Autor Tema: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)  (Pročitano 11814 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« poslato: Februar 10, 2015, 11:33:46 posle podne »
Zdravo svima,

Nikada u zivotu nisam imao dslr niti se bavim fotografisanjem profesionalno.

Do sada sam koristio FujiFilm S4000, a od skoro sam počeo da se zanimam za snimanje video zapisa.

Dosta sam istrazivao i Canon T5i Rebel izgleda jako dobro za početnike. Iskreno, meni bi ovo koristilo uglavnom za snimanje putovanja, nekih review-a za YouTube i fotografija. Dakle sa fokusom, 1080p i dobrim za close up kao i snimanje putovanja.

Znam da zvuci konfuzno, ali i sam ne znam sta mi konkretno treba.

Da li mi neko moze preporuciti jos koji apartat koji moze da mi zavrsi posao za manje para. Kakva su vasa iskustva sa Canon EOS, Canon EOS T5i?

Unapred hvala.
Sony A6000 16-50

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #1 poslato: Februar 11, 2015, 12:36:51 pre podne »
Nasao sam na eBay-u ovo http://www.ebay.com/itm/221607419001?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Iz ugla pocetnika, ovo izgleda kao sve sto ce mi ikada trebati. Sta mislite o ovom aparatu i bundle-u?

Takodje, kakva su vam iskustva sa narucivanjem dslr-a iz inostranstva? Imam prijatelja koji mi ovo moze poslati, ali ne znam kako ide sa carinama?

Hvala unapred svima, sve ovo mi se cini i previse konfuzno, ali polako iscitavam forum, ima vremena.
Sony A6000 16-50

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #2 poslato: Februar 11, 2015, 12:47:16 pre podne »
Sa carinom se nikad ne zna.
Sve sto podleze carinskom postupku (kao i ovo) carine kako im se cefne, a tebi bi na ovaj bundle izaslo dosta.
Ako vec imas druga, najbolje je da on primi paket, pa da ga donese kada dodje.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #3 poslato: Februar 11, 2015, 12:50:35 pre podne »
Fibonacci, hvala na odgovoru. Prvo treba skupiti para za ovo cudo, verujem da cu krajem leta moci da priustim nesto ovako. Ipak cu onda sacekati da mi neko donese aparat.

Da li mozda neko ima iskustva sa ovim aparatom, i sta mislite o ovom bundle-u? Da li sve ovo vredi toliko, ili je mozda bolje da uzmem body i jos nesto za nekih 200 dolara manje? Voleo bih da cujem vasa misljenja, jer zaista tek ulazim u ovaj svet fotografije i video snimanja.
Sony A6000 16-50

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #4 poslato: Februar 11, 2015, 12:53:59 pre podne »
Da li tebe zanima da se baviš fotografijom (što iziskuje učenje i vreme) ili samo želiš da imaš pristojne slike i video. Možda nešto tipa Nikon P7700 može da ti završi posao?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #5 poslato: Februar 11, 2015, 01:00:54 pre podne »
cronnin, mene više zanima video nego fotografija. Voleo bih da iz hobija pravim lepe snimke, mozda ih malo obradujem i tako dalje.
Naravno, slike sa putovanja uvek dodju kao plus.
Takodje bih koristio aparat za snimanje review-a za YouTube.
Hvala za ovaj Nikon, deluje stvarno interesantno.

Izgleda da sam upao u onu crnu rupu, što više istražujem, to bolji aparat želim, a nije samo aparat bitan, kao što si rekao to je proces učenja.

Naravno, voleo bih da učim i napredujem, ali relano ne znam da li ću imati vremena za sve to :)
Sony A6000 16-50

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #6 poslato: Februar 11, 2015, 01:07:46 pre podne »
Ok, kako si planirao da snimaš zvuk? Da li je neophodno da kamera ima ulaz za eksterni mikrofon?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #7 poslato: Februar 11, 2015, 01:13:58 pre podne »
Za voice-over koristim Audio Technica AT2020USB, i to mi završava odličan posao. Mislim da mi nije preko potreban eksterni ulaz za mikrofon. Pretpostavljam da kako napredujem, ulaz ce mi biti potreban?
Recimo Sony AS100V akciona kamerica koju koristim ima stvarno dobar mirkofon u sebi.
Sony A6000 16-50

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #8 poslato: Februar 11, 2015, 01:17:09 pre podne »
Naprotiv.
Kako budes napredovao, nece ti trebati mikrofon, nego eksterni rekorder.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #9 poslato: Februar 11, 2015, 01:19:12 pre podne »
Da pojasnim:
Pretpojacalo u aparatu\kameri nikada nije dovoljno kvalitetno kao sto je u rekorderu koji snima samo zvuk.
Kada budes snimao odvojeno, in camera mikrofon ce ti sluziti samo za sinhronizaciju.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #10 poslato: Februar 11, 2015, 01:27:45 pre podne »
Hvala vam sto pokusavate da mi pomognete. Kada sam kupio Sony as100V mislio sam da je to sve sto mi je potrebno za idealan video. Medjutim bez autofokusa I ostalih opcija, akciona kamera nije bas to sto sam mislio da jeste.
Sony A6000 16-50

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #11 poslato: Februar 11, 2015, 01:28:45 pre podne »
Ako imaš dobar zvuk, koji ćeš posle da lepiš na video u kompu, onda nema razloga za audio ulaz na kameri.  Ovaj USB mikrofon vidim zvuči sasvim dobro, znači zvuk je rešen.

Naredno pitanje je koliko ti treba plitak DOF? Teorijski, što plići DOF juriš, treba ti veći senzor (bolja kamera) i skuplje staklo. Takođe, pomenuo si neki fokus u prvom postu. Da li je neophodno da ima fokusni prsten ili ćeš samo povremeno nešto ručno foksirati, što bi mogao i preko ekrana osetljivog na dodir?
« Poslednja izmena: Februar 11, 2015, 01:31:07 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #12 poslato: Februar 11, 2015, 01:39:25 pre podne »
Vidi, autofokus je cela jedna posebna prica.
Ne znam kolike su ti ambicije za video, ali ako zelis brz i pouzda AF, nisam siguran da treba da ides na DSLR.
No, sad Canon ima taj neki dual-pixel nesto nesto AF, za koji kazu da je dobar, ali ja snimam Nikonom, pa to mora neko drugi da ti pojasni kako radi i koliko je pouzdan.
Osim toga, istrazi po netu, imas gomile poredjenja i testiranja AF-a i ostalog.
Problem kod "contrast detection" AF-a koji koristi vecina DSLR-ova jeste sto su nepouzdani. Pogotovo u slabijim svetlosnim uslovima.
Tako da, istrazi kakav je fokus kod kog Canona. Ne znam tacno koji je model sa ovim dual-pixel focusom, to ce neko od Kanodzija da ti pomogne i vidi da li ti odgovara i kakav je pri slabom svetlu.
Drugo:
Razmisli dobro i o Panasoniku GH3/4.
GH 4 je vrv malo skup za tebe, ali GH3 je sigurno jeftiniji. Oni imaju vrlo pouzdan AF sistem. Osim toga, ono sto se ne pominje po netu, a sto mene jako smara jesu "powerd zoom" objektivi. To su oni objektivi koji koriste servo motor da bi zumirali. Kao na kamkorderima i kompaktima. Kao i na kamkorderima (za razliku od kompakta), panasonikovi objektivi za GH2/3/4 imaju klackalicu koja omogucava varijabilnu brzinu zuma.
Trece, postoje objektivi koji se zovu "pan focal" objektivi, a oni su jako bitni ako planiras da koristis zum tokom snimanja, jer fokus ostaje isti tokom zuma.
Sve u svemu, najbitnije je sada da shvatis sta zapravo zelis i koliko ozbiljno zelis da se razvijas. Naravno, sta god da kupis od opreme, da se preprodati, tako da nemoj mnogo da se stresiras ako posle par meseci koriscenja shvatis da ti se ne uklapa u afinitete. Ali, da bi to izbegao, dobro se informisi i planiraj u buducnost.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #13 poslato: Februar 11, 2015, 01:42:25 pre podne »
Da, i razmisli na temu da li ipak kamkorder cak moze da ti zavrsi posao ili bas zelis DSLR.
Ako hoces, mogu ti ukratko napisati pros and cons listu izmedju dva.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #14 poslato: Februar 11, 2015, 01:53:52 pre podne »
@cronnin Hvala puno za video, jako poučno. Moraću više da naučim o DOF.
@Fibonacci Hvala za detalje. Dosta sam gledao Panasonic GH4, izgleda kao trenutno top, ali to za mene ipak deluje previše. Nisam gledao GH3, moracu da procitam malo o njoj. Ako imaš vremena, stvarno bi mi značila ta komparacija. Ništa hitno, kad stigneš.

@cronnin @Fibonacci
Ovo će verovatno pojednostaviti situaciju.

Idealna situacija bi bila kada bih imao aparat kojim bi :
1) mladji brat mogao da snima review i unboxing za YouTube (nesto slicno videu Nikon review-a koji je Cronin poslao)
2) da ja mogu da koristim za putovanja i snimke pejzata i portreta recimo (amaterski) a da sve to ima onako interesantan DOF sto reče Cronin, ili "zamagljeno" kako ga ja zovem :)
3) devojka moze da slika putovanja uglavnom

Dakle nešto što će trajati, a samim tim završavati posao svima. I idelno bi bilo da mene zainteresuje da dalje napredujem i usavršavam se u izradi vide-a.

Zvuči previše raznovrsno, jel da?
Sony A6000 16-50

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #15 poslato: Februar 11, 2015, 02:00:41 pre podne »
Da se i ja javim pošto imam taj T5i, tj 700D.
Cronnin je već gore počeo sa konkretnim stvarima - najbitnijim.
Šta ti ustvari treba tačno?
DSLR za video je odličan ako snimaš planski, kao za film.
Za ostalo će verovatno bolje da odradi neki solidan ručni HD kamkorder.
Tačno je da T5i ima auto fokus i on jeste upotrebljiv, ali ne kao na kamkorderu.
Trenutno je od Canona EOS 70D najbolja opcija za budžet video, ali je i skuplji.
A onaj bundle batali. Za video AF ti trebaju STM objektivi. 18-55 je malog raspona, a 75-300 nije STM. I ostala oprema u tom kompletu je samo brojčano jaka, a u stvari najjeftinija.
Imaj još i u vidu da Canon DSLR ne daju zaista Full HD rezoluciju. Ipak im fali malo oštrine ako baš jako zagledaš.
S' druge strane imaš Magic Lantern za njih gde se otvaraju mnoge mogućnosti.
I tako... Nije jednostavno ;)

Edit: Pisao sam dok su i ostali.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #16 poslato: Februar 11, 2015, 02:07:42 pre podne »
Svašta ste napisali gore dok sam pisao prethodni post.
Uzmi solidan kamkorder ili prosumer/ultrazoom fotoaparat i uživaj.
DSLR sistem nije da može svako da snima sa njim.
« Poslednja izmena: Februar 11, 2015, 02:11:02 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #17 poslato: Februar 11, 2015, 02:18:04 pre podne »
- pa, ako planiras i povremeno da fotkas, onda kamkorder definitivno otpada . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #18 poslato: Februar 11, 2015, 02:30:01 pre podne »
Kada smo vec kod kamkodera, koji biste prepoorucili?
Mislim da mi DSLR same mnogo vise mogucnosti za snimanje ili gresim?
Sony A6000 16-50

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #19 poslato: Februar 11, 2015, 02:40:48 pre podne »
Za plitak DOF (to što zoveš zamagljeno) ti je neka najjeftinija varijanta 700D i 50/1.8 objektiv.

E sad, to će da radi za fotografije, ali za video je ogroman problem održati fokus. Eventualno ako snimaš neku nameštenu scenu pa još sa stativa. I pored toga, evo npr. ovaj dole video na 0:27 izgleda grozan za gledanje (na 1080p u full screen) dok se kamera totalno ne smiri. Dakle nije lako smiriti tu sliku, i ima puno stvari da se nauči i podesi. Ako misliš da se šetaš negde i da snimaš iz ruke, onda možda bolje da zaboraviš DSLR uradiš ovo što Pericha predlaže.

http://youtu.be/F-FB1uWj7Ds?t=36s
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D