Autor Tema: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke  (Pročitano 52673 puta)

0 Članovi i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #60 poslato: Novembar 19, 2013, 10:12:59 pre podne »
Ja nemam Tokinu pri ruci, to bih trebao zamoliti prijatelja da pošalje koji nije niti iz istoga grada kao ja, ali da može se naći po netu ako googlaš, čak se sjećam dpr foruma gdje je rađeno bez obrade, tvoje je naravno obrada i to na nivou jer je za stock, gdje se jasno vidi da je Tokina 16-28 bolja od Nikkora 16-35 VR. Samo Tokina ima sličan problem kao Nikon 14-24.

Meni osobno VR na širokom kutu nebi značio, to bi reklo da bi mi onaj novi 18-35 bi dovoljan, ali ona 2 gotovo ključna mm bi falila. Ja tvrdim da Nikon bez problema bi mogao nuditi 16-35 F4 bez stabilizacije i bolje optike nego ovaj po cijeni 18-35 i uz to dobro zarađivati ali te velike kompanije imaju dobru mašineriju koja se brine kako izvući što više para iz naših novčanika.

A da VR utječe na kvalitetu slike to stoji. Koliko je meni poznato to povećava broj optičkih elemenata, čim je više optike teže je napraviti dobar objektiv. Glede ovoga bi volio pročitati recimo i Stormovo mišljenje.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #61 poslato: Novembar 19, 2013, 12:15:00 posle podne »
Ja nemam Tokinu pri ruci, to bih trebao zamoliti prijatelja da pošalje koji nije niti iz istoga grada kao ja, ali da može se naći po netu ako googlaš, čak se sjećam dpr foruma gdje je rađeno bez obrade, tvoje je naravno obrada i to na nivou jer je za stock, gdje se jasno vidi da je Tokina 16-28 bolja od Nikkora 16-35 VR.
Bare, ne mogu se obradom zamućene ivice i ćoškovi napraviti jasnim i oštrim :) Sem toga, na prvoj fotografiji, onoj iz fabrike, obrada je minimalna. Znam to jer sam celu seriju (nekih 20 fotki) pripremio za nepunih sat vremena. Masa njih nije ni prošla kroz PS.

E sad, mi ovde imamo jedan mali problemčić sa komunikacijom čini mi se...
- tražiš od mene primer gde se vidi kvalitet stakla i ja ti dam prvu fotku gde kvalitet mogu slobodno reći - izuva.
- onda tražiš od mene primer na f4 i ja ti dam primer i 100% kropove gde je rezultat mogu slobodno reći - fantastičan.
- i pored svega toga ti meni tvrdiš da je ipak Tokina bolja, a čak i nemaš primere i navodiš da se negde može naći neko poređenje gde se to kobajagi vidi.

Drugo, mene nešto puno i ne zanima da li je konkretno ta Tokina bolja u šta lično ne verujem. Razlog za primere koje šaljem je tvoja konstatacija da je 16-35 precenjen. U pitanju je profesionalno vrhunsko staklo čija cena nije visoka obzirom koliko daje. Kome treba još više, kupi 14-24 uz doplatu od 500-600 eur i piči dalje. Sem toga, gledam fotke vrhunskih fotografa prirode i svi oni koji koriste Nikona ili cepaju sa 16-35 ili sa 14-24. Nisam video ni jednog sa tom Tokinom. ;) To takođe govori neke stvari.

Meni osobno VR na širokom kutu nebi značio,
Ok ali to ne znači da je generalno nepotrebno svima jer je nepotrebno tebi. meni je to npr. extra stvar jer masu fotki mogu napraviti u sumrak bez stativa što mi samo fotkanje može učiniti mnogo lakšim i sa više uživanja. Znam, za vrhunske rezultate nikad se poverenje ne poklanja stabilizaciji već stativu ali nisu uvek vrhunski rezultati i oštrina ono što je najvažnije. VR u ovom objektivu daje jednu sjajnu alternativu i super je što je tu i što je imamo kad zatreba.

Ja tvrdim da Nikon bez problema bi mogao nuditi 16-35 F4 bez stabilizacije i bolje optike nego ovaj po cijeni 18-35 i uz to dobro zarađivati
A ja recimo i dalje mislim da ta tvrdnja nema po meni nikakvog smisla i da stabilizacija uopšte bitno ne utiče na cenu i sasvim sam siguran da ne menja optičke karakteristike jer logično niko normalan ne bi žrtvovao ono što je najvažnije zbog nečega što za staklo te namene mnogomanje važno. Logično po meni.

A da VR utječe na kvalitetu slike to stoji. Koliko je meni poznato to povećava broj optičkih elemenata, čim je više optike teže je napraviti dobar objektiv. Glede ovoga bi volio pročitati recimo i Stormovo mišljenje.
To da je sa više elemenata teže napraviti dobar objektiv - to logično jeste ali gde to stoji da VR utiče na kvalitet? Opet pitam. Ko je relevantan rekao tako nešto? Mislim realno, tebi je to poznato koliko je poznato i meni, a meni je veoma nepoznata konstrukcija objektiva unutra i u kolikoj meri neki tako sofisticirani detalji mogu uticati na neke druge isto sofisticirane detalje, a isto toliko je poznato i Stormu. Jer da je vama to toliko dobro poznato verujem da bi bili inženjeri u Nikonu ili Canonu. Problem je što ljudi daju sebi za pravo da sa sigurnošću tvrde stvari koje jednostavno nisu u prilici da poznaju dovoljno dobro.

Pre izvesnog vremena bila je jedna mnogo simpatična situacija na Zoni kad dežurni sveznalci pričaju u onim avionima i kemtrailsima. I jedan tvrdi da kemtrailsa ima, a drugi kategorički odbija da je to moguće. A ja njih onda pitam... pa dobro drugari jel vas neko svezao za balon pa lebdite iznad Srbije i konstantno uzimate uzorke sa cele teritorije kad sa sigurnošću tvrdite i jedno i drugo. ;)
E tako i ti matori moj. K'o Dijamant majonez... u sve se mešaš i sve ti je poznato i sve znaš sa sigurnošću, a jbg za svo vreme do sada ne videsmo lično od tebe ni jedan primer niti jednu fotografiju ničega. Ja čak ne znam ni šta imaš od opreme uopšte.

Mislim da me ne shvatiš pogrešno, vidim da voliš ovo i vidim da dosta toga znaš i cenim tvoje zauzimanje na forumu i svakako ponekad iznosiš veoma zanimljive podatke i sve je to ok. ALI čitati po netu sve i svašta i tvrditi nešto na osnovu sve te pročitane papazjanije koja se može naći na netu - i nije baš pouzdano.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 19, 2013, 12:38:28 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #62 poslato: Novembar 19, 2013, 01:48:23 posle podne »
Više optike = mogućnost lošije optike jer ima više lomova svjetla, to je čista fizika i nema veze sa fotografijom, stvar tehnikalija, ne znam što je to toliko teško prihvatiti.

Za usporedbu Tokina i Canona čak imaš ona The Digital Pivture ili kako se zove, onaj pro-Canon sajt, doduše Tokina je na Canonu, Nikon na Nikonu, ali neke stvari kao višak CA na Nikonu i daleko više distorzije ne može niko sakriti. Doduše ti možeš reći da se CA lako ukloni u PS-u ali i to daje dojam na usporedbama bez obrade da taj Nikon ima lošiju optiku.

A probao sam i 14-24 i 16-35 Nikkor, pa taj 16-35 po mom mišljenju nije ni blizu i to je žalosna činjenica. To mi je slično kao što ti tvrdiš da je 50 1.4 G ultra-mega-super-turo dobar kada je isto činjenica da taj objektiv nije ništa posebno, ovo ništa posebno ne znači da je nešto loše.

I tako... Danas ima atraktivnih third-party objektiva ali nije to neki veliki broj, uglavnom Tokine za UWA, Sigme za fiksne... Ali reći da nema dobrih third-party objektiva koji ama baš nikako ne mogu parirati originalu je laž, velika laž i obmana.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #63 poslato: Novembar 19, 2013, 02:33:02 posle podne »
Citat
A da VR utječe na kvalitetu slike to stoji.
Sto je golim okom gotovo nemoguce primetiti, a sem toga ima masa objektiva koji su ostriji u verziji sa stabilizacijom, nego bez...
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=104&Camera=453&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=404&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0

Ne treba zaboraviti pozitivne strane ugradjene stabilizacije. Kao sto je Duxx vec naveo, nisi uvek u prilici da koristis stativ, ali si u mogucnosti(zahvaljujuci stabilizaciji) da
u losim svetlosnim uslovima, drzis ISO u granicama "normale" i dobijes fotku s minimalnim sumom. Verujem da to znas i ne treba ja da ti pricam o tome, posmatrati samo "negativnu" stranu neke
tehnologije, suzava objektivno donosenje zakljucaka. Kad sam vec kod "tehnologije", cena se menja srazmerno velicini i kvalitetu objektiva. Logicno je da stabilizacija za jedan 70-200 f/2,8, kosta
vise, nego za npr. makro "stotku". Da li je neko spreman to i da plati, je vise nego individualno. To sto "kompanije" nude i prodaju i  JESTE da bi zaradili novac, ali da ga nema, mnogi bi se setili da kazu, eh kad bi imao jos...sto ce reci, ista prica kao za senzore.
Koliko god da su dobri i tehnoloski napredni, uvek ce da se nadje neko ko ce da mu nadje falinku(tako i treba, jer mozda ne bi napredovali). Kad bi fotografiju sacinjavali samo senzori i stabilizacija
optike, gde bi nam bio kraj, ali na zalost(ili srecu) to nije tako i nikada nece biti.
Mnogi faktori vode do dobre fotografije, koje nam ne moze ni jedan proizvodjac ponuditi u svojoj paleti, ni za koje novce.
Poenta price, ne volim tehnoloska razglabanja po netu, iz prostog razloga sto neupucenom interesentu mogu vise da odmognu nego doprinesu.
Posle ovoliko postova na temu, ko je u stanju da kaze da li ovaj "Nikon 58mm f/1,4" valja i vredi?!

Citat
Koliko je meni poznato to povećava broj optičkih elemenata, čim je više optike teže je napraviti dobar objektiv.
Teze jeste, ali daleko od toga da je nemoguce i nije pravilo.
« Poslednja izmena: Novembar 19, 2013, 03:06:03 posle podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #64 poslato: Novembar 19, 2013, 03:53:57 posle podne »
Citat
Ali reći da nema dobrih third-party objektiva koji ama baš nikako ne mogu parirati originalu je laž, velika laž i obmana.

Slazem se sa tobom u potpunosti...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #65 poslato: Novembar 19, 2013, 04:11:03 posle podne »
Više optike = mogućnost lošije optike jer ima više lomova svjetla, to je čista fizika i nema veze sa fotografijom, stvar tehnikalija, ne znam što je to toliko teško prihvatiti.
Ko kaže da ja to ne prihvatam? To je tačno. Ono što ne prihvatam je što ti TVRDIŠ NA OSNOVU NIČEGA da sa stabilizacijom NE MOŽE da se napravi istovetno optički dobro staklo kao što bi bilo bez. E tu se ne slažem. Zato i postoje klase objektiva, zato i postoji razlika u ceni.

Za usporedbu Tokina i Canona čak imaš ona The Digital Pivture ili kako se zove, onaj pro-Canon sajt, doduše Tokina je na Canonu, Nikon na Nikonu, ali neke stvari kao višak CA na Nikonu i daleko više distorzije ne može niko sakriti.

Ponavljam da je odsustvo CA upravo ono što je mene na ovom staklu najviše fasciniralo. Dobru oštrinu sam nekako i očekivao ali ovako dobru kontrolu CA nisam. Sad možda se tebi Tokina sviđa i možda je ona super ali ostaje ono da profesionalci koriste 14-24 i 16-35, a ne tu Tokinu ma šta ti tvrdio. I to nije džaba tako.

A probao sam i 14-24 i 16-35 Nikkor, pa taj 16-35 po mom mišljenju nije ni blizu i to je žalosna činjenica.
I eto ga! Opet si nešto probao o čemu nema nikakvih pisanih/fotkanih tragova. I ako bih te upitao sad da podeliš sa nama to što si probao, ti bi mene uputio da se rgam po guglu i guglam tamo sve i svašta što su opet radili neki drugi ljudi.

I opet kažem, po treći put, nije nikakva žalosna činjenica to što kažeš da je 16-35 lošiji od 14-24. To je potpuno očekivano jer je 14-24 to što jeste - klasa za sebe i pored toga je i znatno skuplji i onda ne znam šta s tim pokazuješ?

I tako... Danas ima atraktivnih third-party objektiva ali nije to neki veliki broj, uglavnom Tokine za UWA, Sigme za fiksne... Ali reći da nema dobrih third-party objektiva koji ama baš nikako ne mogu parirati originalu je laž, velika laž i obmana.
Da nema dobrih 3rd party objektiva ja nigde nisam rekao. Rekao sam da su oni alternativa kompanijama poput Canona, Nikona i Zeiss-a i to je istina. To su kompanije koje se trude da zapuše rupe tamo gde im oni veliki to dopuste. Ako je negde C ili N staklo jako skupo i oni procene da mogu da naprave nešto blizu toga po nižoj ceni oni to urade i to je sasvim ok i može da bude zanimljivo i može da bude dobra ALTERNATIVA.

Profesionalac u 99% slučajeva neće koristiti ni Tokinu ni Sigmu ni Tamrona i Samđinga ni Ćenpinga nego će koristiti svoje brend staklo jer ga ne zanima cena već da kompletan "paket" bude vrhunski. Jer neće alternativu već hoće ono što je vrh za to što mu treba. To je to.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2698
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #66 poslato: Novembar 19, 2013, 06:07:37 posle podne »
po meni masa zabune tu nastane kada se gledaju neki sajtovi koji tu kao nešto mere i donose zaključke.
A sa druge strane da to ne rade, ko bi na njih uopšte i išao.
Evo recimo kada slušaš Duxxa i gledaš njegove slike i posmatraš ocenu optike na Photozone za taj 16-35, maltene kao da se priča o 2 različita objektiva.
Tamo je on optički ocenjen kao krajnje prosečan sa neke 2 ipo zvezdice od 5,a u svakom slučaju kao objektiv koji je solidan ali ni u čemu previše dobar. A opet ove slike koje postavlja Duxx izgledaju baš dobro. Hm...
     Za tu istu  Tokinu kažu da ima problem sa kontrolom kvaliteta pa su morali 3 da promene da bi našli jednu kako valja,a sa druge strane tu koju su ocenili, ocenili su kao optički nešto bolju nego 16-35...opet, hm...
Mene čak i  ne čude ovakve rasprave. I ja lično u ne mogućnosti da probam sve objective na ovom svetu ,ocene i predrasude donosim sa ovakvih sajtova i foruma. A da li je to zaista tako ,očigledno da ima i onih koji tvrde da nije. Zato mislim da je bolje postaviti neki svoj primer nego prepričavati pročitano.

Naravno, sasvim je moguće da tu i tamo ponešto zavisi i od fotografa, pa bi kod DuXxa i fotografije sa Tokinom izgledale ko grom...ko to sad zna. :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #67 poslato: Novembar 19, 2013, 06:25:13 posle podne »
Da, za jedinu validnu usporedbu bi trebalo slikati isti kadar u istom trenutku, inače i nemaju usporedbe smisla, večeras bi trebao staviti neke 100% kropove ćoškova sa Tokinom ali opet to i nema pretjeranog smisla kada nema direktne komparacije. Tokina 16-28 je stvarno imala problema sa prvom serijom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #68 poslato: Novembar 19, 2013, 08:24:51 posle podne »
@Argon
Osnovni problem je što optika nije ista u mikromilimetar i tu itekako ima odstupanja. Kod glavnih igrača tog odstupanja je manje za razliku od ovih 3rd party proizvođača ali ga ipak ima. Tako da kod tih testova optike sve je pitanje na kakvo su staklo naišli. Druga stvar koja je bitna je opet taj nesretni sistem bodovanja. Sa koliko je bodova vrednovana oštrina recimo, sa koliko aberacije, sa koliko distorzije itd. Ukoliko određeni testovi po sistematici daju više bodova za distorzije u odnosu na neke druge, eto ti odmah razloga da se napravi neko "neslaganje" između tih testova. Onda objektiv koji je inače sjajan što se tiče oštrine i aberacija dobije lošiju ocenu zbog distrozije koje test sajt boduje sa većim brojem poena nego neki drugi. Eto ti razlog kako je jedan 85 1.2L završio na DxO Lens Mark-u na mestu na kom je završio, a realno taj objektiv sa svim svojim vrlinama i manama zaslužuje da bude međ' najboljima. Nema tu nikakve zavere i nejasnoća, u pitanju je sistematika bodovanja koja kako god da je okreneš ne može realno da obuhvati sve. Pogotovo je to slučaj kod optike jer se neke osobine ni ne mogu iskazati (bokeh).

Dalje, što sam zaboravio da pomenem je da ovaj objektiv nije ektremno dobar performer na svim žižnim daljinama. Od 16-24mm ovo staklo zaista kida. Od 24-35mm oštrina pada dok recimo na 35mm i blizu 35mm razlika u oštrini je vrlo lako uočljiva. Mene to ne tangira puno jer 98% mojih fotografija sa njim je upravo u rasponu 16-24mm, a za neke retkosti i to što imam na 35mm nije da mi bode oči jer nije loše već je naprosto lošije od onoga prvog. Ali opet, nema tog stakla koje pruža isti kvalitet na svim žižnim daljinama.

Šta znam. Za diskusiju uvek ima prostora i to se uvek može ali po meni ako se već bavimo procenom kvaliteta optike tu najviše govore primeri jer oštrinu, difrakcije, distorzije lako je uočiti golim okom. Ako pred vas neko stavi primer koji govori sam za sebe onda o čemu dalje treba pričati sem o tome da li je za vas to dovoljno dobro ili nije. Čisto sumnjam  da ovde ima nekoga za koga ono što je prezentovano nije, ne dobro, nego odlično. Za mene prvog koji sam extra picajzla kada je kvalitet opreme u pitanju ono jeste odlično. U suprotnom bilo bi prodato iz-odma' i na to mesto bi došlo nešto bolje.

Ono što mene malo ume da iziritira je što ljudi često pročitana tuđa pisanija posle u forumima iznose kao svoja iskustva u koja su oni 100% sigurni. Od toga samo može da bude više štete nego koristi. Znači ako si probao - super, pokaži do kakavih si rezultata došao. Ako nisi probao - ok, nisam probao ali na net-u sam pročitao to i to pa bi to možda moglo biti istina. Tako se zajednici čini mnogo veća usluga nego izigravanje žive tehnološke foto-biblije koja sve "zna" ali svo znanje leži u tekstu i nigde fotke tj. činjenice nema.

I da, Argon dobro si pomenuo još jednu bitnu stavku - fotografa. Nema tog stakla koje ako se s njim rukuje pogrešno neće dati krš fotku što je opet potencijalna opasnost kad se gledaju primeri kojekuda po net-u.
« Poslednja izmena: Novembar 19, 2013, 08:34:40 posle podne od strane DuxX »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #69 poslato: Novembar 20, 2013, 02:26:06 pre podne »
čitah ja ovo sve i ostah do pola tri ... inače ono stakla samyang po onim vasim testovima uopšte nisu loša koliko ste ih kritikovali kad sam provalio marku pre par godina. :)   E još da imaju AF  pa da pobacate te vaše C vs N  :P :D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #70 poslato: Novembar 23, 2013, 12:15:00 pre podne »
To bi bila originalna slika



, zatim neki cropovi







, te sa jedna druge slike malo veći otvor blende.




Vlasnik ove Tokine 16-28 je u Šibeniku, koristi je na D600 i D800 te je on vrlo zadovoljan osim sa težinom istog. Ako bude dolazio skoro u Split probat ćemo srediti direktnu komparaciju sa 16-35 F4 VR koju ima jedan moj prijatelj. A što taj kaže za svoj 16-35 F4 VR:
16-35 je dobar vani malo bacava do 19mm ali u low lighttu mu malo vise treba za fokus osim ako ne radiš na srednjoj tocki fokusa
14-24 je puno bolji ali nije se imalo love
17-35 2,8 ke svakako bolji izbor ali kosta

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #71 poslato: Novembar 23, 2013, 01:38:15 pre podne »
Ovo su solidni rezultati ali nisam oduševljen. Ništa spektakularno niti po pitanju oštrine niti po pitanju distorzije.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #72 poslato: Novembar 23, 2013, 11:40:12 pre podne »
Kažem vrlo rado bi direktno usporedio sa 16-35 F4 VR, to možda ne bude skoro ali vjerujem da će biti, a kada bude objavim u posebnoj novoj temi ovdje na forumu.

Inače korisnik 16-35 F4 VR možda nije do kraja zadovoljan jer je navikao dosta na 24-70 i 70-200 VR II koje također posjeduje. Zanimljivo da se isti sada odlučio za kupnju Sigme 50 1.4 i čeka da mu stigne, nije htjeo ići na Nikona jer smo posvjedočili kako isti ima problema sa sporim fokusom u low-light uvjetima.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #73 poslato: Januar 08, 2014, 01:42:36 posle podne »
U međuvremenu naleteh na još jedan odličan review dobrim fotkama. Volim kad su u review uključene reprezentativne fotke koje mogu da pokažu bar jedan deo onoga šta staklo može.

http://photographylife.com/reviews/nikon-58mm-f1-4g

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #74 poslato: Januar 08, 2014, 02:33:33 posle podne »
I onda idem na comparison i nađem one MTF zbrljotine. Nije da imam išta protiv toga ali mislio sam da će biti head-to-head primjeri slika.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #75 poslato: Januar 08, 2014, 03:06:58 posle podne »
Pazi, nema tu velike potrebe za uporednim primerima u smislu da se poredi koji objektiv ima generalno oštrije ćoškove na velikim blendama. Na kraju, jasno se vidi da su oštriji ćoškovi na 8x jeftinijem Nikon-u 50mm 1.8G. Kao što čovek reče, ovo staklo nije pravljeno da bude šampion u MTF grafikonima već da pruži sasvim drugačiji koncept u renderingu kontrasta, boja i bokeha što sve zajedno daje utisak određene trodimenzionalnosti koju konfekcijska, a mega-oštra stakla nemaju, bilo da su ona iz same Nikon kuhinje ili iz kuhinje bilo kog drugog 3rd party proizvođača. To je ono što izdvaja kompletnu N seriju profesionalnih G fiksnih stakala (24mm, 35mm, 85mm i sad 58mm 1.4G). Cena tu dođe kao logičan sled događaja. Sad im je ostalo samo da ponove onaj 135mm u f1.8G varijanti kako je najavljeno pre par meseci i ćao-zdra'o.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2698
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #76 poslato: Januar 08, 2014, 03:45:57 posle podne »
...da medjutim i sam čovek se ogradjuje u testu i kaže da je taj osećaj trodimenzijalnosti subjektivan osećaj.
Ako je to zaista ozbiljan argument za ovu skupuću, bilo bi onda lepo postaviti uporedne fotke  uradjene sa N. 58 1.4 vs N. 50 1.8(1.4), pa da se vidi jel taj osećaj trodimenzionalnosti vidljiv samo proizvodjaču, ili ga možda vide i profesionalci.
E,a ako ga još vide i obični smrtnici ... to bi tek moglo biti ono pravo. :)
Medjutim, izgleda da niko nije spreman na toliki rizik... ;)
« Poslednja izmena: Januar 08, 2014, 03:52:11 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #77 poslato: Januar 08, 2014, 03:54:25 posle podne »
Citat
To je ono što izdvaja kompletnu N seriju profesionalnih G fiksnih stakala (24mm, 35mm, 85mm i sad 58mm 1.4G).
Slazem se, to su stakla koja imaju "smek".
Isto vazi i za Canona i njihove L fiksne, s tom razlikom sto nemaju 58mm vec "obicnu" 50-icu(+135mm).
Zato mi je i bila malo cudna rasprava s prethodnih strana, kad se dobro "zna" da se ova stakla ne uzimaju zbog ostrine. ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #78 poslato: Januar 08, 2014, 07:54:46 posle podne »
@ DuxX

Ja baš rekoh kako su te MTF uspredbe ovdje besmislene pa da bi ti isto napisao. Kada već spominješ to onda vidiš da je po tome 58 1.8 G bolji od Nikonovih 50-ica u centru a valjda je to najbitnije kod ovih objektiva već oko oštrini pišemo. Ono što sam ja htjeo vidjeti je to kako ovaj objektiv djeluje head-to-head naspram tih 50-ica u prikazu nekih slika ili usporedbi ali taj recenzent nas je očito za to uskratio pa eto ja ne mogu zaključiti po ćemu je ovaj 58 1.8 G vrhunaravan, bar ne sa direkt komparacije, a mišljenja sam da je ovaj test baš to trebao sadržavati jer bez toga sve je obični piskaranje sa dijelom usporedbe koji je irelevantan.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #79 poslato: Januar 08, 2014, 10:42:36 posle podne »
Bare, nisam te razumeo. Jeste, 58mm je bolji u centru ali ga 50-ice dobijaju u ćoškovima. Ali opet, oštrina je ovde najmanje bitna jer je sve to dovoljno oštro da fotke žiletiraju koji god objektiv od njih da dohvatiš. Slažem se da bi uporedni primeri mogli itekako dobro da ilustruju razlike.

@Argon...
Taj trodimenzionalni osećaj nije ništa imaginarno i teško primetno već se ne može izmeriti i prikazati kroz nekakve vrednosti ili grafikone pa se s toga smatra više subjektivnim.
Obzirom da imam 50mm 1.8G i da ga koristim na FF senzoru, gledajući ove i još neke primere mogu samo reći da razlika između njega, 50mm 1.4G i ove 58ice itekako postoji i tu nisu potrebni nikakvi 100% kropovi već se vidi "na prvu" i na smanjenim primerima. Koliko mekano ova 58ica crta zone van fokusa i kako je dobro odrađen taj prelaz od oštrih ka out of focus zonama je definitivno priča za sebe. Ovo vredi svaku paru za one koji kroz svoju fotografiju mogu da ga opravdaju. To se kupuje i ostaje u kolekciji i posle 20 godina se prodaje za 3x veću cenu.

Za one druge postoje odlična rešenja u obliku neuporedivo jeftinijih 50-ica koje ne samo da opravdavaju uloženo već ta sredstva lagano prebacuju.