Autor Tema: M42 stakla  (Pročitano 8546 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
M42 stakla
« poslato: Avgust 25, 2014, 11:33:20 posle podne »
Nikada ih nisam koristio ali su mi dva zapala za oko :

Helios 44M-4 f/2 58mm  i  Meyer-Optik Görlitz Oreston 1.8 50mm
Oba imaju neke specificne boje i lepo mute pozadinu.

Znam da su jako dobri za video a zanima me kakvi su ti stariji objektivi sto se fotografije tice, koje bi ste preporucili i zasto? Jako bi bilo korisno da ljudi koji imaju te objektive okace i neku slicicu radjenu njima.

Evo fotke koje sam nasao na netu :

1.Helios 44M-4 f/2 58mm


Na ovom linku ima jos slika http://jonasraskphotography.com/2013/05/17/helios-44m-4-58mm-f2-review/

2. Meyer-Optik Görlitz Oreston 1.8 50mm

« Poslednja izmena: Avgust 25, 2014, 11:40:59 posle podne od strane blahhh »
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #1 poslato: Avgust 26, 2014, 10:26:36 pre podne »
Pa sta znam... oba stakla umeju da naprave shizofren bokeh, ali valja voditi racuna i o tome da nisi bas uvek i redovno u okruzenju koje ti pruza provociranje takvog bokeha. Jer, generalno kad fotkas sa ovim staklima... ti ciljano ides da ubodes lud bokeh, i shodno tome  i centralni motiv koji ti je u fokusu, zapravo namestas prema pozadini.
Sta hocu reci? Paaaa, nesto nisam odlepio na oba stakla u nekoj svakodnevnoj upotrebi. Bilo bi idealno da mozes probati oba stakla, pa doneti neki sud skrojen po tvojim merama. Kazem, oba stakla jesu zanimljiva, ali eto... ja sam nekako prosao pored njih... sto ne znaci da bi ti uradio isto to.

Nadimach by ZRodic, on Flickr

Ovo je meyerom, a da me ubijes ne znam gde su mi test fotkice sa Heliosom

Sto se tice oba stakla, koliko se secam neke ljude je zezao ovaj aperture pin [2]. Adapter ga nije pritiskao pa je uvek bio sirom otvoren, sve dok ne pritisnes papucicu [1]. Sad, imas raznih adaptera, pa povedi racuna i o tome. Meni na NEX-u adapter ne pritiska taj aperture pin, a nemam sada kod sebe M42 adaptere da ti slikovito pokazem kakav je adapter za EOS ili Nikon... a ni google me sad bas ne voli pa da ti pronadjem sliku. Uglavnom, guglaj termin "m42 adapter with flange plate" (primeri u prilogu na kraju posta)


E sad, kljucno pitanje i odgovor: :)

Nisam neki pobornik lozenja drugih da krenu u bacanje para na stare objektive. Ipak su to stara stakla cesto olupana, puna kojekakvih maglina, muljavih listica blende... i slicno, a neretko su precenjena. Kupovina dobrog MF stakla nije nesto sto se obavlja u jednom danu, odlaskom u prodavnicu ... vec je to ipak dugotrajan proces koji se zasniva na merkanju, cekanju i poverenju ka prodavcu.
Uvek dodje taj momenat kada shvatis da si u nekoliko MF stakala ulozio novca koliko u jedan nov krsten objektiv koji ima AF. Tako da, razmisljaj i na tu temu.
Dobro staklo, i dalje puno kosta. Evo, ja vec mesecima ne mogu da pronadjem nesto ispod 30mm, a da ne kosta levi bubreg i desno plucno krilo. A da pritom, valja kao primerak!!! Ne zaboravi da termin "birani primerak" postoji i svetu najnovijih stakala, pa zamisli kako je tek ovde.
Licno, volim da se igram MF objektivima... i u tu namenu sam cak kupio i nex milc, bas zato sto je paleta objektiva koji se mogu prikaciti znatno sira nego na dSLR aparatima. Ali, to sam ja... i moje shizofreno cepanje :) sto svakako ne preporucujem i drugima.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #2 poslato: Avgust 26, 2014, 11:42:38 pre podne »
Zeleo bih da ti se zahvalim sto si se potrudio da mi ovako detaljno objasnis i das odgovor na moje pitanje, nikada nisam koristio ta stara stakla ali sam video da su jeftina a ima zanimljivih primeraka pa sam zeleo da probam jedno od njih :)

Koliko vidim najbolje cu da procenim sam da li valjaju i to kada kupim ,verovatno cu skorije naruciti ovaj Helios , nasao sam ga za male pare na oglasima pa cu da prenesem svoja iskustva ovde jer mozda ima jos ljudi koji razmisljaju o kupovini ovih stakala :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #3 poslato: Avgust 26, 2014, 12:48:02 posle podne »
Vidim da merkas 5d :)

Manual fokus na tolikom trazilu vec ima smisla. Daleko ces lakse fokusirati, nego na nekom entry ili mid level dSLR-u.
Drugo, pojuri FOTGA adaptere, daleko su kvalitietniji od no name proizvoda.
Trece, od "jeftinijih" objektiva... a koji mogu dati jako ozbiljan rezultat jesu Jupiter 37a 135mm i  Jupiter-9 85mm f/2. KAko stoje stvari sa pedeseticom... videces i sam sa Heliosom. Nije on dzabe toliko jeftin.
Minolta ima sjajna stakla, ali za EOS ti treba adapter sa optickim elementom, koji dosta kvari izlazni rezultat.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #4 poslato: Avgust 26, 2014, 01:11:02 posle podne »
Disclaimer!!! :)

Na FF ti i 50mm f/1.8 plastik fantastik moze doneti puno radosti i veselja. Moze polovan naci jako povoljno a i nov je oko 100+ evrica.

Jos jednom, oprezno sa ulaganjem u MF stakla. Ako ides ka njima ciljano da bi utolio ljubav prema hobiju i neobaveznom fotkanju, zeljan isprobavanja... onda OK. Ali ako u nedostatku finansijskih sredstava premoscavas sa MF staklima do pravog stakla... onda pare pod jastuk, pa do prve povoljne prilike.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #5 poslato: Avgust 26, 2014, 06:15:20 posle podne »
Da , merkam ili 5D ili Nikon D7000 ali jos se nisam odlucio, videcu ako naleti nesto od ta dva povoljno verovatno cu tada da prelomim.
Ove objektive sam planirao cisto za neke testove , nista ozbiljnije , svakako cu da uzemem barem jedno kvalitetno AF staklo i ono ce biti dugotrajno resenje. :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #6 poslato: Avgust 26, 2014, 08:37:58 posle podne »
Evo samo da dodam ovo, naleteo sam na ovaj sajt , tu ima mnogo recenzija raznih starih i novih objektiva sa slikama koje su radjene njima ,mozda ce nekome biti od koristi :

http://radojuva.com.ua/photo-review/

Konkretno evo za ova dva koja sam gore naveo

http://radojuva.com.ua/2014/04/mc-helios-44m-4-58-mm-f-2/

http://radojuva.com.ua/2013/07/meyer-optik-gorlitz-oreston-1-8-50/

Razocarao sam se kada sam video fotke na ovom sajtu ,ne znam da li je u pitanju fotograf , telo aparata ili su ipak ova stakla zaista daju dosta losije fotografije nego one koje sam nasao na flickr-u.
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #7 poslato: Avgust 26, 2014, 09:35:02 posle podne »
Sta te je razocaralo?
Ovo su primeri/snapshotovi da se vidi kako objektiv radi (gledao sam samo Heliosa jer sam ga imao).
Druga prica su ubodene slike, momenti i dobra obrada.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #8 poslato: Avgust 26, 2014, 09:39:57 posle podne »
To ti je u principu to. Inače, nisam zapazio da daju lošije fotke u odnosu na druge 50/1.8 objektive u istim uslovima.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #9 poslato: Avgust 26, 2014, 09:53:00 posle podne »
Moras razumeti da je procenat uspelih fotografija sa manuelnim objektivima daleko manji nego sa novijim koji imaju AF.
A fotografije koje se kace na flickr su one koje su uspele, i nisu nekog TEST karaktera... pa otuda tolika razlika. Fotke se na flickr salju doradjene kroz PS a na test sajtove, sirove i netaknute. Neece niko da ti prizna da je ispao glup sto je stukao brdo para na stara stakla (seti se detalja na varijacije medju primercima)

Sad, ne znam sta da ti kazem. Ja sam se navikao na manuelni fokus, imam focus peaking... a nemam trazilo... nabo sam tri odlicna stakla, pa mi nekako sve prirodno :) nisam pixelpiper, nisam mitraljezac... a imam i sve vreme ovog sveta da se zezam sa ovim sto sam nabavio. Pravo da ti kazem, dslr i ne pipam... ali mi ne pada na pamet da poredim babe i zabe, i da uz gusle nekom pricam bajke.

Inace, Meyer definitivno trazi malo da se pojaca kontrast u PS. a sad sam se setio za Helios... nema druge, nego da fotke nisam ni prebacio na hard. Toliko su bile dobre :)
« Poslednja izmena: Avgust 26, 2014, 09:56:03 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #10 poslato: Avgust 26, 2014, 10:10:11 posle podne »
Konkretno me je kod Heliosa razocarala ostrina i bokeh , uopste ni ne lici na ono sto sam ja gledao po netu ,mada kao sto rekoste ,moja greska je sto sam isao da trazim fotke po flickr-u ,jedva sam nasao ovaj sajt koji daje neobradjene i pravo iz aparata a to sam prvo trebao da trazim.

Kod Meyer-a sam primetio da ima mnogo manje kontrasta nego sto sam mislio.

Sada sam gledao na ovom sajtu neke objektive i otprilike gledam testove svih wide stakala i svih stakala za portrete, kada naletim na nesto dobro zapisem kako se zove i kada budem imao vremena obici cu malo buvljak i neka mesta gde se prodaju te stare stvari pa cu da pogledam :)
Cuo sam da se moze naci svasta , mozda naletim na neki zanimljiv primerak.

Dodatak: Odlucio sam sta cu da pojurim : http://radojuva.com.ua/2013/03/czj-ddr-sonnar-135mm-f-3-5-exakta-zebra/
Deluje mi bas ostro i fino muti pozadinu
« Poslednja izmena: Avgust 26, 2014, 10:12:57 posle podne od strane blahhh »
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #11 poslato: Avgust 26, 2014, 10:41:48 posle podne »
Pojuri ti http://www.lowcost4dslr.com/tests/m42/14-jupiter37a
Citat
If you are looking for a razor sharp 135mm even at full aperture, then have a look to the JUPITER 37A. It is one of the best (or the best) portrait lens I have tested
Mogu ti reci da razumem odusevljenje pisca ovih redova. Isto vazi i za jupiter 9 ... ali, ponavljam se ... zar ne? :)


A za pijacu... ne znam... sa srecom



''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #12 poslato: Avgust 26, 2014, 11:34:18 posle podne »
Taj Jupiter svi hvale , pojuricu ga, bila je jedna radnja sa tim starim stvarima u mom gradu ,moguce je da ima i objektiva pa cu da odem u toku nedelje da vidim da li imaju neki, hvala na preporuci :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #13 poslato: Avgust 27, 2014, 07:35:49 pre podne »
Dodajem i ja isto misljenje za Jupiter 37A.
Kupio sam ga novog jos 1988. i uz malo tuge ga prodao pre neku godinu da bi kupio AF staklo.
Na filmu retko da gledas punu rezoluciju pa svaki mali promasaj fokusa i eventualno stresenu fotku ne mozes da primetis, a i ako primetis to je tek kad razvijes film :)
Danas na DSLR su dobar fokus i stablizacija (na toj ziznoj daljini) vrlo bitni.
Uostalom pozajmi negde slicne mm i iskljuci AF i VR pa probaj da slikas i vidis da li je to tebi ok za ono sto slikas. Sretno :)
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2014, 07:39:02 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #14 poslato: Avgust 27, 2014, 10:30:58 pre podne »
Uglavnom bih slikao portrete tako da verujem da nije problem, hvala na savetu :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #15 poslato: Avgust 27, 2014, 11:51:50 pre podne »
Jupiter 37 a je za portrete napolju ko porucen... ali za unutra ni ziza ni blenda nisu bas adekvatni. Prsten za fokusiranje je ovde kao puter kifla, i nema problema... stvar prakse. Ostaje samo da pravilno VIDIS. Trazilo na FF ti je svetlije i imas bolju vidljivost. Mene vadi focus peaking.

Evo par sirovih primera bez obrade, i svi do jednog su na f/3.5
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #16 poslato: Avgust 27, 2014, 02:33:27 posle podne »
Napolju sam i planirao da ga koristim , bas je ostar, samo jos da ga nadjem negde na oglasima i to je to :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #17 poslato: Avgust 28, 2014, 02:38:56 posle podne »
Evo da jadvim da je stigao Helios 44M-4 f/2 58mm  , deluje mi ok na oko, nema vidljivih ostecenja, apature ring radi fino. Malo me zbunjuje fokus prsten.
On se okrece ,doduse malo teze, ali citao sam da je takav  na ovom objektivu nego me zanima da proverim da li lepo radi i da li menja tacku fokusa kada okrecem prsten, postoji li neki nacin da to proverim bez kacenja na aparat?
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #18 poslato: Avgust 28, 2014, 03:33:41 posle podne »
I treba teze da se okrece. Mnogo teze nego kod kit objektiva kad prebacis na MF.
Mora celom duzinom da ide isto i glatko.
Ako je tako nema razloga da ne radi. Postoji vise nacina da se to proba bez aparata, ali mislim da je zaista napotrebno, a i mrzi me malo da sad kucam ;D nemoj mi zameriti.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: M42 stakla
« Odgovor #19 poslato: Avgust 28, 2014, 04:51:21 posle podne »
Da , primetio sam da se bas teze okrece u odnosu na 18-55mm ali ide glatko :)
Vazi, kada budes imao vremena napisi mi ako mozes :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III