Autor Tema: Problem sa punjacem  (Pročitano 3756 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BorisBG

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Problem sa punjacem
« poslato: Septembar 10, 2010, 11:18:56 posle podne »
Pozdrav

Pre 3 godine sam kupio fotoaparat preko vas i dobio Triax punjac (pokusavam da nadjem oznaku, ali nema nista, mogu da se pune 2 ili 4 baterije, ima prekidac sa leve strane, sive je boje, poklopac se otvara polako na prekidac).

Nije puno koriscen, za te tri godine sam punio jedno 20tak puta baterije. I kada sam stavio 2 da se pune pre neki dan, lampica koja pokazuje charge/ready/discharge je svetlela crveno oko minut i onda je pocela da treperi isto crveno. Baterije se nisu napunile iako sam ga ostavio da radi par puta po 10tak sati, samo lampica nastavlja da svetli.

Neko resenje?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Problem sa punjacem
« Odgovor #1 poslato: Septembar 10, 2010, 11:25:37 posle podne »
Pozdrav Borise, u pitanju je verovatno TP2078 punjac sa baterijama od 2800mAh, predpostavljam da su baterije za tri godine "potrosene" ili jedan duzi period niste punili baterije, pa je nekoj od njih toliko pao napon da ne mogu vise da se pobude. Inace je zivotni vek tih Ni-Mh baterija oko tri godine, Li-Ion traju duze. Nove baterije ce resiti problem. Postoje iste takve, ali ja ipak predlazem ove: http://pcfoto.biz/eneready-triax-ni-mh-2200mah

Van mreže BorisBG

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa punjacem
« Odgovor #2 poslato: Septembar 10, 2010, 11:38:55 posle podne »
Hvala na brzom odgovoru  ;)

Jesu 2800, ja sam ih koristio u bezicnoj tastaturi kojoj ne treba zamena po 6 meseci i nekad u fotoaparatu...Znaci odradile su svoje. Nista, moracu da se otvorim za nove  :)

Hvala, pozzz

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Problem sa punjacem
« Odgovor #3 poslato: Septembar 11, 2010, 12:36:23 pre podne »
Pa da, te "stare" Ni-Mh baterije nisu kao ovde nove Triax Eneready. Sve Ni-Mh baterije se prazne i dok stoje, isprazne se za dve-tri nedelje samo od stajanja. Tastatura je jako mali potrosac, pa moze da radi znatno duze. Nove Eneready, ili Sanyo Eneloop, baterije mogu da zadrze cak 70% svog kapaciteta nakon 6 meseci stajanja, tj. neupotrebljavanja.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Problem sa punjacem
« Odgovor #4 poslato: Septembar 11, 2010, 01:52:49 pre podne »
@BorisBG
Da li si pokušavao da odradiš "osvežavanje" baterija?

Nasuprot LED-ovke koja pokazuje status (punjenje, napunjeno itd), postoji providni prekidač kojim se punjač iz moda punjenja može prebaciti u mod pražnjenja - jači pritisak na ovaj taster će aktivirati pražnjenje baterija i LED-ovka će poprimiti narandžastu boju. Tada će punjač potpuno isprazniti baterije i automatski se prebaciti na punjenje, pri čemu bi LED-ovka trebala da svetli crveno non-stop, sve dok se baterije ne napune (zeleno).

Problemi se mogu javiti zbog različitog napona u baterijama, što je obično posledica neravnomernog korišćenja svake baterije. Ovo se donekle može prevazići prebacivanjem prekidača na položaj za dve baterije i primenom gore-opisanog tretmana na samo dve baterije. Kada se baterije isprazne, ponoviti postupak i za ostale, na isti način.

Problem može biti i samo jedna baterija - pošto Triax 2078 nije "smart" punjač, dovoljno je da jedna od baterija bude defektna, pa da punjač ne može da napuni ni ostale. Ovo ćeš ustanoviti opisanim postupkom punjenja "dve po dve".

Pozdrav