Autor Tema: Pomoć oko objektiva  (Pročitano 4322 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Pomoć oko objektiva
« poslato: Mart 13, 2010, 09:13:35 posle podne »
Nemam dslr a trebam kupiti za nekih mjesec kada budem dolazio u BG. Kupio bi canon EOS 1000D ili Nikon D3000 potpuno svejedno, mislim da ja imam problem sa objektivom. Može li mi neko reći da li sa osnovnim objektivom 18-55 VR mogu da fotografišem u režimu makro na 5-6 cm. Skinuo sam sa ovog sajta uputstva za te aparate i kod objektiva piše minimalna daljina fokusiranja 0,28m. Bavim se ribolovom pa sa ovim mojim automatikom i u makro režimu ne mogu fotogrfisati mušice koje vežem.
Drugi problem imam kada djeca nastupaju u dvoranama, salama i sl. (plesni nastupi) kada sa 20 metara treba napraviti fotogafije sa zumom oko 70 mm (pretvoreno u 35 mm objektive). Kod sadašnjeg aparata kad je ISO preko 200 fotografije ne valjaju ni u po bijela dana (osim što su zrnaste djrluju i isprane). Kupio bi odmah neophodne objektive jer ovdje toga nema. Obavezno bi kupio i neki 55-200 VR f/4-5,6. Dali ijdan od ta dva može izvući oštre fotografije, ili mora neki drugi( čitaj skupi)?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoć oko objektiva
« Odgovor #1 poslato: Mart 13, 2010, 09:18:35 posle podne »
Pozdrav, u zavisnosti za koji se sistem odlucis predlazem ti:

- Canon EOS 1000D KIT (18-55 IS) + 55-250 IS + 50mm f/1.8
- Nikon D3000 KIT (18-55 VR) + 55-200 VR + 35mm f/1.8
- i ostale pratece sitnice...

I mislim da ce ti lepo zavrsavati posao.

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko objektiva
« Odgovor #2 poslato: Mart 13, 2010, 09:53:00 posle podne »
Zahvaljujem na odgovoru, samo nisam baš najbolje razumio (g.... bosanac), jeli taj canon EF50mm f/1,8 za makro ili za slabije osvjetljenje zbog veće svjetlosne moći f/1,8. taj sam našao u cjenovniku 110€ a predloženi nikon nisam.
 Usput može li se u pcfoto dobiti obrazac REF-4 za povrat PDV-a stranim građanima.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoć oko objektiva
« Odgovor #3 poslato: Mart 14, 2010, 12:19:48 pre podne »
Nije to Macro objektiv, ali jako dobro dodje u vecini situacija.
Macro objektivi su znatno skuplji, cesto skuplji i od tela prosecnog dSLR-a, pa sam pokusao da ti predlozim najbolju mogucu kombinaciju za sto manje novca.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko objektiva
« Odgovor #4 poslato: Mart 14, 2010, 02:12:25 pre podne »
Na 5 do 6 cm ne mozes slikati ni sa jednim od ovih objektiva. Ova distanca je rezervisana za "mikroskopsko" slikanje kada su u pitanju dSLR aparati.

Ukoliko zelis macro snimanje moras kupiti macro objektiv, ali i na njemu ne moze snimati ispod 20 cm distance. Medjutim, ni ne treba jer nema potrebe. Na 20 cm kod macro ovjektiva magnifikacija je 1:1 sto je potpuno dovoljno.
Upravo je to prednost dSLRa sto se postize veliko uvecanje a nije potrebno prici objektu na malu distancu od par cm. Prakticno, jednim udarcem ubijas vise muva:
Predmet ima dovoljno svetlosti jer je ne zaklanjas prilazenjem,
Ne uznemiravas insekte svojim problizavanjem i
Imas vrhuski kvalitet snimljenog materijala.