Autor Tema: Canon Mirrorless  (Pročitano 28764 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Canon Mirrorless
« poslato: Jul 12, 2012, 02:46:50 posle podne »
Iz izvora bliskog upucenima mozemo nacuti da ce Canon 23 jula predstaviti svoj prvi mirrorless aparat.

Ako uzmemo u obzir da ce se njegovi kapaciteti kretati u rasponu od G1X pa do 650d, i da ce se tu sigurno vrteti sada vec poznati 40mm f2.8 + neki EF adapter... onda bi bilo jako zanimljivo da desetak dana pre, razmenimo ocekivanja i misljenja na konto  cene koju ocekujete, senzora i na kraju krajeva, generalno nekih ocekivanih karakteristika.

Evo, usudicu se da krajnje optimisticki i racionalno procenim sumu ispod $1.000 (aparat + 40 f/2.8 pancake) .

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #1 poslato: Jul 12, 2012, 03:27:19 posle podne »
$1000 je previse za mirrorless. Sve preko $600 je pljacka.
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #2 poslato: Jul 12, 2012, 03:58:45 posle podne »
Mislim da je Zoki relan sa prognozama. To su fotoaparati koje kupuju ljudi kojima je pored kvaliteta fotografije najbitnija mobilnost opreme, jednostavno ne zele da vuku sa sobom torbu od 6-7kg, vec zele da se lezerno setkaju i po potrebi zabeleze lepe fotke. Iz slicnog razloga sam i ja "spao" na S95 :-)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #3 poslato: Jul 12, 2012, 06:17:48 posle podne »
Citat
Evo, usudicu se da krajnje optimisticki i racionalno procenim sumu ispod $1.000 (aparat + 40 f/2.8 pancake)
To je zaista optimisticka prognoza, uzimajuci u obzir cene proizvoda, koje Canon u zadnje vreme izbacuje na trziste.
G1X je €750, cisto sumnjam da ce Canon da izbaci telo ispod €1000, al' 'ajde ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #4 poslato: Jul 12, 2012, 07:52:30 posle podne »
Ja cenim da će biti jedno 2000. :)
Bilo bi baš zabavno gledati kako sami sebi kopaju raku. :D

Inače se slažem sa Stellanovom... mada sam i malo strožiji. Ja za to ne bih dao više od 400. To je granica gde počinje DSLR i sve preko toga tehnički je nemoguće opravdati, jer ne može stvar koja NE POSEDUJE gomilu elektro-mehaničkih sklopova (tražilo, AF senzor, ogledalo i prateću mehaniku...) da košta više nego isti takav proizvod, sa istim senzorom, koji sve to poseduje. Atak na logiku.

A priče o uštedi prostora su bezvezne. Mirrorless sistem je upravo to što mu i ime govori - SISTEM. Znači, od uštede prostora nema ništa. Čim natovariš još jedan objektiv, eto i veće torbe. Kad je torba malo veća, onda poželiš još jedan objektiv, pa još jedan, pa još jedan, pa blic, pa okidač, pa ovo, pa ono - i eto - nazida se sistem koji se opet vuklja u nekakvom rancu, koji umesto 5, teži 3 kile. Relativno gledano, to je isti šinter, a izazvaće reumu od držanja tih kockastih cigli u rukama.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jul 12, 2012, 07:56:43 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #5 poslato: Jul 12, 2012, 09:58:27 posle podne »
I ja gađam na 1000€, ali tek posle Stormovog ceđenja, kod Ljube na tester rasprodaji ;)
Pre toga cca 1150€

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #6 poslato: Jul 12, 2012, 10:22:42 posle podne »
A kod tih mirrorlessa, barem kada je o Sony NEX-u riječ, se pokazalo da jedino što je malo je sam aparat dok je optika jednako veliko ko i za SLR jer ipak velčina nje prije svega ovisi o veličini senzora na kojem se koristi. Kod Canona bi senzor trebao biti veličine slične 4/3 pa bi rekao da mogu objektivi biti mali i lagani ako se radio o primeovima no onda se svjesno dizajniraju tako da imaju velike distorzije koje se lako isprave u post processingu.

Sama izrada takovog jednog aparata je kud i kamo jeftinija i jednostavnija nego kod SLR-a, a naravno proizvođaći svejedno to masno naplaćuju.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #7 poslato: Jul 12, 2012, 10:34:15 posle podne »
Tesko mi je da poverujem kako ce Canon ici na $2.000 jer nema nista da ponudi bolje od OMD-a ili Xpro1, koji su vec ispod cene od pomenutih $2.000. Necemo komentarisati kako su inace, cene ova dva aparata prenaduvane.

E sad, veliku ulogu u odredjivanju cene ima i sam dizajn aparata. Ukoliko se odluce za retrodizajn, to znaci da su targetirali one koji ne kupuju glavom vec emocijama, a njima mogu da zveknu sta hoces... uvek ce biti slikaca bostonskih kontejnera i prosjaka, koji su umislili da retro dizajn daje bolji bokeh.

Ukoliko odu na izgled G serije ... onda ladno mogu da stave cenu u rangu Nex5n-a, i da laganica pokopaju sve redom, cisto da se zna ko je gazda.

Ako ovo predje $1.000, to znaci da ce i novi 50mm f1.8 izaci u novoj verziji i to sa stabilizacijom i da ce kostati $600... a to znaci da su zaista poceli da nas tretiraju kao magarce.

Zato, verujem u razum ...
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #8 poslato: Jul 19, 2012, 10:29:46 posle podne »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Pazuzu

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #9 poslato: Jul 20, 2012, 08:37:47 posle podne »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #10 poslato: Jul 21, 2012, 07:47:18 pre podne »
Bice da je ipak u pitanju APS-C senzor, a ne 1.85x kao sto je u G1X. Postojanje ovog stakla ide u prilog toj tezi.

I dobro je sto se nisu odlucili za retro dizajn.
« Poslednja izmena: Jul 21, 2012, 07:50:17 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #11 poslato: Jul 21, 2012, 07:56:12 pre podne »
I ovo cudo. Sa sve belom tackom da zbunjuje :)
« Poslednja izmena: Jul 21, 2012, 08:00:08 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #12 poslato: Jul 21, 2012, 02:26:35 posle podne »
Valjda ce zum da bude svetliji od onih sugavih 3,5-5,6

Ovo ce izgleda biti preobucen poluformat, jer pada cena punom formatu i ljudi ce polako napustati APSC.
Treba izvuci jos love iz vec razvijene tehnologije. Svidja mi se dizajn ovog zumica, deluje mnogo ozbiljnije od starijeg brata.

Kada sam presao sa OM na C, cudio sam se i jos uvek se cudim kako ne uspevaju da na toliko sirokim, debelim  objektivima naprave bolju svetlosnu jacinu, ili bar da smanje gabarite. Ovaj zumic pokazuje da to ipak moze da se uradi.

Van mreže Zuba1970

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #13 poslato: Jul 21, 2012, 10:04:29 posle podne »
Jel sam ja corav ili ce se koristiti samo eksterni blic?  :glasses1:

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #14 poslato: Jul 23, 2012, 07:45:45 pre podne »
Kompresovani 650d u oklopu od magnezijuma


    New EF-M lens mount (optimized for APS-C sensor size)
    18MP APS-C 'Hybrid CMOS' sensor
    Continuous autofocus in movie mode with subject tracking
    14-bit DIGIC5 processor
    ISO 100-12800 standard, 25600 expanded
    4.3 fps continuous shooting, 3 fps with autofocus tracking
    1080p30 video recording, stereo sound (with 25p or 24p options)
    External microphone socket and adjustable sound recording level
    1040k dot 3:2 touch-sensitive ClearView II LCD (capacitative type, multi-touch support)
    Standard EOS hot-shoe for external flash (no built-in flash)
    'Creative Filters' image-processing controls, previewed live on-screen


http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-m

$799.99 with 22mm lens, €849 with 18-55mm lens, €1049 with 18-55mm + 22mm lenses, €979 with 22mm lens + EF adapter
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #15 poslato: Jul 23, 2012, 07:50:07 pre podne »
Preduhitrio me Zoki za 10-tak sekundi  :D
Iako deluje smesno kada nakacis nekih 70-200, svidela mi se mogucnost kacenja standardnih EF objektiva.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #16 poslato: Jul 23, 2012, 01:02:28 posle podne »
Ruzan je. Isto kao i Nikonov.
 ???

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #17 poslato: Jul 23, 2012, 01:06:24 posle podne »
Zoom opet kao u NEX-a veći od samoga aparata ali onaj prime ulijeva nadu da će biti još malih objektiva koji bi bili pravi partner takvom malenom aparatu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #18 poslato: Jul 23, 2012, 02:34:41 posle podne »
Pa svi su ruzni kad krenes da im kacis zoom objektive. Na ovih 22mm treba dodati neki EOS-M 40 mm (ili mozda 50) F2.8 macro.  Sve ostalo nema smisla. Opet vukljas torbicu, objektive, blic ....

Meni se ovaj aparat jako dopada, kako vizuelno tako i po konceptu. Zaista sam ocekivao da ce prvi Canonov milc imati vise dodirnih tacaka sa G serijom, ali ocigledno G1X i ovaj EOS-M trasiraju neke nove pravce, svaki na svoj nacin.  Canon je na ovo trziste zakoracio sigurnijim korakom nego sto je to uradio Nikon, a Sony i Panasonic ce morati dobro da zavrnu rukave sa sledecim modelom. Dopada mi se sto na ovom polju ima vise konkurencije, i sto je paleta razudjenija u odnosu na dSLR trziste gde suvereno vladaju 2 brenda. 
Mislim da je dobro sto nema blica, i sto nisu pokusavali da ubudze neko trazilo ... jer to nisu uspeli da urade kako valja ni sa G serijom, a sa druge strane mogli su GPS da ugrade kao sto ga ima i S100. 

Cena, ... sta reci.
$800 = 650€ ... tako da sad mozemo posmatrati cenu iz ugla amerikanca ili evropljanina kome gde je $1 = 1€.
Generalno, svi ovi milcevi ne vrede vise od 500€... ali kako to onda skalirati sa tamo nekim s100, g12 ili g1X... 650d u tako dalje.
Ovo ce biti jedan dobar Canon sistem, koji ce se vremenom graditi... a najpre im je urgentna paleta objekiva. Takodje, verujem da ce ovde biti dosta rasprostranjen zbog same prodajne i servisne mreze. Ovde vec svi znaju da se pokvaren canon nosi kod Dejana ... ukratko,  znas  ime majstora, broj telefona.
Dakle, senzor je dobar, procesor je dobar... ostaje da vidimo koliko pruza ovih 22mm pa da podvucemo crtu.
I na kraju, napravili su proizvod koji ni na koji nacin ne ulazi u konflikt sa G1X ili dSLR delom trzista. Ko hoce da na aparat kaci 70-200 L kupice 650d, a ko nece da menja stakla ima G1X. Ko hoce mini dSLR za u dzep ... eto mu ga.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #19 poslato: Jul 23, 2012, 05:34:34 posle podne »
pu! omašio sam cenu solidno...
Btw. baš me kopka izlazna veličina sa 22mm na potezu f2.0-2.8

Colorfull ;)