Autor Tema: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke  (Pročitano 52643 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #80 poslato: Januar 09, 2014, 02:26:31 posle podne »
Moje mišljenje je da fine prijelaze, mikrokontrast te bokeh može dati postojeća Sigma 50 1.4 EX, a i na fokusu je brža nego Nikonove el cheapo 50-ice plus je sigurnija u low-light uvjetima. I ove nove serije te Sigme su dosta bolje nego stare, bolja je QC. Zato me živo zanima i ova nova Sigma 50 1.4 A jer opet proklamiraju da su pazili na detalje, samo da ne bude preskupa i mislim da će i to biti objektiv vrijedan pažnje.

Kod Canona već to imaju u originalu duže nego na Nikonu, onaj 50 1.2 L, neki će reći da nije to istina neki da je, ali jako fin bokeh i mikrokontrast, svakako je bolji nego non-L 50-ice.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #81 poslato: Januar 10, 2014, 12:31:57 posle podne »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #82 poslato: Januar 10, 2014, 04:19:37 posle podne »
"When discussing their goals of image quality and sharpness for the lens, Sigma mentioned they're confident they'll surpass competitive products from Canon and Nikon and are instead gunning for Zeiss's new 55mm Otus lens. It's a serious claim. The Zeiss 55mm f/1.4 Otus lens -- with its $4000 price tag"

Sigma mentioned they're confident they'll... bla bla... Oni su bili vrlo confident i kada su recimo pričali su da će Sigma SD1 Merrill da "objasni" šta znači dobar IQ pa je na kraju ispao ćorak, a i totalna budalaština što se tiče cene koju su sa 6.000 eur skinuli na 1.500 eur sa sve drškom od oraja i to bez čvora. Onda su pravili neke spešl edišn serije u koži neprcanog kengura pa je i to bio ćorak i tako... Veće budalaštine od te ja nisam zapamtio u svetu foto industrije.

Ne kažem da je ova ART serija stakala ćorak, naprotiv, mislim da je reč o jako dobrom odnosu cena/kvalitet i to je sve, a što se tiče njenog boljeg IQ od Canona 50mm L i ove nikonske 58-ice to će da se desi kad na vrbi rode lubenice mramorke.

Mislim ok je ta Sigma :) S jedne strane nekako ih i simpatišem jer umeju da budu duhoviti sa tim svojim izjavama i zbijanjem šala i teranjem komeNdije, a s druge strane me onako vrlo iritiraju jer smatram da su jedna šalabajzerska kompanija.

Istini za volju... kad smo već kod onog confident jel... ne mogu baš biti 100% confident ali nekih 99.8% bih mogao biti confident da od njih nikada ništa kupiti neću. Onih 0.2% otpada na situacije poput sledeće: Fotkam ja to tako u nekoj zabačenoj šumetini i idem kroz šumu i nagnem se nad potok da pogledam koliko sam lep i ispadne mi poklopac sa mog Nikon stakla. Brzi planinski potok ga odnese na obližnji vodopad, a vodopad ga dalje odnese u reku ponornicu i onda ja fakat ostanem bez mog poklopca, a u isto vreme bacivši jedan tužni pogled preko ramena na istoj strani potoka ugledam Sigma foto-shop u kom prodaju zamenske poklopce za sve vrste objektiva. Pa... jbg kupio bih. Ruku na srce! Zato kažem - nikada ne treba biti isključiv! ???

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #83 poslato: Januar 10, 2014, 06:59:18 posle podne »
@Duxx

KRALJ NEVIDJENI! ;) :D :D :D :D



Ne treba biti iskljuciv, u svakom slucaju...
K'o nama neki dan tehnicki direktor, vezano za jedan problem, gdje su nas iz susjednog sektora neopravdano i bez razloga i opravdanja tuzili drugoj firmi u grupaciji, i poslali njemu pismo sa odredjenim "zamjerkama", zove on nas i kaze: "de odgovorite na ovo, ali BEZ EMOCIJA"... a po glasu mu se vidi da im "j**e sve po spisku"... :D

E tako i ti.... Bez emocija! ;) I neiskljucivosti! :D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2697
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #84 poslato: Januar 10, 2014, 07:08:17 posle podne »
znam da ko o cemu baba o ustipcima,ali ja naravno o ceni...
razlika u ceni izmedju 58 1,4 i porilično hvaljene 50 1,4 tričavih 1425.-€ (bar ovde na sajtu 1850 vs 375) !
Mislim.... :-\  ...hm.

Kao što rekoh, baš bi voleo da vidim uporedni primer istih fotografija ova dva objektiva, pošto proizvodjač očigledno to ne želi da učini , jer da želi već bi to uradio.
I ako ne volim ovo špekulisanje bez konkretnog opita,  po meni razlozi za kupovinu ovakvih i sličnih objektiva nikad ne mogu biti do kraja racionalne prirode.
Toga ima i biće u svakoj grani i u svakoj oblasti. Na zapadu ništa novo ,što bi se reklo.
Da li je ovde reč o super-super kvalitetu ili igranje baš na tu kartu da na svetu uvek postoji odredjeni quantum frikova i lovatora, a kojima je grota ne udovoljiti na ovakav način, ne znam.
Tu racionalnost nikad nije ni igrala neku naročitu ulogu, i najvažnije je objasniti da taj (u ovom slučaju) objektiv, ima zapravo neki poluneobjašnjiv,nedokčiv,posebno misteriozan....."šmek".

Ali saznaće se i to. I to čim bata Storm48-mu to pristigne na red....In the one of this days,,jeli....
« Poslednja izmena: Januar 10, 2014, 07:20:40 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #85 poslato: Januar 10, 2014, 07:26:54 posle podne »
Argon cena koju pominješ važi za Sigmu 50mm 1.4 EX. Ona je u germaniji negde 400€-450€. Ovde pričamo o novoj Sigmi iz ART serije koja se sigurno neće prodavati po toj ceni, a neće se ni 58mm 1.4G prodavati po toj koju si naveo. Cenim da će razlika između jednog i drugog objektiva kad se oba slegnu malo na tržištu biti tu negde oko 700€. Da li će razlika u IQ vredeti tih 700-ak € pitanje je više da li će fotograf koji kupuje umeti to da unovči - sa jedne strane. Sa druge, većina verujem da neće ali ogroman broj njih i ne kupuje to staklo da bi ga unovčavao već što jednostavno želi da priušti sebi najbolje i to je to.

Znam da ponekad zvučim previše isključivo kada je Sigma u pitanju (mislim imam ja tu neku malu averziju jel) ;) ali stvari tako stoje. Kao što se ne može porediti Nikon 50mm 1.8G od 190€ sa Sigmom 50mm ART od 600-700€ tako se ne može porediti ni ta Sigma sa staklima od 1.500€. Niko nije sis'o gloginje kad je bio mali.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2697
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #86 poslato: Januar 10, 2014, 08:26:50 posle podne »
Ja tu sigmu nisam ni uzimao u text...Koliko god te Sigme ili sl. bile ili ne bile dobre, čak i oni najglasniji kad im se ista nadje u posedu samo merače priliku da ih zamene za original.
Toliko o tome...
Ali konkurencija je dobra stvar i  stvari nisu zakucane. Nekad je Nokia bila pojam za mobilni tel. pa je danas pretekao tada skoro nebitan Samsung.

Ja sam pričao o ovim objektivima

Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G    375.-€
Nikon AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G  1850.-€

i cene sam skinuo sa ovog istog sajta. Cene su aktuelne i trenutno su važeće pa sam se po njima i ravnao.
Ja stvarno nemam tu privilegiju da mogu da isprobam svaki objektiv sa svakog sistema na ovom svetu,prosto nije mi to posao.Tako da ono što sam rekao ne dolazi iz te vrste znanja već iz nekog drugog.
Kao firma, gde inače radim, i mi imamo neki proizvod/uslugu u ponudi koja vanredno odskače cenom od ostatka priče.Istina, to jeste bolje od ostatka ponude, ali ne toliko da opravdava tu razliku u ceni.
Svrha tako nečega je jasna , a to je kad ti dodje neko i kaže, ja hocu najbolje,najludje,još nevidjeno...e pa kume imam za tebe baš tako nešto!
Saš da vidiš... ;)
Meni to i ovde liči da je slučaj, ali opet...ajd možda i grešim. Iščačkaće to već neki Storm, Duxx nebitno.
Inače kad izadješ na net ti imaš masu onih...Nikon/Canon guy, ali ebote... veruj im ti kad imaju taj predznak.
« Poslednja izmena: Januar 10, 2014, 08:38:02 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #87 poslato: Januar 11, 2014, 12:33:34 pre podne »
Upravo to i jeste slučaj. Za većinu korisnika 58-ica ne opravdava razliku u ceni jer je i 50-ica jako dobra. Za onu manjinu razlika u ceni koju skuplja varijanta opravdava kroz IQ je siguran sam više nego prihvatljiva. Ali ovo staklo nije ni pravljeno da ga kupuje većina. ;)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2697
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #88 poslato: Januar 11, 2014, 12:50:31 pre podne »
živa bila ta manjina, i sretno joj bilo...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #89 poslato: Januar 11, 2014, 08:34:45 pre podne »
Koja je razlika Nikona 58 i 50 u praksi?
Pa ajmo dati odgovor sa kojim nagađamo. Kako 50-ka ima nepouzdan AF u lošem svjetlu, mnogima spor i neprecizan(pa ej jedns Sigma ga tu odere ;D , ej Sigma lol ), onda taj 58 ako ima dobar AF je nekom profiću već OK.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #90 poslato: Januar 11, 2014, 09:49:43 pre podne »
Mogu da nagađam pošto nemam 58-icu... mislim da 58-ica ni u čemu neće biti bolja od 50-ica G sem u izradi i u finalnom rezultatu tj. na izgledu finalne fotke. Dosta jel da? :)

Šta će po mom mišljenju imati lošije:
- do sada smo videli na fotkama da će biti manje oštra po ćoškovima
- za očekivati je da će fokusiranje biti nešto sporije
- mislim da će imati i nešto više aberacija jer svaki objektiv kome imperativ bolji bokeh ima više aberacija. Ali ne bi smelo mnogo više.

Šta će biti bolje
- manja distorzija
- bolje kontrolisan fler
- bolja razlučivost stakla u kontra svetlu
- lepši render boja
- bolji kontrasti
- i na kraju bolji bokeh

Ponavljam, nagađam samo pošto nemam super sposobnosti Kena Rockwella da pišem review za proizvod koji nemam :)
« Poslednja izmena: Januar 11, 2014, 09:58:18 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #91 poslato: Januar 11, 2014, 02:46:25 posle podne »
Ti hoćeš reći da je moguće napraviti još sporiji AF nego kod 50-ice? :O

I onda napraviš listu toga što bi 58-ica mogla raditi bolje nego 50-ica i na brojiš sve što već uglavnom imaš sa starom Sigmom. Znači od bokeha, mikrokontrasta, distorzija, pa sve to imaš i sa Sigmom. Naravno ja ne govorim da 58-ica nije još bolja od te stare Sigme EX ali bi pomak naprijed trebala donijeti i nova Sigma A samo ostaje da vidimo po kojoj cijeni, a možda performansama otpuše i 58-icu kao što ima mnogo korisnika zadovoljnijih Sigmom 35 A nego Nikkor pandanom. Doduše za tebe je ZF da je tako što moguće a eto da je itekako moguće. Zapravo bih te volio vidjeti sa Sigmom i Nikkorom da ih obučeš nekako u isto ruho i damo tebi na test bi li skužio razliku.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #92 poslato: Januar 11, 2014, 03:21:23 posle podne »
To sa 35-icama smo već diskutovali. Nikonska je dizajnirana u drugačijem maniru od Sigminog primerka i onaj kome je oštrenje pixela od ćoška do ćoška na 100% cropovima imperativ verovatno će da se maši za Sigmu. Neko drugi ko na IQ nekog stakla posmatra iz drugog ugla ni u snu neće zameniti svoj 35 1.4G sa tom Sigmom. Ista stvar će biti i sa tom 50-icom, videćeš.

Dobra stvar kod Sigme je što je izgleda napokon shvatila na koju kartu treba da igra i na koju ciljnu grupu kupaca što je, jel, pametno i pohvalno ali očekivati da Sigmino staklo može sveukupno performansama da stigne i prestigne Nikkor koji je duplo skuplji ili Zeiss koji je 5x skuplji... ahm. :) Mnogo je i za naučno-fantastični film.
« Poslednja izmena: Januar 11, 2014, 03:25:39 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #93 poslato: Januar 11, 2014, 07:39:03 posle podne »
To je tvoj zaključak o 35-ici, a sjećam se da sam našao primjer gdje je 35 Sigma sa boljim bokehom nego Nikkor, ukratko ne stojid a Nikkor ima bolji bokeh. Ako imaš primjer super-duper 3D(evo možda je i 4DX baš Cinestar reklamira) slobodno stavi. Ja nisam vidio o tome što to pričaš, taj 3D efekt, a volim kada slika da dojam da je 'živa', valjda je to ono o oćemu pričaš.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #94 poslato: Januar 11, 2014, 09:21:17 posle podne »
Nikon 35mm 1.4G niko neće posebno hvaliti zbog oštrine jer bi to bilo kao da Mercedes S klase hvališ zato što ima ugrađen klima uređaj - eto slikovito da kažem jer se to valjda podrazumeva :P Ali je taj Nikkor poznat po kvalitetu bokeha i tom high-end renderingu koji imaju vrhunski Nikkor objektivi. E sad da li Sigma ima lep bokeh.. da, verujem. Za svoju cenovnu klasu. Ali ovi vrhunski Nikkori su kako ono nazvaše onaj film... League of extraordinary gentlemen's :P Ne mere to moj Bare.

Vidi, 35-icu G nemam jer mi ta žižna daljina nije potrebna za ono što radim, a staklo je baš skupo da bih ga kupovao tek onako. Imao sam priliku da ga probam i od tada mi je baš priraslo za srce. Ove godine mi je prvo na redu 85 1.4G ali ako uspem da dođem do 35-ice i ako nekako dođem do te Sigme rado bih napravio nekakav field test čisto da vi Sigmaši shvatite da "ne ide ta čarapa na tu nogu" kako mi to ovde u kraju kažemo ;)
Posebno bih bio zainteresovan za probu ove 58-ice jer je to žiža koja mi itekako treba ali pre toga da se cena upristoji malo ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #95 poslato: Januar 12, 2014, 11:50:22 pre podne »
Problem izbora 58-ice nije u novcu, nego u osposobljenosti interesenta da taj objektiv propisno iscedi.

Sećam se jedne teme sa DZ foruma, u kojoj se povela diskusija oko kupovine Canon 50-ice 1.2L... razlog za kupovinu je u slučaju izvesnog člana je bio to što mu se može, a ne zbog toga što zna šta će s njim.

Na njegovo pitanje "da li da kupi taj objektiv umesto 50-ice 1.4" ja sam mu odgovorio kao što kažem i svima koji požele da ničim izazvano pazare 50 1.2L ili 85 1.2L: "Ako ne znaš da li ti treba i koliko je bolji, to je siguran znak da to nije staklo za tebe". I to je, bez ustezanja mogu reći, uvek ispalo istina. Svaki od tih junaka koji su "grlom u jagode" zajunili da kupe neko od sličnih egzotičnih i veoma specifičnih stakala, naljutio bi se nakon takvog mog komentara, ipak kupio to što je naumio, a onda to tiho stavio u oglase nedugo potom. Nije vredela ni sva moja priča kako to nije staklo kojem se prebrojavaju pikseli u ćošku, kojem se mere CA na najvećem otvoru blende ili se fokusira tako što pritisneš do pola i okineš... focus-shift i ostale kerefeke? Retko koga to interesuje, jer svi misle da sam ljubomoran i zlurad... šta znam...

Zato, kad ocenjujete nešto što niste probali... budite obazrivi. Kao što nije zlato sve što sija, tako nije ni dobro samo ono što se iskazuje u broju oštrih piksela po jedinici mere*. Postoji i ono iza, ono metafizičko što izaziva otpadanje vilice, a da nismo ni svesni zašto. Iako ni sam (još uvek) nisam probao, prilično sam siguran da je ova 58-ica upravo takvo jedno staklo. Zlata vredno, ali samo u pravim rukama.

E da, jedinica mere... ;)

* (ne)zvanična valuta, €

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 11:56:46 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2697
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #96 poslato: Januar 12, 2014, 02:12:34 posle podne »
Problem JESTE u ceni , jer da je 400.-€, priča o njemu bi bila znatno-znatno kraća.
Ja se slažem sa tim da se ne treba zaletati sa ocenama pre nego što se nešto proba.
Ali muka je što većina ipak ne može da dodje u takvu situaciju, a nije baš da nije zanimljiva tema,jer u svakom sistemu ima ovakvih objektiva.

Ali sreća pa sa druge strane ima ko može,ali taj opet iz nekog razloga neće...
Treći put kažem, sjajno bi bilo kada bi postojalo bilo gde na netu uporedni primeri iste scene sa 2 objektiva u full rezoluciji (nešto tipa n.58 1,4 vs n.50 1,4), i uz odredjeni stručni komentar.

Pa muku mu, zar je moguće da je toliko teško raspaliti po 10 snimaka sa oba objektiva pa da svi vide, vredi li taj˝metafizički šmek˝ (od koga otpada vilica), te razlike od 1400.-€.
Mislim da ne budem pogrešno shvaćen uopšte nisam neki sumnjičavac po prirodi, ali nisam baš ni ljubitelj prikrivenih odgovora u smislu ˝e ovo je dojajno,uporednih primera nema a ako bi neko da ih ipak vidi, onda je taj neko zapravo glup da to i shvati....pa to i nije za njega˝.
E pa misliim.... evo ja sam onda prvi glup.
    Recimo...ako neko za svoj proizvod traži jako odredjeni i realan novac , onda mora da-da jako odredjeno i jasno  objašnjenje šta daje za uzvrat.
Znate, ne mogu samo novci biti realni a objašnjenje nadrealno.
  Naravno, da se razumemo...na tržištu niko ne mora ništa ,ali ja onda to i ne shvatam ozbiljno.
(Skoro mi je neko hteo prodati usisivač za 3000.-€, ceo dan mi svašta-nešto prič´o, ali srećom.... proradi onaj nedostatak metafizičkog u meni, pa ga mal´ ne izbacih napolje .)

Ipak je ovde reč o žižnoj daljini od 58mm a zna se da ti objektivi od 50-60mm u proizvodnji uglavnom ne koštaju puno.
Izvinte, a šta ste mu to radili u odnosu na onaj od 50 1,4 kad mu je cena otišla toliko gore...pa nije valjda tajna.

Da bi se o nečem zdravorazumno moglo rasudjivati i donositi ocene,odluke - sve bi ovo trebalo da bude dostupno...ovako...
 
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 03:02:41 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #97 poslato: Januar 12, 2014, 03:47:01 posle podne »
"Ipak je ovde reč o žižnoj daljini od 58mm a zna se da ti objektivi od 50-60mm u proizvodnji uglavnom ne koštaju puno."

Pre izvesnog vremena sam čitao nešto na temu optike i objektiva i recimo prva stvar koju treba imati na umu je da kvalitet samog stakla nije isti. Samim tim ni proizvodni proces većih i kvalitetnijih optičkih elemenata je znatno skuplji. Dalje dolazi na red i sama optička formula tj. šema koja je znatno kompleksnija od konfekcijskih objektiva. Na kraju sve to mora da isprati i znatno kvalitetnija spoljašnja izrada i na kraju dolazi i sama zarada proizvođača koja je sigurno veća po prodatoj jedinici. Pazi i ti kad proizvodiš nešto ako ti za proizvodnju jedinice A treba 2 radna dana, a za jedinicu B 10 radnih dana cena nikako ne može da bude ni slična.
Pazi, ne treba zaboraviti ni da 2-3 vrhunska inženjera koja su zadužena za projektovanje ovakvih stakala koštaju Nikon par miliona $ godišnje kroz periodične share-ove, deonice, akcije... nazovi kako hoćeš. Sve to mora da se uračuna u cenu finalnog proizvoda.

A onda na kraju dođemo do toga - ček' a šta se u praksi dobija za uloženi trud proizvođača i cenu koju plaća kupac? Dobija se razlika koja svakom ne znači puno i dobija se uglavnom razlika koja nije merljiva konvencionalnim načinima (brojimo oštre pixele od f1.4 do f16).

Slažem se da treba napraviti test koji će na primerima pokazati bar jedan deo razlika ali eto, gledajući puno primera sa ovim staklom primećujem itekako velike razlike. Evo mogu da pomenem neke od njih.

Bokeh je recimo veoma kompleksna stvar i ne može se sagledati samo tako što ćemo na sto da stavimo flašu coca-cole i ufotkamo je na raznim blendama, a onda to isto odradimo sa drugim staklom. Tu se vidi samo jedan deo. Neko staklence može jako lepo da renderuje pozadinu kada je fokusirani objekat blizu ali ume da napravi vrlo haotičan bokeh kada je objekat dalje. Takva su principu sva konfekcijska stakla, manje/više.
Onda na red dođe ponašanje stakla u kontra svetlu, pogotovo na prirodnoj svetlosti gde konfekcijska stakla gube na kvalitetu kolorita i razlučivosti.
Pa onda dođe na red ponašanje objektiva u raznim svetlosnim i vremenskim uslovima sa i bez zonerice. Koliko je objektiv u stanju da se nosi sa nezgodnim uglovima svetla bez zonerice. Primetićeš recimo da je prednji spoljni elemenat kod 58ice jako duboku unutar tela objektiva, znatno dublje nego kod G 50-ica upravo iz razloga da pruži što bolje performanse u teškim uslovima i bez zonerice, a tu opet valja biti majstor pa isprojektovati to tako da bude dovoljno duboko, a da se između elemenata zadrži potrebno rastojanje, a da dimenzije objektiva ne narastu previše. Tu na kraju u pomoć pristiže nano optički sloj koji pojma nemamo koliko sam košta u proizvodnji, a koji klasične 50ice nemaju koliko znam.
Pa onda dođe na red geometrija. Lele to je tek žešća j*ba.

I tako... ispisah sabrana dela, a nisam pomenuo ni 20% onoga što bih imao na ovu temu, a verujem da ne znam ni 0.05% onoga što zna osrednji inženjer iz ove oblasti. A opet ponavljam, svaka stavka košta. Video ti njenu dobrobit u praksi ili ne. Ako je ne vidimo ti i ja ne znači da je nema. Neko drugi će itekako da primeti. Pazi masu puta primetiš fantastičnu fotku koja je ufotkana nekim high-end staklom i misliš u al' je bilo dobro svetlo i odličan ugao, a i obradio je majstor vrhunski, a tu je itekako igrao ulogu i objektiv samo što ne vidiš koliko - optička metafizika ;) što reče Storm.

Slažem se da bi tu dobro došli neki uporedni primeri i ja se iskreno nadam da će ih biti ali treba imati na umu da je ogroman poduhvat istestirati dva objektiva na ovakav način.
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 04:10:18 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #98 poslato: Januar 12, 2014, 04:13:34 posle podne »
^Da napravim malu digresiju i nadovežem se na poslednju rečenicu... testiranje objektiva je generalno daleko zaebaniji posao, nego testiranje bilo kakvog aparata.

Više puta su mi prijatelji, poznanici i članovi raznih foruma sugerisali da se upustim u to, jer "kad si uspeo da uradiš test aparata sa toliko objektiva, šta je jedno staklo posebno?", a to je potpuno suprotno činjenicama!

Objektive je izuzetno kompleksno testirati, jer se njihovo ponašanje zaista drastično može razlikovati od uslova u kojima se testira i laboratorijski je apsolutno nemoguće obezbediti uniformnost istih, bez da se zaustavi vreme, a da test kadrovi uopšte mogu da isprovociraju prednosti i mane. Gledao sam i ja svojevremeno neke uporedne testove Canon 50 1.4 vs 50 1.2L i nailazio na razne smešne komentare, zaključke i tako to, pa čak i na uporedne primere 50-ice L protiv plastik-fantastik 50-ice 1.8 II... mislim, blesavo je uopšte i pokušavati bilo kakvu diskusiju u tom smeru. Jednostavno, prosto merenje oštrine, vinjetiranja, distorzija i CA je tek procenat onoga što se ne može izmeriti tako, već se primećuje nakon KONTINUALNOG korišćenja u čitavom spektru različitih situacija.

To je upravo ona nit koja i L objektive razlikuje od ne-L... naravno da uvek ima i uvek će biti onih koji ne primećuju da tu nekakva razlika postoji, ali eto - ja među dobrim prijateljima imam baš i suprotne primere, kada su ljudi nakon neplaniranog, višenedeljnog druženja sa nekim L objektivom, shvatili koliko je to daleko od obične konfekcije. I da, UVEK se priča svede na sve drugo, osim na prostu oštrinu i tako to. Jednostavno, takvi objektivi imaju neki šmek koji se primećuje onda kada retko ko očekuje, onda kada bi vas svi ostali objektivi izneverili.

Verovatno će u nekoj bliskoj budućnosti biti upotrebljivih uporednih snimaka, koji će moći da dočaraju barem delić onoga što ovaj novi Nikon može. Ipak nije u pitanju komad optike koji se dobija u "3u1 kompletima sa deterdžentom od kojeg je veš postao tako beo", pa se ne mogu očekivati ni nekakvi posebni primeri. Oni koji su već došli do ovog stakla su ili prezauzeti poslom da bi se zaebavali sa dokazivanjem raji po netu ili spadaju u one koji imaju u džepu, a nemaju u glavi, pa nisu ni sposobni da neki benefit pokažu.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #99 poslato: Januar 12, 2014, 04:29:55 posle podne »
Ja recimo znam što može 50 1.2 L naspram 50 1.4, on daje po mom sudu daleko pouzdaniji AF pri lošijim uvjetima, a ono što me posebno dojmilo je recimo kod low-light uvjeta koliko toga se da izvući kod obrade i koliko boje i kontrast djeluju bolje nego kod non-L objektiva. Recimo u Nikon sustavu sam to slično vidio sa Sigmom 50 EX naspram Nikkora i ovdje barem ima dosta vlasnika te Sigme koliko je god neki osporavali, a i rekao sam novije serije gotovo da i nemaju problema. Nadam se da će i novi Nikon 58 dati to korisnicima, a što čitam, jer to čudo vidio nisam, to je tako.

Sa druge strane činjenica je i stoji da su 50mm objektivi konstrukcijski jednostavniji, sve su to uglavnom varijacije na temu sa duplim Gaussom mada ima iznimki. Eto i Nikkor 58 1.4 je dupli Gauss i još su išli na 58mm baš sa ciljem jer im je tako bilo lakše riješiti neke optičke mane, baš one o kojima Sigma priča na predstavljanju svoje 50 A. Tako Duxx nije istina da Nikkor AF-S 58 1.4 G nije napravljen da ima vrhunske rezultate na testovima, samo nije dobar u onome gdje se većina laika pomami kao što je oštrina u rubovima. Sve u svemu prva dva objektiva koja su išla sa skroz novim optičkim formulama kod 50-ica su Carl Zeiss Optus 55mm F1.4 dok je drugi ova novopredstavljena Sigma 50mm F1.4 HSM A. Zanimljivo da su ova oba dva objektiva sa retrofokusnim dizajnom.