Autor Tema: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)  (Pročitano 8256 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« poslato: Septembar 24, 2014, 12:06:55 posle podne »
Ćao,
Ja sam Marko, i nov sam u svetu fotografije.
Pre nekih mesec dana sam uzeo Nikon D3200 sa 18-55 objektivom, i tek se učim.
Ovaj forum pratim duže vreme i rešio sam da se registrujem. Nadam se prijatnom druženju :)
Elem, predstavio bih cenjenom auditorijumu :D neke moje fotke...
Unapred se izvinjavam zbog uploada preko dodaj.rs, ali se bojim da nešto ne zeznem sa uploadom na forumski server.
Komentari i kritike dobrodošli...

[Edit by StORM48: fotografije su objavljene u postu niže]
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2014, 09:09:31 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 24, 2014, 12:13:27 posle podne »
Pozdrav Marko, dobrodošao na forum  :) Nadam se da će ti biti prijatno druženje sa ostalim članovima.
Predlažem ti da iste ove fotografije koje si postavio preko dodaj.rs prilagodiš rezoluciji  predviđenoj za objavljivanje na forumu
i postaviš direktno preko foruma, jer su ovako veoma nepregledne , bez brige, nema šta tu da se zezne  ;)
A kada budu preglednije ne sumnjam da će ti neko od članova prokomentaristati fotografije i dati neke korisne savete  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Your Brother

  • Junior
  • *
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2014, 01:33:10 posle podne »
Dobrodosao na forum :D Ja nisam nesto iskusan imam fotoaparat tek 6 meseci ali mogu da te ispravim u nekim stvarima
Da li si u manuel modu ili auto? U auto modu si ogranicen fotoaparat bira sve za tebe pa ne mozes uvek da dobijes sliku kakvu si zeleo,tako da ako oces bolje slike idi na manuel ako vec nisi
Ona slike su ti poprilicno mutne,tj nisu ostre koliko mogu da budu,vidim da na slikama koristis f9 ili f11,slobodno otvori blendu do kraja povecaj shutter speed,slike ce ti ispasti mnogo ostrije
Onda sleece gledaj da drzis fotoaparat ravno,treca slika je poprilicno kriva,to se da ispraviti u programu nekom ali sto bi trosio vreme za nepotrebne stvari
Onda za ovo ne znam da li znas ali nauci kako da pravilno drzis fotoaparat,meni su se ruke tresle mnogo u pocetku samim tim i mutne slike,dok nisam naucio kako da ga drzim pravilno
E i jos jedna stvar,promeni kit objektiv,kit objektiv je dobra stvar za pocetak,imam ja neke slike koje volim sa kit ali cim pocnes da slikas vise shvatices da to nije to,u zatvorenom je blago reci katastrofa ako nemas blic ukoliko oces iole kvalitetnije slike
To je to od mene,nemoj za nista da se ljutis,samo ti govorim da bi pomogao sve ovo

Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2014, 07:21:42 posle podne »
Društvo, hvala na javljanju :D
@Neonka, izvinjavam se zbog neprijatne situacije sa fotkama, nadam se da ti i kolege nećete zameriti...
@Your Brother, aham, fotkam u Manual modu. Imaš pravo, na svim slikama mi je f 9, 11... Ispraviću grešku ubuduće :) Zasad radim sa kit objektivom, čisto dok se ne uhodam... :D
Kakva crna ljutnja, konstruktivne kritike su dobrodošle!
Pošto nema opcije modify u prvom postu - evo slika u prilogu.
Imam jedno pitanje...
Evo topica
Konkretno, ovo...
Citat
f/5.6 1/1600 i iso 200
Kada pokušam da slikam nešto u pokretu sa ovim podešavanjima, slika je totalno tamna... Gde grešim?
Hvala i pozdrav!
M.
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2014, 07:28:29 posle podne od strane MareIRA »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #4 poslato: Septembar 24, 2014, 08:02:48 posle podne »
Marko, ja ću ti izbrisati fotografije  iz prvog posta, a svi koji žele da prokometarišu tvoje fotografije mnogo preglednije ih mogu videti u tvom poslednjem postu  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #5 poslato: Septembar 24, 2014, 08:17:14 posle podne »
najbolje je da pohadjas skolu fotoghrafije u nekom od foto klubova. i najbrzi put do fotografije koja bi i drugima nesto govorila

ps. ovo sam vec bio napisao, ali mozda mojom krivicom post nije na temi. tako ako se slucajno pojave dva jedan moze da se brise
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže Your Brother

  • Junior
  • *
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #6 poslato: Septembar 24, 2014, 08:38:40 posle podne »
A gde pokusavas da uhvatis nesto sto se krece? Ako je napolju i ako je suncan dan ne vidim zasto bi slika ispala tamna,svejedno ukoliko ti slika ispadne tamna povecaj iso,ali zapamti sto vise povecavas iso to ce vise suma slika imati,
Ili jednostavno smanji shutter speed koliko mozes
Takodje sa kit objektivom ako stavis na 55mm to je f5.6,ako ako stavis na 18mm dobijas f3.5 :D Koristi i to u prevodu namesti siri kadar i buce svetlika slika
I kod tvog posta gore levo imas opciju izmeni :D

Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #7 poslato: Septembar 24, 2014, 08:58:28 posle podne »
@Neonka, okej, nema problema, tako je preglednije. :)
@Your Brother, npr. imam ortaka koji voza kajak, malo mi je nezgodno da ga uhvatim dok vesla... Hm...
Recimo, one tvoje fotke koje sam linkovao u prethodnom postu su (po meni) extra.
Ostaje mi da experimentišem :D

Van mreže Your Brother

  • Junior
  • *
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #8 poslato: Septembar 24, 2014, 09:47:14 posle podne »
Nisam ni video da si linkovao sliku  ???
f/5.6 1/1600 i iso 200
Tako nesto je bilo,e sad taj dan je bio veoma suncan,samo sto sam ja malo potamnio nebo u lr jer je bilo previse eksponirano,ako je suncan dan nema sanse da ti fotka bude tamna ali svaka svetlost je drugacija tako da pokusavaj
https://www.flickr.com/photos/pedja_photography/ ovde su ti sve slike slikane sa tim tvojim objektivom jer nemam drugi ni ja :D

Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #9 poslato: Septembar 25, 2014, 10:14:21 pre podne »
@Aleksa, molim te izvini, ne znam kako mi je promakao tvoj post :)
Što se tiče škole fotografije, nisam siguran da li se tako nešto organizuje u mom gradu (Šabac), a iskreno, ionako fotkam tek kad uhvatim malo slobodnog vremena. Tako da se ne opterećujem puno kursevima i sl.... Naravno, saveti i kritike starijih i iskusnijih su i više nego dobrodošle.
@YB, thanx za link, odlične fotke :D

Van mreže Your Brother

  • Junior
  • *
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2014, 01:31:58 posle podne »
Ja ipak mislim da skola fotografije nije dobarm izbor pored interneta,imamo pristub bukvalno bilo cemu,ja sam sa ovim video naucio sve stvarno lepo objasnjava covek
Shoot in Manual Mode Pt. 1 - Aperture, Shutter Speed and ISO explained
Niko te ne moze tolko nauciti koliko ti mozes da vezbas,izadji napolje slikaj probaj i sve i brzo ces nauciti sve,samo strpljivo

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2014, 06:36:41 posle podne »
razlikuju nam se iskustva.

ja npr idem da posetim ovog vikenda dve izlozbe fotogtafija, a i do fotokluba, tamo ce da se razgovara o radu sa mladima za ovu skolsku godinu. mozda pogledamo ko je sta letos snimao, sa strucnim komentarima

a ti po internetu.
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #12 poslato: Septembar 27, 2014, 11:58:11 posle podne »
Sto se tice fotki, uglavnom je receno sve. Ali mislim da imas uglavnom dobre uglove sto je jako bitno , tako da mislim da si talentovan. Sto se tice same tehnike ako budes dovoljno uporan savladaces je. Samo tako nastavi, sto budes bolji bicemo sve kriticniji ;D


Sto se tice dobre skole, ja smatram da ona uopste nije na odmet (i pored interneta). Ipak je drugacije kad ucestvujes u nekoj prici  sa vise ljudi , cujes drugacija misljenja, direktno postavis pitanje koje ti nije jasno..Smatram da dobra skola fotgrafije moze da donese dobre stvari.  Naravno nece ti pomoci nikakva skola, ako ne izadjes i ne fotografises...Bez vezbe i prakse nema nicega.

Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #13 poslato: Septembar 28, 2014, 10:34:39 pre podne »
@Serb
Hvala na komentaru kolega!
Raspitaću se da li u mojoj okolini ima neki kurs, škola ili slično. :D
Nego, imam par pitanja, pa ću ih okačiti ovde - kapiram da admini neće imati nešto protiv?
1. Fotkanje na crnoj podlozi (hamer)? Tu i tamo pravim makete, a bela podloga za fotkanje istih mi baš i ne odgovara... Kako rešiti problem osvetljenja u takvim situacijama? Probao sam da postavim scenu kao što je prikazano ovde, ali i dalje to nije to... Plus što mi je u takvoj situaciji teško da odredim WB. Negde sam čitao da bi moglo da upali ako postavim list A4 papira na scenu, ali mi sam taj postupak nije baš najjasniji, pa ako bi neko mogao da mi pojasni, bilo bi super :) Recimo, meni su super ove fotke kolege Serb-a :D
 2. HDR fotke? Kako ih dobiti?  ???
Hvala i pozdrav!
M.

Van mreže Your Brother

  • Junior
  • *
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #14 poslato: Septembar 28, 2014, 07:48:32 posle podne »
Google je cudo :D
http://rs.lmgtfy.com/?q=Kako+dobiti+HDR
Udji na prvi i sve ti pise

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #15 poslato: Septembar 28, 2014, 09:23:20 posle podne »
hehhe ove fotke sam i zaboravio da sam fotkao :)  Konkretno na ovim fotkama su bila dva mala reflektora sa obe strane a ispred njih platno :) Aprat cini mi se na stalku:) A pozadina neko crno platno (ako se dobro secam)... Ako ti malo svetla predje na crnu pozadinu moze to da se sredi u PS:)


Sto se tice WB, mozes da radis kao sto si rekao, namestis svetla i puknes prvu fotku sa belim papirom i onda u LR ili Camera Raw-u pipetom kliknes na beli papir i dobices dobar WB. Kasnije isti taj wb primenjujes na ostalim fotkama:)  Jos preciznije ti je da upis sivu kartu:)


Sto se tice HDR to se najcesce radi sa 3 fotke koje imaju razlicitu eksponiranost, pa onda od jedne uzmes nebo od druge uzmes prvi plan fotke itd...Imas raznih programa za HDR:)

Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #16 poslato: Septembar 29, 2014, 11:05:58 pre podne »
@YB
hehe, dobar štos
@Serb
skont'o, gracias mucho !  ;D
hvala svima na javljanju, puno su mi pomogli saveti dobijeni u ovoj temi! :)


Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 01, 2014, 11:42:25 pre podne »
Hteo bih da sa Vama podelim još jednu moju fotku, nastalu pre par dana...  :D
P.S:Ukoliko nekoga zanima, ovde može pogledati fotku u većoj rezoluciji...

« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2014, 11:52:40 pre podne od strane MareIRA »

Van mreže Your Brother

  • Junior
  • *
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 02, 2014, 01:43:32 posle podne »
Ova ti je odlicna! Bas mi se svidja

Van mreže MareIRA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: Neke moje fotke - i prvi post na forumu... :)
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 03, 2014, 12:18:54 posle podne »
Blagodarim!
Još jedna... :)
Free running by drogiranaveverica555, on Flickr