Autor Tema: Tele-makro objektivi  (Pročitano 8557 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Tele-makro objektivi
« poslato: Januar 25, 2011, 03:54:39 posle podne »
Koji je najbolji tele-makro objektiv?  ???

Ovo pitanje me je dosta namučilo i odgovora ima više   :D
Zavisi za koje područije fotografije vam je potreban, zavisi od cene i od još nekih stvari, ali mene konkretno interesuje polje makro fotografije (ogranak insekti  ;D)
Tele-makro objektiv mi je potreban da bih više zamutio pozadinu i da bih ostvario veće rastojanje od insekata koji su vrlo plašljivi. Mana ovih objektiva je što nisu predviđeni za slikanje iz ruke (osim Sigme 150 macro OS sa stabilizacijom slike koja bi trebalo da izađe na proleće).
Od makro objektiva očekujem veliku oštrinu uz što manje aberacija i vinjetiranja i, naravno, da ima razumnu cenu.
U igri su:
-Micro-Nikkor AF 200mm f/4 D ED
-Canon EF 180mm f/3.5 L USM macro
-Sigma AF 180mm f/3.5 EX HSM APO macro
-Sigma AF 150mm f/2.8 APO EX HSM macro DG D
-Tamron AF 180mm f/3.5 SP Di LD [IF] macro

Nisam stručnjak za objektive tako da ćemo neke podatke pogledati sa sajta Photozone ( http://www.photozone.de/ ), a rezultati su se složili sa onime što sam video na raznim makro foto-forumima.


-Micro-Nikkor AF 200mm f/4 D ED
Ima minimalnu fokusnu razdaljinu od 50cm(mislim da je ova razdaljina od objekta snimanja pa do senzora (a ne vrha objektiva, onda bi to bilo 26cm)) po čemu je najbolji od svih pomenutih objektiva, ima odličnu oštrinu od f/4 - f/11, a od f/16 oštrina opada. Hromatske aberacije skoro ne postoje, kao ni vinjetiranje (možda samo na f/4 (f/5.6 pri punih 1:1)). Ima spor af motor (mada to nema neke veze jer se za makro fotografiju koristi M fokus), zastarela konstrukcija (mada izuzetno jaka) i glavnu manu cenu od oko 1700€!
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/227-micro-nikkor-af-200mm-f4-d-ed-review--test-report?start=1


-Canon EF 180mm f/3.5 L USM macro
Min.fokusnu razdaljinu je 48cm, mehanički je savršeno odrađen, ima brz i tih motor, ali i cenu od oko 1200€ što je ipak mnogo s obzirom da i nema baš najbolju oštrinu slike - vinjetiranje je vidljivo samo pri f/3.5, aberacije su neprimetne, ali zato nedostaje oštrine koja je najveća pri f/8-f/11, ali i dalje najslabija od svih pomenutih objektiva.
http://www.photozone.de/canon-eos/169-canon-ef-180mm-f35-l-usm-macro-labtest-report--review?start=1


-Sigma AF 180mm f/3.5 EX HSM APO macro
Min.fokusna razdaljina 46cm, mehanički je dosta dobro odrađen, ima brz i tih motor, ali i ovom objektivu nedostaje oštrine koja je čak malo veća od Canona 180 pri f/3.5-f/11. Ima malo vinjetiranja koje nestaju od f/5.6, ali zato ima aberacija koje su primetne od f/8-f/32.
Cena je oko 850€
http://www.photozone.de/canon-eos/305-sigma-af-180mm-f35-ex-hsm-apo-macro-test-report--review?start=1


-Sigma AF 150mm f/2.8 APO EX HSM macro DG D
Min.fokusna razdaljina 38cm (tu je najslabiji od ostalih objektiva), mehanički je dobro odrađen i ima brz i tih motor. Kvalitet slike je izvanredan s obzirom da je Sigma u pitanju. Vinjetiranja ima malo na f/2.8, aberacija ima vrlo malo (malo više od Canona 180, a mnogo manje od Sigme 180) koja se smanjuje korišćenjem sigminog telekonvertera 1.4x !?   ??? :) 
Oštrina je izuzetna i veća je i od Nikkor 200. Kada se koristi sa telekonverterom 1.4x oštrina pada, ali je i dalje kao i kod Nikkora 200mm pri f/8-f/11. Stvarno prijatno iznenađenje  :)
Cena je oko 600€
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/304-sigma-af-150mm-f28-apo-ex-hsm-macro-dg-d-review--test-report?start=1


-Tamron AF 180mm f/3.5 SP Di LD [IF] macro
Min.fokusna razdaljina je 47cm, mehanički je dobro odrađen (mada ima više plastike u odnosu na konkurenciju), a motor je spor i bučan (ali kao što sam rekao to nema mnogo veze u makro fotografiji). Kvalitet slike je stvarno dobar!
Vinjetiranja ima samo pri f/3.5, a aberacije ima do f/5.6, a posle su neprimetne(tu je malo bolji od Sigme 150 i mnogo bolji od Sigme 180, ali ne i od Canona i Nikkora). Oštrina je odlična i za malo je slabija od Sigme 150, a u klasi sa Nikkorom 200 (Nikkor je malo oštriji pri f/3.5). Problem je što ga je teško kupiti na našem tržištu, a cena je najverovatnije kao i Sigmi 180mm.
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/285-tamron-af-180mm-f35-sp-di-ld-if-macro-nikon-review--test-report?start=1


Po meni pobednik je Sigma 150mm koja je najoštrija, skoro da nema aberacija, mehanički je kvalitetna i moderna, ima brz i tih motor i ima razumnu cenu. Ima najmanju min.fokusnu razdaljinu, ali i to nije mana kada se kombinujesa Sigma telekonverterom Tc 1.4x.

Moralni pobednik je Tamron 180mm  :)
Canon 180mm me je razočarao kvalitetom slike koji nije ništa bolji od Sigme 180, a mnogo je skuplji.
Nikkor 200mm je odličan, ali jednostavno bezobrazno skup!  >:(

Gledao sam fotke koje su rađene ovim objektivima i sve što je ovde napisano može da se vidi i na delu.


Eto, tako sam ja odabrao moj tele makro-objektiv  :)
« Poslednja izmena: Januar 25, 2011, 03:57:36 posle podne od strane DeVil »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #1 poslato: Januar 25, 2011, 08:35:46 posle podne »
Hmmm... rekao bih da TAJ Photozone test nije reprezentativan, jer je rađen na telu koje ima jak AA filter, zbog kojeg su se neki objektivi pokazali slabijim nego što jesu. 350D je vrlo matoro telo, koje ponekad čudno sarađuje sa nekim objektivima. Tako se nekad dešava da neka stakla deluju lošija nego što jesu. Npr. čudna je priča, ali Canon 10-22 je oštriji na novim senzorima od 18MP, nego na 350D. Isto važi i za 35-icu f/2.

Evo jednog uporednog testa: LINK, mada i on uzima u obzir samo prostu oštrinu, a optički kvalitet se ne sastoji samo od oštrine. Ona je samo jedna kvalitativna komponenta. Tu je i kontrast, a POSEBNO L boje i izrada.

Još bitnije od svega, na tele-makro području je bitan i AF, ako je verovati onima kojima je makro pasija - ni tu nema konkurenciju, posebno u Sigmi, bilo kojoj. ;) Napominjem da AF objektiva nije vezan samo za potpuno automatski fokus, već i za manuelni fokus sa potvrdom! Ako objektiv maši fokus, mašiće i potvrdu.

Da li opravdano košta toliko više? Verovatno ne, ali kod optike je to staro pravilo - za malo više benefita se doplaćuje oho-ho više, a svako treba da oceni da li mu se to isplati. Uostalom, pitaj ljubitelje Zeiss objektiva. ;)

Ako se pogleda u odnosu na uloženo/dobijeno, ni Sigma 180 ne briljira - njena izrada apsolutno ne opravdava tu cenu. Jeftinija je 30% od Canona, a mnogo lošije izrađena (nisam je imao u rukama, da se razumemo, ali sam koristio neke mnoooogo skuplje Sigme i jednostavno - to je domet tog proizvođača). Iskren da budem, kad već pomenuh izradu, jedini proizvođač koji Canon L-ovima može da stane na crtu je Tokina. Lično sam se u to uverio i baš mi je žao što taj proizvođač nije zastupljeniji kod nas.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 25, 2011, 08:47:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #2 poslato: Januar 25, 2011, 11:12:37 posle podne »
Kao što sam rekao nisam neki stručnjak za objektive, ali redovno pratim makro sajtove i skoro da mogu tačno da procenim kojim objektivom su slikane (Uglavnom su to Sigme 180 i 150). Ponekad me baš prijatno iznenadi Canon 100-tka. Naravno da to zavisi i od "majstora", ali generalno Sigma 180 ima sasvim solidne fotke, Sigma 150 lepo oštre (po nekom mom ukusu), dok Tamron 180 možda ima i previše oštrine (mada sam video samo jednog lika koji ga poseduje). Iskreno, Canon 180 nisam video na delu (valjda ga ljudi izbegavaju zbog cene), osim kod Juze i tu se stvarno vidi da je neprimetna razlika između Sigme i Canona 180 (bar na njegovim fotkama) Pri kraju ove strane se nalazi Juzin uporedni test Sigme i Canona  http://www.juzaphoto.com/eng/articles/canon_180_macro_review.htm
Ma, vredi Canon te pare jer je stvarno kvalitetan L objektiv i tu nema priče. S druge strane Sigma ume da izbaci dva ista objektiva koja su različitog kvaliteta, mada je to retkost kod prajm objektiva (pogotovu makro prajmova).
Ipak, ako imam para za Canon 180 imaću i za Nikkora 200 i završim posao  ;D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #3 poslato: Januar 25, 2011, 11:31:54 posle podne »
Ma jasno. :)

U suštini, retko kad je objektiv taj koji će učiniti da rezultati budu dobri. Ja to uvek potenciram i rešen sam da u tom tvrdoglavom stavu istrajem. Zbog toga sam pobornik ideje da se bolje staklo kupuje tek kada lošijim napraviš fotke koje su bolje od onih koje su drugi pravili istim. Ili barem jednake.

Jer, ako objektiv sam sebi postane svrha, bojim se da postoji problem iskorišćenja potencijala. A ruku na srce, čak ni najvećim fotografskim lavovima nije dovoljno mesec ili dva da skontaju sve vrline i mane nekog parčeta opreme, ma koliko ono koštalo.

U zdravlje.

Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #4 poslato: Januar 25, 2011, 11:34:25 posle podne »
Ne mogu da poredim ili pricam o objektivima drugih proizvidjaca, jer ih nikad nisam ni koristio.
Jedini dodir i skromno iskustvo bilo mi je sa Canon EF 100mm f2.8 L Makro IS USM.
Ja zaista ne znam kakvi su drugi, ali znam da se od spomenutog ne bi vise odvajao.
Po meni, jedini minus u odnosu na Canon 180mm L, je bas tih "80mm" ;)
Canon EF 180mm f/3,5 L Makro USM, vazi za najostriji Canon-ov objektiv, mada "stotka" ne zaostaje...
Evo jedan uporedni test, na zalost na nemackom, ali mislim da slike i procenti na kraju(ocene) su jasne za sve.
Fali jedino Sigma 180mm.
Pozdrav Bole
http://www.traumflieger.de/objektivtest/open_test/referenz/makrovergleich/Makroreferenz.php#canon180
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #5 poslato: Januar 25, 2011, 11:53:01 posle podne »
Lord of the bugs, MP-E 65 ih je pozobao za doručak, koliko vidim, sve na gomili ;D

Pozdrav

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #6 poslato: Januar 26, 2011, 12:00:21 pre podne »
MP-E 65 je zakon!  :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #7 poslato: Januar 26, 2011, 12:00:54 pre podne »
Citat
MP-E 65 ih je pozobao za doručak
;DNema greske...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #8 poslato: Januar 26, 2011, 12:08:01 pre podne »
MP-E 65 je zakon!  :)

Pa mi sve nešto očekujemo transfer sezone,kad ono još uvek ništa... ::)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Tele-makro objektivi
« Odgovor #9 poslato: Januar 26, 2011, 07:26:03 pre podne »
Kao što reče @neo, nema preskakanja faza  :)
Biće i toga, a možda i nikonu dune da napravi tako nešto