Autor Tema: fotografisanje akvarijuma  (Pročitano 5072 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nesa1

  • Junior
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
fotografisanje akvarijuma
« poslato: Oktobar 15, 2011, 09:03:00 pre podne »
Drugari, kako najbolje fotografisati akvarijum?
Aparat je Nikon D5000.
Ovo sto sam do sada probao, doduse u auto modovima.
Nisam zadovoljan, jer aparat moze bolje.
Dajte predloge, pa da probam.
Hvala unapred.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: fotografisanje akvarijuma
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 15, 2011, 11:22:44 pre podne »
Baci neku sliku, pa da vidimo(ako mozemo) gde skripi. Naci ce se neko resenje ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotografisanje akvarijuma
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 15, 2011, 11:57:14 pre podne »
CPL

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: fotografisanje akvarijuma
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 15, 2011, 03:41:15 posle podne »
Pozdrav,

pisao pa odustao...auto mod je problem. Podize pop-up blic i to kvari pricu uglavnom. Slikao sam, doduse velike akvarijume, i to predstavlja smetnju. Mora neki od manje predefinisanih modova, najbolje mozda A/Av mod. Podesavanje ISO vrednosti na, verovatno upotrebljivih, 640-800, a zatim eksperimentisanje sa vecim optvorima blende pa ako je dovoljno osvetljena slika, onda zatvarati pomalo blendu dok se ne dobije dovoljna ostrina, odnosno dovoljno ujednacena ostrina svuda. Ja bih tako...odnosno, svojevremeno sam ja tako to radio.

Van mreže nesa1

  • Junior
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: fotografisanje akvarijuma
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 16, 2011, 11:37:20 pre podne »

Evo fotke.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: fotografisanje akvarijuma
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 16, 2011, 04:55:58 posle podne »
Prvo pitanje koje moras sebi da postavis je: "Sta zelim da slikam, namenu iste..."
Znaci, slikam li akvarijum kao proizvod, reklamu za potencijalne musterije(ili zelim samo da ovekovecim) ili slikas samo ribice.
Ako je prvo u pitanju, bez zamerke, tesko ce neko da se odluci za kupovinu jer i nema sta da se vidi, sto ce reci "los kadar".
Nit' se vidi akvarijum kako valja, niti ribice.
Najveci problem s kojim ces se susresti je svetlo. Ima li ga dovoljno!?
Ako slikas samo akvarijum, moj savet ti je, pogasi sva ostala svetla u prostoriji, navuci roletne ako je dan.
CPL ce ti samo "progutati" i ono malo svetla sto imas, a za sam odsjaj na staklu se ne bi brinuo, jer ti svetlo dolazi iznutra a ne spolja.
Ako zelis da slikas samo ribice, tu je prica malo drugacija.
1/8s kao na tvojoj fotki je definitivno malo(sporo) da "ulovis" koju da ti bude ostra. Trudi se da brzina bude barem 1/200s.
To naravno povlaci za sobom i otvor blende kao i veci ISO. Idealno bi bilo da imas eksterni blic i da ga postavis bocno od akvarijuma, ili odozgo(nemoj da ti upadne u vodu ;D).
Ako imas samo "pop-up" blic, izbegavaj direktan polozaj spram stakla, vec slikaj malo sa strane.
Solidno resenje je i "kontinuirano svetlo", jake halogene lampe od 500W, ima valjda da se kupe kod nas. Lakse je za fotkanje a i ribe ne moraju da dozivljavaju stres posle svakog blica.
Ne znam koja stakla imas, ali jedan makro objektiv bi bio pozeljan ili bar neki close-up filter. Nije nemoguce i sa obicnim kit objektivom "napecati" dobru fotku, ali makro daje bolje rezultate.
AF ti je bolja solucija, s tim sto moras da pridjes veoma blizu staklu inace se zbuni na eventualno zamazano staklo. Manuelnim fokusom ces tesko nabosti zadovoljavajucu ostrinu, jedino ako su bas ribe neke mirnije.
Kad sam vec kod AF, najbolje koristi centralnu tacku za fokusiranje, a za merenje svetla takodje izaberi "Spot"(ne znam kako se zove na Nikonu).
Da ne ispadne, kako sam neki profi, ovo su samo moji skromni saveti. Do sada sam imao priliku samo jedan jedini put da slikam akvarijum(kod kuma :D). Na zalost, nemam ni jednu fotku da prilozim, ali sve u svemu ono sto je ispalo nije bilo lose. Naravno, bilo je i masa omanutih, ipak na kraju smo(sam) uspeli da izvucemo i dosta valjanih.
Koristio sam eksterni blic u raznim pozicijama, a vrednosti su (otprilike) ISO 200-640, 1/200s, blenda f/8-f/11.
Eto tako, pa probaj... ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotografisanje akvarijuma
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 16, 2011, 05:20:25 posle podne »
Drugari, kako najbolje fotografisati akvarijum?
Aparat je Nikon D5000.
Ovo sto sam do sada probao, doduse u auto modovima.
Nisam zadovoljan, jer aparat moze bolje.
Dajte predloge, pa da probam.
...

  Bole ti je bas lepo napisao, sad je sve na tebi ... bolje probaj odmah po njegovim savetima da se ne bi posle zbunio sa novim savetima i dobaci nam fotke da i mi vidimo kako napredujes. ;) Srecno! :)
 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100