Autor Tema: Pitanje početnika  (Pročitano 2539 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bracko87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Pitanje početnika
« poslato: Oktobar 03, 2012, 12:13:37 posle podne »
Odmah da se izvinem ako pišem u pogrešnoj rubrici, nijedna mi se nije činila kao prava za ovakvo pitanje...

Inače, nov sam u svetu fotografije, "igram" se ovom profesijom već nekih godinu dana, čisto amaterski  da naučim što je više moguće. Polako sam počeo da se susrećem sa nekim novim stvarima u ovom svetu pa bih voleo da mi neko, ako ima vremena, odgovori i pojasni malo više o sledećim stvarima:

1. Najme, imam aparat Nikon D60 (moj prvi dslr), sa njemu je osnovni lens 18-55mm, imao sam priliku da u par navrata nakačim drugarom fiksi Nikkor 35mm ali i Nikkor 18-105mm. Sem dubine (većeg zuma), moželi mi neko još objasniki koja je prednost ovog fiksnog objektiva pošto ga svi hvale, drugar nije znao u potpunosti da mi objasni (i on je poprilično nov u celoj ovoj priči, ali je nakupovao dosta dobru opremu), kad se on najviše koristi i da li ima nekih mana??

2. Prosto i jednostavno, koja je razlika izmedju sd i cf kartica (trazio sam na interentu nisam našao pravi odgovor)?

3. Planiram da kupim dodatni blic (speedflash) za moj Nikon D60, nemogu još da se odlučim koji je najbolji, odnosno koji bi se upario sa mojim aparatom. Takođe sam nešto gledao na netu ali ništa konkretno.Uzeo bih nešto polovno (čisto da se naučim da radim sa flesh-om, možda do 100 eura), ako imate neki predlog...??

Unapred se zahvaljume na odogovrima

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje početnika
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 03, 2012, 12:34:35 posle podne »
Dobrodosao na forum :D

1. 35mm je fiksni objekiv, tj, nema zum i takvi objektivi uvek imaju kvalitetnija stakla, pa su fotke ostrije, lepo kontrastne, itd, on ima blendu f1.8, sto znaci da moze mnogo svetla da propusti, pa je dobar za fotkanje nocu, posto ne mora iso mnogo da se dize...takodje moze lepo da zamuti pozadinu, pa nije los za portrete... :)
18-105vr je takodje dosta dobar objektiv, ali po kvalitet fotki je losiji od 35ice...blenda mu je manja, pa u slabijim svetlosnim uslovima mora vise da se dize iso :) ali je ovaj objektiv univerzalan, tj ima prilicno lep raspon, pa moze da se koristi za vise stvari, kao sto su pejzazi, portreti, neki close up i tako :)

2.koliko znam, cf kartice su izdrzljivije i brze(zavisi od modela).. :)

3.Na nikon aparat uvek stavljaj nikon blic...e sad, fora je sto su blicevi malo skuplji, i ne znam koliko je pametno da uzmes neki polovan...kazu za sb600 da je super blic, nema ga vise u prodaji, a polovan je oko 150-200e...ja npr imam yongnuo yn-565ex blic...ali na canonu i super je...nov kosta 170e sa 2 godine garancije, dosta je jak, ima ttl, slave mod koji radi na skoro 30m, ima dosta funkcija, ali opet da napomenem, kazu za nikon aparate da uvek stavljas nikon blic, posto oni imaju najbolji blic sistem i stvarno tako radi najbolje :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže bracko87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje početnika
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 04, 2012, 08:49:04 pre podne »
Aha, super...A na šta bih trebao da obratim pažnju kod kupovine dodatnog blica za moj aparat (da li da poseduje ttl ili nesto drugo), i kako bih znao da li blic može na digitalni aparat (odnosno da nije za analogni, da li postoji nešto čime bi se to razlikovalo)??