Autor Tema: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...  (Pročitano 9840 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mikronac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« poslato: Oktobar 07, 2011, 11:45:48 posle podne »
E pa naslov kaže ono što me interesuje... Kako uklanjate šum... Veliki šum :) Nemam dSLR, nemam RAW. Imam Fuji S2800HD :) I znam da ne mogu očekivati sad fotografije bog zna kakve sa njim, ali ne'am para za bolji i dobar mi je i ovaj obzirom koliko vremena mu posvećujem :)

E sad, stvari ovako stoje: Kao što i znate, blic može da posluži, ali nekad više i odnemogne, pa moram podići ISO a na blic zaboraviti... Po normalnom osvetljenu na ovom aparatu držim ISO na 64, eventualno na 100. Vrednosti ISO-a od 64, 100 i 200 su OK, mada i na 200 nekad ima dosta šuma ali je to za ovaj aparat po mom nekom viđenu OK...
Šum fotografija na ISO 400, 800, 1600 je veoma moćan ali ga ne želim.

Šta i kako od softvera koristite da se toga otarasite?

Postavljam par fotki da vidite o čemu pričam a fotkane su sa pomenutim Fuji S2800HD:

1. ISO 1600 - pojava nepostojeće ljubičaste/plave boje...



2. ISO 800 - pa ovo i nije tako loše kako zna biti



3. ISO 64 - sa blicem... Nema šuma ali vidi se koliki je uticaj blica... Više mi se dopada slika sa ISO 800



4. E sad malo bolji primer: ISO 400 + blic



I sad kad pogledate crop 100%:



zapitate se da li ste na prethodnoj fotki uopšte vidjeli tog sijamskog mačora... :(


5. ISO 800



6. ISO 1600





E sad, reklo bi se da neke fotke ne izgledaju loše obzirom čime su fotkane i pod kojim uslovima... Međutim, nekad hoću da uhvatim nešto, blic ne pomaže, ISO toliko zabrlja da je fotka na ISO 400 toliko loša da su ove neke koje su gore prikazane bolje na ISO 1600.

Još jednom, čime peglate šum na fotkama ako uopšte imate potrebe za tim...

Hvala
« Poslednja izmena: Oktobar 07, 2011, 11:55:11 posle podne od strane mikronac »
FujiFilm S2800HD

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 08, 2011, 08:49:23 pre podne »
Nik software Dfine http://www.niksoftware.com/dfine/usa/entry.php

Ubacis ga u photoshop kao plugin, i sa njime peglaj.
Moja preporuka ti je da skines i Nik software Sharpener http://www.niksoftware.com/sharpenerpro/usa/entry.php , jer ce ti trebati i uostravanje, a vremenom ces pronaci balans izmedju skidanja suma i ostrenja.

Od programa za skidanje suma, dobar je i Noise ninja http://www.picturecode.com/
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 08, 2011, 08:55:59 pre podne »
Pored pomenutih ja glasam i za Noiseware  http://www.imagenomic.com/
Mene je neprijatno iznenadila informacija da Fuji nema RAW format  :o

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 08, 2011, 09:28:41 pre podne »
Od programa za skidanje suma, dobar je i Noise ninja http://www.picturecode.com/
Noise Ninja je po defaultu implementiran i u Bibble Pro.  ;)

Bibble 5 Noise Reduction with Noise Ninja™ Technology - Examples  

Pozz

Van mreže mikronac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 08, 2011, 09:53:19 pre podne »
Hvala narode... Igracu se u toku dana sa ovim sto ste mi predlozili :)
FujiFilm S2800HD

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 08, 2011, 10:48:13 pre podne »
Ja bih ipak išao na ACR 6.5 (podrazumeva se Photoshop CS5 u tom slučaju). Nema veze što aparat nema RAW, jer se u opcijama može uključiti da i JPEG bude primarno otvoren prvo u ACR-u, baš kao i RAW. Naravno, uticaj nekih opcija (pre svega WB-a) nije identičan, ali sveukupno su algoritmi za obradu i dalje najefikasniji, pogotovo redukcija šuma.

Noiseware je sjajan, ali više nije najbolji, kao što je nekad bio. NikSoft DFine je dobar za instant čišćenje, mada je kod njega teško naći balans između dobrog čišćenja i dobrog održanja detalja.

@mikronac
100% krop sijamca pokazuje tzv. "ožiljke" koji nastaju nakon agresivne redukcije šuma i jakog dooštravanja, kako bi se kompenzovala mekoća nastala čišćenjem. Ako postoji mogućnost, isključi bilo kakve zahvate čišćenja u aparatu, pa to radi ručno, pomoću nabrojanih alata. Jer, kad aparat jednom zake**a fotku, nemoguće ju je popraviti.

Pozdrav

Van mreže mikronac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 08, 2011, 11:34:14 pre podne »
Storme, ja sam sad otvorio Adobe Bridge, nadjem sliku, desni klik, open in Camera RAW. Šta dalje trebam da radim? Da li ručno podešavam nešto ili šta već?
FujiFilm S2800HD

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 08, 2011, 01:08:50 posle podne »
Imaš u ACR-u sekciju za čišćenje šuma - Noise reduction. Eksperimentiši sa parametrima, jer ne postoje univerzalni. Učinak zavisi od kvaliteta koji aparat isporučuje, kao i od konkretne scene. Probaj da šum suzbiješ tako da što manje naruši detalje.

Kad završiš, možeš da snimiš sa SAVE i to je to. Možeš da otvoriš i u PS-u, ako je potrebna dalja obrada.

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 08, 2011, 11:27:00 posle podne »
Da priupitam. Ne koristim OS Windows. Da li sam izabrao pravi put kada su u pitanju RAW fotografije. Instalirao sam aplikaciju Photivo za prebacivanje RAW u kompresovani format. Aplikacija ima opciju i da sliku prebacim u GIMP radi dalje obrade. Sama aplikacija Photivo sadrži neke opcije koje su moguće i u GIMP/u. Šta je ispravnije: odraditi sve što pruža Photivo ili ne dirati ono što je moguće u GIMP-u. Pitam jer se sa Photivo-om susrećem prvi put a nisam zadovoljan mogućnostima Rawstudio. 

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 09, 2011, 01:39:22 pre podne »
Mislim da ni jedno Linux rešenje nije do raslo alatima dostupnim na Windows-u. Na žalost, za sada nema rešenja.

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 09, 2011, 09:07:00 posle podne »
Потпуно сам свестан да Линукс апликације за обраду нису истих могућности као неслободне које се купују. Значи користим ГИМП и ако сам свестан да је фотошоп професионалнија апликација. Једино ме интересовао принцип, да ли искористити све могућности апликације за конвертовање сировог формата или оно што може ГИМП оставити за ГИМП. Употреба сировог формата више ме интересује ради радозналости и учења нечег новог јер у принципу задовољан сам квалитетом фотографија које добијам апаратом. Чак ми је и задњи видео испао јако добро.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 09, 2011, 10:01:36 posle podne »
i ja da pitam da li ima neki plugin za ovaj šum na fotografijama ali za Gimp. :-\
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L


Van mreže mikronac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 10, 2011, 08:32:07 pre podne »
Потпуно сам свестан да Линукс апликације за обраду нису истих могућности као неслободне које се купују. Значи користим ГИМП и ако сам свестан да је фотошоп професионалнија апликација.

Pa koristima i ja Linux ali zbog ovakvih stvari imam Dual Boot i Windows. Uostalom, Photoshop radi u Wine-u, instaliraj Wine, pokreni PS preko njega i resio si problem.
FujiFilm S2800HD

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 10, 2011, 08:59:10 pre podne »
@mikronac,ja samo da zamolim da ako si rešio problem po pitanju šuma,da skineš isti sa Grbića,Boškana i Bateza pa da ih okačiš ponovo  ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2011, 09:29:18 pre podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3842
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 11, 2011, 03:34:32 posle podne »
Hvala Hornet! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže mikronac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 11, 2011, 09:38:40 posle podne »
@mikronac,ja samo da zamolim da ako si rešio problem po pitanju šuma,da skineš isti sa Grbića,Boškana i Bateza pa da ih okačiš ponovo  ;)

Kačim ih sutra najverovatnije. Radio sam nešto i ostavio u .PSD fajlu. Kad sutra završim okačiću, nisam bio u mogućnosti da se bavim time proteklih dana. ;)
FujiFilm S2800HD

Van mreže mikronac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 14, 2011, 08:59:25 pre podne »
Evo jedne... Kad gledam jednu pored druge, situacija je dosta bolja. Međutim, šum nije otklonjen u uglovima fotke...  ???

FujiFilm S2800HD

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Doterivanje High ISO fotografija, uklanjanje šuma i sl...
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 14, 2011, 09:19:26 pre podne »
Pozdrav,

samo mala napomena vezana za sum, svako otklanjanje suma funkcionise po principu koji je po ideji suprotan ostrenju, pa tako algoritam otkriva slicne piksele u medjusobnoj neposrednoj blizini i objedinjuje ih poravnavanjem na odredjeni nivo boje (neki to rade prema nijansi brojnijeg/zastupljenijeg, neki na nijansu koja je nesto izmedju itd.), ali u svakom slucaju menjaju sliku u jednom malom delu. Ipak, taj deo moze biti i znacajan, zavisno od fotografije. Naime, to nije izmena divljacka kao kod interpolacije gde algoritam pretpostavlja na osnovu postojeceg da bi tu trebalo da bude i jos to-i-to, ali ume da izmeni fotografiju, definitivno. Lica postaju ispeglanija, plasticnija i do neke mere i neprepoznatljivija. O tome se mora voditi racuna, odnosno koristiti se onim algoritmom koji obezbedjuje manuelnu kontrolu nad uklanjanjem suma.

Drugi primer cu dati sam, u jednoj temi sam obradio piljevinu kao derivat obrade drveta, i prilikom obradjivanja, upravo redukcija suma mi je stvarala problem, pa je deo fotki cak morao ici bez nje uopste. Primer:



Na ovoj slici se vidi koliko je za tematiku bitna upravo ta sitna piljevina, a na nekim drugim fotkama se da primetiti kako izgleda kada je zahtev za redukcijom suma zapravo kontradiktoran sustini slike jer detalje konfigurise i eliminise promasujuci poentu, upravo zato sto je program predefinisan prema najcescem zahtevu korisnika. Tema sa ostalim primerima je ovde: http://lancia88.blogspot.com/2011/10/foto-album-objektivom-kroz-obake.html

Slicno je i sa licima kada ona nisu u prvom planu, odnosno narocito kada se vadi veliki krop iz osnovne fotke gde "peglanje" tih detalja redukcijom suma izoblicava lice. O ovome takodje treba povesti racuna.