Autor Tema: univerzalni objektiv  (Pročitano 19994 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
univerzalni objektiv
« poslato: Decembar 14, 2010, 12:53:17 posle podne »
Znam da nepostoji univerzalni objektiv ali zanima me vase misljenje koji bi objektiv mogao da posluzi u razne svrhe..trebao bi mi za koncerte,vencanja i kao studijski...mislio sam uzeti par komada al ipak mi je to preveliki izdatak. onaj canon 70 200mm 2.8L II mi se tu cini primamljiv...
hvala unapred s odgovrima. ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #1 poslato: Decembar 14, 2010, 01:11:12 posle podne »
Od svega sto si nabrojao, 70-200mm 2.8L II moci ces koristiti samo na koncertu.

Ovaj objektiv ne moze da posluzi u "razne svrhe".

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #2 poslato: Decembar 14, 2010, 01:33:52 posle podne »
a da li postoji neki po vasem misljenju koji bi mogao da mi posluzi u sva 3 podrucja!?

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #3 poslato: Decembar 14, 2010, 01:47:07 posle podne »
Ja koliko sam mogla da primetim "svadbarci" najčešće koriste te "all in one" poput http://pcfoto.biz/canon-ef-s-18-200mm-f35-56-is   ,mada bih se ja uvek opredelila za tri različita ukoliko mi finansije to dozvoljavaju  ;)Neka me stručnjaci isprave ako grešim  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #4 poslato: Decembar 14, 2010, 02:07:04 posle podne »
@neonka

naravno da TI ne gresis  ;)

univerzalno resenje jednostavno ne postoji

kompromisno da, ali univerzalno ne.

i samo je pitanje koliko si spreman da rizikujes (shodno tome i dobijes/gubis) svim onim sto kompromisi donose.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #5 poslato: Decembar 14, 2010, 02:13:40 posle podne »
Za mene je univerzalni objektiv canon 17-55 2.8 IS ili canon 15-85 3.5-5.6 IS. Za full frame bi bio 24-105L. To su samo moje puste zelje:-(

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #6 poslato: Decembar 14, 2010, 02:15:22 posle podne »
i to su sve kompromisna resenja... dobra, ALI, i dalje samo kompromisna.


« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 02:17:43 posle podne od strane beske »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #7 poslato: Decembar 14, 2010, 02:18:13 posle podne »
Od svega sto si nabrojao, 70-200mm 2.8L II moci ces koristiti samo na koncertu....

Koncertu na Marakani, ili u basti SKC-a? :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #8 poslato: Decembar 14, 2010, 02:30:33 posle podne »
ok,ne univerzalni..kompromisni! ;D
za 24 105 f4 L sam primetio da ljudi koriste po svadbama i svi su zadovoljni..al sam opet cuo da je kao studijski poprilicno los (iako mi nije obrazlozeno zasto).. a kako bi se ponasao canon 70 200mm f2.8L II kao studijski!? i zasto taj objektiv (ne)bi bio dobar za vencanja,studio,koncerte!?

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #9 poslato: Decembar 14, 2010, 02:39:07 posle podne »
Zato sto nemas dovoljno sirine sa njim. Za svadbe ti treba nesto sire. Kako zamisljas da fotografises neku grupnu fotografiju. Za koncerte dobar. Pricam o ziznim daljinama, posto nikad nisam imao prilike da ih cak ni vidim uzivo, akamoli da sam slikao sa njima pa da pricam o nekom kvalitetu fotografije. Po meni je za studio najbolja zizna daljina 30-35 na kropu odnosno 50 na full-u.
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 02:43:42 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #10 poslato: Decembar 14, 2010, 02:44:15 posle podne »
@Damir

Ljudi koriste na svadbama bukvalno sve i svasta, pa ovo "svi zadovoljni" radije ne bih komentarisao...

Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II je odlicno staklo, ali recimo u studiju tesko da moze da trazi bilo sta pored EF 85 /f/1.2 L ili EF 135 f/2 L, EF 200mm f/2.0 L IS... gde izbor opet ponajvise zavisi od toga STA slikas i u kolikom to studiju.

S druge strane, bas taj navedni Canon zbog same fleksibilnosti u rasponu je kud i kamo upotrebljiviji recimo na koncertima od svih gore navedenih prajmova.

Moze on lepo da posluzi i za svadbe, ali nikako kao jedino staklo... sa njim nema grupnih fotografija, ali zato izolovani portreti, uz blago umJetnicarenje, dobar boke'...

Mislim, moze... sve moze, ali znas kako kazu... moze i prst u oko, ali boli  ;)

« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 02:48:39 posle podne od strane beske »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #11 poslato: Decembar 14, 2010, 02:46:01 posle podne »
.... i zasto taj objektiv (ne)bi bio dobar za vencanja,studio,koncerte!?

Pa zato sto bi se nasao u problemu da sa 2 metra daljine uslikas priju kako je stipa mladozenja :D , ili cetvoroclanu porodicu + mladu i mladozenju koji sede.
Za studio imas bolja resenja, koja su vec dokazana u praksi.

Uostalom, za te pare se moze napraviti iskusna kombinacija sa all around torbicom :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #12 poslato: Decembar 14, 2010, 03:31:31 posle podne »
uf..
ok,70 200mm mi nebi odgovarao za studio..zbog velicine studija..a 50mm!? nije to presiroko za ljude?! tj.da li izoblicuje?! iako bi mi taj najvise odogovarao za studio jer je poprilicno mali(studio)..
shvatio sam poentu..keshiraj i uzivaj..jbg.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #13 poslato: Decembar 14, 2010, 04:52:15 posle podne »
Pozdrav,

nema kompromisa a da je pritom univerzalno resenje. Nisam probao 70-300IS na nekom takvom koncertnom zadatku, ali nesto se ne bih dvoumio da ga isprobam, ako nista, makar zbog ogromne razlike u ceni u odnosu na 70-200 2,98, pa sve i da zanemarim 100mm vise i stabilizaciju. Cenu prvo spominjem jer ona ostavlja prostora za druge objektive. Ukoliko studijski radis portret sa barem 4 metra daljine (a da je dovoljno udaljen od pozadine i slicno), tu 50mm na FF telu zavrsava posao cak i za celu figuru. Nategnuto, ali zavrsava posao. Za neki grupni portret ili nesto siri portret, to sve pije vodu sa tim staklom. Losu 50-icu za Canon nisam jos video ali ne kazem da je nema. Na svadbama, bar sto se tice raspona, 35mm zavrsava posao. Ja sa obicnim 35mm nikako nisam zadovoljan, a sa L varijantom sam posebno razocaran (zbog cene, ne u medjusobnom poredjenju), ali sam se nagledao i sasvim pristojnih fotki sa tim L-om. Ipak, kvalitet fotke ovde jos uvek nije tema nego raspon. Dakle,svadbari vole i taj 35mm, prija im raspon. Ne znam, meni je to nekako, tek da ga imam...a toliko ga i koristim, da budem iskren. Ispod toga sve izoblicuje, bez sumnje, pa sad, kako hoces.

Ja nemam taj 24-105L ali kazu da je to na svom rasponu isto sto i 17-40L. Ako je tako, to je prava stvar za all-round objektiv. Naravno, sve ovo sto pisem odnosi se na FF telo i moja iskustva.

Konacno, jedno solidno resenje za all-round je 28-105 objektiv, jeftin je i sasvim upotrebljiv. Moja topla preporuka za bilo koga ko jos uvek ne zna u sta bi tacno ulozio. Sto se tice studijskog rada, mozda treba uzeti u obzir i 24-70 2,8 L, ali samo ako mu pronadjes jos neku namenu pored te studijske jer kosta dosta vise od odlicnog portretnog prajma, pa ako bi samo za to sluzio, pozdravilo ga sto je dobra kupovina...

Nego, vidim da niko ne pominje 70-200 F4 IS L, rece mi Storm za to staklo da moze da se poredi sa prajmovima, mozda ono zavrsava bar dve od tri zadate teme. Ja ga nisam isprobao ali mi se cini da cu ga naprolece pazariti. Ovaj bez IS-a sam izgustirao i odlucio se za 70-300 umeso njega, ali ako sam dobro razumeo, taj sa IS-om je tek prava stvar. Nije za svadbe ali vec za koncerte i eventualno studio mozda posluzi.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #14 poslato: Decembar 14, 2010, 04:55:08 posle podne »
A STO MORA CANON ?
uzmi alternativu neki 18-105 i npr sigma 70-300 mm .
od ovoga univerzalnije a jeftinije neces naci. ako gresim nek me neko ispravi.
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #15 poslato: Decembar 14, 2010, 05:32:43 posle podne »
Nego, vidim da niko ne pominje 70-200 F4 IS L, rece mi Storm za to staklo da moze da se poredi sa prajmovima, mozda ono zavrsava bar dve od tri zadate teme. Ja ga nisam isprobao ali mi se cini da cu ga naprolece pazariti. Ovaj bez IS-a sam izgustirao i odlucio se za 70-300 umeso njega, ali ako sam dobro razumeo, taj sa IS-om je tek prava stvar. Nije za svadbe ali vec za koncerte i eventualno studio mozda posluzi.

a, sta tu treba reci?  ;)







ili mozda 'vako ?

. . .

da napomenem za one koji do sada nisu videli ove slike...

slikano u podrumu SKC-a, mala sala, izuzetno invalidno-slabo svetlo, ali zato izuzetno dobra svirka.  :)

Pozz



« Poslednja izmena: Decembar 14, 2010, 05:39:24 posle podne od strane beske »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #16 poslato: Decembar 14, 2010, 06:00:38 posle podne »
@Damire,
na tvom mestu bih se drzao onog sto ti je @beske vec savetovao.
Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II je jedan od najboljih zumova (Canon-ov sigurno najbolji) na trzistu i svojom
fleskibilnoscu, kao i ostalim pozitivnim stranama (ostrina, blenda 2,8, stabilizator...) ostavlja
malo koga ravnodusnim. Ako ti cena i tezina obj. ne predstavljaju problem, ne bih se mnogo razmisljao.
Sto se cene tice, ovakva se stakla kupuju jednom a vlasnik ce biti nagradjen kvalitetom fotki za svaki ulozeni cent.
Ako pozelis jednog dana i da ga se "resis", gubitak nece biti velik, jer se "polovnjaci" u ovoj klasi ne poklanjaju.
Mozes ga sigurno koristiti za koncerte kao i za sport, akciju u opste...Za svadbe mu fali malo sirina, sve zavisi, sto rece
opet @beske, sta slikas. Sa svojim modernim stabilizatorom, u zatvorenim prostorijama mogu da zamislim veoma lepe slike.
Ne znam sta bi te sprecilo, sem vec navedenog, malog prostora, da ga koristis i u studiju. Dodavanjem, extendera (1,4 ili 2,0)
dobices veoma koristan tele, koji kvalitetom ne mora da se krije ni od jednog 100-400mm f/4.5-5.6 L IS.
Kao sto su, moji cenjeni, sagovornici vec naveli, idealnog ili univerzalnog resenja nema ali si ovim objektivom veoma blizu istom.
Dodaj jos neki WW, tipa 24-70, ako vec trazis stakla u toj klasi i neces imati mnogo glavobolje.
Na kraju, nismo profesionalci ( a i da jesmo) da bi nam svaka "dlaka u jajetu" izbijala oci...

Pozdrav Bole

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #17 poslato: Decembar 14, 2010, 06:39:25 posle podne »

ili mozda 'vako ?

Jel ti bas moras da pokvaris svaku zabavu? :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #18 poslato: Decembar 14, 2010, 07:13:05 posle podne »
beske, 144mm 1/60s ? Taj IS mora da mu radi veoma dobro il' ti je ruka bas miiiirna ;).

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #19 poslato: Decembar 14, 2010, 07:34:27 posle podne »
veci deo veceri je IS bio iskljucen, jer ne volim njegovo karakteristicno "zamrzavanje" pokreta u ovakvim situacijama, i vecina slika je uradjena bez njega

za lov u ovakvim uslovima, vise mi je odgovaralo ISO pumpanje, nego IS "seckanje"... a ruka ko ruka... sluzi jos uvek  ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #20 poslato: Decembar 14, 2010, 09:54:52 posle podne »
Pozdrav,

ha, nesto su Ti tamne te fotografije..?  ;D ;D

Da, ne dodah da je Storm pomenuo da je od sva cetiri "belca"upravo taj F4IS najbolji...e sad, ne znam odakle ovoliko zaklinjanje u 70-200 2,8 II, nadam se da je zaklinjanju prethodila proba neka, ne znam....ja se nekako drzim recepta da pricam o probanom ili prenosim od meni poznatih ljudi ono sto je probano. Upecao sam se vise puta na te price o naj, naj po internetu.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #21 poslato: Decembar 14, 2010, 11:05:51 posle podne »
Za svadbu:

Krop telo:

1. 17-40 f/4 L
2. 70-200f/4 L IS
3. 85 f/1,2 ili 50mm f/1,4 kao jeftiniju opciju.

FF telo:
1. 24-105 f/4 L IS
2. 70-200f/4 L IS
3. 85 f/1,2



Ovo ide i za studio i za teren, a odradi i koncert.


70-200 F2,8 je velik, tezak i nepraktican objektiv koji place za stalkom.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #22 poslato: Decembar 14, 2010, 11:09:34 posle podne »
Pozdrav,

ha, nesto su Ti tamne te fotografije..?  ;D ;D

Da, ne dodah da je Storm pomenuo da je od sva cetiri "belca"upravo taj F4IS najbolji...e sad, ne znam odakle ovoliko zaklinjanje u 70-200 2,8 II, nadam se da je zaklinjanju prethodila proba neka, ne znam....ja se nekako drzim recepta da pricam o probanom ili prenosim od meni poznatih ljudi ono sto je probano. Upecao sam se vise puta na te price o naj, naj po internetu.

Pretpostavljam da je mislio na: f4 (non-is), f4 (is), f2.8 I (non-is) i f2.8 I (IS)...ovaj novi f2.8 IS II je ipak skroz nesto drugo. Gledao sam poredjenje sa 135L na 135mm i f2.8, tesko je reci koji je bolji.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #23 poslato: Decembar 14, 2010, 11:12:23 posle podne »
Citat
ne znam odakle ovoliko zaklinjanje u 70-200 2,8 II
Pretpostavljam da se ovo odnosi na moj tekst, priznajem malo sam se zahuktao kao
da me Canon placa za reklamu ;)
Ipak, cini mi se da sve sto je receno (u mom tekstu) o ovom "staklu" je manje vise, priblizno istini.
@Damir je zapoceo temu ovim objektivom, pa posle vise predloga za i protiv, reko' da dodam i jedno za.

@Lancia, potpuno se slazem po pitanju preporuka iz licnog iskustva!
Recimo, spomenuti 28-105mm f/3,5-4,5, koristim vec 15-ak godina i mogu da podvucem, za njega, sve sto si napisao.
Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II, je objektiv koji me sluzi evo vec nekoliko meseci, pa se moze reci da su saveti "iz prve ruke". ;)
   
Canon EF 70-200mm 1:4L IS USM, nisam imao prilike da koristim i ne bih zeleo da ga poredim sa prethodnim. A i da zelim, i jedan i drugi
prevazilaze moje amatersko znanje u fotografiji da bi donosio neku ocenu, koji je bojli. Mislim da covek ne moze mnogo da pogresi ni sa jednim
ni sa drugim!

Pozdrav Bole


http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #24 poslato: Decembar 15, 2010, 09:26:35 pre podne »
^
e sad si ga smorio što imaš 70-200 f/2.8 L IS II  :D :D :D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #25 poslato: Decembar 15, 2010, 11:04:57 pre podne »
Pozdrav,

...
Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II, je objektiv koji me sluzi evo vec nekoliko meseci, pa se moze reci da su saveti "iz prve ruke". ;)
   
....



he, he, e to sam cekao da procitam, ali mi bilo malko glupo da kao padobranac sad u ovoj temi pitam da li koristis bas taj objektiv...samo me malo razocaralo ono dalje, jer sam se nadao nekom licnom iskustvu upravo kod poredjenja novog 2,8 i F4 IS :(

Dobro, o tome cemo jos u nekom adekvatnijem topicu za telce, da ne pogusimo ovu temu ovde.

Da, mislio sam na "cetvorku" belaca, 2 X F4 (IS i Non-IS) i 2 x 2,8 (IS i Non-IS), jedino novi 2,8 ne mogu da oklopim u pricu jos uvek. Novo ume da poremeti stvari skroz naskroz a ume i da razocara ako se previse ocekuje od njega.

Ipak, univerzalac, apsolvirasmo, ne postoji. Po meni postoji samo budzet koji mozda moze dobrim balansom da kreira univerzalni set, ali to je vec nesto drugo. Inace, ja i dalje nemam pojma sta autor koristi od tela, FF ili crop, jer ja vec odavno Canon posmatram iskljucivo kao FF, odnosno sva moja iskustva se sada vec odnose samo na to. Za mene je FF bio pravo otkrovenje kada je Canon u pitanju, za razliku od Sony-ja...recimo :(

Samo bih jos napomenuo, jer neko je smopinjao i mali gubitak u kasnijoj prodaji objektiva, na svakom, ali bas svakom objektivu gubitak postoji ako se kupuje nov a prodaje polovan. Pritom mislim na objektive koji se kod nas realno mogu kupiti bar svakog meseca po neki, ne na one raritetnije, ali pritom ne mislim na neke Limundo&E-bay SF domene u kojima zaista neko proda polovno skuplje nego sto kosta novo... U tom smislu, sto je objektiv skuplji, bez obzira na to sto nece procentualno, novcano ce gubitak biti veci. Evo sta hocu da kazem: pomenuti 28-105 moze se nabaviti uvek za 130 eura, mozda i malko manje povremeno, a da je primerak odlican i ocuvan. Pritom nov kosta nesto ispod 300 eura uglavnom, a da ga mozes odmah kupiti a ne narucivati. Gubitak iznosi fantasticnih 50%, cak mozda i koji procenat iznad toga, ali u novcu to je oko 140-150 eura ukupnog gubitka. Kako jos uvek nema novog 2,8 (70-200 L) u vrziji polovnjaka, pokusao bih sa nekim drugim primerom, pa kako je pomenut i 24-105L, neka bude on. Iako ne mora da bude, njegova cena je standardno oko 950 eura za nov (http://pcfoto.biz/canon-ef-24-105mm-f4l-is-usm), ali se polovan nalazi vrlo cesto u rasponu od 650-800 eura, mahom za 700 (ukljuciv i onaj raspon za cenjkanje). Daleko manji procentualni gubitak, ali dosta vise novca nestane u medjuvremenu. I to je faktor o kome valja razmisliti. Ja to resavam dugim biranjem  i kupovinom uglavnom polovnih stakala, retko pritom pravim gubitke, uvek imam novca za kupovinu i to mi daje mogucnost da biram. Ne patim od novog kada su objektivi u pitanju, iako sam imao i losih iskustava, ali su sva bila u rasponima ispod 100 eura ukupnog kostanja pa su gubici daleko, daleko manji a iskustva jeftino placena :)

Konacni savet sa moje strane - budzet. Kreiranjem ukupnog budzeta, ali pod uslovom da znam o kom se telu radi, i kreiranjem vlastitih zahteva sa druge strane, mogu sebi da predstavim prilicno prcizno ono sto bih kupio.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #26 poslato: Decembar 15, 2010, 11:24:37 pre podne »
hvala ljudi na iscrpnim objasnjenjima  ;D
@ zarko silic, to je bas ono o cemu sam razmisljao..posto sve to kosta hteo sam proveriti postoji li neko univerzalnije tj.kompromisnije resenje :P.
sad me zanima jos jedna stvar. taj canon 70 200 f4L is...video sam i ranije po ovom forumu da je hvaljen.al nije mi jasno zasto je bolji od brata mu f2.8L !? mislim,ovaj drugi je za blendu brzi i poprilicno skuplji pa kontam da je i bolji..mene prvenstveno zanima kvalitet fotografije! trenutno raspolazem dobrim buzetom al opet nebih hteo biti prerastrosan vec sve to odraditi ekonomicno..i da li bi umesto 85mm f1.2 mogla ici 50mm f1.2!? jer to je normalan objektiv na FF telu..dali je ta pedesteka presiroka za portrete..razlika je u dosta para...
hvala!

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #27 poslato: Decembar 15, 2010, 11:33:31 pre podne »
Jednostavno, uzmi bilo koj telac i proveri da li ti više odgovara da pucaš portrete na 50mm ili na 85mm (na FF telu).
Lično smatram da je 85mm meni bolja varijanta (50mm na crop-u), ako ništa drugo model je opušteniji kada mu se ne unosiš u facu.

Što se budžeta tiče, to je jako zaj.... stvar. Koliki god da odrediš neko će ti reći da sačekaš, prištediš još malo i pazariš bolju spravu. A ti se onda pržiš.... uz'o bi odma', a rađe bi ono što možeš kasnije :D

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #28 poslato: Decembar 15, 2010, 11:47:57 pre podne »
Nisi Damire napisao koje telo imas?

85/1,2 je nesto najbolje sto postoji na trzistu ali 50/1,4 moze da uradi posao. Sve zavisi sta zelis i koje telo imas. Ako je krop onda 50/1,4 radi solidno portret, bez izoblicenja.
50/1,2 nemoj uzimati.

Sistem koji sam predlozio je optimalan za svadbarca koji iole ozbiljno zeli raditi ovaj posao.

Postoje i univerzalna resenja, ali ona nisu vredna spominjanja ako je kvalitet prioritet.
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2010, 12:30:08 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #29 poslato: Decembar 15, 2010, 12:06:53 posle podne »
@Damir Plavotić
Imaš ovde neke primere sa EF 70-200mm f/2.8L USM:
http://pcfoto.biz/canon-60d-test/Galerija-fotografija

Mahom sam snimao širom otvorenom blendom, a kako ova rezolucija (18MP) ne prašta nesavršenosti, možeš steći neki dojam kvaliteta ovog objektiva.

Inače, 70-200 f4L IS i 70-200 f/2.8L (bez IS) su objektivi koji su cenovno identični, ali su im se cene sada malo udaljile. Kod f4L IS se plaća IS, a kod ovog drugog blenda, tako da se cenama susreću.

Optički, 70-200 f4L IS je nešto bolji (mada stvarno treba pixel-peepovati da bi se to primetilo), ali u nekom apsolutnom smislu, koji će najčešće biti teško reprodukovati u realnim uslovima. Za rad (što će reći - kada se radi za novac), 2.8 varijanta je bolja, jer ćeš često imati potrebu izdvajanja planova (veća blenda znači više nego suv lebac), a IS Ti neće naročito pomoći, jer moraš da smrzneš pokret.

Novim 70-200mm f/2.8L IS II je dostignut kvalitet f4L IS verzije, ali za masnu lovu, što će reći - moraš imati debeo razlog da se pružiš za taj objektiv. Ta dva objektiva su optički najbolji zumovi koji su ikad proizvedeni (nezavisno od proizvođača). Ne radi se o ličnom utisku, već o generalnom stavu.

BTW, EF 85mm f/1.2L II je vrlo zaeban za rad (kao i 50mm f/1.2L), ukoliko se nema debelog iskustva, pa bih zaobišao tu varijantu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2010, 12:23:50 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #30 poslato: Decembar 15, 2010, 03:31:16 posle podne »
Posto nemam bas mirnu ruku,mislim da mi treba IS..ako je f4 stvarno tako dobar,mislim da cu preziveti sa sporijim objektivom za blendu..razlika u ceni od skoro 1500eu mi itekako igra ulogu..
video sam neke fotografije sa pedesetkom..ja ta izoblicenja nisam primetio..iako mi je dosta ljudi skrenulo paznju da 85mm daje najbolje proporcije a pedesteka da izoblicuje...
hvala vam svima na odogovorima,pomogli ste mi itekako..canon 70 200 f4L IS mi nije nikako bio u planu al sad posle vasih objasnjenja,mislim da ce taj biti odabran! ustedeli ste mi para :P

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #31 poslato: Decembar 15, 2010, 06:34:28 posle podne »
jos nesto...evo vam link sa mojim fotografijama..nema ih puno.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=452590378287&set=a.452590363287.253887.695463287#!/profile.php?id=695463287&v=photos

sve je nastalo u godinu dana,kad sam kupio svoj 1.dslr canon 500d,kasnije sam dodao 50mm f1.4..koliko (ne)znam ste vec shvatili po mojim pitanjima  ;D a sad mozete videti i moje prakticno neznanje ;D
uglavnom su sve spontanushe,format jpeg i obradjivane su minimalno,koliko je to moguce u ps cs3..

ocekujem konstruktivne kritike ;)


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #32 poslato: Decembar 15, 2010, 06:43:03 posle podne »
A sta cemo mi koji nismo FB fanovi  :D

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #33 poslato: Decembar 15, 2010, 06:49:02 posle podne »
zar postoje ljudi koji nemaju facebook?!  ;D  ;D
nisam nigde drugde postavljao slike jer nisam bas prezadovoljan...
ko moze nek vidi pa nek preprica onima bez facebooka  :P

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #34 poslato: Decembar 15, 2010, 06:55:02 posle podne »
zar postoje ljudi koji nemaju facebook?!  ;D  ;D

ponosno izjavljujem da sam uspeo da ga ugasim, zauvek ... bez sanse da vaskrsne ponovo u bilo kakvom obliku.  :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #35 poslato: Decembar 15, 2010, 06:57:53 posle podne »
Ja ga nikada nisam ni imao,niti ću ga imati  :D Moga bi da odabereš nekoliko fotki i postaviš ih na forumu  ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #36 poslato: Decembar 15, 2010, 07:15:42 posle podne »
Pozdrav,

e pa crop telo, da...onda nista ono za 28-105, on nema nicega na crop telu sto bi ga cinilo dobrom kupovinom. Ostaje dobar objektiv, ali je sporan raspon, odnosno sirina. Za svadbe bi moralo da bude u tom slucaju nesto sire od 50mm, ali je time bar studijska/portretska varijanta prilicno resena. Sada dalje samo citaj, gledaj one fotke sto je Storm pokacio da pokusas da iz njih uocis sta se moze sa kojom ziznom daljinom, jer crop dosta menja stvari. Ostaje i dalje 70-200 F4 IS kao predlog, ali za ono sire treba nesto drugo ganjati.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #37 poslato: Decembar 15, 2010, 07:32:24 posle podne »
taj aparat se prodaje u kupuje se FF...
a evo i fotki..ovo je uslikano...uf,nesecam se...mislim da je olimpus,neki kompaktni...

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #38 poslato: Decembar 15, 2010, 07:35:36 posle podne »
da,fotografije su mi drugom laptopu..koji je cura uzela sa sobom..tako da sam poskidao fotke sa fejsbuka..
ovo je uradjeno sa canon 500d..

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #39 poslato: Decembar 15, 2010, 07:37:59 posle podne »
evo jos par komada..

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #40 poslato: Decembar 15, 2010, 08:39:26 posle podne »
@Damire, lepi radovi i mnogo interesantnih kadrova.
Sta bi sa 5D mII, jel se jos "lomis" ili je vec "na putu" ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #41 poslato: Decembar 15, 2010, 09:42:16 posle podne »
E sad možeš da učestvuješ u izboru za "numero uno fotografico 2010 dei pcfoto.biz" ;D
Da, ima interesantnih ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #42 poslato: Decembar 16, 2010, 10:24:01 pre podne »
Ima baš interesantnih,recimo ona devojka koja grize kameni blok ili šta već.Mala sugestija da bi fotke moga da kačiš u podforume predviđene za tu namenu.
Pozdrav

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: univerzalni objektiv
« Odgovor #43 poslato: Decembar 16, 2010, 06:07:08 posle podne »
Hvala bole.. 5d mk2 ce da mi stigne posle nove godine  ;D
ovo sam stavio samo ovako,nisam video da ima podforum za kacenje fotki..
pozz!