Autor Tema: Kupovina filtera  (Pročitano 4678 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Klaudio

  • Junior
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Kupovina filtera
« poslato: Decembar 04, 2012, 06:50:52 posle podne »
Pozdrav svima. Potrebna mi je pomoć pri kupovini filtera za objektiv. Imam Nikon D7000 i objektiv 18 - 105 a želio bi da kupim polarizacioni, neutralni i skylight filter. Na Ebay ima toliko toga od jeftinog do skupog, a ne razumijem se u kvalitet tih filtera, a ipak bih da uzmem nešto da valja.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #1 poslato: Decembar 04, 2012, 07:56:29 posle podne »
Što se tiče UV filtera,mislim da u njih ne treba preterano ulagati a opet ne treba uzeti ni neki "no name",tako da bi meni jedna fujiyama završila posao http://pcfoto.biz/1751_FujiYama-UV-67-mm .CPL je već druga priča i tu ne treba žaliti para,mada ne mora da se uzme baš ni najskuplji.Od onih koji se najčešće koriste na našim prostorima ja bih preporučila Hoya filtere,konkretno:
http://pcfoto.biz/1701_Hoya-Circular-Polarizer-Pro1-67-mm ili jeftiniju varijantu:   http://pcfoto.biz/1687_Hoya-Circular-Polarizer-67-mm.     Skylight filtere nikada nisam koristila,ali ako objasniš ćemu bi ti oni konkretno služili sigurno će se naći neko da te posavetuje i na tom polju  :)
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2012, 07:58:30 posle podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2012, 07:30:23 posle podne »
Skajlajt filter, u pricipu,  ima istu funkciju kao i uv sto se tice fotografisanja. Uv deluje sastavom stakla a skajlajt bojom  - blaga rozikava /amber/ boja takodje utice da nema uv zraka a ne utice na ispravan prenos boja. Dakle jedno te isto.
Uv zraci se eliminisu zbog dobijanja cistije slike na pejzazima na visim nadmorskim visinama.

Uvek je bolje slikati bez filtera ako nije potreban, ali uv i sklajt su se toliko uvrezili kod fotografa uglavnom zbog zastite prednjeg sociva da se smatraju normalnim delom objektiva.

Znaci ne treba ti i uv i skajlajt, nego bilo koji od ta dva.
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 07:32:20 posle podne od strane bobanf »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2012, 05:21:58 posle podne »
ND filtri, u zavisnosti od broja, ND4, ND8 i slično, 4 puta odnosno 8 puta manje propuste svetlost od situacije kada bi se fotkalo bez njih,
Upotreblajvaju se u situacijama, kad vam recimo treba sto duza ekspozicija, na primer, kod fotografisanja vodopada na dnevnoj svetlosti,
sa ovakvim filtrima efekat vode je maglovit i bajkovit.

Gradijentni ND filtri daju ravnomernu osvetljenost izmedju tamnih i svetlih delova, vrlo korisni kod pejzaza, propustaju manje svetolosti sa neba, a vise sa zemlje, sve je ravnomerno osvetljeno, i fotka sadrzi veci dinamicki spektar boja, i nije pregorela ni na jednom mestu.
Ovo se moze donekle kompenzovati putem HDR principa, kada se okida na razlicitim ekspozicijama, a kasnije sklapa u Photo matrixu, ili ako snimate u RAW formatu.
Naravno ovo vazi za staticne scene, ako želite da snimite životinju ili slično na prelepoj panorami, onda morate naći Gradijentni ND filter.
Na našem tržištu nije lako doći do njih.

Postoje i UV filtri, al meni nije jasno cemu sluze,

CPL, ili Cirkular polarizacioni Filter je najbolja alatka i ovo morate kupiti. Cene su od 30 do 100 evra, u zavisnoti od promera objektiva,
Marke proizvodjaca i vrste objektiva za koji planirate filter. CPL za sirokougaone su mnogo skuoplji. Hoya je dobar proizvodjac CPL filtera.
Ovi filtri ne dopustaju polarizovanu svetlost da zaluta u objektiv, uklanjaju refleksije, postizu vecu saturaciju i zasicenje boja,
Najbolje rezultate daju kad ste okrenuti suprotno od sunca. Idealni su kod situacija, kada želite da dobijete prozracnu vodu na jezeru, ili reci...


Na kraju, za dobijanje vrhunskih pejzaza, najbolja kombinacija je: CPL + Gradijentni ND filter na sirokougaonim obektivu! Uživajte!
prepisao sa drugog foruma :D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #4 poslato: Decembar 27, 2012, 05:25:46 posle podne »
e sad sta znace one dodatne oznake pro, MC , super pro , Coated, HD nemam pojma...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #5 poslato: Decembar 27, 2012, 06:58:06 posle podne »
Na kraju, za dobijanje vrhunskih pejzaza, najbolja kombinacija je: CPL + Gradijentni ND filter na sirokougaonim obektivu! Uživajte!
CPL može dati veoma loše rezultate na UWA staklu u velikom broju situacija.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #6 poslato: Decembar 27, 2012, 07:28:58 posle podne »
Na kraju, za dobijanje vrhunskih pejzaza, najbolja kombinacija je: CPL + Gradijentni ND filter na sirokougaonim obektivu! Uživajte!
CPL može dati veoma loše rezultate na UWA staklu u velikom broju situacija.
i ne samo to, ja sam cijeli dan fotografisao kad sam kupio CPL preko UV filtera (zajedno dva filtera na objektivu!), kad sam dosao kuci i prebacio fotke-katastrofa-po uglovima katastrofalni vinjetiring...morao poslije kropati fotke.... :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #7 poslato: Decembar 27, 2012, 08:27:50 posle podne »
zato sam napisao prepisao sa drugog foruma. nisam nikad probao. a i kad bi kupovao najvise bi voleo da isprobam na npr tamron 10-24 pa da kupim, ako bi postojala ta mogucnost.

za sada mi dođe da izrezem 10x10 ogledalo staklo (ono ti njega vidis on tebe ne ), zakacim gumicom na objektiv i vidim rezultate :D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina filtera
« Odgovor #8 poslato: Decembar 29, 2012, 05:30:39 posle podne »
Citat
i ne samo to, ja sam cijeli dan fotografisao kad sam kupio CPL preko UV filtera (zajedno dva filtera na objektivu!), kad sam dosao kuci i prebacio fotke-katastrofa-po uglovima katastrofalni vinjetiring...morao poslije kropati fotke.... :(

Retko koji objektiv moze da `sazvace` dva navijena filtera bez vinjetiranja.