Autor Tema: Pomoć oko odabira objektiva, Tamron 28-75 f/2.8 ili Nikkor 35mm 1.8D???  (Pročitano 2977 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže jaroslav.m

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
    • kovacica
    • Pogledaj profil
    • Jaroslav Photography
Pomoć oko odabira objektiva, Tamron 28-75 f/2.8 ili Nikkor 35mm 1.8D???
« poslato: Jun 19, 2013, 06:47:56 posle podne »
Poštovani članovi foruma, bavim se fotografijom više iz hobija, ali sve češće odradim i neki "photo session" za keš, pa bi hteo da dodam neko novo staklo u moju kolekciju. Trenutno imam D90, Nikkor 50mm 1,8D, Nikkor 18-105 AF-S, Sigma 70-300 APO, blic SB-700, itd... Najviše slikam porodične fotke, portrete i decu u akciji smile.gif. Ako nekog intresuje, može da pogleda ovde kako to izgleda (jedan mali deo): http://mlinarcek.wix.com/foto
Hteo bi neki univerzalni, brzi objektiv, koji ću moći da koristim i za svakodnevno fotkanje dečurlije u parku... E sad, šta prodati a šta kupiti...

Sigma 70-300 = kolko para, tolko muzike, s tim što ume često da iznenadi i izbaci neke baš dobre fotke. Naravno, mora biti dosta svetla. Njega bi ostavio za sada.
Nikkor 50mm, za portrete je super, bokeh mu je odlican (ali samo do 2.8 sve ispod ima jako mnogo hromatskih aberacija). Kad necu da setam gabaritno veci 18-105, stavim njega, ali mi je nekako sve dosta blizu, fali mi malo širine za "walk around" objektiv.
Nikkor 18-105 ispada kao baš to što mi treba, ali... isuviše širine, na 18mm dosta veliko izobličenje slike i ponekad mi je spor a i gabaritno je dosta veliki.

Imao sam prilike da nakacim 35-70mm stari nikonov objektiv koji radi u af na d90 (doduše, svetlosne mogućnosti su mu dosta ograničene) ali sam video da je to odprilike žižna daljina koja bi mi najviše odgovarala.

Šta kupiti? Ako bi išao na neki zum, pik mi je Tamron 28-75 f2.8, ili fiksni nikkor 35mm 1.8d? Budžet je oko 400e. S tim što bi hteo i da se otarasim bar jednog postojećeg, da ne gomilam stakla...

Razmišljam da bi mi T28-75 možda zamenio 50mm i 18-105, ili možda grešim?

Molim Vas ako neko ima iskustva sa ovim objektivima da kaže njegovo mišljenje. Svaka pomoć je dobrodošla.
Najbolje bi bilo, kad bi mogao da rentiram negde 28-75 i probam ga, dva-tri dana, pa vidim da li da pazarim, ali na žalost nemam tu mogućnost.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoć oko odabira objektiva, Tamron 28-75 f/2.8 ili Nikkor 35mm 1.8D???
« Odgovor #1 poslato: Jun 19, 2013, 09:18:42 posle podne »
Dobro dosao.
Kada sagledam sve moja preporuka za novi objektiv je Tamron 17-50mm f/2.8, odlicno radi na D90, ali i taj 18-105 VR se super slaze, osim tog zakrivljenja po coskovima na 18mm. Nikon 18-105 VR je zaista best-buy staklo za jeftinija Nikon dSLR tela.
Ovaj Tamron ima upotrebljiv raspon, fiksnu blendu 2.8, dosta je glasova da je nesto ostriji od verzije sa stabilizacijom (VC). Nikon 16-85 VR takodje sjajno radi na D90, ali on iskace iz zacrtanog budzeta.

Van mreže jaroslav.m

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
    • kovacica
    • Pogledaj profil
    • Jaroslav Photography
Odg: Pomoć oko odabira objektiva, Tamron 28-75 f/2.8 ili Nikkor 35mm 1.8D???
« Odgovor #2 poslato: Jun 20, 2013, 09:30:20 pre podne »
Hvala na korisnom saveu. Kao i obično, ima više kombinacija, još moram dobro da razmislim. Jedna od varijanti je da prodam sigmu i 50 i pazarim 35 i 85.
Druga varijanta je da pazarim ili t28-75 ili ako negde nađem dobro očuvan nikkor 35-70 2.8 (mada ih nema po oglasima) a izbacim 50.
:) ili prodam sva tri objektiva i pazarim T17-50 2.8 i 85mm...   Uff....
Ugl, sigurno necu da brzam, da se ne bi kajao posle... Probacu negde ako uspem da isprobam neki od pomenutih objektiva.