Autor Tema: autofokus brzina  (Pročitano 5742 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
autofokus brzina
« poslato: April 07, 2015, 09:47:43 posle podne »
da li postoji razlika u brzini autofokusa kada su objektivi u pitanju? ako me osecaj ne vara sto ima vise svetla to aparat brze fokusira al opet sto veca blenda to je potreban precizniji fokus pa je to malo sporije od male blende .. zasto pitam.. brdo fotki koje napravim od dete su lose fokusirane .. jbg ja pokusavam da uvatim neki momenat u pokretu .. i sad ja tu namestim kratku expoziciju i sl. ali dok ja njega izfokusiram on je vec promenio 6 poza i na kraju kad skljocnem slika je za kantu .. znam da mnogi aparati fokusiraju brze od ovog mog 50D (igrao se par dana sa ortakovim nikonom, mnogo brze fokusira, doduse i kosta za red velicine vise para i FF je i ima je neki nadrndani skupi 50mm objektiv) ali za sada necu da menjam telo, dakle 50D - da li ima neki objektiv u rangu ~20 - ~100, dal prime ili zoom, da primetno brze fokusira od npr plasticnog 50mm ili npr onog 17-40 1.4 L USM ? ili prosto nije problem koji moze da se resi boljim staklom?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #1 poslato: April 07, 2015, 10:06:29 posle podne »
Postoji razlika u brzini. Sto se svetla tice, tacno je ali delimicno. Ako pokusas da fokusiras nebo u sred belog dana, isto ces izbunjivati fokus kao i u mrklom mraku. Sto ce reci, svetlo ne znaci uvek prednost. Ono sto aparatu, tj. AF-sistemu treba su kontrastne tacke.
Pokret, odnosno akcija zahtevaju brz i precizan AF. Na 50D je vec malo vremesan, dok je npr. 7D mnogo zahvalniji za tu vrste fotografije.
Posto vidim da nemas nameru da menjas aparat, predlog je da zatvoris blendu zbog veceg DOF-a, u isto vreme podignes ISO vrednost kako bi dobio na brzini ekspozicije.
Sto je staklo sire veci je DOF, samim tim lakse ces pokret "uterati" u fokus.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #2 poslato: April 07, 2015, 10:09:24 posle podne »
Naravno da ima razlike i to velike. Dva najbrza AF-a medju mojim objektivima su 70-200 f/4 IS i cini mi se jos brzi 135 f/2, ali njega nisam mnogo terao, pa cu tek da vidim. Imam i tu pedeseticu i sta reci... koliko para, toliko muzike. Narocito ako fotkas na 1.8 decu u pokretu i to unutra, ima sve zivce da pogubis :)
17-40 bi trebalo da je mnogo bolji sto se tice brzine i tacnosti fokusa.
Naravno, sto svetlija/kontrastnija scena, to lakse lokuje fokus, to vazi za sve aparate i objektive.
Nego samo da rascistimo, pretpostavljam da koristis Servo mod? Jedan tip koji ti mogu dati je da probas sa back fokus dugmetom u servo rezimu. Nece ti pomoci sto se tice preciznosti, ali moze da ti olaksa rad.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #3 poslato: April 07, 2015, 10:14:49 posle podne »
Ima razlike. Razlikuju se i aparati i objektivi. Aparati više klase generalno treba da imaju brži i precizniji AF. To zavisi i od motora u objektivu. USM hvata mnogo brže od kita. Kod nekih objektiva prosto samo skakuće koliko je brz. Naravno, ako je objektiv velike blende, to dopušta aparatu da u polumraku uhvati više svetla i da lakše (i brže fokusira).

Ima nekoliko ljudi na forumu (a pogoto Storm koji ih testira), kroz čije je ruke prošlo mnoštvo objektiva i aparata u svakojakim kombinacijama pa bi mogli da ti daju konkretne komentare na kombinaciju kojom slikaš. Po tom pitanju bi kod tebe skok na 7D bio osetna promena, jer ima dosta bolji AF.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #4 poslato: April 08, 2015, 02:17:39 pre podne »
rekoh necu menjam ledja, dosta sam probao drugih aparata i za moje potrebe sledeci aparat je MILC .. dal ce biti neki sony ili videcemo kad dodje vreme, verovatno na jesen tamo ili .. zavisi kako budu i kad poslovna putovanja .. milc ima jednu ogromnu prednost meni u odnosu na dslr sto meni mnooogo znaci, a to je masa, prso sam sa zglobovima, sake su mi otisle u aut, laktovi takodje, kada na 50d stavim grip, malo veci zoom i blic ne mogu uopste da slikam kleca mi lakat a posle 5-6 minuta i sake tako da pored svih ostalih prednosti milc-a znacajno lakse telo, laksi objektivi .. ja sam resio ... time resavam i to da predjem na FF i to da uzmem laksi aparat

no da se vratimo na temu .. reko da vidim mozda mogu nesto da uradim da premostim do milca .. veliki iso i mala blenda jesu jednostavno resenje ali 50D ledja nisu neko ludilo od kvaliteta na velikoj blendi to sumi ko ludo ... kontrast, jbg decije lice je obicno ono sto gadjam fokus tackom dok on bezi ili pokusava da ulovi macku nema tu velikog kontrasta :( zato i jeste problem

e sad ja imam taj neki USM 17-40 ... al moram da priznam da sam dete najvise jurio ili sa 50ticom (plastikaner 1.8) posto je on navodno "brz" (naravno na F1.8 :D ) i ovom sigmom 18-250 (posto mi je ona super kad mi pobegne dobacim, kad mi se priblizi pobegnem ... lakse na tocak jbg nego nogom, omatoreo sam ne mogu vise na kolena i to..) ... probacu sa njim mozda bude bolje ...

e sad sto se fokus rezima tice i onog merenja - POJMA NEMAM ... meni to nije bas 100% jasno moguce da to moze brze da se namesti.. ja drzim fokus na "ONE SHOT" .. ne znam za sta su ova dva bolja taj me sluzio (do deteta) super .. mozda za dete taj servo da uzmem?

takodje za ono merenje - evaluative koristim, ima jos ono partial, spot i center weight, i to nesto ne znam bas sta je najbolje a sta je najbrze, ono od prilike kad sam ga kupio u amerikama pre sto godina ja stavio evaluative i tako je i dan danas :D



5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #5 poslato: April 08, 2015, 02:19:36 pre podne »
da, takodje, ja drzim "crveno" samo onu tacku i sredini, ili skroz gornju/donju/levu/desnu .. ali uvek samo jednu tacku i tom tackom gadjam sta slikam, nesto sam mislio da je tako brze nego da juri fokus u svih 9 ili koilko ih vec ima
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #6 poslato: April 08, 2015, 11:17:30 pre podne »
Brzina objektiva o kojoj pricas nema veze sa brzinom autofokusa, ima samo sa otvorom blende. U prevodu, kaze se da je brzi jer sa vecim otvorom blende mozes da postignes vecu brzinu okidanja na istom ISO.

Mislim da 50d ima 9 krstastih tacaka, tako da je svejedno koju koristis prilikom fokusa. Za pokret, morao bi da probas sa servom. Merenje nema veze sa fokusom, nego samo sa ekspozicijom - kako aparat racuna ekspoziciju u zavisnosti osvetljenja. Evaluative meri neki prosek cele scene i pokusava da eksponira celu scenu na najbolji nacin. Spot radi to isto, ali eksponira za tu tacku koju fokusiras, a center weight je nesto izmedju ta dva, gleda centralni deo kadra i eksponira za to.

Na kraju, 50d je daleko od sampiona autofokusa, kao sto Cronin rece. Uz 50 1.8 koji zna da brljavi cak i prilikom staticnih motiva, plitkog DOF-a ako koristis blendu 1.8, nekoriscenja serva. Rekao bih da u toj situaciji gotovo da nema sanse da ubodes metu u kretanju :)

Ja isto nisam zadovoljan fokusom i imam problema da fotkam pokret na 5d2, cak i sa dobrim objektivima. Postoje aparati koji su predvidjeni za to, mada je iz godine AF napreduje, a u nize klase stavljaju AF sistem iz vise iz prethodne generacije. To je valjda jedini konstatan napredak i kod Canona i Nikona.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #7 poslato: April 08, 2015, 11:44:43 pre podne »
U dosta situacija možeš otprilike da predvidiš kretanje i prefokusiraš negde na zid ili pod i čekaš da dete dođe tu negde.
Dobićeš 20-50% upotrebljivih slika, bolje nego recimo 0-10%.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #8 poslato: April 08, 2015, 12:46:48 posle podne »
Brzina objektiva o kojoj pricas nema veze sa brzinom autofokusa, ima samo sa otvorom blende. U prevodu, kaze se da je brzi jer sa vecim otvorom blende mozes da postignes vecu brzinu okidanja na istom ISO.

ma znam, ali taj izraz "brz" me onda povuce da mislim da ce i brze da fokusira - ono kao ulazi mu vise svetla pa ce valjda bolje da se snadje + prdavac je od objektiva nema sta mnogo da vrti za razliku od ovih velikih gde fokus ima par krugova :

Mislim da 50d ima 9 krstastih tacaka, tako da je svejedno koju koristis prilikom fokusa.

da ali da li ima veze dal je odabrana jedna ili svih 9

Za pokret, morao bi da probas sa servom.

obavezno sledece jurenje deteta cu da probam sa servo, to u stvari mozda resi problem mnogo bolje nego sve ostalo

Merenje nema veze sa fokusom, nego samo sa ekspozicijom - kako aparat racuna ekspoziciju u zavisnosti osvetljenja. Evaluative meri neki prosek cele scene i pokusava da eksponira celu scenu na najbolji nacin. Spot radi to isto, ali eksponira za tu tacku koju fokusiras, a center weight je nesto izmedju ta dva, gleda centralni deo kadra i eksponira za to.
pa tu sad mislim vise na brzinu od, ja stisnem dugme -> mogu da skljocnem, tako da mi u taj proces ulazi i njegovo merenje pa reko da spomenem mozda tu ima razlike u brzini (ipak je ovo bajat/spor aparat)

Na kraju, 50d je daleko od sampiona autofokusa, kao sto Cronin rece. Uz 50 1.8 koji zna da brljavi cak i prilikom staticnih motiva, plitkog DOF-a ako koristis blendu 1.8, nekoriscenja serva. Rekao bih da u toj situaciji gotovo da nema sanse da ubodes metu u kretanju :)

zato i postavih pitanje, ubi se jureci ga aparatom i od 2h klikanja nemam jednu fotku da valja, zena onda uzme idiot i skljocne par slika i ono slike su uzas kvalitet ali bar fokusirane :D

Ja isto nisam zadovoljan fokusom i imam problema da fotkam pokret na 5d2, cak i sa dobrim objektivima. Postoje aparati koji su predvidjeni za to
? na primer?

, mada je iz godine AF napreduje, a u nize klase stavljaju AF sistem iz vise iz prethodne generacije. To je valjda jedini konstatan napredak i kod Canona i Nikona.

pa koliko ja vidim sada softwerski auto fokus ume cesto da radi bolje od ovog hardwerskog a njega dalje razvijaju .. videh razliku izmedju 2 verzije firmware-a na eosm .. doope i oko

U dosta situacija možeš otprilike da predvidiš kretanje i prefokusiraš negde na zid ili pod i čekaš da dete dođe tu negde.

uh, moje dete, mnogo mala sansa ... ono sto mislim da probam ovih dana je onaj fokus trap u ML pa da namestim neki fokus i kad dete udje u fokus on skljocne ... mozda uspe veci % fotki :D a ko zna mozda dobijem i neke cudne kompozicije :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #9 poslato: April 08, 2015, 01:48:55 posle podne »
Nisam ti napisao bezveze.
Godinama slikam decu u raznim varijantama.
Treba vežbe, ali može se, osim ako ti dete nije supermen ;)
Servo AF može da pomogne dosta ako nemaš iskustva, mada ponekad možeš da propustiš momenat zbog njega. I onda zaboravi rekompoziciju.
« Poslednja izmena: April 08, 2015, 01:51:52 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #10 poslato: April 08, 2015, 01:49:55 posle podne »


Za pokret, morao bi da probas sa servom.

obavezno sledece jurenje deteta cu da probam sa servo, to u stvari mozda resi problem mnogo bolje nego sve ostalo



Drž se ti ovoga...pa šta mislite čemu ovo inače služi...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #11 poslato: April 08, 2015, 01:57:44 posle podne »
Ne utice merenje nista na brzinu fokusa.
Tesko je reci kakav je koji AF, ako nisi radio sa njim. Tako da ima mnogo pozvanijih da komentarisu. Mislim da bilo koje novije dvocifreno i jednocifreno telo Canon ima odlican AF, a verovatno i trocifreno. Takodje, potrebe i vestine su drugacije. Nije 50d bas toliko star da sad ne moze da ubode AF. Mislim da je vise do tvoje tehnike. Naravno da ce sa idiotom da bude u fokusu. Tu je vestina omasiti fokus, sa tolickim senzorom. Mislim da je najveci problem u tvojim ocekivanjima, jer situacije koje si opisao su zahtevne za svakog. Najveci problem ti je blenda sa kojom imas mozda 2cm DOF. Probaj da smanjis blendu, digni iso ako treba (za brze pokrete nekad i 1/250 brzina okidanja nije dovoljna), stavi servo mod i sigurno ce biti bolje.
Iaberi jednu tacku za fokus. Ako pustis aparat da ti random bira tacke, tek ces onda belaj napraviti.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #12 poslato: April 08, 2015, 01:58:43 posle podne »

Servo AF može da pomogne dosta ako nemaš iskustva, mada ponekad možeš da propustiš momenat zbog njega. I onda zaboravi rekompoziciju.
Ne ako odvoji shutter od  fokusa (back focus button) :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #13 poslato: April 08, 2015, 10:21:23 posle podne »
@smarko, moze u malo vise reci to sa back focus dugmetom

@pericha, ma pazi ne slikam za izlozbu ne moraju fotke da bude extra ukomponovane, al ono dete kad bude gledalo za 30 godina da vidi na sta je licio a ne da gleda muljave slike :D

expozicija nije problem 1/200 je skroz ok, sve brze od toga mi se i svidja da bude zablurovano (njegove ruke koje lete na sve strane npr :D )

hvala momci za savete, sad ce par dana praznika taman cu biti sa njim po ceo dan pa cu da vezbam :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #14 poslato: April 08, 2015, 10:46:31 posle podne »
Ima bas mnogo tutorijala na netu, kako da namestis i zasto je dobro koristiti taj nacin fokusiranja. Mnogima je tesko da se naviknu, ali mislim da ima velikih prednosti.

Evo par tutorijala:

https://www.youtube.com/watch?v=8PN9R0D3pF0

https://www.youtube.com/watch?v=1F4KFyz7KoE

Nisam nasao bas za 50d, ali trebalo bi da je jako slicno kao na 60d.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #15 poslato: April 08, 2015, 11:12:34 posle podne »

Servo AF može da pomogne dosta ako nemaš iskustva, mada ponekad možeš da propustiš momenat zbog njega. I onda zaboravi rekompoziciju.
Ne ako odvoji shutter od  fokusa (back focus button) :)

Slažem se.
Nažalost kako god obrneš treba spretnosti i brzine u radu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: autofokus brzina
« Odgovor #16 poslato: April 28, 2015, 10:07:10 posle podne »
samo da bacim update
 - veci/dublji dof, naravno mnogo lakse se radi, malo ruznije slike
 - veci iso, ne znam, ne svidja mi se, meni na 50D sve preko iso200 mnogo muljavo, kao da mi je neko radio resize slike
 - drugo staklo - definitivno brze fokusira ovaj 17-40 1.4 L USM od svega ostalog
 - fokus pozadi, definitivno zgodna stvar mada ne menja bas brzinu rada za ovo sto meni treba, no def ima prednosti
 - servo, bem li ga mislim da ima razlike nisam siguran
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu