Autor Tema: blackbeast  (Pročitano 5793 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
blackbeast
« poslato: Januar 18, 2012, 07:48:46 posle podne »
Da ne bih stalno otvarao novu temu po gradovima, posto nisam stalno u istom gradu, onda cu ovde kaciti svoje "uratke". ;)


Banja Luka, prije 10-ak minuta

Posto nemam stalak, onda sam aparat "uglavio" izmedju dijelova konstrukcije ograde i mojih ruku. :D
Ekspozicija je 30 sekundi.




Mozete li mi dati koji koristan savjet, sto se tice nocne fotografije. Posto nisam bas najzadovoljniji kako ispadnu slike.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2012, 08:00:48 posle podne »
Ovako duge ekspozicije nece moci bez stativa. Dakle, prvo stativ.

Namestis zeljenu dubinsku ostrinu,
Recimo stavis f8 i iso 100, a duzinu ekspozicije ostavis da aparat sam odredi. Onda vidis gde si sa rezultatom, i onda stimas parametre do onog zadovoljavajuceg.

PS
I daj mu ga malo po sarenijim naslovima :) ... neces valjda svaka tema da ti se zove blackbeast? :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #2 poslato: Januar 18, 2012, 08:19:15 posle podne »
Novi pokusaj.

f/8, aparat podesio ekspoziciju na ocigleno 30 sekundi. Iso sam stavio na 200. I mogu ti reci da mi se rezultat pocinje svidjati! Jos kad bi mogla duzina ekspozicije da se postavi na vise od 30 sekundi, bilo bi super. :D


Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #3 poslato: Januar 18, 2012, 09:19:26 posle podne »
Citat
Novi pokusaj.
f/8, aparat podesio ekspoziciju na ocigleno 30 sekundi. Iso sam stavio na 200. I mogu ti reci da mi se rezultat pocinje svidjati! Jos kad bi mogla duzina ekspozicije da se postavi na vise od 30 sekundi, bilo bi super.
... a jesi li opet fotkao iz ruke :-\ ili si koristio neki stativ ???

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #4 poslato: Januar 18, 2012, 09:38:20 posle podne »
Citat
Jos kad bi mogla duzina ekspozicije da se postavi na vise od 30 sekundi, bilo bi super.
Mislim da to nece ici bez dalj. okidaca, o stativu da ne govorim. "Bulb" i drzis ga kol'ko ti volja.
Ipak, neko moje iskustvo mi govori, bar sto se ovih gradskih motiva i svetla tice, vise od 10-ak sekundi ti samo "pregori" sva ova ulicna svetla.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #5 poslato: Januar 18, 2012, 09:46:11 posle podne »
Ma nije to iz ruke. Nema sanse da bi ovako ispale nakon 30 sekundi drzanja u rukama... Em je hladno napolju.... Smrz'o sam se... :D

Ma aparat sam uglavio u cosak konstrukcije ograde, tako da se ne mrda, i za svaki slucaj lagano pritiskao rukom, cisto da se osiguram skroz. E sad, bio je malo problem oko izostravanja. Probao sam automatikom da izostrim na neko drugo drvo, pored onog sto se nalazi u centru kadra, pa da onda prebacim na rucno izostravanje da ne dira vise to sto je izostrio.

Bole, dosta je tamno sve ostalo, a i prilicno daleko od mene, pa na 10 sekundi nista i ne ostane. Pogotovo na f/8. Na f/5 bi mozda nesto malo i ostalo, ali ipak pretamno za bilo kakvo prepoznavanje.

Ne da mi se vise probavati, em je hladno em mi mrsko. :D Ali cu ipak morati nesto promijeniti.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #6 poslato: Januar 18, 2012, 11:32:02 posle podne »
Mozes komotno da postavis aparat na knjigu, ogradu ili nesto ravno.
Naravno, raspon uglova pod kojim mozes tako da postavis aparat stabilno je mali, ali za ovako neko isprobavanje moze da posluzi.

Namesti na odlozeno okidanje od nekoliko sekundi, da bi se smirile vibracije aparata nakon pritiskanja okidaca.
Sto se tice izostravanja, automatika ce to diskutabilno da odradi, jer previse je slabo svetlo za nju.
Probaj da nabodes fokusnu tacku na neko mesto koje je dobro osvetljeno, a gde ti je i kontrast dobar.
Ako nesto sumnjas u ostrinu po tom pitanju, uvek posle proveri u exifu da li je pogodio u 'beskonacnost'.


p.s. I obavezno procitaj  sta je 'cross-type', a sta 'horizontal' fokusna tacka za model aparata koji koristis.

« Poslednja izmena: Januar 18, 2012, 11:37:06 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #7 poslato: Januar 20, 2012, 12:49:05 pre podne »
Popravljam se! :)

Ovo je sa koristenjem stalka, mada nisam bas najzadovoljniji kako je izostrio.

Modrica (Republika Srpska)

« Poslednja izmena: Januar 20, 2012, 01:00:11 pre podne od strane blackbeast »

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #8 poslato: Januar 20, 2012, 12:51:05 pre podne »

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #9 poslato: Januar 20, 2012, 12:59:18 pre podne »
Banja Luka, par sati prije one prve nocne.


Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3841
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #10 poslato: Januar 20, 2012, 10:38:58 pre podne »
Savjet za noćno fotografisanje koje sam ja napisao.Bas sam juce na jednom drugom fotoforumu sastavio ovaj tekst, jer sam vidio da ce nekome od koristi biti.... ;)
Ovako, posto se bavim fotografijom napisat ću ovdje kako fotografisati kompaktom u noćnim uslovima dio grada, ili cak cijeli grad sa neke uzvisine.Fokusirao sam se na fotoaparat kompakt jer mislim da ovdje najvise ima korisnika koji imaju upravo navedeni aparat.
Znači, ako smo tek kupili fotoaparat kompakt(mali dzepni aparat koji nosamo po tasnama, dzepovima itd...) prvo sto bi trebali da uradimo da na netu potrazimo detaljno uputstvo za taj isti.Veoma je bitno da dobro naucimo cemu koje dugme sluzi na aparatu, jer sam imao slucaj i da poslije nekoliko godina koriscenja aparatom neko ne zna dalje maknuti od "Auto režima".Sada prave moćne kompakte sa Manual postavkama, dobro bi bilo da naucite kako se koristi"M"mod na svom aparatu, jer cete jedino tako napraviti dobru noćnu fotografiju, gdje u tom režimu regulišete otvor blende, expoziciju, ISO...Osim poznavanja svog fotoaparata na netu imate zaista korisnih savjeta o osnovi fotografisanja, trebali bi nauciti osnove jer vam ne vrijedi ni aparat ako ne znate osnove fotografisanja.
Sljedece sto "morate"imati za noćno snimanje je stativ.Ima raznih duzina stativa, i za raznu tezinu fotoaparata, to bi trebali imati ako ne zelite da vam fotografije budu mutne!
Idemo, znaci kad stavite kompakt na stativ okrenite tockic na M mod.Trebate iskljuciti Stabilizaciju slike na svom kompaktu jer je na stativu samo nepozeljan(aparat i dalje pokusava pronaci najbolju stabilnost, i tako da moze rezultirati samo neodgovarajucim fotkama!).Kad iskljucite Image Stabilizer podesite otvor blende.Isto tako obavezno iskljucite blic, jer vam na stativu ne treba!Pretezno na svom kompaktu imate najmanji otvor blende do f8, negdje cak i do f11.Stavite najmanji otvor blende koji vas aparat dozvoljava(to je f8 ili f9, f10, f11!).Kad kazem mali otvor blende f11 onda je to tako, veliki otvor blende je f2.8 ili čak f1.8.(mali f broj je veliki otvor blende, veliki f broj je mali otvor blende-malo djeluje zbunjujuće ali nije kad se uštelite! ).Sa tako malim otvorom blende dobit cete vecu ostrinu fotografije, jer ce svjetlost duze dolaziti do senzora, osim toga imat cete prekrasna zvjezdasta svjetla na rasvjeti...Posto mozete na svom kompaktu gledati na ekranu(Live View) koliko je tamna ili svjetla buduca fotka regulisite sa ekspozicijom da slika bude pravilno eksponirana(Pravilno eksponirana fotografija je fotka koja nije ni presvjetla ni pretamna, taman onako kako treba da bude!).Kad ste namjestili pravilnu ekspoziciju(koja je u pravilu uvijek "Duga ekspozicija"od 15 sekundi ili cak 30 sekundi), podesite i ISO na svom kompaktu.Uvijek kad fotografisete sa stativa treba da je ISO(osjetljivost senzora) na najmanjem broju(to je kod kompakta 80 ili 100-zavisi od modela!).Sa tako malim ISO fotke na sebi nece imati "Šuma"(Šum na fotki je izraz koji upotrebljavaju fotografi, neko kaže i "Zrno").Jos nije kraj!Trebate obavezno staviti okidanje na "Tajmer"sa otprilike 10 sekundi, jer sa okidanjem prstom samo cete pokvariti svoju fotografiju, desit ce se trešnja aparata, koji rezultira mutnim fotografijama.I onda pritisnete okidac!Pogledate kakva vam je fotografija na displeju/ekranu i ako je presvjetla-smanjite ekspoziciju(kratka ekspozicija), ako je pretamna-povecajte ekspoziciju(duga ekspozicija) i ponovite postupak.Evo ličnog primjera sa mojim kompaktom Canon G9 kako sam uslikao Vilsonovo setaliste u Sarajevu-sa stativom naravno!



Obratite paznju na oštrinu fotografije! Garantujem da svako od vas moze napraviti istu ovakvu fotografiju, mozda i bolju!
Postavke za ovakvu fotografiju su; ISO:80(najmanji koji moj aparat ima!), expozicija:15 sekundi(duga ekspozicija!), f7.1(mali otvor blende).Iskljucena stabilizacije slike, Manual rezim.Ne dirate aparat i stativ dok skroz ne odradi svoje.To moze biti dugo nekad kod nekih modela i do 1 minute!
Ovo sve sto sam napisao odnosi se samo kad koristimo fotoaparat na stativu, iz ruke fotografisanje noću su sasvim druge postavke(od otvora blende, blica, ISO, ekspozicije...)
Fotografisanje iz ruke noću(bez stativa).
Za fotografisanje noću bez stativa morate imati brzu ekspoziciju na svom kompaktu da ne bi bile mutne fotografije! Sad je pitanje da li cete fotografisati blizu neke osobe ili neke dijelove objekata, koji su osvjetljeni uličnom rasvjetom!?Ako fotografisete osobe koje nisu udaljene od vas više od 3-5m, obavezno ukljucite blic.Vec dalje blic nema tu snagu da dobaci i beskorisno je fotografisati sa ukljucenim blicem daljne objekte.Najbolje bi bilo da slikate u "M modu", ali ako niste vjesti u podesavanju ekspozicije, jacine blica i ISO onda cete sasvim solidne rezultate dobiti i sa "Auto režimom!"(najcesce je na kompaktima nacrtan kvadratič zelene boje).U Auto rezimu sasvim solidne rezultate cete dobiti fotografisuci i u kući, na žurkama, po diskotekama...Opet ponavljam da su bolji rezultati u M modu, ali....U Auto rezimu aparat sam procjenjuje koliko mu treba svjetlosti, tako da on sam podesava jacinu blica, ISO, ekspoziciju, blendu.Medjutim ako zelite fotografisati malo udaljenije objekte u gradu iz ruke onda morate znati koristiti Manual mod!U manual modu morate iskljuciti blic, ukljuciti Image Stabilizer i podesiti ISO na viši(obicno je to ISO 200, 400 ili 800).Zbog svoje velicine senzora kod kompakta je mnogo manji senzor nego kao kod dSLR fotoaparata, i prema tome rezultira da povecavanjem ISO ko kompakta dobijate mnogo izraženiji šum na fotkama nego kod dSLR!To nije lijepo za vidjeti, prema tome morate sami utvrditi koji je veći ISO najbolji kod kompakta a da se ne kvari fotka.Kod mog kompakta je to ISO 200.E sad, sve zavisi od modela do modela, na nekima nema šuma i kod ISO 800, ali sve je do aparata!Kad smo podesili ISO podesavamo otvor blende koji neminovno trazi da je sto veći-a to je kod većine aparata-f2.8.sa tako velikim otvorom blende brze ce svjetlosti doci do senzora, a samim tim i vase fotke nece biti mutne!Medjutim sa tako velikim otvorom blende necete dobiti onu ostrinu kao sa stativa da ste slikali, jer je plitki DOF(Dept of Field-Dubina polja), ali nesto morate zrtvovati!?Brža ekspozicija je recimo 1/60 a jos brza ekspozicija je 1/200, medjutim iz ruke kad slikate noću morat cete imati ekspoziciju recimo 1/10 ili 1/20 da bi pravilno bila osvijetljena fotografija!Licno ja idem do granice iz ruke do 1/6 sto je dosta duza ekspozicija, ali mi zbog mirnoće ruke jos uvijek su ciste, jasne fotografije!Morate vjezbati i mirnoću ruke u fotografisanju u nocnim uslovima bez blica-ako zelite da su vam ciste fotografije!Znaci, dobra ekspozicija zavisi od otvora blende i ISO, sve je to usko povezano.Covjek kad se dobro uvjezba fotografisati u tamnim uslovima u Manual modu onda se moze za njega reci da je dobar fotograf(uz ostalo znanje o kompoziciji, osnovama fotografije itd...)Recimo svi fotografi koji fotografisu svadbe(tu i ja spadam) sa profesionalnim dSLR aparatima moraju odlicno znati baratati sa svim ovim podesavanjima, bukvalno mijenjajuci ISO, otvor blende i jacinu blica skoro na svakoj fotografiji u tamnijim prostorijama.Nadam se da sam malo pojasnio kako fotografisati nocu sa stativom i bez stativa?

Ovo sam napisao za jedan forum gdje najvise korisnika upravo koristi kompakt fotoaparate, medjutim moze se primijeniti i na dSLR fotografisanje u nocnim uslovima.
« Poslednja izmena: Januar 20, 2012, 10:41:01 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #11 poslato: Januar 20, 2012, 02:53:44 posle podne »
Hvala Tviti na ulozenom vremenu za ovo objasnjenje  ;)
Sigurno ce ovo da pomogne nekom bas kao i meni....
pozdrav i hvala na objasnjenju  :icon_thumleft:

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #12 poslato: Januar 20, 2012, 03:34:20 posle podne »
Takodje, hvala na izdvojenom vremenu!
Trebalo je imati zivaca pa napisati ovoliki post! ;)

Pozdrav

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #13 poslato: Januar 20, 2012, 11:38:04 posle podne »
Bravo za tvitija.Hvala
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #14 poslato: Februar 03, 2012, 06:40:17 posle podne »

Van mreže Gandalf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: blackbeast
« Odgovor #15 poslato: Februar 06, 2012, 01:46:31 pre podne »
Tviti hvala puno, veoma lepi i korisni saveti.