Autor Tema: Savet o koriscenju blica  (Pročitano 7923 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoca

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Savet o koriscenju blica
« poslato: Mart 26, 2010, 07:25:06 posle podne »
Pre mesec i po dana sam kupio Fuji s2000hd i nikako da pri upotrebi blica bilo to na manual modu ili sp modu (slikanje portreta,imam bebu pa mi inspiracija ne manjka) dobijem po mom ukusu fotku.Moram da naglasim da sam amater i da nisam najkompetentniji da sudim sta je dobro.Cini mi se da su slike suvise osvetljene u smislu kao da je blic prejak iako sam ga smanjivao i bio na oko 2 m razdaljine.Kada je beba u nekim svetlim benkicama  to bas dolazi do izrazaja.Najbolji efekat sam dobio kada u manualnom modu malo podeksponiram sliku i onda ukljucim blic ali sigurno ima jos neka caka.Kada sam slikao napolju po suncu WB je bio na oblacno i bez blica je bilo bolje nego sa njime.Slika nekako dodje bledunjava sa blicem.Pri sobnom osvetljenju trenutno eksperimentisem sa rucnim podesavanjima bez blica i cini ni se OK ali stativ mi je uvek pri ruci.WB je na custom i uglavnom ga ocitavam na plafonu ili belim vratima i za sada mi to deluje dobro.Bicu zahvalan svakome ko bude imao strepljenja da procita ovo pismo a o pomoci da na govorom :)

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #1 poslato: Mart 26, 2010, 09:17:33 posle podne »
Prvo, cestitke za prinovu! :D

Drugo, vrlo ozbiljno upozorenje da se deca manjeg uzrasta, a narocito bebe ne fotkaju uz pomoc blica. To je prejako svetlo za njihove oci, moze doci do ostecenja.

Trece, odgovor koji ti se nece bog-zna-koliko svideti ali eto... Svi ugradjeni blicevi su manje-vise losi. Neka poboljsanja se mogu dobiti koriscenjem kojekakvih difuzora koje ili kupis (ne znam da li se prave za tvoj aparat) ili napravis od prirucnih materijala (loptica za stoni tenis, plasticno pakovanje za film...). Cilj je da se snaga blica smanji i raspe, odnosno da svetlo izgleda prirodnije. Zakljucak do koga ces doci je da to uglavnom ne radi, i da ces fotkati uz ambijentalno svetlo, povecavajuci iso, ili ces pljeskati ljude u lice direktnim blicem (losa opcija, neprirodne fotke koje ne prenesu nikad atmosferu).
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #2 poslato: Mart 26, 2010, 11:10:02 posle podne »
A da okrenes blic prema plafonu?(tako neces oslijepiti dijete trenutno,a mnogo bolje ce izgledati fotografije).Jos ako je plafon okrecen u bijelo,efekat ce biti odgovarajuci.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #3 poslato: Mart 26, 2010, 11:11:47 posle podne »
Tviti, u pitanju je kompakt S2000 HD, a ne dSLR sa eksternim blicem :)

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #4 poslato: Mart 27, 2010, 12:20:30 pre podne »
Aha,nisam pazio na casu,sorry onda! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže zoca

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #5 poslato: Mart 27, 2010, 11:10:37 pre podne »
Sto se upotrebe blica tice kada direktno slikam bebu to sam stvarno malo radio jer sam primetio da je blic prejak.Koristio sam opciju Natural light ali je neupotrebljiva (bar za sobno slikanje) jer koristi veliki ISO cak 1600 pa su fotografije pune suma.Usresredicu se na rucna podesavanja bez blica pa se nadam da necu upropastiti ove nezaboravne trenutke.Hvala na savetima

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #6 poslato: Mart 27, 2010, 12:11:08 posle podne »
M mod, otvorena blenda do kraja (to je najmanji broj, verovatno 2.8). Iso ne bi trebalo da ide na ovakvim aparatima preko 400, i onda pokusavas sa sto kracom brzinom zatvaraca, a da ti fotografija ne bude podeksponirana. Bebe su nezgodne za fotografisanje jer se vrpolje pa ti treba kratka ekspozicija da bi fotka bila ostra. Procitaj uputstvo za aparat i sto vise skljocaj.
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže zoca

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #7 poslato: Mart 27, 2010, 04:55:39 posle podne »
Upravo to i radim samo sto mi je max otvor blende 3.5 ali zato ISO ide do 3200 u 10 mp a 6400 u 5 mp.Ja sam koristio ISO 800 bas kad je slabo svetlo, uglavnom sam na 200 ili 400.Imam jos jedno pitanje.Desava mi se da kada "nastelujem" ekspoziciju i fokusiram vrednosti brzine i otvora blende pocrvene

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #8 poslato: Mart 27, 2010, 05:55:39 posle podne »
Nisam najbolje razumeo sta si hteo da kazes, ali pretpostavljam da je to neka verzija upozorenja automatike da ekspozicija nije odgovarajuca.
Dva predloga za tebe. Procitaj uputstvo aparata, obavezno. Ne bi bilo lose ni da procitas pojmovnik ovde na sajtu.
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže zoca

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet o koriscenju blica
« Odgovor #9 poslato: Mart 27, 2010, 08:17:55 posle podne »
Ma ni ja se nisam najbolje izrazio ali nema veze,hvala ti na savetima a ja cu se javiti kada se budem malo vise fotografski edukovao da se ne brukam