Autor Tema: univerzalni objektiv  (Pročitano 20112 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
univerzalni objektiv
« poslato: Decembar 14, 2010, 12:53:17 posle podne »
Znam da nepostoji univerzalni objektiv ali zanima me vase misljenje koji bi objektiv mogao da posluzi u razne svrhe..trebao bi mi za koncerte,vencanja i kao studijski...mislio sam uzeti par komada al ipak mi je to preveliki izdatak. onaj canon 70 200mm 2.8L II mi se tu cini primamljiv...
hvala unapred s odgovrima. ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #1 poslato: Decembar 14, 2010, 01:11:12 posle podne »
Od svega sto si nabrojao, 70-200mm 2.8L II moci ces koristiti samo na koncertu.

Ovaj objektiv ne moze da posluzi u "razne svrhe".

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #2 poslato: Decembar 14, 2010, 01:33:52 posle podne »
a da li postoji neki po vasem misljenju koji bi mogao da mi posluzi u sva 3 podrucja!?

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #3 poslato: Decembar 14, 2010, 01:47:07 posle podne »
Ja koliko sam mogla da primetim "svadbarci" najčešće koriste te "all in one" poput http://pcfoto.biz/canon-ef-s-18-200mm-f35-56-is   ,mada bih se ja uvek opredelila za tri različita ukoliko mi finansije to dozvoljavaju  ;)Neka me stručnjaci isprave ako grešim  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #4 poslato: Decembar 14, 2010, 02:07:04 posle podne »
@neonka

naravno da TI ne gresis  ;)

univerzalno resenje jednostavno ne postoji

kompromisno da, ali univerzalno ne.

i samo je pitanje koliko si spreman da rizikujes (shodno tome i dobijes/gubis) svim onim sto kompromisi donose.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #5 poslato: Decembar 14, 2010, 02:13:40 posle podne »
Za mene je univerzalni objektiv canon 17-55 2.8 IS ili canon 15-85 3.5-5.6 IS. Za full frame bi bio 24-105L. To su samo moje puste zelje:-(

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #6 poslato: Decembar 14, 2010, 02:15:22 posle podne »
i to su sve kompromisna resenja... dobra, ALI, i dalje samo kompromisna.


« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 02:17:43 posle podne od strane beske »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #7 poslato: Decembar 14, 2010, 02:18:13 posle podne »
Od svega sto si nabrojao, 70-200mm 2.8L II moci ces koristiti samo na koncertu....

Koncertu na Marakani, ili u basti SKC-a? :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #8 poslato: Decembar 14, 2010, 02:30:33 posle podne »
ok,ne univerzalni..kompromisni! ;D
za 24 105 f4 L sam primetio da ljudi koriste po svadbama i svi su zadovoljni..al sam opet cuo da je kao studijski poprilicno los (iako mi nije obrazlozeno zasto).. a kako bi se ponasao canon 70 200mm f2.8L II kao studijski!? i zasto taj objektiv (ne)bi bio dobar za vencanja,studio,koncerte!?

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #9 poslato: Decembar 14, 2010, 02:39:07 posle podne »
Zato sto nemas dovoljno sirine sa njim. Za svadbe ti treba nesto sire. Kako zamisljas da fotografises neku grupnu fotografiju. Za koncerte dobar. Pricam o ziznim daljinama, posto nikad nisam imao prilike da ih cak ni vidim uzivo, akamoli da sam slikao sa njima pa da pricam o nekom kvalitetu fotografije. Po meni je za studio najbolja zizna daljina 30-35 na kropu odnosno 50 na full-u.
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 02:43:42 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #10 poslato: Decembar 14, 2010, 02:44:15 posle podne »
@Damir

Ljudi koriste na svadbama bukvalno sve i svasta, pa ovo "svi zadovoljni" radije ne bih komentarisao...

Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II je odlicno staklo, ali recimo u studiju tesko da moze da trazi bilo sta pored EF 85 /f/1.2 L ili EF 135 f/2 L, EF 200mm f/2.0 L IS... gde izbor opet ponajvise zavisi od toga STA slikas i u kolikom to studiju.

S druge strane, bas taj navedni Canon zbog same fleksibilnosti u rasponu je kud i kamo upotrebljiviji recimo na koncertima od svih gore navedenih prajmova.

Moze on lepo da posluzi i za svadbe, ali nikako kao jedino staklo... sa njim nema grupnih fotografija, ali zato izolovani portreti, uz blago umJetnicarenje, dobar boke'...

Mislim, moze... sve moze, ali znas kako kazu... moze i prst u oko, ali boli  ;)

« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 02:48:39 posle podne od strane beske »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #11 poslato: Decembar 14, 2010, 02:46:01 posle podne »
.... i zasto taj objektiv (ne)bi bio dobar za vencanja,studio,koncerte!?

Pa zato sto bi se nasao u problemu da sa 2 metra daljine uslikas priju kako je stipa mladozenja :D , ili cetvoroclanu porodicu + mladu i mladozenju koji sede.
Za studio imas bolja resenja, koja su vec dokazana u praksi.

Uostalom, za te pare se moze napraviti iskusna kombinacija sa all around torbicom :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #12 poslato: Decembar 14, 2010, 03:31:31 posle podne »
uf..
ok,70 200mm mi nebi odgovarao za studio..zbog velicine studija..a 50mm!? nije to presiroko za ljude?! tj.da li izoblicuje?! iako bi mi taj najvise odogovarao za studio jer je poprilicno mali(studio)..
shvatio sam poentu..keshiraj i uzivaj..jbg.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #13 poslato: Decembar 14, 2010, 04:52:15 posle podne »
Pozdrav,

nema kompromisa a da je pritom univerzalno resenje. Nisam probao 70-300IS na nekom takvom koncertnom zadatku, ali nesto se ne bih dvoumio da ga isprobam, ako nista, makar zbog ogromne razlike u ceni u odnosu na 70-200 2,98, pa sve i da zanemarim 100mm vise i stabilizaciju. Cenu prvo spominjem jer ona ostavlja prostora za druge objektive. Ukoliko studijski radis portret sa barem 4 metra daljine (a da je dovoljno udaljen od pozadine i slicno), tu 50mm na FF telu zavrsava posao cak i za celu figuru. Nategnuto, ali zavrsava posao. Za neki grupni portret ili nesto siri portret, to sve pije vodu sa tim staklom. Losu 50-icu za Canon nisam jos video ali ne kazem da je nema. Na svadbama, bar sto se tice raspona, 35mm zavrsava posao. Ja sa obicnim 35mm nikako nisam zadovoljan, a sa L varijantom sam posebno razocaran (zbog cene, ne u medjusobnom poredjenju), ali sam se nagledao i sasvim pristojnih fotki sa tim L-om. Ipak, kvalitet fotke ovde jos uvek nije tema nego raspon. Dakle,svadbari vole i taj 35mm, prija im raspon. Ne znam, meni je to nekako, tek da ga imam...a toliko ga i koristim, da budem iskren. Ispod toga sve izoblicuje, bez sumnje, pa sad, kako hoces.

Ja nemam taj 24-105L ali kazu da je to na svom rasponu isto sto i 17-40L. Ako je tako, to je prava stvar za all-round objektiv. Naravno, sve ovo sto pisem odnosi se na FF telo i moja iskustva.

Konacno, jedno solidno resenje za all-round je 28-105 objektiv, jeftin je i sasvim upotrebljiv. Moja topla preporuka za bilo koga ko jos uvek ne zna u sta bi tacno ulozio. Sto se tice studijskog rada, mozda treba uzeti u obzir i 24-70 2,8 L, ali samo ako mu pronadjes jos neku namenu pored te studijske jer kosta dosta vise od odlicnog portretnog prajma, pa ako bi samo za to sluzio, pozdravilo ga sto je dobra kupovina...

Nego, vidim da niko ne pominje 70-200 F4 IS L, rece mi Storm za to staklo da moze da se poredi sa prajmovima, mozda ono zavrsava bar dve od tri zadate teme. Ja ga nisam isprobao ali mi se cini da cu ga naprolece pazariti. Ovaj bez IS-a sam izgustirao i odlucio se za 70-300 umeso njega, ali ako sam dobro razumeo, taj sa IS-om je tek prava stvar. Nije za svadbe ali vec za koncerte i eventualno studio mozda posluzi.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #14 poslato: Decembar 14, 2010, 04:55:08 posle podne »
A STO MORA CANON ?
uzmi alternativu neki 18-105 i npr sigma 70-300 mm .
od ovoga univerzalnije a jeftinije neces naci. ako gresim nek me neko ispravi.
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #15 poslato: Decembar 14, 2010, 05:32:43 posle podne »
Nego, vidim da niko ne pominje 70-200 F4 IS L, rece mi Storm za to staklo da moze da se poredi sa prajmovima, mozda ono zavrsava bar dve od tri zadate teme. Ja ga nisam isprobao ali mi se cini da cu ga naprolece pazariti. Ovaj bez IS-a sam izgustirao i odlucio se za 70-300 umeso njega, ali ako sam dobro razumeo, taj sa IS-om je tek prava stvar. Nije za svadbe ali vec za koncerte i eventualno studio mozda posluzi.

a, sta tu treba reci?  ;)







ili mozda 'vako ?

. . .

da napomenem za one koji do sada nisu videli ove slike...

slikano u podrumu SKC-a, mala sala, izuzetno invalidno-slabo svetlo, ali zato izuzetno dobra svirka.  :)

Pozz



« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 05:39:24 posle podne od strane beske »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #16 poslato: Decembar 14, 2010, 06:00:38 posle podne »
@Damire,
na tvom mestu bih se drzao onog sto ti je @beske vec savetovao.
Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II je jedan od najboljih zumova (Canon-ov sigurno najbolji) na trzistu i svojom
fleskibilnoscu, kao i ostalim pozitivnim stranama (ostrina, blenda 2,8, stabilizator...) ostavlja
malo koga ravnodusnim. Ako ti cena i tezina obj. ne predstavljaju problem, ne bih se mnogo razmisljao.
Sto se cene tice, ovakva se stakla kupuju jednom a vlasnik ce biti nagradjen kvalitetom fotki za svaki ulozeni cent.
Ako pozelis jednog dana i da ga se "resis", gubitak nece biti velik, jer se "polovnjaci" u ovoj klasi ne poklanjaju.
Mozes ga sigurno koristiti za koncerte kao i za sport, akciju u opste...Za svadbe mu fali malo sirina, sve zavisi, sto rece
opet @beske, sta slikas. Sa svojim modernim stabilizatorom, u zatvorenim prostorijama mogu da zamislim veoma lepe slike.
Ne znam sta bi te sprecilo, sem vec navedenog, malog prostora, da ga koristis i u studiju. Dodavanjem, extendera (1,4 ili 2,0)
dobices veoma koristan tele, koji kvalitetom ne mora da se krije ni od jednog 100-400mm f/4.5-5.6 L IS.
Kao sto su, moji cenjeni, sagovornici vec naveli, idealnog ili univerzalnog resenja nema ali si ovim objektivom veoma blizu istom.
Dodaj jos neki WW, tipa 24-70, ako vec trazis stakla u toj klasi i neces imati mnogo glavobolje.
Na kraju, nismo profesionalci ( a i da jesmo) da bi nam svaka "dlaka u jajetu" izbijala oci...

Pozdrav Bole

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #17 poslato: Decembar 14, 2010, 06:39:25 posle podne »

ili mozda 'vako ?

Jel ti bas moras da pokvaris svaku zabavu? :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #18 poslato: Decembar 14, 2010, 07:13:05 posle podne »
beske, 144mm 1/60s ? Taj IS mora da mu radi veoma dobro il' ti je ruka bas miiiirna ;).

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #19 poslato: Decembar 14, 2010, 07:34:27 posle podne »
veci deo veceri je IS bio iskljucen, jer ne volim njegovo karakteristicno "zamrzavanje" pokreta u ovakvim situacijama, i vecina slika je uradjena bez njega

za lov u ovakvim uslovima, vise mi je odgovaralo ISO pumpanje, nego IS "seckanje"... a ruka ko ruka... sluzi jos uvek  ;)