Autor Tema: Canon 50/1.4 vs. Zeiss 50/1.7  (Pročitano 3740 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Canon 50/1.4 vs. Zeiss 50/1.7
« poslato: Novembar 15, 2011, 03:39:14 posle podne »
Pregledao sam dosta fotografija od ova dva stakla,i cini mi se kao pocetniku da Planar ima malo lepsi bokeh.
Osim cenovne razlike(nov Canon oko 380e...polovni Carl Zeiss 80e) ja ne primecujem drugu razliku.Voleo bih da neko pojasni malo strucnije koje staklo uzeti.Znam jos da mi je potreban adapter za moj aparat ..D 1100 ...a sve ostalo me interesuje i zanima... kako,sta i zasto.
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 50/1.4 vs. Zeiss 50/1.7
« Odgovor #1 poslato: Novembar 15, 2011, 05:42:08 posle podne »
Osnovna razlika je u tome sto jedan ima Autofokus a drugi nema.
Razlika je u tome sto kupis canona u kutiji NOVOG, sa garancijom, a te Zeisove su pre neku godinu bacali u kontejner sa lopatom ... a sada ih uvaljuju na osnovu jedne forumaske euforije, koju ja ne mogu jos uvek racionalno da objasnim ... jer ne razumem.
Razlika je u tome sto Zeiss treba dobro odabrati izmedju onih koji imaju neke alge, bakterije, ulje i razne zive organizme na listicima blende, i sto veliki procenat njih ima fizicka ostecenja ... jer su to ipak stakla stara decenijama.
I te fotografije sa Zeissa sto ih vidis ... ti ljudi su istukli 100 fotki, 99 bacili a jednu okacili na web i napisali kako je Zeiss do jaja staklo.

Izvini na ovako brutalnom postu, ali mislim da je uvek bolje umesto manuelca kupiti valjan CPL filter ... veruj mi da ce HOYA pro1 od 70-80 evra doneti vise radosti nego jedan olupani Zeiss.

I da, da li sam rekao da Zeiss nema Autofokus?

EDIT
Jedina smislena upotreba manuelnih stakala jeste u slucaju da imas 5D (onaj prvi) i da imas para za (bacanje) kupovinu tone i tone MF staklica, a sve zarad dobrane zajebancije.
Upotreba MF stakala na aparatima sa crop senzorom je mucenje ...
U suprotnom, izgubis mnogo para i zivaca ... i skontas da je odmah prvog dana trebalo kupiti neko normalno staklo sa AF ... Canon EF 35 mm f2, Canon EF 50mm 1.4 ili cak i plastik fantastik za 100 evra 50mm f1.8
« Poslednja izmena: Novembar 15, 2011, 06:04:17 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 50/1.4 vs. Zeiss 50/1.7
« Odgovor #2 poslato: Novembar 15, 2011, 05:52:42 posle podne »
i tako je MIT o Zeiss plavoj definitivno otisao u Q... i to nepovratno, rekao bih.  8)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 50/1.4 vs. Zeiss 50/1.7
« Odgovor #3 poslato: Novembar 15, 2011, 06:42:49 posle podne »
Zoran je napisao većinu onoga što bih i ja, s tim da je on i koristio gomilu tih matorih manuelaca, dok ja nisam.

Canon 50mm f/1.4 je bez dileme oštrije staklo (čak je i od novijih 50mm Zeiss-ova oštriji na bilo kojoj blendi, pa čak i na periferiji, gde nije baš šampion širom otvoren), ako se poredi čistim prebrojavanjem piksela. A o bokehu ne bih. Ono što sam ja za sve ove godine o bokehu zaključio, može se svesti na staru, poznatu činjenicu - ukusi su različiti. Ne pokušavam da kažem da je bokeh bolji kod konkretnog Canona, već samo da to ipak može biti individualni doživljaj. Uostalom, postoji tema sa testom 7 normalaca na Nikonu (LINK), gde je u bokeh kategoriji najbolje ocenjena Sigma 50mm f/1.4 EX, a meni ona ima očigledno lošiji bokeh od Zeiss 50-ice 1.4, nezavisno da li je širom otvoren ili malo privrnut. Kada uporediš dnevne snimke, na f/1.4, daj Bože da se može videti neka značajna razlika (bar je ja ne vidim).

I na sve to, manuelni fokus na krop aparatu... može, ali što reče Zoran, ako je potrebno da od 100 snimaka probereš par koji valjaju, ne zvuči mi baš kao good deal. :)

Ono gde se matori manuelci mogu odlično snaći je video. Ako planiraš da se intezivno baviš videom, laka kontrola blende i fokusa može biti od velikog značaja. A za fotografiju? Ako za početak ne možeš da se ispružiš do EF 50mm f/1.4 USM, veruj mi - odlično će Ti služiti i EF 50mm f/1.8, koji polovan možeš da nabaviš za 80-90€, a nov sa garancijom za tek koju desetinu više. I ako Ti se ne svidi, uvek možeš da ga prodaš za skoro istu lovu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 15, 2011, 06:47:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 50/1.4 vs. Zeiss 50/1.7
« Odgovor #4 poslato: Novembar 15, 2011, 07:10:10 posle podne »
Pazi, krenuo sam i ja pre skoro 2 godine u operaciju MF staklo ... i usput se nagledao svega i svacega, isprobao mnogo toga ... a iskren da budem i kupio sam dosta toga.
Ti mozes manuelno dobro isfokusirati ukoliko stavis na live view ... ali to oduzima vreme, naprosto nije upotrebljivo u spontanim situacijama.
Ili sto bi rekao jedan opasan baja ... naprosto, nema se vremena ponekad.

He aint got time to bleed - Predator

Moze da radi, ako namincas f5.6 ... pa udri ... nema promasaja ... ali to mogu i sa 50mm f1.8.
Sto, taj Canon od 100 evra ima lose boje i ostrinu? Ako zagovorniku ne smetaju mutne oci, zarad dobrog bokeha ... onda nece prigovoriti ni bojama na Canonu od 100 evra. A to staklo na 5d daje jednako dobru sliku kao i bilo koji zeiss.
Da, ali onda racunaj da ces neminovno morati ponavljati kako si tako hteo, i kako ostrina nije sve ... i kako snaga portreta deteta upravo lezi u bokehu ... a mutne oci ... pa da ... tako si hteo.
Hau jes nou.
Dobar bokeh i ostre oci ... moze ... ali u procentu koji u 21 veku nije prihvatljiv, barem za mene.

Ovo je naravno moj licni stav, ali opet zasnovan na licnom iskustvu i zakljucku koji sam ja izveo na osnovu nekih svojih potreba. Uopste ne sumnjam da ces na jednom nasem drugom forumu naci desetine zagovornika MF stakala, ali cu ti odmah reci da jedan broj vlasnika istih naprosto ne sme javno da prizna kako su se nabacali para ... pa ih ispustaju kroz oglase po nja nja cenama.

Pare pod jastuk, pa kupis nesto sto radi posao 24 sata u nedelji, celog meseca u celoj godini.


PS
Ostavio sam adapter i jedno staklo za video ... i to je to ... a fotkanje sam pomnozio sa nulom.
« Poslednja izmena: Novembar 15, 2011, 07:11:50 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 50/1.4 vs. Zeiss 50/1.7
« Odgovor #5 poslato: Novembar 15, 2011, 08:30:21 posle podne »
U postu nema ni malo brutalnosti,to je tako jednostavno i nema dalje,sada kada procitam vase odgovore setim se sam da su sve slike radjene   
sa 5d ili 7d ...i sada shvatam da sam se malo zaneo i otisao u pogresan pravac..
drzacu se ja ove firme kao pijan plota i nece biti promasaja,bolje malo sacekati i pod jastuk skupiti pa uzeti ono sto valja 50mm f/1.4 ili 35mm f/2.0,barem ce sluziti na nekom boljem aparatu ako budem nekada kupovao.
Drugari zahvaljujem na dobrim savetima... ;)
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4