Autor Tema: lightroom i canon 60D  (Pročitano 10013 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
lightroom i canon 60D
« poslato: April 05, 2013, 02:15:24 pre podne »
ljudi pomagajte ako ima leka. Poceo sam da ludim nacisto.

U zadnje vreme cesto koristim raw, skoro svaki put. Prvo na samom ekranu fotoaparata slika izgleda fenomenalno, Kada u lightroom 4 odem na import slika jeste super, ali kao da je malo osvetljena, ok mozda je samo primer za lakse biranje. Sliku koju imporrtujem i kada zavrsi import on i dalje nesto renderuje i onda mi zatamni sliku, vise nije to to. Kao da je smanjio senku, belu boju i crnu za -1. To me uzasno nervira, jos sam primetio da slika ume da bude i malo mutna. Iznervirao se i instalirao sam DPP program reko da proverim, ola razlika je ne ogromna nego ko nebo i zemlja. Slika je kristalna, boje su na svom mestu sve je tu kako treba. 

Da li u lightroom trebe neko dodatno podesavanje kako bi mogo u njemu lepo da koristim raw format ili da ja ostanem na dpp i ps. Imao sam studisko slikanje sve, u lightroom slike prikazuje tamnije i bedunjavo, kao da nisam koristio blic.

Canon je podesen na srgb to je po samo difoltu i nisam dirao. Znam da adobe uglavnom koristi prophoto paletu, mozda i gresim. Ako ima neko da mi da neki savet bilo bi super.


Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #1 poslato: April 05, 2013, 08:09:36 pre podne »
Isti kolorni prostor mora biti setovan u aparata i u programu koji koristiš za obradu fotografija  :) Ukratko,prebaci svuda na sRGB.Lightroom  edit>preferences>external editing

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #2 poslato: April 05, 2013, 10:05:07 pre podne »
Adobe koristi svoj kolorni prostor - AdobeRGB, a ne ProPhoto.
Mnogi se upecaju na to "Pro" u nazivu ProPhoto kolornog prostora, a to je prilično neadekvatan kolorni prostor za rad na monitoru, jer ga monitor ne pokriva u dovoljnoj meri. Međutim, nepokrivenost kolornog prostora je jedno, a pomerene boje su nešto drugo i upravo to je glavni problem sa korišćenjem AdobeRGB i ProPhoto profila - njihove boje mogu biti nameštene tako da se vide odlično u nekom autonomnom prikazu, ali ih niko drugi, ko ne deli isti profil, neće videti kako treba.

Zato treba izbegavati bilo kakvu gimnastiku sa time i, osim ukoliko BAŠ, BAŠ nije neophodno koristiti AdobeRGB, onda preferirati sRGB, kao najstandardniji (iako dubinom najsiromašniji) kolorni prostor.

BTW, RAW ne poseduje kolorni prostor. On ima apsolutnu dubinu koju poseduje i senzor, a profil se kači samo za JPEG.

Kao što je Neo već rekao, gledaj da Ti svuda stoji sRGB i nema zime. S druge strane, to što se boje u LR-u i DPP razlikuju ko dupe i oko, to ne treba uopšte da Te čudi. Adobe je u tom smislu potpuno smešan proizvod, a svi mi smo samo prinuđeni da ga koristimo, jer DPP pruža samo bazičnu konverziju RAW-a, sa tu i tamo ponekom dodatnom alatkom.

Naravno, sve ovo uopšte ne mora biti uzrok Tvom problemu. Proveri samo da li su Ti podešavanja svuda uniformna. Ako je na jednom mestu sRGB, mora biti svuda.

Pozdrav

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #3 poslato: April 05, 2013, 02:05:42 posle podne »
Primetio sam da se i photoshop i lightroom bas lose igraju sa raw slikama. Uglavnom u lightroom-u moram da sve slike nekako korigujem kako bi dobio priblizno kao sto je u dpp-u. Meni se lightroom dopada zbog njegove lakoce i lakog koriscenja. Dobar je kao katalog, mada mislim da nije najbolji i da treba dosta da se potrude oko njega.

probao sam i druge programe koji su slicni

DXO Optics Pro 8 da li je neko probao obaj program?

Probao sam capture one 7, mogu da kazem da je jako dobar ali uzasno spor i malo komplikovan sve je nekako razbacano.

Na Os-u sam robao aperature 3 i jako me iznenadio. Mogu da kazem da mi je on najbolji do sada. Ali posto nisam korisnik apple racunara i dok ne pazarim njihov laptop izgleda da ce lightroom da mi za sada igra ulogu.

Nikon ima jako dobru konverziju svojih raw fajlova, dok canon se tu bas nije mnogo potrudio.

Malo sam uspeo da sredim lightroom slike u camera calibation, ali za sada nisam skroz zadovoljan.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #4 poslato: April 05, 2013, 02:30:51 posle podne »
Mislim da gresis za Photoshop i Lightroom, pogotovu za poslednje verzije...
Napisi tacno sta te muci..tj. cime nisi zadovoljan... da vidimo u cemu je problem..

Probao sam Capture One 7.1 i mislim da za nijansu bolje obradjuje RAW ali mi je pregledniji i laksi za rad Lightroom..
DXO Optics Pro 8 mi nije nesto posebno u odnosu na navedene...
« Poslednja izmena: April 05, 2013, 02:41:10 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #5 poslato: April 05, 2013, 02:51:52 posle podne »
http://www.dodaj.rs/f/2t/hw/4RZdMOpO/slika.jpg

jedna slika bez ikakvog korigovanja. Levo je dpp kao sto se vidi je, dok desna je lg4 zadnja verzija.

Mislim da se razlika vidi, drugo kada u kalibraciji promenim na camera standard slika ostaje ista samo malo je zuckasta boja izrazena.

Ovo je to sto me muci.
« Poslednja izmena: April 05, 2013, 03:03:06 posle podne od strane metalpirat »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #6 poslato: April 05, 2013, 03:01:42 posle podne »
Ne otvara ti se slika... pokusaj direktno na forum.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #7 poslato: April 05, 2013, 03:07:20 posle podne »
otvara sada meni otara

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #8 poslato: April 05, 2013, 03:13:12 posle podne »
Mislim da znam sta je u pitanju... Kad se importuje RAW fajl u LR, on automatski izvrsi malu korekciju vezano za ekpoziciju, balans bele..mislim da to moze da se iskljuci..
« Poslednja izmena: April 05, 2013, 03:16:49 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #9 poslato: April 05, 2013, 03:14:49 posle podne »
kako da iskljucim to cudo? Ubi me, imam neke studiske slike i bume uvek za nijansu smanji.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #10 poslato: April 05, 2013, 03:16:32 posle podne »
Moraces da potrazis u podesavanjima...nemam kod sebe na poslu LR pa da ti pronadjem...
Ako uspes napisi da se zna..mozda muci jos nekog taj problem..u suprotnom..naci cu ja ako ikada dodjem kuci sa posla :)
« Poslednja izmena: April 05, 2013, 03:18:38 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #11 poslato: April 05, 2013, 04:29:47 posle podne »
evo u cemu je problem, on sam zatamni sliku za 0.5 ili cak 1. Ok kada namestim na camera standard i podesilm lens dobijem korekne boje. Slikao sam u studio i ispada da su neke slike obicnim 17-85 4 - 5.6 bolje od 50mm 1,4. Na pedesetici boje ispadaju bledunjavo dok ovaj standardni objetkiv ima super boje. Ok sve je to raw pa moze da se koriguje i malo sredi. Mada sta ako imam 500 slika. Snacicu se nekako.
« Poslednja izmena: April 05, 2013, 04:33:36 posle podne od strane metalpirat »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #12 poslato: April 05, 2013, 06:31:39 posle podne »
Develop>Set default settings>Restore Adobe default settings    Ili jednostavno namesti sve na 0 ili kako ti odgovara pa umesto Restore Adobe...  ti pritisni Update to Current Settings
Realno nije problem u ACR,PSu ili LRu nego si ti nešto pobrkao oko default podešavanja .Razlika između DPP i pomenutih ipak ne može biti toliko ekstremna.
Kad već pominjemo DPP on stvarno daje sjajne rezultate što si tiče nekih osnovnih korekcija,ali mene jednostavno nervira okruženje iz neolita.I ta sitnica i odsustvo sluha za unapređenje programa oslikava indolentnost proizvođača.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #13 poslato: April 05, 2013, 06:45:43 posle podne »
Nikon ima jako dobru konverziju svojih raw fajlova, dok canon se tu bas nije mnogo potrudio.
Zapravo je upravo suprotno, al' ajd. ;)
Na stranu što ni jedna, ni druga kompanija nemaju direktnog uticaja na Adobe-ove programe.
Nikon je imao "uticaj" tako što nikad nije dao strukturu svojih NEF-ova Adobe-u na uvid, mada Canon nije nikad napravio kolorni profil za ACR, a mogao je. I tako...
Iz tih razloga oba brenda daju bitno bolje boje u matičnom softveru.

Uglavnom, ajd' Ti ovde okači neki RAW (uploaduj na neki javni servis, npr Sendspace), pa da probamo mi konverziju i okačimo ovde da uporedimo.
Najzad - daj bre bilo kakvu fotku da vidimo čime si nezadovoljan. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 05, 2013, 06:53:33 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #14 poslato: April 05, 2013, 10:40:28 posle podne »
imas gore primer kako kod mene izleda u LR i kako izgleda u dpp.  Okacicu bas istu tu sliku.

Drugo da raw slike prebacujete DNG ili ih kopirate kao original? DNG je manjih dimenzija, a da li se sa njim gube neke informacije?

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #15 poslato: April 06, 2013, 12:04:56 pre podne »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #16 poslato: April 06, 2013, 05:56:48 posle podne »
Prva je dirktno iz Lightroom-a 4.3 bez obrade...samnjena u ACDSee
« Poslednja izmena: April 06, 2013, 06:00:16 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #17 poslato: April 06, 2013, 05:57:34 posle podne »
A ova je sa malo doterivanja..isto u Lightroom-u, smanjena u PS-u
« Poslednja izmena: April 06, 2013, 06:00:27 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #18 poslato: April 06, 2013, 07:39:21 posle podne »
vidim da je kod tebe slika ok. Ja dobijam istu takvu sliku kada importujem u lightroom, ali to traje jednu sekundu i onda kao da je sam zatamni. Zasto to radi nemam pojma.

Van mreže aleksa87

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #19 poslato: April 07, 2013, 11:08:07 pre podne »
Da li ima veze sa podesavanjima na aparatu? Tipa "Picture Style" i "Auto Lighting Optimizer"? Na 600d samo imao podeseno na Auto (Picture Style) i Standard (Auto Lighting Optimizer) i kada ubacim u RAW u LR desi mi se ista stvar kao i tebe metalpirat. Posle kada sam promenio na Neutral i Off nisam imao vise taj problem, ali i slike bez obrade nisu imale te zive boje :(
Canon 600D 18-55 IS II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #20 poslato: April 07, 2013, 11:23:32 pre podne »
Mislim da "Picture Style" deluje samo za JPEG format..ali nisam siguran... RAW format u Lightroom-u i u ARC-u moze da se kalibrise.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #21 poslato: April 07, 2013, 02:58:36 posle podne »
probacu da izbrisem ceo lightroom pa da istaliram odponovo i polako krenem sa njim, ako ne probacu i neki drugi softver, mozda DxO.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #22 poslato: April 07, 2013, 03:01:33 posle podne »
I vidi da  u "Preferances" iskljucis automatiku...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže metalpirat

  • Junior
  • *
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: lightroom i canon 60D
« Odgovor #23 poslato: April 07, 2013, 04:01:09 posle podne »
sve je iskljuceno. Evo sta sam uradio. u samom foto aparatu iskljucio sam ALO. Na adobe sajtu i na canon forum predlozili mi da iskljucim ALO -  auto lighting optimizer. Kao to nema neki veliki uticaj na raw fajlove posto tu dobijam dosta detalja vezano za sliku i omoguceno mi je da sam korigujem. Kada sma to iskljucio jednostavno lightroom mi odradi neko njegovo ucitavanje ali to je mozda 0.01% koje se i ne primecuje. Mislim to je normalno ipak je adobe, a ne canon program. Sada primetio sam da u camera calibration nemam vise opcije da biram kakav profil zelim.

Mada to mi toliko i ne znaci, namestim samo koj objektiv imam i ostalo ostaje mojoj masti i sredjivanju.

Da li slike koje su u raw prebacujete u dng ili ih ostavljate tako u originalu?

HVALA svima!!!

« Poslednja izmena: April 07, 2013, 04:03:30 posle podne od strane metalpirat »