Autor Tema: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite  (Pročitano 16701 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« poslato: Januar 27, 2012, 02:45:17 pre podne »
Pozdrav - Spel ovde - :) - Zanima me da malo porazgovaramo na sledecu temu - O zahtevima i da li su oni ono sto je najbitnije - Nisam profesionalac ali imam prilike da slikam cesto - sa starim Nikonom 4100 sam napravio jedno 30.000 fotki - ima tu i jako lepih jer sam shvatio da nije najbitnija oprema ako nemas ideju sta da slikas - a opet - kad imas sta da slikas bitna je oprema da bi to uslikao dobro - Evo kako to izgleda

Zahtevi koje bi fotoaparat trebalo da ispuni

Aparat zelim da koristim za snimanje dogadjaja na koja kao novinar idem primer mozete videti ovde - http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150207631719753.311097.44289579752&type=3 (postoji sansa da Vas link ovdede na Kucni red - kliknite lake - pogledajte sta je na linku pa ako Vas grupa ne zanima izbacite je sa liste) - Nisam profesionalni fotograf ali navodim sta znam da ce mi trebati odnosno koje svoje potrebe zelim da ispunim nabavkom ovog fotoaparata

Jasno je da su cesto u pitanju udaljeni objekti i to nekad i po 1000m - ali da imam prilike da snimam i sa 3-4 m zato aparat treba da ima sto bolju optiku - Mogucnost snimanja HD videa se podrazumeva a veoma pozeljno bi bilo imati 3.5 mm uticnicu za mikrofon

Pokusao sam da napisem smernice sta smatram da bi bilo po meni veoma vazno - Veci broj zvezdica oznacava bitne stvari

*****
Broj slika u sekundi koje fotoaparat moze kontinuirano da napravi - minimalno 3-5 pozeljno 7-10
Kad kazem kontinuirano mislim na to da broj slika koje aparat moze da napravi tj sekvenca ne bi trebalo da bude ogranicena a i ako je ogranicena mogucnost snimanja (u sekundama) ne bi trebala da bude manja od 10 s - uz napomenu - praznjenje "bufera" tj memorije i snimanje na karticu ne bi trebalo da bude duze od nekoliko sekundi zbog toga da bi se sto pre nastavilo snimanje - Ovo je potrebno zbog snimanja aviona, helikoptera, opaljenja tenkova, topova, automatskih pusaka i slicno - znaci kad snimam tenk na vezbi ne znam kad ce da opali - mogu da pretpostavim i da pocnem rafalno snimanje - ali niko mi ne garantuje da ce se opaljenje dogoditi u tom ili bliskom trenutku - zato mi je potrebno da imam mogucnost da snimim veci broj frejmova - Ono sto je bitno - ISTI ne moraju biti u maksimalnoj rezoluciji - sto znaci da mi je bitnije da uhvatim trenutak nego da ga uhvatim u najvecoj rezoluciji - podrazumeva se ako je moguce da - i to cu zeleti - ali ako ce obaranje rezolucije da poveca broj frejmova prilikom rafalnog snimanja - sjajno

****
Objektiv - ako je moguce da isti objektiv pokriva i sirokougaono i daljinsko tj telefoto - ali mislim da je to izuzetno tesko postici - Potreba za snimanjem mi je na vecim daljinama - cesto na vojnim vezbama imam priliku da snimam kamerom - odnosno retko aparatom posto je uvek sa mnom isao kolega - snimke poput ispaljivanja granate iz topa, iz tenka, eksplozije bombi ili dejstvo aviona i slicno - to je sve na 200-500-1000m daleko - pa je sad pitanje koji objektiv je potreban da bi se kako to ja kazem tenk stavio u trecinu ekrana - ako je veca rezolucija to je onda sasvim primerena slika za obrau i kropovanje i objavljivanje u 1000 x nesto rezoluciji sto je neki standard koji je usvojen u redakciji - Znaci koji je to objektiv - tj koliko mm koji bi mi omogucio da tenk stavim u trecinu ili cetvrtinu ekrana na 500-1000 m - Mislim da okvirno znate koliko je veliki tenk

***
Snimanje HD video materijala

***
Prikljucak za spoljnji mikrofon

****
Da aparat podrzava rad sa SD-SDHC karticama

*****
Mogucnost izuzetno brzog automatskog fokusiranja na objekte u pokretu (avion, helikopter) - znaci bitno mi je da objekat snimanja koji nekad moze biti i mali ali cu se truditi da uvek bude u sredini slike bude dobro fokusiran - za to je potrebno brzo fokusiranje - snimanje "grupa ljudi i fokusiranje" na gomilu mi je manje vazno -

***
Stabilizacija slike


Nadam se da je ovo ok - ali bi bilo lepo da porazgovaramo zbog iskustva - Planiram da dam do 800-900 eu - maksimalno 1000 eu za fotoaparat sa sve objektivom (auto fokus se podrazumeva jer nisam profesionalac da bih to radio rucno - ili bih voleo mogucnost i jednog i drugog pa dok se naucim) - ako je moguce - Nadam se da ce to biti dovoljno jer automatizovana optika 200-400 mm kosta skoro 2000 eu za sta ja nemam para



Osim svega navedenog sto moze i treba ovde da bude predmet kritika odnosno diskusije, mene sad zanima jos dodatno nekoliko stvari

Sta je za moje potrebe vaznije - telo aparata odnosno njegove perfomanse ili objektiv - u prilici sam da snimam stvarno sjajne stvari evo linkova do nekih

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150228070569753&set=a.10150228069854753.317891.44289579752&type=3
Slika je napravljena sa tupavim Nikonom od 10 Megapiksela koji eventualno radi jednu sliku na sekund - i to je MOZDA - Znaci vise sam isao na iskustvo kad treba stisnuti klik da bi on poceo da snima nego sto sam imao opremu koja bi mi omogucila ovakav snimak - Mogu da zamislim kako bi to izgledalo da je neko slikao sa boljom opremom -
Evo jos dva slicna kadra
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150228069969753&set=a.10150228069854753.317891.44289579752&type=3
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150228070624753&set=a.10150228069854753.317891.44289579752&type=3

Slikano bez blica jer je isti zabranjen na takmicenju - tako da - ako je ovo napravljeno sa aparatom koji sada kosta oko 30-40 eu pa sta cu onda napraviti sa opremom od 800-900 Eu

Evo jos jedna sa istim tim digitalcem
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150207739674753&set=a.10150207631719753.311097.44289579752&type=3

Vecinu ostalih slika je radio kolega sa Canonom cini mi se 400 ILI 450d ili tako nesto slicno - Ako se secam mislim da mu je najveci objektiv bio oko 250 mm - sa cije je radio snimke aviona i slicno

I POSLEDNJE - ali bitno - Ulazem u opremu da bih mogao bolje, lakse i kvalitetnije da radim - Od ovoga nema previse zarade (ako je uopste ima) jer raditi promociju VS dok je mnogi unistavaju

Bilo bi jako jako lepo kad bi se moglo postici da stavim fotoaparat iznad kamere ili kameru iznad aparata (samo kad radim duza snimanja) - imam ok tripod sa uljnom glavom - i da dok snimam kamerom koja ima 56 puta zum da ujedno aparat bude uperen u istom smeru i slika isto to - podrazumeva se sa nekim manjim podesavanjima sa moje strane - u zavisnosti koje kadrove snimam - mozda bi mi trebao daljinac za zum odnosno okidanje jer nemam deset ruku vec samo dve - ako jednom drzim zum na kameri a drugom rucicu tripoda za pomeranje kamere tj aparata - pitanje je da li bih mogao da istovremeno jos podesavam aparat - Desnjak sam - tom rukom drzim rucicu tripoda, dok mi je leva ruka na zumu - bilo bi nemoguce da levom rukom podesvaam aparat jer je ako mi se cini sve na desnoj strani i namesteno da se sa tim radim dok ga drzite u rici - sto znaci da bi daljinac - cak i zicani - bio sasvim ok - Inace ako se aparat pokaze dobar (eventualno) u snimanju filmica i fotki (istovremeno) - izbacicu kameru iz igre - jer cu onda dobiti sve na fotoaparatu - Eto - malo POVELIKA PRICA - mozda za nekoh i mastanje ali ... tu je sta je - pa izvolite - sasvim sam siguran da cu imati sta da naucim u narednom vremenu sto kroz diskusiju sto kroz ucenje o nacinima fotografisanja i slicno - jos samo jedna napomena za kraj - retko kad sam u prilici da snimam UMESTNICKU fotografiju - vecinom je to dokumentarna fotografija sto znaci zabelezavanje desavanja - bez velikih priprema, brzo , sa mnogo trcanja, pomeranja i slicno - znaci - samo zamislite kako to izgleda - Pozdrav svima - Spel

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #1 poslato: Januar 27, 2012, 10:44:04 pre podne »
Dobrodošao na forum! :)

Dok detaljnije prostudiram izloženo, na prvi pogled već vidim da se u celu priču relativno uklapa jedino Canon EOS 60D, s tim da ni on neće pokriti svaki zahtev na način kako bi Ti verovatno želeo.

Najpre, AF u video režimu nemaš ni sa jednim DSLR-om (ako ne računamo neke pokušaje na Nikon aparatima, koji su i dalje u eksperimentalnoj, pre nego u upotrebljivoj fazi).

Zahtev za korišćenjem SD kartica mi nije naročito jasan, a najpre jer u startu diskvalifikuje možda i najozbiljnijeg kandidata za ovaj posao, a to je Canon EOS 7D.

Na žalost, najobziljnija diskvalifikacija potiče od cene. U 1000 € je moguće uklopiti 60D, ali bez objektiva. Ono što se može iskombinovati sa objektivom, izostavlja neke druge zahteve, kao što je frame-rate u burst režimu. Tu bi se eventualno uklopio 600D, ali ne znam koliko ćeš se nafotkati brzih scena sa njegovim AF-om i svega 3.7fps...

Moraćeš malo detaljnije da poređaš prioritete, tako da izdvojiš bitno od nebitnog, tj. manje bitnog. Čisto, da kombinovanje ne bude uzaludno. :)

U međuvremenu, prostudiraj malo specifikacije testiranih aparata, čije su teme topovane u ovom podforumu: LINK

Pozdrav

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #2 poslato: Januar 27, 2012, 11:20:55 pre podne »
Citam razlicite stvari vec duze vreme - odnos o hajde da kazemo ideja za nabavku opreme postoji duze vreme a poslednjih 2-3 meseca citam na raznim mestima razne stvari - pa i ovde -

Uvideo sam da testovi ne pokrivaju bas ono sto mene zanima odnosno da ne mogu da izvucem zakljucke jer primeri nisu bas najsjajniji - Na testovima ovde se obradjuje npr daljina od svega 100-150-200 m - i to max - Npr iz parka ispod Moskve je slikan zeleni venac - pa tu jedva da ima 150-200 m - sto nije bas primer koji meni odgovara za poredjenje - Npr da li neko ima konkretna iskustva na tim daljinama - Mislim da bi daljina od kalemegdana do usca ili nekadasnjeg CK bila meni barem prihvatljivija jer je to nesto sa cime se susrecem - moglo se videti po slikama

Npr - Nadolazeci Aeromiting ove godine na Bataji - tu ce se leteti najblize do nekih 300-400 m od publike i to minimum - Takvi su zahtevi u smislu organizacije da avioni ne smeju blize od toga - sto znaci da je srednja udaljenost prilikom demostracija oko 500-700 m uz napomenu da avion iako veliki na zemlju na nebu na toj daljini - pa ... to uopste nije blizu evo primera - http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Z_w6ucCxooU#t=119s - video na snimku pokazuje "blizinu" - u narednih 10-tak sekundi se prikazuje gde u stvari leti ta gazela odnosno da je ona u odnosu na usce iznad "dunava" - jer je radjeno snimanje ostrva sa te strane -

Navedeni aparati su takve cene da ne bih mogao da ubacim u to i objektiv - a novac je ipak nekakav uslov jer sumnjam da bih mogao da dam vise od 900- max 1000 eu - pogotovu jos ako znam da mi se to nece vratiti - vec da je to samo ulaganje u opremu u smislu kvalitetnijeg rada

Ok - za pocetak toliko - inace - hvala za dobrodoslicu - i sam sam do pre nekoliko meseci uredjivao forum (od 2005 do pre nekoliko meseci) i to smf - bas ovu verziju koji je trenutnutno offline (redakcija) - tako da je za mene ovo nista novo ali opet ocekujem prijatno druzenje u profesionalnom smislu i diskusije i price oko onoga sto nas valjda sve ovde zanima

Sto se tice SD kartice - prosto je - iako imam citace za sve kartice SD je najrasprostranjenika i danas na nekim mestima ni ne mogu da se nadju druge kartice - prosto - taj standard je preovladao - imam ih nekoliko pa je standardizacija ipak tzv pozeljna - pogotvu kad mogu iz jednog uredjaja da izvadim karticu i stavim ga u drugi bez ikakvog problema

Pitanja koja se meni vrte kroz glavu a na koja na mnogo mesta nisam nasao odgovore su vezana za kontinuirano snimanje a to sam ovde naceo - znaci koliko slika u rafalnom snimanju moze svaki od navedenih aparata da napravi - koja su ogranicenja - jer malo jeftiniji aprati imaju ogranicenje u broju snimaka - odnosno broju sekundi koji mogu kontinuirano da snimaju - pa je sad meni barem ovde bitno - koliko to brzo i dugo ja mogu da slikam dok aparat ne prekine da snima - jer kao sto rekoh - iako neke stvari znam - ne mogu da pogodim tacno vreme kad ce neko da opali (tenk, top, ic mamci na avionu i slicno) pa bih krenuo u relativno duze snimanje od 10-15 sekundi (rafalno) u ocekivanju da ce se u tom vremenskom intervalu nesto dogoditi - to je valjda jasno -

U svakom slucaju - hvala na dobrodoslici i idemo dalje - sto se tice zahteva - pa ja sam ih poredjao i oznacio brojem zvezdica - bitniji zahtevi imaju vise zvezdica a manje bitni manje zvezdica ... Ne mora da znaci da je sve navedeno moguce ali zato smo i ovde :) - Pozz

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #3 poslato: Januar 27, 2012, 11:45:04 pre podne »
Cekamo Zarka da se javi sa svojim 350D :)


U medjuvremenu, kako ti se cini ovo?
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ostale-teme/avioni-i-jos-ponesto/
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #4 poslato: Januar 27, 2012, 11:51:16 pre podne »
Pazi, nisam siguran da si video sve primere, jer onaj koji navodiš, tiče se samo jednog malog segmenta testa (detalja) i obrađen je objektivom koji uopšte nije namenjen dalekometnom fotografisanju (50mm prajm).

Elem, ako želiš duže/kvalitetnije tele-objektive, recimo da tih ~1000€ pokriva tek delić cene.
Na žalost, DSLR oprema za takav vid fotografisanja je užasno skupa i to se onda nameće kao jedna vrlo ozbiljna barijera u realizaciji ovoga što želiš. Naprosto, u segmentu DSLR opreme nije lako uklopiti univerzalnost i cenu. Nešto mora da bude žrtvovano, da bi na drugoj strani dobio. Kompromis u svakom smislu.

Pozdrav

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2012, 12:35:04 posle podne »
Da istina je - nisam gledao sve - gledao sam samo za Nikon 3100 - zbog toga sto sam njega pmozda planirao sa objektivom od 300 mm da uzimam - ne znaci da bi mi to pokrilo sve zahteve ali obzirom da sam poceo od Canon i Fuji prosumer aparata - koje sam pogledao, pa onda proverio ovog Kodaka sa 840 mm optikom naucio sam ponesto -

Prvo sam naucio kako u stvari neko moze da stavi u 5-6 cm 840 mm optiku :) - Umanjivanje cipa sa formata za DSLR na 1/3 inca je kako to sad vidimim samo za one kojima ne treba nista profesionalnije tj kvalitetnije - tako da sam citajuci, analizirajuci i slicno dosao do profi aparata - uz napomenu - obzirom da nisam strucnjak za fotografiju mada slikam, nisam siguran koliko cu radeci ovaj posao koji radim imati vremena da sve to podesavam i namestam da bih nesto snimio - u roku od 40 minuta na nekoj vezbi se promeni 20 puta sve - prvo ide nalet avionima sto je snimanje ka "nebu", pa onda mozda helikopteri sto je u zavisnosti od pozicije izmedju neba i zemlje tj pozadina se menja a i osvetljenje - Na planinama gde se vezbe izvode vreme nije uvek isto - nekad se brzo smenjuju oblaci i sunce a nekad bude i pada temparature i slicno - Kad slikam lovce one ne lete bas nisko dok kad slikam npr Lastu (sve govorim slikam a mislim na snimanje kamerom) ona leti nize pa nekad i na 50-70 m - dok su Migovi na ne ispod 300-400 m - Onda dolaze razna borbena vozila na raznim udaljenostima - ali ne blize od 300-400 m od mene - gadjanje ciljeva na 2-3 km udaljenosti i slicno

Hocu da kazem da takve stvari cak i profesionalcima zadaju probleme pogotovu npr kad moraju da menjaju odredjene parametre tokom rafalnog snimanja kad nam avion (Lasta) dolazi u poniranju sa 300 m na 50-70 m i prolece pored nas - Kolega mi je objesnjavao koliko to nekad ume da bude komplikovano - ja nisam neko ko bi to cini mi se mogao da uradim - pa je pitanje da li je to "problematika koja ce uticati na slike" ili postoji mogucnost "auto moda" ili barem nekih podesavanja na pocetku koje bih obzirom na brzi razvoj situacije koristio u daljem toku snimanja - Verujem da je sve bolje od obicnog kompaktnog aparata i slika izvucenih sa kamere

evo kako to izgleda

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=418695944752&set=a.418695589752.179592.44289579752&type=3
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=418696169752&set=a.418695589752.179592.44289579752&type=3&permPage=1
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=418696179752&set=a.418695589752.179592.44289579752&type=3&permPage=1
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=418696209752&set=a.418695589752.179592.44289579752&type=3&permPage=1
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=418696229752&set=a.418695589752.179592.44289579752&type=3
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=418696579752&set=a.418695589752.179592.44289579752&type=3&permPage=1

Znaci prilike da napravim sve ovo IMAM - sad jos samo da obezbedim opremu koja ce mi tako nesto omoguciti - Inace hvala svima koji pomazu u objasnjavanjima -

Sto se tice Galerije sa avionima - svidjaju mi se slike iz vazduha koje su "najblize" - Lepo su "kliknute" :) - Obzirom da to cesto gledam nekako sam se navikao ali svaka slika ima neku svoju draz - (ne brini za one stolice iza aviona - to je deo scene i to je to - mani se obrade - ali to nije za ovu temu)

Pozz



Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2012, 12:54:19 posle podne »
Koliko kontam, obzirom da ce covek da slika na rasponu od 100-1000 m u sustini mu i ne treba autofokus na  teleobjektivu, vec treba stalno da bude podesen na beskonacno?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #7 poslato: Januar 27, 2012, 01:03:41 posle podne »
@Cronin Zanimljiva konstatacija

Da li je stvarno fokusiranje na tim daljinama neprimetno da je sve na infinite?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #8 poslato: Januar 27, 2012, 01:28:35 posle podne »
Možda na kompaktima.
Na DSLR-ovima sve to itekako ima veze.

Tako će funkcinisati isključivo sa wide objektivima. Na tele-rasponu je to vrlo teško postići, posebno na blendama na kojima se pretežno radi (a to su uglavnom najveće blende koje objektiv omogućava).

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #9 poslato: Januar 27, 2012, 01:33:21 posle podne »
Pa kod obicnih objektiva to moze lako da se podesi.
Kod ziznih daljina od preko 200mm (a sa kojima ja nemam iskustva) je vec malo teze.

Evo, tabela recimo kaze da bi ti na 200mm objektivu, kada zavrnes blendu na f/8 (sto je neko realno podesavanje) svi predmeti od 125m pa u nedogled bili u fokusu.
Evo vidim da ti je Storm vec odgovorio.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Azdaha

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #10 poslato: Januar 27, 2012, 08:09:58 posle podne »
...nisam nasao odgovore su vezana za kontinuirano snimanje a to sam ovde naceo - znaci koliko slika u rafalnom snimanju moze svaki od navedenih aparata da napravi...

vimeo. com/17675705

Evo odgovora sto se tice kontinualnog snimanja za 60d i d7000. Slobodno odgledaj ceo video, ako zelis da preskocis deo demonstracija vec gore preporucenog 60d pocinje na 8:30

PS. iz nekog razloga mi izbacuje gresku kad stavljam ceo link za vimeo. Samo izbrisite razmak pre "com" i to je to.

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #11 poslato: Januar 27, 2012, 09:02:15 posle podne »
Video je fantastican ... nema sta - upravo ono sto sam ocekivao od testiranja - samo sto je 900 eu samo za telo D60 bez objektiva malo previse za moj budzet ALI da - ovo je prava stvar - Mislim stvarno sam odusevljen testom - Kad bi tako radili ovde kod nas - to bi bilo sjajno ... Upravo gledam 3100 da vidi sta ona nudi u smislu najjeftinijeg modela gde bih za telo i 300 mm morao da dam oko 700 eu - Pa da idem dalje

Ono sto me zanima sta uopste dobijam stabilizacijom slike i gde mogu da vidim razliku izmedju slike fotke koja je stabilisana i one koja nije - da li to zavisi od korisnika i njegove "paznje" odnosno nacina rada (imam dobar tripod pa se oslanjam na njega) - ili ....

Takodje me interesuje da li svi ovi aparati imaju prilikom tih 3-6 fps i fokusiranje slike - da li on pre svakog okidanja fokusira iznova sliku

Takodje - pitanje je koliko je to upotrebljivo za "beze fotke" - Video sam da se spominje sportko fotografisanje - gde imamo brze pokrete i slicno - ali fudbaler moze da se pomeri nekoliko metara za sekund - i uvek je to nesto sto je u rasponu do nekoliko metara - AVION SE POMERA izmedju 100 i 200 m u sekundi  - npr - na brzini od 800 km na sat sto je nesto sto je cesto korisceno na mitinzima jer bi ako bi isao ka 1 mahu i probivsi ga porazbijao sve oko sebe kilometrima - znaci pri brizininama do 800 km/h on je tu negde do max 200 m/s - a i to je retko - osim kad ide u brisucem letu ili sta li vec - KAKO ce fokusiranje raditi posao jer ako mi avion dolazi sa strane ali ne ide direktno ka meni on menja svoju daljinu u odnosu na mene veoma veoma brzo  - Ima li neko iskustva - i da li 60D ima ISTO 340 I NESTO TACAKA ZA FOKUSIRANJE koje se pominju za Nikon 7000 ... Hvala jos jednom

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #12 poslato: Januar 27, 2012, 09:26:18 posle podne »
@SM dobro dosao na forum :)
Pokusacu da ti pomognem...
Dok sam procitao ceo tekst, koji je pozamasan, dosao sam do zakljucka, uz duzno postovanje, da se vise razumes u vojnu tehniku nego fotografiju.
Na tvom mestu ne bi ulagao toliko novca u foto opremu, jer nisam siguran da bi te to zadovoljilo u segmentu DSLR-a, a za potrebe koje si naveo.
Eventualno, sto mi pada na pamet je kombinacija 600D i Canon EF 70-300mm f4-5.6 IS USM, sto bi bilo nekih 480mm(crop faktor).
Ako trazis daljinu(ziznu), za "male" pare, a obzirom na iskustvo koje imas, pogledaj ovaj test naseg drugara Zorana...a ostalo bi i para za eventualno neki monopod,
koji bi ti dobro dosao za ovkvu vrstu fotografije. :) ;)
http://pcfoto.rs/canon-powershot-sx40-preview

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #13 poslato: Januar 27, 2012, 10:29:02 posle podne »
@Bole
Probao sam neke prosumer aparate i nisam bio zadovoljan - kao sto sam napisao gore negde - ali ovaj je izgleda nesto sto bi sasvim odgovaralo onome sto ja zelim - Dosta detaljniji prikaz koji mi je bas trebao sa mnogo vise detalja pogotovu oko brzine kontinuiranog snimanja sam nasao ovde - http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX40_HS/ - a to je onaj isti momakkoji je napravio onaj video kojim sam bio odusevljen

Probao sam jedan od Canonovim takvih aparata sa oko 320 mm zumom - ipak je to stariji procesor a i slike su bile - pa nisam se odusevio - pre nedelju dana sam testirao jedno 15 minuta Kodakov ES Z990 koji sam hteo da probam zbog optike ali i brzine snimanja - RAZOCARAO SAM SE - kontinuirano slikanje u najvecoj rezoluciji je malo brze o 1fps a posle 8-9 slika on prekida snimanje i prazni bufer na karticu - e tu sam tek doziveo razocarenje - praznjenje je trajalo po 10-15 sekundi - smanjenje rezolucije je povecalo broj slika na okvirno 15-17 slika ali se malo produzilo i vreme praznjenja bufera - na 6 megapiksela snimcima napravio je kontinuirano 25-26 slika a onda CITAV MINUT prebaciovao to na karticu - to je katastrofa .... ne bih dalje da pricam o komandama koje nisu kako treba reagovale jer postoji sansa da je do samog parceta opreme tj aparata tako da ne bih da budem bas kvaran -

Za SX 40 ovaj momak sa linka kaze da moze da radi kontinuirano 2 fps dok se ne popuni kartica i tu mu verujem - a da speed burst ima 9 slika u najvedoj rezoluciji koje za 4 s prebaci na karticu - i to mu verujem - i to je ono sto meni treba - tih 5 sekundi mogu sebi da dozvolim uz napomenu i ovih 2fps kontinuirano je minimalno ali dovoljno za neke moje potrebe - hvala na preporuci - cena je takodje nesto sto bih mogao sebi da priustim mada sam poceo ozbiljno da se pitam da nabavim neku jeftiniju HD kamericiu koja snima na krticu i ujedno snima slike - paralelno u rezoluciji od 2000 x nesto sto je sasvim pristojno za moje potrebe uz napomenu da radim sa jednim parcetom opreme i sve sto vidim kamerom ujedno mogu i da napravim jpg - sto je cini mi se dobar izbor - mada nema kontinuirano slikanje ali su tu zato HD stillovi koji mogu da posluze mnogo bolje nego sd stilovi odnosno pa i izvlacenje iz video materijala ce da da neke rezultate ... Inace - ne ljutim se za konstataciju da ne znam o aparatima previse jer sam to i sam napisao - ja jesam trazio nesto ovako i cak testirao neke aparate ali izgleda nisam gledao u pravom smeru ... Hvala na sugestiji - odluka jos uvek nije donesena ali ovo je cini mi se nesto sto bi moglo da bude odgovor na mnoge moje potrebe - podrazumeva se i cena je odgovarajuca uz napomenu da koliko para toliko i muzike - jedno je ova optika i cip od 1/3 inca a sasvim nesto drugo pravi DSLR ... KOMPROMISI SU UVEK PRISUTNI :( na zalost - Pozdrav

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #14 poslato: Januar 27, 2012, 11:25:58 posle podne »
Dobrodošao!

Da ne dužim, nečeg moraš da se odrekneš za početak.
Lično, na tvom mestu pazario bih EF 70-300mm f4-5.6 IS USM, koji je Bole pomenuo i znao bih da imam pravo staklo.
Po pitanju tela, uzeo bih polovan 40 ili 50D, sa ne više od 50k okidanja. Nisu brzi kao 7D, ali ni 6,5 fps nije loše. Tu se odričeš videa, ali video na dSLR još uvek nije najupotrebljiviji za to što tebi treba, dok je tata za kontrolisane uslove.
Ne bih išao na xxxD tela, ako bih se bavio brzom fotografijom, zato što imaju malo fizičkih komandi na aparatu, tako da za većinu moraš u meni.

Kako god, za taj novac možeš da uzmeš ili dobar objektiv ili dobro telo - moj izbor je objektiv.

Btw. CF kartice kod dSLR aparata, su itekako standard. SD ima samo par entry modela ili par modela sa duplim slotovima (CF+SD).

Pozdrav!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #15 poslato: Januar 27, 2012, 11:54:48 posle podne »
Slazem se sa Hornetom.
Bas sam hteo da napisem potpuno isti post :)

Inace, nijedan normalan aparat nema 340 fokusnih tacaka, ne znam gde si to procitao.
U ovom cenovnom rangu imaju izmedju 9-35 tacaka, u zavisnosti da li gledas nov ili polovan.
Sto se tice samog fokusiranja tako brzih "sportista" nemam iskustva, ali aparati ti nude vise modova fokusiranja.
U jednom od njih  (AI servo) imas opciju da aparat prati objekat koji se nalazi ispod autofokusne tacke i da drzi fokus na njemu.
Naravno sve to lepo radi u realnim uslovima, gde je covek u stanju da drzi AF tacku na objektu, a gde se daljina izmedju aparata i obejkta ne menja previse brzo.



"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #16 poslato: Januar 28, 2012, 12:10:18 pre podne »
30 fokusnih tacaka - Greska - To je bas prikazano na ovom video na kom se predstavlja D7000

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #17 poslato: Januar 28, 2012, 01:34:55 pre podne »
39 tačaka kod Nikona D7000. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #18 poslato: Januar 28, 2012, 11:31:52 pre podne »
Sad bi trebalo da uđemo u polemiku koje su tačke krstaste, a koje ne :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #19 poslato: Januar 28, 2012, 12:07:12 posle podne »
^9 centralnih je krstasto. :)

@SpelingMistakes
Ne bih da me pogrešno shvatiš, ali potenciranje tolike brzine i učestalosti okidanja mi je malo sumnjivo. Ne mogu da zamislim ni jednu situaciju gde je to stvarno potrebno, osim ako eventualno ne radiš u NASA-i i fotkaš spejs-šatl u brišućem letu pri 29500km/h :)

Zaista, svaki DSLR ranga 40d može da isprati 95% vrlo zahtevnih situacija, a za ono što ne može, postoje aparati poput EOS-a 1D ili Nikona D4. :)

Sve ostalo spada u domen savladavanja veštine.

Pozdrav