Autor Tema: Jos jedan pocetnik  (Pročitano 6059 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milosh

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Jos jedan pocetnik
« poslato: Jun 13, 2015, 11:25:46 posle podne »
Zdravo svima. Nov sam na forumu pa je red prvo da se predstavim. Ja sam Milosh, inzenjer robotike po struci i imam enormnu zelju da se amaterski bavim fotografijom, a sa ciljem utucavanja slobodnog vremena i suzbijanja stresa izazvanog poslom.

Iz uvoda mozete da pretpostavite da mi je, kao i vecini pocetnika na forumu, potrebna mala pomoc oko odabira fotoaparata. Elem, dosad sam koristio "idiote" za, znate vec, slikanje rodbine na porodicnim okupljanjima, a sada bih hteo da udjem u malo ozbiljnije fotografisanje. Pored samog fotografisanja, hteo bih da se posvetim i obradi slike. Ovo sve govorim jer pretpostavljam da od toga zavisi odabir aparata.

Imam budzet od oko 350-400 eur i zamisao da kupim dslr sa jednim objektivom (pocetnu pratecu opremu tipa memorijsku karticu i torbu ne racunam u ovaj budzet).
Do sada sam procitao brdo foruma, pricao sa nekoliko likova koji se "bave" fotografijom i nekako uvek mi se Nikon D3200 namece kao izbor, ali ne u kit varijanti vec sa objektivom Tamron 18-200 mm.
U Nemackoj, gde sam trenutno nastanjen, na nekoliko sajtova ovaj aparat i objektiv se u kompletu prodaju po ceni od oko 400eur, u koju se uklapam.

Na forumu, cini mi se da vlada solidno misljenje o ovom Nikonu ali me interesuje misljenje o objektivu kao i vase misljenje o ovoj mojoj zamisli. Naravno, zamolio bih vas da mi iznesete i neku drugu ideju, koja se uklapa u moj budzet.

Unapred se svima zahvaljujem na izdvojenom vremenu.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #1 poslato: Jun 13, 2015, 11:36:37 posle podne »
Ja bih pre isao na neki nikon sa objektivom 35mm f1.8g...brze ces nauciti da fotkas, ako imas fiksni objektiv, plus je taj objektiv mnogo ostriji od tamrona i jos je bolji kada ima manje svetla. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #2 poslato: Jun 14, 2015, 01:27:19 pre podne »
Dobro došao.
Nemoj uzimati taj Tamron. Verujem da ga nisu menjali tokom godina.
Nema stabilizaciju i mogao bi optički biti bolji. Od Tamrona tog raspona jedino može da prođe 18-270 PZD.
Ako ćeš sličnu, ali normalnu varijantu objektiva, trži Nikon 18-105 VR.
Prime što predlaže uniqe je druga, ali prava DSLR priča.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Milosh

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #3 poslato: Jun 14, 2015, 07:39:30 pre podne »
Cini mi se da sa obe opcije ispadam iz budzeta. Da li je onda bolje da kupim kit (objektiv 18-55 mm VRII), a da kasnije dokupim jos i Nikkor 55-200 mm VR? Ovaj drugi je sada na Amazonu oko 160 eur, dok je VRII oko 330 eur.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #4 poslato: Jun 14, 2015, 08:51:23 pre podne »
Problem sa tim objektivima koji zaklapaju tako veliki raspon je što im je to zapravo jedina prednost.
Bolje je zato ići na kraći raspon a bolju optiku.
Pogadjaš logično , optički su najbolji fiksni objektivi ali onda moraš mnogo da šetaš napred nazad ili da ih imaš nekoliko...

Po meni, neka kombinacija fiksnih i zoom objektiva je optimalno rešenje .
Za početak i ja bi ti predložio taj 18-105, a u nekoj perspektivi 50g1.8 ili 85g 1.8.

Ne brini  što trenutno ne možeš da pokupuješ sve to. Za početak uzmi za onoliko koliko imaš a to je aparat i 18-105.
Em što ćeš biti jako zadovoljan, em što ćeš za 6meseci otprilike sam provaliti šta je sledeće što ti treba.

Šta znam...ovi objektivi 18-xxx su po meni slepa ulica iz koje se kasnije možeš izvući samo prodajom, pa onda sve ispočetka.. :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #5 poslato: Jun 14, 2015, 09:25:15 pre podne »
Evo moja dva centa.
Nikad ne bih preporučio početniku prime/fiksni objektiv. Mislim da to može da dovede do više frustracija nego do konkretnog znanja, a sa druge strane svakako te čeka mnogo učenja u drugim segmentima pa svakako nećeš imati viška vremena. Na kraju krajeva, uvijek možeš da zakucaš svoj zum objektiv na određenu dužinu, a fiksni ne možeš ni da proširiš ni da skratiš.

Nemoj da se bojiš kit objektiva. Ja sam ga imao 3-4 godine i maksimalno dobro mi je poslužio upravo 18-55mm. A od tih 3 godine, imao sam godinu i po i 35mm 1.8g fiksni objektiv i nisam ispucao ni 300 fotki sa njime.

Van mreže Milosh

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #6 poslato: Jun 14, 2015, 09:54:54 pre podne »
Mislim da sam trenutno najblizi opciji kit objektiva i naknadnoj kupovini 55-200mm. Kakva su misljenja o tom objektivu?

Generalono, u vecini segmenata u tehnici opcija all-in-one je jeftina a losa (kol'ko para tol'ko muzike). S jedne strane, kao i svi mi, gledam da izvucem najvise za ulozen novac. S druge strane, nemam ambciju da zivim od fotografije, pa imajuci u vidu te dve cinjenice, gledam da nadjem kompromisno resenje.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #7 poslato: Jun 14, 2015, 10:59:56 pre podne »
hehe Tayler, pa ti bar znaš da fiksni objektiv nije samo fiksna žižna daljina... Ima tu još po nečeg... :)
Drugo, danas se uz svo ovo izobilje koje nudi net ne ostaje dugo počertnik. Zapravo taj početnički staž nikada nije bio kraći.. :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #8 poslato: Jun 14, 2015, 12:14:55 posle podne »
Nije samo žižna duljina, ali u većini povuci potegni situacija čak ni blenda od 1.8 nije bila od pomoći i to je fakat. Opet je falilo svijetla ili stativa, biraj.
Što se tiče oštrine, za jednog početnika mislim da je to vjerovatno posljednje što treba da gleda, a pogotovo što će čovjek fotografiju da koristi kao hobi. Baš bi me boljelo uvo koliko je neki prajm oštriji na 100% kad ne stavljam te fotke na neki stock ili ih na bilo koji način prodajem.

A što se tiče interneta i učenja, ništa ne znači tolika dostupnost informacija ako ti sve to po pedeset puta ne probaš u praksi i dobro zapamtiš šta, kako i zašto se dešava, pa sve to sa pedeset različitih podešavanja, a to sve zahtjeva mnogooooo vremena... ne mjeseci, nego godine imajući u vidu jedan prosječan i normalan život danas sa redovnim poslom i svim ostalim obavezama koje svi imamo.
Taman da ti neko izlije internet direktno u mozak početnik se ostaje minimum godinu dana, to bez ikakve dileme, a većina nas i dosta duže.

Uzmi ti taj kit objektiv, nemoj ni da razmišljaš o nekom drugom za kasnije, nego kad dobro ispucaš taj onda ćeš znati šta ti drugo ili bolje treba. Da li neki prajmovi, da li neki zum kao taj 55-200, ili neki širokougaoni itd.
« Poslednja izmena: Jun 14, 2015, 12:17:20 posle podne od strane Tyler Durden »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #9 poslato: Jun 14, 2015, 03:50:05 posle podne »
Ti Tayler pričaš objektivno, medjutim popuštaš da uključiš onu subjektivnu komponentu koja se lako primeti čak i ovde na forumu, khm..
Ako prelistate malo teme videćete da neki ¨početnici˝ provale posle dve-tri napunjene kartice ne samo da im treba fiksni objektiv, već on mora biti ništa manje nego L.
Mislim jest da nešto košta, ali what to hell ..

Da li baš sad da zaključim da su stvarno salili sebi net u glavu ne znam, ali ono...mashala brzo napreduju... :dontknow:

Pa eto, samo skrećem pažnju da nisu svi novi fotografi prosto početnici već da se polako formira i jedan novi soj -˝turbo početnika˝
Zato i prilikom deljenja saveta uvažavajući stvarnost,  gledam da se držim neke zlatne sredine... :)

Mislim, izvinjavam se ako odmah nisam bio jasan... zato i gledam da pojasnim, jeli..  ^-^
« Poslednja izmena: Jun 14, 2015, 03:53:50 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #10 poslato: Jun 14, 2015, 07:45:31 posle podne »
pa vidi, pocetnik ili ne brzo ti vidis mane nekog objektiva, aberacije, razlicitu ostrinu u sredini i spolja, vinjetiranje... pitanje dal ti je bitno ili ne, takodje vidis da sa nekim objektivima prosto ne mozes da izvedes stvari koje drugi ljudi imaju na slikama (a tebi se svidjaju) tipa ovakav i onakav bokeh... opet licna stvar dal ti je bitno ili ne ... ja recimo mnogo volim da mi slike briju kada slikam nesto svoje, pa turim stalak, daljinski okidac, 3 blica i crveno staklo .. opet sa druge strane kad krenem kod buraza na rodj. da slikam decu u igraonici nosim najbolji objektiv na svetu, 18-250 sigma ... mutan i u sredini i spolja, aberacija, ovo ono .. sve mu fali a i dalje nema boljeg objektiva meni za slikanje u igraonici .. dotrci dete do mene na 18 ga vatam, pobegne tamo na 250 ga vatam i sve izmedju i bole me uvo sto slike nisu mega ostre, sto ne "muti" kao neki sto ...

dakle za vreme analogije nije bilo tako, uradis 10 filmova, gledas slike, nisi siguran vise ni cime si sliko ni sa kojim parametrima, pa ti se sve izmesa, pa jel ovo bese zbog tante ili zbog kukuriku ... pa teorija pa ... sad lepo skljocnes za nedelju dana soma fotki, klikete klikete i vidi jbt kad zumiram oko ono nije ostro, cek da probam, promenis 3 objektiva skljocnes zenu 273 puta za po cuke, i onda vidis jbt samo na ovom objektivu sto kosta ko dva bubrega i plucno krilo to izgleda ok do na ovom sto kosta ko leva noga muti ako ne turis ovaj filter od ....  i naravno brzo pobegnes iz totalno pocetnickih prica ... da ne spominjem da je sada izbor objektiva mnogo veci i da kostaju mnogo manje nego "onda"

a prime za dslr pocetnika ... mislim da je los savet, extra je frustrirajuce kad predjes sa aparata od 100eur koji ima 20-500 i non stop je ostar (sto rece neko ovde na forumu sa tolikim senzorcicem cudo da je ikad mutan) na aparat od 500e i onda trci nazad, trci napred .. mene neko da pita danas sta da kupi za hobi za ucenje ja bi mu reko milc, nikako dslr, sa nekim kit objektivom (obicno dolaze u paketu sa jednim malim zoom kitom i jednim prime-om) i blicem
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #11 poslato: Jun 14, 2015, 08:49:35 posle podne »
pa nekada si uz fotoaparat dobijao uglavnom samo fiksni od 50mm, i ne sećam se da se neko žalio da je tu bilo šta pogrešno  :)
Drugo ja sam rekao fiksni u perspektivi, a prvo 18-105.
« Poslednja izmena: Jun 14, 2015, 08:55:45 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #12 poslato: Jun 15, 2015, 02:17:26 pre podne »
@argon, unique je savetovao prime kao prvi
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #13 poslato: Jun 15, 2015, 09:17:34 pre podne »
Ja bih mu isto savjetovao 18-105. Dobar je objektiv za te pare, a pokriva solidan raspon. A kad dodje do njegovih granica, znace i sam sta mu treba dalje... Naravno, ako moze to da izfinansira... ;)

Van mreže Zuzu

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #14 poslato: Jun 16, 2015, 08:13:49 posle podne »
Prethodnih dana sam vas čitala, a malopre sam se i registrovala  :) Takođe sam početnik, nikada do sada nisam koristila DSLR pa se nadam da je u redu da se pridružim temi. Uskoro planiram da kupim jedan i po onome što sam čitala D3300 bi bio best buy u odnosu na Canone recimo 1100d, 1200d, 600d, 100d.

Sta vi mislite o tome i da li ga preporučujete?
Svakako bih ga kupila sa kit objektivom za početak.

Zanimaju me još dve stvari. Prvo, kakve Macro fotografije pravi ovaj objektiv 18-55mm i kolika je mogućnost onog blura, bokeh efekta?

I drugo, imam nekoliko starih objektiva koji su išli na Zenit aparat i jel možete da mi kažete koji adapter bi mi trebao za to, i jel uopšte postoji mogućnost da se prikače na Nikon D3300 aparat?


Hvala puno na pomoći  :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #15 poslato: Jun 17, 2015, 03:08:13 posle podne »
Sve ti je to danas vrlo slična stvar. D3300 je odličan aparat, samo proveri da li ti nije neophodan obrtni ekran, jer ako te posebno interesuju makro fotografije, to može da bude od koristi. Što se tiče kit objektiva 18-55, uopšte nije predviđen za makro. Uvećanje je malo a blur dosta slab.

Pomoću adaptera mogu da se nakače stari Zenitovi objektivi. Nikon tu ima tri problema - fokusiranje u beskonačnost, potvrda fokusa i merenje svetla.
Ovo bi trebalo da ti reši prva dva problema, samo nisam siguran kako se ponaša merenje svetla na D3300 sa manuelnim objektivima.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zuzu

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Jos jedan pocetnik
« Odgovor #16 poslato: Jun 17, 2015, 03:31:27 posle podne »
Hvala puno cronnin :) Razmisliću i o nekom sa rotirajućim ekranom.

Da li to znači da bi na neki Canon lakše uspela da prikačim stare objektive? Konkretno mi je zanimljiv 100d jer je lagan, a to mi znači pošto planiram da ga nosim dosta.