenog brega). To sto je mozda u Srbiji i generalno u zemljama treceg sveta situacija takva kakva je ne znaci da tako treba da bude svuda i da ne treba da se menja.

Ja licno bas i nisam nesto odusevljen time iz ugla korisnika ali valjda je u pitanju prosto navika. Ako neko ima biznis kom je neophodan Adobe software mnogo je bolje za njega da placa mesecno koriscenje nego da ljosne XXXX$ odjednom. $20 mesecno je nista, to je 30 min rada jednog kvalifikovanog retouch-era ovde.

Btw software nikada nije tvoj, ti kupujes licencu za koriscenje a ne za vlasnistvo. Licenca za koriscenje je do sada bila vezana samo za verziju software-a.
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Adobe Cloud System
« Odgovor #15 poslato: Maj 13, 2013, 12:54:09 pre podne »
^Zapravo je ipak obratno.
Softverske kompanije su to godinama pokušavale da predstave tako, ali je to palo u sudskim procesima, jer su pojedini korisnici izlazili na parnice sa MS-om i Autodesk-om, gde je sud presudio u njihovu korist, to jest pravo da preprodaju svoje RETAIL pakete kupljenog softvera. Licenca je u vlasništvu korisnika, sa mogućnošću neograničene eksploatacije u svakom mogućem smislu, osim umnožavanja ili prebacivanja vlasništva sa pravnog na fizičko lice i obratno. Oko ovoga je bilo ozbiljnih brljotina i po eBay-u i sličnim sajtovima, jer je preko noći zabranjena preprodaja softvera. Ako sada potražiš kako stoje stvari, videćeš da se retail softver prodaje bez ikakvih problema, što je posledica upravo te serije presuda od pre više godina. Dakle, ono što konačno platiš i nisi platio kao OEM licencu, to JESTE tvoje. Ne u smislu vlasništva nad sors kodom, već u smislu vlasništva nad konkretnom licencom. Niko Ti je živ više ne može oduzeti. To se sada iz korena menja. Izgubiš posao, nemaš love - ostaješ i bez softvera koji bi Ti možda mogao obezbediti hleb na stolu. Banalizovano, ali možda i nije.

Lično mišljenje - Adobe-u je ovo vrlo nezgodno tlo za igranje, a koliko sam u pravu - videće se. Ne slažem se takođe ni da je opšte nezadovoljstvo u bilo kom smislu karakteristično za Srbiju. Čitajući članke o ovome, vidim da su ljudi generalno jako besni zbog svega i da su Adobe PR menadžeri prebukirani raznim intervjuima i tako koječime.

Ne slažem se ni sa tim da je bolje da se plaća mesečno korišćenje, nego da se plati xxxx$ odjednom. Plaćanje konačne cifra donosi savršenu predikciju troškova, a to je upravo velikim sistemima od ključnog značaja. Ja čak i BG-u znam firme koje raspolažu sa desetinama licenci AutoCAD-a (najskupljih koje koštaju više hiljada €) i koje svaku narednu verziju preskaču dok god prelazak na novu nije apsolutno neophodan. Pritom, ključna stvar - nove verzije ne preskaču zbog cifre (jer je u ukupnom zbiru ona ipak simbolična, verovao ili ne), već zbog uhodanog toka rada na projektu, poznatih bagova i uopšte bespotrebne gimnastike koju takva akcija donosi. Cloud update je ozbiljnim firmama omča oko vrata koja im u trenu može napraviti ozbiljne gubitke, taman da se Adobe maksimalno angažuje da sve bude kako treba. A pošto PS i još neke njihove alate koristim još od verzije 2.05 (ne CS, nego onaj najmatoriji), vrlo dobro mi je poznata njihova spretnost da tovare bloat do granice besmisla i procentualno sa svakom novom verzijom naprave više bagova, nego kornisnih opcija.

Da nisam prinuđen okolnostima, NIKAD ne bih prelazio sa verizije 7.0, toliko je ovo novije đubre. Čega je to rezultat? Navike i prilika na koje ne mogu da utičem. Srećom, nadam se da će sada da nastupi najagresivnija jagma za novim №1 softverom na ovom polju, pa će se najljuća konkurencija (Corel, DxO, PhaseOne i još neki) maksimalno isklati da zauzmu teritoriju koju Adobe planira da maksimalno zasere neviđenom glupošću. Koji god da sam licencirani softver koristio, NIKAD, ali BAŠ NIKAD nisam radio update čim se pojavi, već najmanje nekoliko meseci kasnije. Nekad i celu godinu - tek kada utvrdim da niko nije imao problema sa time. Verovao ili ne, ozbiljne kompanije upravo tako rade. Zbog toga i dan danas najveći broj njih i dalje rabi WinXP, a ne Windows7, nedaj Bože Vistu, a kamoli Win8.

Ja sam prvi koji ne želi da plaća cifru koja nije konačna. Pretplata - da. Za kablovsku, internet, struju, vodu i telefon. Za sve ostalo - MRŠ!

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 13, 2013, 01:03:33 pre podne od strane StORM48 »