Autor Tema: Protrcavanje kroz Rim  (Pročitano 3548 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Protrcavanje kroz Rim
« poslato: Mart 12, 2013, 08:56:24 posle podne »
Bukvalno je tako bilo, usputna stanica i manje od jednog dana u odlasku i povratku da se vidi nesto :)

Prosle godine, septembar...



















Izvinjavam se za odseceni objekat na poslednjoj slici :)




Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #1 poslato: Mart 12, 2013, 10:00:10 posle podne »
Ima par baš lepih. Nebo te je poslužilo :)
U Rimu je generalno problem napraviti kadar bez buljuka turista, odnosno uhvatiti samo građevinu. Gotovo da nema doba godine kada je to moguće, mada ti si još i jako dobro prošao.

Btw. oduševljava me što na svakom koraku prosto dominira istorija. U mom Kragujevcu su jednu od najlepših ulica ojadili, tako što su povadili staru bečku kocku i koknuli asfalt, a po trotoaru neki drljavi behaton. Zamisli to na ovoj poslednjoj fotografiji. Pa njima i šahte asociraju na stari rim (i stripove o Asteriksu) sa ovim oznakama S.P.Q.R. (senat i narod rima).

Šteta što nisi imao vremena. Nadam se da si bar ubacio koji evro cent preko ramena u Di Trevi ;)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #2 poslato: Mart 12, 2013, 10:32:47 posle podne »
Generalno, fotke nisu lose, prijaju oku, ali primecujem da te "muci" pronalazanje boljih kadrova.
Da ne tumacim svaku posebno, zadrzacu se na 6., gde si negde krenuo, ali ostao na pola.
Devojka na slici, ostaje skoro neprimecena, a ocigledno je da nije samo u prolazu, vec je namera bila da se ovekoveci.
Pominjao sam vec u temi "Budimpesta", da bez hodanja i trazenja boljeg kadra nema nista.
Na sve tri slike gde se vidi ova kapija, slikano je iz manje vise istog ugla...steta.
Nocna fotka, WB nije na mestu.
Ne bi da zvucim kao zakeralo, samo par mojih vidjenja...
Rim je prelep, fotke ce ti ostati u uspomeni, nastavi samo :)

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #3 poslato: Mart 12, 2013, 10:52:56 posle podne »
Bole, ja trazim ovakve kritike, zahvalan sam na svakoj, ne postoji ni milimetar sujete, nema potrebe da se bilo sta ulepsava.
Kad budem zadovoljan fotkama, znacu sam. Za sada bas imam takav osecaj, OK su fotke, ali nije to to.... sta je to to, pokusavam da otkrijem :)
Priznajem, divim se nekim ljudima na forumu, ima bas mnogo dobrih slika i talentovanih ljudi... ne komentarisem, jer se prosto nema sta reci.
Kadrovi me muce, kao i kompozicija... pa i obrada... Svuda treba usavrsavanja... Toliko da sam shvatio da prirodan osecaj nemam, ali stvarno se trudim da naucim. Tehniku mislim da imam, ali mi fali ideje i iskustva, prosto mi treba vezbe i to mnogo da bih uopste uhvatio neki pravac.
Postoji i faktor strpljenja ili nikad ne putujem sa fotografskim entuzijastima, njima nije jasno zasto meni nije dovoljno da opalim turisticku fotku, pa nastane pozurivanje, kod mene nervoza i nedostatak opustenosti... a mozda je i samo izgovor. Izgovor je zato sto nije potrebna neka metropola da bi se napravila dobra fotka, dovoljno je izaci na ulicu.
Lepo si primetio Hornet, UZASNO su poceli da me nerviraju turisti :D Iako spadam u istu grupu, neverovatno koliko nemaju postovanja za fotografisanje. Ulecu u kadar, iako je ocigledno da sam se bas namestio. Sad u Budimpesti, neka kineskinja me je 5 (bukvalno 5) puta udarila u ledja  u roku od 10 sekundi i to bas da me pomeri sa mesta, mene od 100kg dok sam se namestao , bez pardona :)
Rim je predivan i definitivno cu ga ponovo obici, ali to ce biti minimum 5 dana, jer je najmanje toliko potrebno da bi se videlo ponesto. Prosto neverovatno koliko ti Italijani imaju osecaj za lepo, sve je nekako upakovano kako treba.
Hornet, mene uhvati ponekad depresija kad vidim kako se ljudi odnose prema svom gradu, kako izvlace maksimum iz svoje istorije, kulture... kako uspevaju da prodaju duh grada i kako je sve ocigledno na prvi pogled. Deprimira me jer znam koliko Beograd recimo ima lepog, ali je sve to tako nabacano, neplansko i nepazljivo uradjeno da je to tragedija. A potencijala koliko volis... Ne znam kako to promeniti, potrebna je opsta svest da se promeni, odnos prema sebi, tj. prema svom gradu i zemlji. Cak kao da zelimo da uruzimo i ono sto smo zapostavili... a Beograd na primer, ima jako mnogo potencijala u svakom smislu, arhitektura, duh, prirodan geografski polozaj. Postoji i ona ekonomska komponenta, ali mislim da nije samo to. Kad naucimo da volimo sebe, naucicemo da volimo i cuvamo ono sto imamo...

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #4 poslato: Mart 12, 2013, 11:42:57 posle podne »
Citat
Kad naucimo da volimo sebe, naucicemo da volimo i cuvamo ono sto imamo...


Slazem se u potpunosti i da dodam, duuuugi niz godina je kod nas bila praksa "sve je zajednicko", a nije.
Otud valjda i to "basmebrigastvo", kao i nedostatak osecaja za tudje i svoje vlasnistvo. Naveo si me na off ;D


« Poslednja izmena: Mart 13, 2013, 08:38:52 pre podne od strane Zoran Rodic »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #5 poslato: Mart 12, 2013, 11:48:13 posle podne »
Nije Olujni još uveo lajkovanje, a lajkovao bih i ja post zbog citirane rečenice :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #6 poslato: Mart 18, 2013, 05:53:16 posle podne »
Smarko, meni je drago sto si sa nama podelio svoje vidjenje i iskustvo ... ono sto te brine i ono cemu tezis. Mislim da imas pozitivan stav i da je to jedna od bitnijih stvari u umetnosti, a i u zivotu. Sve je to razumljivo o cemu pises, mlad si i treba samo da istrajes i sve ce leci na svoje mesto.
Uzivaj slikajuci i slikaj uzivajuci  :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #7 poslato: Mart 18, 2013, 11:27:24 posle podne »
Mozda da pocnem da radim kao motivacioni govornik? :D
Salim se naravno.
Dodao bih samo relativno mlad, a govorimo u fotografiji sam tek prohodao i prozborio koju :)
Mnogo znaci podrska vas iskusnijih, zato je ovaj forum prava retkost, ne samo u ovom domenu. Tolika pozitivna energija, civilizovana rasprava i nesebicno deljenje iskustva, bez arogancije i preterane sujete, stvarno nisam nasao nigde na internetu. Jos jedan razlog zasto volim fotografiju, jer okuplja specifican profil ljudi koji mi bas lezi.
Nije lako javno prikazati nesto svoje intimno i u sta ste ulozili truda, a podrska u tim situacijama mnogo znaci. Zato razumem pojedince koji imaju problem da progutaju i obrade u sebi konstruktivnu kritikuna pravi nacin, ali ih nikako ne opravdavam. Kad budu prestali da se plase i prihvate izazov samousavrsavanja i samokritike, onda ce im biti mnogo lakse u zivotu, pa i fotografiji. Nista u zivotu sto je lepo nije lako.
Ne vidim pogodnije mesto za lecenje kompleksa i dobijanja neophodnog samopouzdanja nego ovo mesto, jer sve vrvi od inspiracije, podrske pa i zdrave konkurencije. Prava psihoterapeutska ustanova je ovaj forum :)
Na osnovu kritika koje sam ovde pokupio (tudjih fotki, a i svojih), primetio sam da idem ulicom bez fotoaparata i gledam linije, boje i razmisljam koji bi objektiv legao i kakva vrste obrade :D
Cak sam radio i analizu fotografija koje sam do sada uradio i video da primecujem mnogo vise stvari nego ranije i kakve sam kardinalne greske pravio. Samo polako, bice jos slika, a vi slobodno ne stedite kritike ;)


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #8 poslato: Mart 18, 2013, 11:37:22 posle podne »
Lepe fotke.
Uz sve sto već rekoše, dodaću samo da paziš na vertikale, ili da ih ispraviš u PS-u.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #9 poslato: Mart 19, 2013, 12:54:45 pre podne »
Hvala cronin, vec sam primetio da moram pazljiviji da budem, jer FF + 17-40 bas krivi objekte ako se ne nalazis u ravni objekta. Kao potpuno bolestan covek, krenuo sam da razmisljam o tilt shift objektivu, ali sam odustao vrlo brzo. Bolje pozicioniranje i malo photoshopa ce mi ustedeti dosta para :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Protrcavanje kroz Rim
« Odgovor #10 poslato: Mart 19, 2013, 10:33:31 posle podne »
Citat
Kao potpuno bolestan covek, krenuo sam da razmisljam o tilt shift objektivu, ali sam odustao vrlo brzo. Bolje pozicioniranje i malo photoshopa ce mi ustedeti dosta para :)
Citat



Pazi, nisi jedini koji tako razmislja...ja nisam odustao od svojih T/S snova. Pare ces ustedeti, ali slike nece biti bolje ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II