Autor Tema: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!  (Pročitano 85048 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #40 poslato: Novembar 02, 2013, 10:09:16 posle podne »
Ali meni je zanimljivo da bi ovo moglo biti skroz dobro glavno tijelo svima onima koji traže kao ozebli sunce da Nikon napokon izbaci nešto što ima relativno mal broj piksela da ne srće resursa računala kao ludo za RAW obradu, a istodobno da je senzor okrenut isključivo i samo high ISO performansama, e ovaj aparat bi mogao biti baš to. Zanimljiv i recimo mnogim wedding fotografima. Biti će zanimljivo vidjeti i prodaju u tom segmentu te hoće li uz aparat ponuditi još razno razne grip dodatke za bolje 'ležanje' u rukama za takve korisnike. Naravno vjerujem da će za street fotografiju dušu dati.

I još nešto. Mislim da je sada nakon D610 jasno da će nasljednik D800 biti D810, nešto što ja dugo već pričam da bi nasljednik D700 ako ikada bude mogao imati naziv D710, jednostavno sa drugim brojčanim oznakama Nikon neće imati kako označavati nove modele, a i ovako su napokon zaveli nešto reda u oznake.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #41 poslato: Novembar 03, 2013, 12:25:33 pre podne »
Znači li to da def. ovo misliš testirati? Meni a i vjerujem mnogima sama zanimljivost u mnogome ovisi o cijeni kao i naravno konačnim specifikacijama, svakako da bi radije recimo da je zatvarač iz D700 nego li iz D610 kao i AF.
Vidi, u vezi AF-a, pored svojih imam i neka tuđa, a dragocena saznanja i iskustva. Drug Carević, koga poznajem i čiji rad izuzetno cenim, ima zapaženu kilometražu na D700, pa je do danas izrokao (pazi sad!) 700.000 fotografija njime. Kada sam odradio test D600, on je uzeo taj test primerak i već je obrnuo pozamašan broj fotografija njime.

Sad ide zanimljivi deo - AF je osetno bolji na D600.
Znam, to je i za mene bilo iznenađenje, ali ako koza laže - rog ne laže. On je fotograf koji se u merenje i AF jako uzda i ako neki aparat svirne u tom domenu, to će se 100% pokazati u Aleksandrovim rukama. Radi nightlife fotografiju, studio, a najviše wedding, ali onaj umetnički fazon, bez onog rokanja blicem u vugla i tako to. I kad on kaže da u praksi D600 prosto tranžira sve, ja ne mogu da tvrdim drugačije. Merenje je takođe superiorno i Matrix mod se mnogo manje zbunjuje kada postoje situacije gde je pozadinsko svetlo intezivnije od subjekta, što je dosta ćesta situacija. Zajedno smo i u studiju probali D800E kada je izašao i već je tad bilo jasno da je D700 skinut s trona. Carević sada već ima dva komada D600... treba li reći da se drugi primerak kupuje samo kada je prvi apsolutno savršen izbor za određeni posao?

To što na papiru D700 i dalje ima napredniji AF... pa, recimo da je to ostalo baš tamo - na papiru. ;)

Ako mene pitaš, oni koji žele FF Nikon, zaista više nemaju šta da čekaju. Ako ne uzmu D600/610, onda mogu D800(E) ili ovaj Df... čekanje na D710 se ne isplati, jer on prosto nema šta novo da donese, a da to već ne postoji. Ako bi bio još više napucan, ugrozio bi D4, a cenim da je Nikon ispucao karte za desetkovanje prodaje top modela u ovoj deceniji, žrtvovanjem D3x-a nakon izbacivanja D800(E). Ne rade se takve stvari svaki dan. A oni koji žele nešto manje od profesionalnog alata, a više nešto što je namenjeno uživanju, za njih će ovaj Df da bude prava stvar. E ko sada u ponuđenoj gami nađe manu, on treba da kupi neki Galaxy S5 ili iPhone i da svet poštedi svojih ludorija u glavi. :D


Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2013, 12:29:35 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #42 poslato: Novembar 03, 2013, 10:08:19 pre podne »
Sto se tiče merenja svetla tj Matrix mod-a, ne da se ne zbunjuje, nego me je frapirao kako radi i to sa sve okidačem od 1/4000 na blendi 2.8 u podne sa kontra svetlom i to u JPG, RAW ne bih pominjao. Mislim da sam se na tu fotku vratio jedno 10x, obzirom da isprva nisam mogao da verujem. D300 bi tu debelo podeksponirao u Matrix mode-u.
Što se tiče autofokusa, za ono što meni treba, ne mogu da se složim, ma koliko ga gospodin Carević eksploatisao. Jednostavno D700 mnogo brže hvata fokus i ostaje "zaključan" sa istim objektivom (80-200 AF-S) u težim uslovima tj pod uličnim osvetljenjem, dok sam sa D610 imao problem sa paningom tokom dana u situaciji u kojoj D300s to odrađuje rutinski. Čak ne bih smeo 100% da se pouzdam ni za zamrznute kadrove u određenim situacijama. Probano u DX i FX mode-u.
Naravno ako ćemo samo da se oslanjamo na centralu tačku situacija je bolja, ali meni su tu gubi poenta. Kod 300ke me čak preterano ni ne zanima da li je AF tačka cross ili ne, sve dok ima dovoljno svetla. Opet pričam o uslovima kod kojih najviše eksploatišem aparat.
Kada su u pitanju statičnije scene, sa manje svetla, merenje WB-a itd... Sviđa mi se kako radi D610. Sviđaju mi se neke funkcije i rešenja koje su me nervirale kod drugih Nikona.

E sad... Žao mi je što nisam imao više vremena da se poigram sa D610 i autosportom, već sam imao samo par sati na raspolaganju, ali ću o tome u nekoj drugoj temi. Uglavnom možda se nisam navikao na rad njegovog AF sistema, pa sam došao do ovakvih zaključaka, ali na D90 sam se navikao kroz nekoliko minuta (dosta sporiji od D300), a na D700 za samo nekoliko fotografija (uvek je lakše preći na bolje)...
U svakom slučaju, voleo bih da ih isprobam jedan pored drugog, pošto to jedino smatram validnim, ali sumnjam da ću ponovo moći da dođem do D6x0.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #43 poslato: Novembar 03, 2013, 11:49:25 pre podne »
Navika tu i jeste glavna stvar. Zbog intezivnog druženja sa desetinama raznih aparata, ja im se vrlo brzo prilagođavam, ali mi je itekako poznat taj momenat neophodnog perioda adaptacije. Nema trika da u jednom cugu pohvataš sve specifičnosti. D700 može da se meri sa D600/D610 po pitanju AF-a, ali NIJE bolji. Oba imaju nebrojeno puno opcija za detaljno prilagođavanje (prioriteti fokusa/okidanja, brzina smene tačaka, brzina reakcije na promenu itd). Sve to je potrebno pametno isprobati, ukomponovati i tek onda se može računati na rezultate.

Što se konkretnog slučaja tiče, to može biti i do objektiva. 80-200 je mator objektiv i vrlo je moguće da mu samo više pogoduje motor koji poseduje D700 i koji je (moguće) jači i samim tim agilniji. Uporedi ih sa 70-200 VR. To je jedino relevantno poređenje. Poređenje sa D300 je nepotrebno. Em je APS-C, em mu je rezolucija presmešna za priču o preciznom AF-u. Zbog dubljeg DOF-a i niske rezolucije, može da "baca" fokusnu ravan sa popriličnom tolerancijom, a da se to ne vidi na snimcima.

Meni je poznato nekoliko slučajeva gde u ljudi AF na 7D ocenjivali kao lošiji u odnosu na 40D. Smešno je reći koliko su to tupave tvrdnje. 7D se nalazi u samom vrhu industrije po kvalitetu AF-a, uprkos "manjem" broju tačaka u odnosu na neke druge aparate. Isto važi i za D600, mada on ima samo 9 krstastih tačaka, pa na prvi pogled deluje dosta bedno u odnosu na 51 tačku od kojih je 15 krstasto. Praksa je ipak drugačija.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2013, 11:56:27 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #44 poslato: Novembar 03, 2013, 12:31:32 posle podne »
Priča Voćko o AF-S 80-200, tu nema utjecaja motor u tijelu aparata, a isti objektiv je jako jako rijedak, totalno drugačija mora se reći bolja optička formula nego u AF 80-200.

Mnogi se žale kod D600 da su im rubne točke lošije nego kod D700 i da više oklijeva fokusirat u slabijim svjetlosnim uvjetima mada kada pogodi zna biti točniji ali što ćeš ako je što se kaže prošo voz. Zanimljivo da imam poznanika koji ima i D800 i D600 i taj pak kaže da isto D600 zna biti precizniji ali naravno u D800 je AF još osjetljiviji pa u slabijim svjetlosnim uvjetima ima veću prednost na D600 nego li D700. Zanimljivo kako će D3s i D4 u pravilu imati još responsivniji AF nego D700 i D800 koji sa istima na papiru dijele AF modul. Tako recimo staviš D3 bateriju u D700 i imaš 8fps ali opet nije to razina D3 baš zbog AF-a i manjeg buffera tako da Nikon sada napravi neki D710 opet nebi bio skroz kao D4, a Nikon ga može napraviti, ovaj DF bi svojim hardverom opet mogao biti prisilno 'kasapljenje' određenih f-ja aparata pod krinkom retro štiha.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #45 poslato: Novembar 03, 2013, 02:19:52 posle podne »
Mnogi se žale kod D600 da su im rubne točke lošije nego kod D700 i da više oklijeva fokusirat u slabijim svjetlosnim uvjetima mada kada pogodi zna biti točniji ali što ćeš ako je što se kaže prošo voz.
Moram da kažem da "mnogi" nisu u pravu. Baš se u lošijim svetlosnim uslovima D600 ponaša bolje od D700.

U mnogo situacija je testirano i tu nema dileme. Isto važi i za D800 spram D700.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #46 poslato: Novembar 03, 2013, 06:29:29 posle podne »
Kako volim čitati Thoma Hogana i kako on često napiše nešto zanimljivo evo što mi je zadnjih dana upalo u oko.


The Nikon Customer Leak Problem
Tekst koji otkriva kako je kod Nikona daleko od toga da sve bude ružičasto odnosno da se zapostavljaju APS-C korisnici i kako im fali fiksnih objektiva.


The Return of the FM?
The FM Numbers
Ovaj potonji je u vezi ankete oko nadolazećeg DF-a i staviti ću par meni zanimljivih Thomovih komentara.
Citat
Only 30% of the respondents would pay US$2000 or more for a digital FM body. One of Nikon's problems is the recently announced Sony A7/A7r combo. Coupled with the Nikon D610 and Canon 6D, the price people are willing to pay for full frame cameras is coming down, and significantly so. I suspect also there's the notion that a digital FM should be "simpler" than a D610, therefore less expensive, too.
Inače je pisao prije par dana, a ne mogu sada naći to, da bi cijena FF senzora sada mogla biti dosta nisko s obzirom na prije par godina i negdje oko $250.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #47 poslato: Novembar 03, 2013, 10:11:32 posle podne »
Storm - Mogu da probam samo sa opremom koju posedujem tj 80-200 AFS. Gde D300 baca fokus naspram D610 sumnjam da je relevantno na F16-22 pri paningu u sred bela dana, pogotovo sto je D610 bio u DX mode-u, kako bih mogao da uporedim, a i trebalo mi je tih 300mm. Ujedno to je i jedini objektiv koji posedujem, a koji moze da radi u FX mode-u bez problema (ako izuzmemo 35mm 1.8g koji funkcionise na FF sa vinjetiranjem). Sva tri aparata su bila jednako podesena, samo sto D700 nisam probavao paralelno sa D610.

Sto se tice gadjanja fokusa u losijim svetlosnim uslovima, D610 radi veoma dobro, ali opet... Probavao sam ga sa staticnim i relativno staticnim predmetima, tako da meni to nije puno relevantno.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #48 poslato: Novembar 03, 2013, 10:53:39 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #49 poslato: Novembar 04, 2013, 03:02:59 posle podne »
Evo i srebrnog:


Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #50 poslato: Novembar 04, 2013, 03:10:30 posle podne »
Ja sam oduševljen kako djeluje vizualno, a za recenziju očekujem od tebe Storm da to bude odrađeno, u biti niti ne sumnjam da to jedva čekaš.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #51 poslato: Novembar 04, 2013, 03:55:04 posle podne »
Fenomenalno, pogotovo srebrni.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #52 poslato: Novembar 04, 2013, 04:32:32 posle podne »


Ovako izlgeda poredak u Nikonovoj gami, a vidim da se po njoj D300s i dalje proizvodi :)
Sutra zvanicna najava, ali bi sve informacije koje smo do sada saznali trebale da budu tacne.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #53 poslato: Novembar 04, 2013, 04:42:45 posle podne »
E ljudi jeste lep ovaj srebrni... :) Znači vrh vrhova! :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #54 poslato: Novembar 04, 2013, 05:48:00 posle podne »
K'o bombona ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #55 poslato: Novembar 04, 2013, 05:52:16 posle podne »
Moram reći da mi dizajnom bolje idu one nove Sigme sa ovim aparatom nego li Nikkori, a bome ona 35 1.4 je odlična, super kombo za street fotografiju.

« Poslednja izmena: Novembar 04, 2013, 05:56:35 posle podne od strane Bare »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #56 poslato: Novembar 04, 2013, 06:04:46 posle podne »
Lepo deluje sad će fenseri da muvaju na novu mahinu :D  Ako ne bude tehnički napredniji meni neće biti iteresantan. Mada sad objašnjava zašto je pušten u promet 58mm objetiv...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #57 poslato: Novembar 04, 2013, 06:15:10 posle podne »
Ovo je SAVRŠENO
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2013, 06:17:56 posle podne od strane neo »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #58 poslato: Novembar 04, 2013, 07:17:44 posle podne »
Osim estetskog udaranja po zici nostalgije putem overhyped kampanje, jel moze neko da mi ukaze koji je to novi kvalitet u fotografskoj tehnici ili tehnologiji koji dolazi sa ovim sokocalom? Sta je tosto do sada nije moglo da se uradi sa d6x0/800?
Cime vas sve ovo cini boljim, sta je to komparativn/kvalitativna promena na bolje?
Zao mi je sto kvarim ovu fanboy party ali ovaj hype kod nas i u svetu po foto forumima mi je vise nego smesan!

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Re: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #59 poslato: Novembar 04, 2013, 07:25:14 posle podne »
Ovo tu je za ljude koji zele da izgledaju cool dok fotografisu :-) ...nadam se da u pakovanju stize i sivi mantil....
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress