Autor Tema: Color management u LAB  (Pročitano 29042 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Color management u LAB
« poslato: Novembar 10, 2015, 09:24:28 posle podne »
Vec neko vreme se igram sa LAB kolornim profilom i jos nisam nasao nacin kako da ga inkorporiram u svoj neki standardni workflow. Jako malo materijala sam nasao do sad na internetu, a iskreno me to cudi, jer je potencijal za neke stvari neverovatan. Sasvim mi je jasno da je LAB kolorni prostor imaginarna stvar i da ne postoji medij na ovom svetu koji moze da reprodukuje ceo LAB kolorni spektar (siri je i od adobe rgb-a i prophoto rgb-a, a o srgb-u ne vredi ni diskutovati). Stvar je u tome da radeci u lab-u, cak i ako monitor reprodukuje samo srgb recimo, manipulacija bojama je neuporedivo mocnija. Prakticno ne moze da dodje do pucanja kao u rgb-u, separacija boja je izuzetno laka, postoje dodatni kanali sa channel masking koji su u mnogo slucajeva pogodniji nego srgb, odvojen lightness kanal od boja, mogucnost farbanja svega i svacega, pa cak i pregorelih delova fotografije... itd itd. Lista je ogromna gde sam nasao prednosti i ovde se ne zaustavlja.

Dacu samo primer koji su sam uradio sa par adjustment layera, sa maskama u nekim kanalima i adustment kontrasta. Ispod njega je fotka uvezena iz capture one-a, samo malo highlights i shadows pomereni. Nisam radio nikakve kolor korekcije sto se tice WB-a, a to mi je uglavnom prvi korak sa svakom fotkom. Svestan sam da su se neki detalji izgubili u highlightsima, ali to nije zbog lab profila, nego sam malo vise posvetleo svetle delove nego sto treba. Poenta je da sam ovo dobio za samo par minuta obrade, iskljucivo u PS-u i bez ikakvih dodatnih filtera ili akcija. Boje sam namerno malo "napucao", cisto da se vidi kako je uradio separaciju u drvecu, a to je uradjeno samo sa jednim curves layerom i maskom lightness kanala! Na vecoj rezoluciji se vidi kako su prelazi fantasticni i ne poznajem tehniku koja moze tako brzo, a tako precizno da uradi istu stvar radeci samo u rgb-u.

Cisto me zanima da li je neko radio u lab-u i kakva su iskustva?


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #1 poslato: Novembar 11, 2015, 09:55:37 posle podne »
Ne bih ja dalje od ovog isao :)
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2015, 10:11:50 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #2 poslato: Novembar 11, 2015, 11:30:13 posle podne »
Probao sam ja to odlicna je to tehnika, skoro pa nedetruktivna :) Nisam je bas proucavao detaljno ali sigurno cu je koristiti i koristim je:)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #3 poslato: Novembar 11, 2015, 11:56:45 posle podne »
Ne bih da zvučim kao hejter, jer sam skoro sve na ovu temu davno rekao, ali postaviću samo jedno pitanje...

Imaš li spektrofotometar?

WTF are you doing then? :)

Pogrešan smer... vratite se raskrsnicu pre! ;)

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #4 poslato: Novembar 11, 2015, 11:59:55 posle podne »
E a kad sam ja piricao za ProPhoto pravili ste me ludim...   Moze u Lab-u da se dobije mnogo toga. Ja ga licno ne koristim, ali video sam sta moze.

 
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #5 poslato: Novembar 12, 2015, 12:05:33 pre podne »
Oko ProPhoto je situacija dosta manje luda od ove, koja je potpuno nenormalno luda.

Nemojte se ljutiti ljudi, ali vi očito nemate ideju o koliko kompleksnoj se oblasti radi. Sa ProPhoto je reč o tumaranju u mraku, a sa Lab-om je reč o tumaranju između kvazara, crnih rupa i Higsovog bozona.

Stvarno... šta sve neću pročitati ovde...

Da li je moguće da vas toliko ne interesuje teorija, nego se benefiti utvrđuju empirijski, gledano na smešnim monitorima, bez odgovarajuće opreme i pre svega, znanja o materiji u koju se upuštamo?
Reč je o drugačijim konceptima, drugačiji mikrokosmičkim celinama jbt. Adobe RGB, sRGB, i ProPhoto su kolorni prostori omeđeni sa dve ose i širinom prostora koja ih razlikuje. Lab je nešto sasvim deseto. Entitet koji je nezavistan od dvodimenzionalnog prostora, jer je - TRODIMENZIONALAN. To nije klasičan kolorni prostor. To je apsolutni kolorni prostor, kod kojeg limiti nisu uslovljeni opremom, nego VIDOM.

Da bi LAB uopšte bio upotrebljiv u bilo kom koraku, u igri mora biti spektrofotometar. Pa i tada, njegova namena nije drkanje sa PS-om (koji uzgred budi rečeno nije sposoban da izađe na kraju sa Lab-om, već može samo da radi translaciju do neke granice.

Definitivno nisam planirao da se mešam, ali gledam - pročitaće neko pa će pomisliti da će mu fotke biti bolje. Ništa lično...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 12:10:22 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #6 poslato: Novembar 12, 2015, 12:12:52 pre podne »
Zorane, slazem se u neku ruku. To je fotografija, a ovo je zabava za dokone :)

Nisam ni znao za tu spravu dok sad nisam ukucao na google-u, ali ne i dalje ne vidim korelaciju sa ovim sto ja pricam :)

Stojim dalje iza svega sto sam rekao, a spreman sam i na seriju testova da dokazem :)

Dalibore, ovo nema veze sa prophoto ili adobe rgb-om  sa tom pricom. Ne izlazi se iz kolornog profila u kome se radi (konkretno ja iz srgb-a). Sama konverzija ne dovodi do ikakve promene u prikazu. Govorim o tehnikama koje LAB mode u PS-u omogucava. Strahovito laku manipulaciju bojama, izbegavanje nekih nezeljenih efekata koji se dobijaju u rgb modu, koriscenju lab kanala u toku same obrade. Evo, imam jedan predlog. Okacite mi neku totalno ubijenu fotografiju sto se tice boja, da bude gotovo monohromatska. Ja cu da je obradim nekim tehnikama i okacim ovde. Ako neko dobije to iskljucivo radeci u rgb modu, ja obecavam da vise nikad necu otvoriti lab.

Proverite ime i pogledajte tekstove Dan Margulis-a. Nasao sam dosta njegovog materijala i ukljucuje jako kompleksne tehnike color management-a. On takodje nije zahvalan tutor, jer ga je prilicno tesko pratiti, ali da se nauciti. Naravno, to je samo potvrdilo neke moje pretpostavke od ranije, jer sam zapazio te mogucnosti mnogo ranije. 

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #7 poslato: Novembar 12, 2015, 12:16:12 pre podne »
Storm, apsolutno razumem to sto pricas, bar o tom delu da nemam pojma teorijski deo i sta taj imaginaran kolorni prostor u stvari znaci.

"Da li je moguće da vas toliko ne interesuje teorija, nego se benefiti utvrđuju empirijski, gledano na smešnim monitorima, bez odgovarajuće opreme i pre svega, znanja o materiji u koju se upuštamo"

Bas je to poenta, gledam benefite i ne ulazim u teoriju.

I jos jedna stvar. Da li kad se kupuje PS u pakovanju dolazi i taj spektro........
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 12:17:32 pre podne od strane smarko »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #8 poslato: Novembar 12, 2015, 12:42:04 pre podne »
Ne dolazi. To se kupuje. A evo objasniću ti zašto se kupuje i kako se koristi, jer je to bio moj posao pre više godina (radio sam prepress i otud sebi dajem za pravo da pričam o ovome).

U najkraćem. Puštaš u high-grade štampu materijal koji treba da služi kao referenca u određenoj situaciji. Uzmimo npr - štof (moj slučaj) ili katalog automobila u kojem je posebnom vrstom štampe izlistan autentičan katalog raspoloživih boja.

-Uzmeš LAB patch panel sa referentnim vrednostima. Pustiš ga na print, BEZ output profila. On to odradi. Uradiš doradu (pod tim se recimo podrazumeva naknadna obrada lakom ili plastifikacijom) i onda to podmetneš spektrofotometru. Čemu on služi? Služi da, slično kalibratoru, očita dobijene rezultate spektralnom analizom. Na taj način se dobija informacija o ofsetu (grešci) u odnosu na referentne vrednosti, te se kreira profil koji će input ka štamparskoj mašini doterati u vinklu. Postupak se ponavlja dok god se taj ofset ne smanji na prihvatljiv nivo. Pri čemu se već u prvom prolazu analize dolazi do efektivnog rezultata, koji bi svakom empirijski nastrojenom mladom istraživaču dao do znanja da je "to - to", a zapravo nije. Zbog nesavršenosti ljudskog vida koji, kao i sve na svetu, ima neku toleranciju na greške, LAB omogućava da se meri i ono što postoji, a mi ne vidimo, da bi se predupredilo bilo kakvo odstupanje u zavisnosti od toga ko i čime posmatra.

Na ovaj način se postižu savršene reprodukcije u štampi. Zapravo, savršene u meri u kojoj štamparska mašina to omogućava. U doba kada sam ja to aktivno radio, ne sećam se da je ijedna štamparska mašina u tadašnjoj nam državi mogla da izvuče dovoljno dobar izlazni profil, a čisto sumnjam da i danas postoji takva. Takvi materijali su zbog toga uglavnom slati van (Nemačka pretežno).

I sad gledam... priča se o obradi u PS-u... PS je prvo skroz nepodesan za LAB. Da tako kažemo - nema kapacitet. Sve što se na tu temu piše, može da se piše samo zato što autori takvih stvari ili ne znaju o čemu pišu ili "slučajno" zaborave da napišu koji su preduslovi za korišćenje toga u svakodnevnom radu. Ja prosto ne mogu da ukapiram u kom koraku je moguće doći u poziciju da LAB ima učinak... bilo kakav? Razlike postoje, ali su rezultat drugačijeg internog raspolaganja kolornim komponentama. Nerazumevanje tih razlika dovodi do hype i prenošenja s kolena na koleno. Nisam se zabavljao guglanjem na temu upotrebe LAB-a u PS-u, na temu obrade fotografija, jer taj sistem pre svega UOPŠTE NE SLUŽI za obradu, nego za kvalitetnu translaciju u primenjene kolorne prostore, kako bi se na kraju s materijalom moglo 'nešto'.

Glavna problematika se vrti oko toga da osoba treba da uvidi razliku između namene. Klasični dvodimenzionalni kolorni prostori se završavaju u digitalnoj sferi. Dalje ne idu. Nakon prosleđivanja u štampu, radi se translacija u CMYK, a u toj translaciji LAB može bogato da pomogne, ako u timu imaš čoveka koji je završio odgovarajuću obuku da bi time mogao da barata. E sad koska - LAB je sistem kojem za funkcionisanje nije ključno 'isijavanje', baš kao i kod CMYK-a. A ti radiš nešto što boje formira aditivno, jer od mraka pravi nešto. Kod štampe je suprotno. Da bi ta dva mogla da se pomire, koristi se LAB.

E vidiš, u celoj ovoj papazjaniji ja ne videh da ti igde dotičeš štampu... a pogotovo ne mašinama koje bi mogle da sažvaću nešto što ispljune spektrofotometar, pa se postavlja pitanje - ČEMU?

Jasno je meni da ti vidiš 'neku' razliku, ali ta razlika potiče samo od drugačijeg procesa. Nakon drndanja i predrndavanja, ti ćeš na kraju snimiti 8-bitni JPEG, čije omeđene granice diktiraju i tonalnu rezoluciju. I opet se sve svodi na sRGB ili Adobe RGB, jer ne znam kako bi snimio JPEG u LAB-u. I šta si dobio? Ništa. Drugačije specijalne efekte.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 12:45:49 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #9 poslato: Novembar 12, 2015, 01:05:18 pre podne »
E vidiš, u celoj ovoj papazjaniji ja ne videh da ti igde dotičeš štampu... a pogotovo ne mašinama koje bi mogle da sažvaću nešto što ispljune spektrofotometar, pa se postavlja pitanje - ČEMU?

Jasno je meni da ti vidiš 'neku' razliku, ali ta razlika potiče samo od drugačijeg procesa. Nakon drndanja i predrndavanja, ti ćeš na kraju snimiti 8-bitni JPEG, čije omeđene granice diktiraju i tonalnu rezoluciju. I opet se sve svodi na sRGB ili Adobe RGB, jer ne znam kako bi snimio JPEG u LAB-u. I šta si dobio? Ništa. Drugačije specijalne efekte.

Hvala puno za tekst, potpuno mi je jasno o cemu pricas i vrlo je interesantno. Mislim da to nema mnogo veze sa onim sto ja pricam. Citiao sam namerno deo koji se odnose bas na moju poentu. Ja nemam nameru da koristim lab mode u fotoshopu kao alat pripreme za stampu. Kao sto rekog, ne izlazim iz srgb profila. Govorim bas o ovoj tvojoj poslednjoj recenici i to je citava poenta mog pisanja. Bas ti specijalni efekti daju drasticne mogucnosti u obradi koje u rgb-u prosto nisu moguce, a u nekim slucajevima prosto drasticno ubrzava obradu. Da ne govorim o koriscenju razlitih kanala sa kojima mozes da se igras kako hoces, ukljucujuci cmyk. Ne govorim o lab profilu kao alatu za pripremu za stampu i za dobijanje realne repodukcije boja.

Ako zelis, kacicu jedan po jedan primer gde lab mode ima primenu i gde rgb prosto ne daje takve rezultate.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #10 poslato: Novembar 12, 2015, 01:22:52 pre podne »
Vidi, ja ti mogu nabrojati 250 primerna gde sRGB nema nikakvog smisla, kao ni Adobe RGB, niti bilo koji RGB... Ali ne radi se ovde o tome. Poslednja rečenica u mom prethodnom postu jeste ključna - tu se slažem. Ti nešto kao obrađuješ i na kraju dobiješ isti set boja. Kako je to "bolje" od obrade koja te u startu ograničava, osim što u toku obrade nešto možeš da gledaš lepše (tj. zamajavaš samog sebe, jer ne postoji monitor koji to može), kada će rezultujući fajl opet biti spakovan u kolorni prostor koji je praktično isto ono što si "kao" zaobišao? Šum će biti isti, aberacije - iste, ferlaufi - isti... Ako ferlauf npr koriguješ tako da upadne u krivu gde će se bending teže javiti, onda dolazimo do toga da fotografija biva definitivno udaljena od originala, a na stranu što je opet pitanje kakav će biti rezultujući fajl.

E sad, "specijalni efekti"... ja bih razumeo da pričamo o grafičkom dizajnu... tu takve egzibicije imaju smisla (upravo zato sam gore i pominjao scenario u kojem se to koristi u stvarnosti), ali u fotografiji ne razumem potrebu za tim "specijalnim efektima", ako na posletku težimo FOTOGRAFIJI, a ne digital artu?

Dalje, okačio si gore neku fotografiju i nedovoljno objasnio čime si fasciniran na njoj? Pominješ "separaciju", farbanje, menjanje... sve su to nekako elementi koji odvlače fotografiju od njene svrhe. Da se razumemo, nisam ja neki foto-fašista, za koga je obrada blasfemija. Ali eto recimo - nije mi jasno zašto si onu fotografiju gore odvukao u -1EV, pa je onda naknadno popravljaš? Na kraju, kao poređenje vidimo dve verzije istog snimka, drugačije obrađene, od kojih prva ni po čemu ne odskače u meri da bi bilo ko pomislio da je nije moguće napraviti korišćenjem samo običnog narodnog RGB-a.

Kapiraš - nije mi jasna poenta. Kao kad bi vlasnik Juga brinuo da li mu novoinstalirani spojler na guzici dobro radi na vetru, nit može da vozi tako brzo da bi to uvideo, niti ima gde (sve i da može). :D
I da - napisao si gore da nema baš mnogo toga na tu temu po netu, pa htedoh da pitam - šta misliš zašto?

EDIT: Slobodno kači primere... živ nisam. Naravno, očekujem fotografije. Ne digital art sa 28 lejera, blendinga i sličnih egzibicija.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 01:28:02 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #11 poslato: Novembar 12, 2015, 01:33:29 pre podne »
Storm probaj u Ps pa ces da vidis, ja pricam iskljucivo o obradi u ps, a ne o stampi koju si detaljno opisao, svakako ni u stampi necu dobiti nezeljene efekte koje mogu da dobije u rgb i koje cu navesti (hallo efekte i slicno)..  Pravi dupli layer gde jednim delom obradjujes u lab modu pa posle vracas u rgb (posao od 2 sekundi vracanje)  i jedan od razloga zasto se ovo koristi je taj sto preko LAB moda mozes da manipulises bojama a da ne diras osvetljenje (luminosoty) , za razliku kad otvoris npr krive i menjas plavu boju. Tad menjas i osvetljenje i boju...Takodje i ostrenje je jako kvaliteno preko LAB moda , prednosti takvog ostrenja su da se ostre samo crni i beli pikeseli , dok se colorni pikseli ne diraju ...Pojavu halo efekta pratkticno ne mozes da dobijes. Takodje separacija  boja a da ne utices na neutralne tonove...Onda imas pregorele delove fotke i hoces da vratis boje u tim delovima npr na zlatu ili na drugim metalnim delovima koje lako pregore u aparatu ... U rgb modu kad radis , nema sanse da pikerom uzmes susednu boju i taj higliht da obojis, probaj bilo koji blend mod i neces dobiti tu boju, a probaj isto u labu....Ima jos mnogo kompleksnih tehnika koje jos nisam usavrsio i naucio , ali kad budem imao vremena pisacu i o njihovim prednostima ako ih uocim.



Pritom ako pricamo o stvarima koje nase oko ne vidi ne vidi ni 16 bit format a bogami ni 8 bit format...Nase oko vidi oko 10 miliona boja , 8 bitni fajl vec daje 16 miliona...Pa zato koristimo onda to? Pa koristimo da ne bi dobili color banding, koiji se lako moze uociti na nebu , skin tonovima itd...


Na kraju ovde se ne prica o lab prostoru i koriscenju njega za stampu i kroz prizmu stampe .....Ti pricas o primeni lab moda u stampi a Marko i ja pricamo o primeni lab moda u post produkciji i ono sto moze da se dobije za razliku od rgb-a ..

Ovaj covek kojeg je marko pomenuo evo njegove kratke biografije , on u svojim tekstovima i tutorijalima istice prednosti ovog korscenja , ipak uz duzno postvanje moracu njemu da verujem i primerima na kojima sam ja radi . Tako da i to sto se kazes da se prenosi kolena sa kolena nije bas skroz tacno, ipak se on bavi color menagmentom 20 godina...http://www.moderncolorworkflow.com/dan-margulis

I cudi me da se  cudis za nesto sto nikad nisi radio niti si probao a i sam kazes da nisi ni guglao.Svakako korscenje LAB-a ima veliki potencijal samo treba znati ga pravilno koristiti...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #12 poslato: Novembar 12, 2015, 01:55:02 pre podne »
Mnogo stvari, da idemo jednu po jednu :)

Prednost je u nacinu na koji dolazi to tih rezultata koji ce da se prikazuju u istom kolornom spektru. On ce spakovati sve to u isti kolorni spektar, ali ce ga spakovait malo drugacije nego rgb. U nekim slucajevima mnogo bolje. Sum recimo nece biti isti, jer ne teras odredjeni kolorni spektar da uradi nesto sto ne moze, pa se javljaju razni artifakti i sl. Za razliku od toga, ovde ti dozvoljava da uradis svasta i verovatno da imamo prvo monitor, a zatim oci to ne bi licilo ninasta. Ali monitor i nase oci reprodukuju te vrednosti laba do granice koje mogu da idu, ali bez artifakta. Kao sto sam obecao, okacicu primere gde se jasno vidi veca sloboda da se uradi nesto, opet napominjem ne izlazeci iz srgb kolornog profila monitora. Tu dolazimo do sledece konstatacije. Bas zato sam i postavio pitanje, da vidim do koje mere je neko nasao primenu u fotografiji. Bas zato sto se ocigledno vidi ogroman potencijal i sloboda da se uradi nesto sto u rgb-u ne moze, daje vece mogicnosti. Ja sam licno nasao primenu u odredjenim situacijama, a verujem da cu naci jos. Sto u situacijama gde ce mi dozvoliti da uradim nesto sto u rgb-u prosto ne moze, sto u situacijama sto ce mi drasticno ubrzati rad. Primena u fotografiji i te kako postoji, a to cu i ovde pokazati, samo ne veceras, ali u narednim danima. Da se razumemo, to fotografiju nece uciniti drasticno boljom, ali boljom hoce ako zelis da uradis nesto sto rgb ne moze. Fotografija se pravi u aparatu, tu se slazemo.
Fotografija sa slike nije idealan primer onog sto sam hteo da pokazem, slazem se. Zamisli situaciju gde imas potpuno ubijene boje zbog vremenskih prilika. Boje su tu, po drugacijim svetlom bi bile vibrantije, ali prosto se zadesilo da je svetlo takvo da je ubilo sve boje. Jednom krivom u lab modu ces da izvuces sve to napolje i da dobijes te boje koje su sakrivene u donekle monohromatskoj fotografiji. To u rgb-u ne mozes da uradis, a pogotovo ne mozes da uradis potezom jedne krive. To vazi i za situacije gde su neke naizgled slicne boje jedna pored druge. Nase oko u prirodi ima mnogo vecu mogucnost identifikovanja nijansi slicnih boja nego sto je realno u prirodi. To je vise rezultat nekih mentalnih proces (ili procesinga) koji se desava u mozgu, a ne realne slike kakva ona stvarno jeste. Znaci, nama uzivo u nekim situacijama deluje kao da su boje zivopisnije nego sto stvarno jesu. LAB daje jako lak nacin da se te boje "razdvoje" i dobije mnogo realniji prikaz koji je prolagodjen nasoj mentalnoj slici, a ne oku kamere. U RGB-u to nije moguce uraditi tako jednostavno kao u LAB-u, samo sa jednom curves krivom. Inace, fotografija je namerno podekponirana jednu blendu i to nije bio pokusaj izvacenja lose fotografije (ono cuveno, tako sam teo :D). Da je isao EV 0, plava boja u nebu bi bila izgubljena.

Kacicu primere, obecavam. Da li ce neko naci primenu u tome ili ne, ne znam... zato je uopste pokrenuta tema, da se diskutuje i vidi. A upotreba lab-a ti bas dozvoljava da ti ne treba 28 lejera da bi dobio digital art, nego to sve dobijes sa 3-4 lejera :)

Na kraju pitanje, da li si ikad probao da radis u lab modu?
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 01:56:38 pre podne od strane smarko »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #13 poslato: Novembar 12, 2015, 01:59:21 pre podne »
@serb
Pogrešno si ti razumeo ono što sam gore napisao. Ja to JESAM koristio, samo nisam našao primenu u fotografiji. Ovo što si ti iznad naveo, to se zove ozbiljno retuširanje. To nije obrada. To je "zidanje" grafičkog zadatka. Ja LAB jestam koristio baš u štampi i otud mi je poznata njegova namena.

A mi ovde pričamo valjda o obradi fotografija? Stvari koje si gore pomenuo - nisu sastavni deo fotografije, već sastavni deo retuširanja. Ja sam tim nikada nisam imao problema. Kako misliš "izgori ti zlato u aparatu"? Zašto ti izgori? Realno, ja kad radim kritične stvari, ja prvo odradim sve provere. Izmeriš svetlo, fotografišeš kolornu kartu, doradiš ako scena ima previše EV. Onda fotografisanje i ako ne valja - PONAVLJAŠ. Ne pokušavaš da da popraviš. A ako se radi o turističkim fotografijama, tu tek ne vidim primenjivost.

Neko je pogrešio poentu fotografije... Stvar je samo u tome iz kojeg ugla ko diskutuje, a kako diskusija odmiče, nešto više nisam siguran da svi pišemo o fotografiji i njenoj obradi.

@smarko
Obradu fotografije u službi fotografije - ne. Obradu materijala za štampu - da.
3-4 lejera? Pa ok... možda se u nekom slobodnom tumačenju to može nazvati fotografijom. Jesam i to radio, ali se ne sećam da su me nedostaci omeli u poslu. Ako ja ne zeznem stvar, aparat ne zezne stvar... PS je poslednji koji može. A realno, ne sećam se ni kad sam poslednji put posegao za Curves u klasičnoj obradi, ako fotografija iole valja. Gro posla završim u ACR-u. Gro kolega fotografa ga završava u LR-u. Čim se period angažovanja preturi pretežno na PS, onda se udaljavaš od fotografije i približavaš digitalnoj umetnosti retuširanja.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 02:08:12 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2015, 02:11:40 pre podne »
BTW, i naslov je pogrešan. LAB nije CM u smislu u kojem su RGB. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 02:12:41 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #15 poslato: Novembar 12, 2015, 02:21:08 pre podne »
Storm, ti sad projektujes primenu u obradi fotografije sa tvojim stilom obrade i sta ti smatras fotografijom, a sta ne. Opet napominjem da govorim o potencijalima takvog nacina obrade, a ne upotrebnoj vrednosti za pojedince. Bas zato sam i pokrenuo temu.
Dao sam ti primer situacije u turistickoj fotografiji gde ne mozes da dodas fantasticno svetlo i da izvuces boje napolje, koje su inace tu, ali eto svetllo je takvo da ne daje boje. Fotorafija odlicna i neko eto zeli da izvuce te boje napolje, koje su inace tu. RGB to ne dozvoljava - lab dozvoljava. Ko hoce, moze to u labu, ko nece - ne mora. Ali, to je primer gde lab uradi nesto sto rgb ne moze.
Primer sa zlatom i metalima. Desi se neko da hoce da slika cigansku svadbu i uhvati kadar i fantasticnu fotografiju, ali zlato na ciganki toliko bljesti da potpuno ubija sve zivo na slici. Potpuno grotesktan primer i nebitan kao primer moguce situacije. Lab dozvoljava da ubijes to bljestavilo i vratis normalnu boju zlatu, a rgb ne dozvoljava. Samo primer primene jedne tehnike gde je to moguce, naspram druge koja to ne moze.
Na kraju govoris o stvarno licnoj stvari i potpuno nevezano za potencijal neke PS tehnike. Sto je neka tehnika dozvoljena, a neka nije? Gde je granica i ko je postavlja dokle doseze fotografija, a dokle digital art? Po meni, potpuno nevezano za potencijal jedne tehnike obrade sa drugim.

Razumem da si koristio LAB u stampi i vidim da si jako upucen u celu pricu, ali da li si probao u fotoshopu?
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 02:22:39 pre podne od strane smarko »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #16 poslato: Novembar 12, 2015, 02:24:07 pre podne »
BTW, i naslov je pogrešan. LAB nije CM u smislu u kojem su RGB. ;)

Pozdrav
Hvala na ispravci, dvoumio sam se oko toga :)

Jasno mi je nasta ciljas i slazem se da je pogresan naziv.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #17 poslato: Novembar 12, 2015, 02:31:00 pre podne »
Ovo sto sam naveo nije ozbljno retusiranje , cak sta vise dao sam samo par osnovnih poteza koji uglavno svi radimo.Kao npr ostrenje, kao pinpovanje boja itd...Krive sam naveo kao primer isto tako i zlato (naravno da se odradi sve sto je moguce da se ne dobije neki higlight koji je prejak itd...)...Ajde kad smo vec kod nakita i sam znas koliko ima postprodukcije (obrade, retusiranja zovi kako hoces) da se neki nakit nadje u nekom ozbljnom katalogu...Covek koji je jedan (po meni) od najboljih bas u toj vrsti fotografije daje retuserima tu fotku na obradu i ona prodje kroz ne znam koliko layera...Nemoj mi reci da i to digital art...

Vrlo dobro ja znam poentu fotografije i gresis svako ko  misli da fotografija moze da ima jednu poentu . Isto tako je i obradi. Obrada fotografije zavisi i od njene namene itd...Dokumentarna fotografija, se javlja kao vizuelna informacija, estetizacija moze da se radi u propagandne svrhe , ali u opisavanju crne strane zivota svaka estetizacija i obrada je kontra produktivna, znaci tu nikako nije pozaljna obrada  Dok kod beuty ili komercijalne fotografije ta ista je neophodna ( jedino ako ti beuty i modnu editorijal i slicnu fotografiju smtras digital artom tu ima i preko 20 layera)... I svako ko identicno radi obradu za sve vido fotografije jako gresi...Poenta je da ne moze lako da se napravi granica dokle sa obradom....

Obrada nije bila strana ni na filmu , od retusiranja lica , do foto manipulacije, cros procesinga i cega jos hoces...Moj licni stav je da fotografija treba da se obradjuje , retusira , ali u zavisnoti namene fotografije i stepen same obrade. Ali opet kakve veze ima sve ovo sa ovom tehnikom, LAB tehnika ima dobre stvari koje mogu da ti ubrzaju obradu , pritom da ti ne naruse kvalitet pocetnog fajla. Kad se obradjuje treba koristiti tehnike koje nisu destruktivne ili bar u vecoj svojoj primeni.
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 02:32:22 pre podne od strane Serb »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #18 poslato: Novembar 12, 2015, 02:34:13 pre podne »
Vidite... nije u pitanju šta ja smatram fotografijom, nego šta se smatra po nekakvim pravilima. Granice itekako postoje, bez obzira što većina  misli da je fotografija sve što je u nekom momentu izašlo iz aparata.

Probaj da učestvuješ na nekom konkursu koji organizuje ili barem žirira telo sastavljeno iz redova FSS ili neke druge oficijelne organizacije, pa ćeš videti kakve su propozicije učešća. Na kraju, RAW je na kraju obavezan na uvid i tada u vodu padaju čak i neki izabrani radovi od strane žirija. Dešavalo se. Zbog čega? Zbog agresivne obrade, menjanja atmosfere na fotografiji i sličnog... dodavanje i menjanje elemenata da i ne pominjem. Za to se odmah spaljuje na lomači. :D

No da ne idemo dalje u tu stranu, kome je jasno, jasno je. Kome nije, nikad i neće biti.

Cenim ja teoretisanje, ali moje praktično pitanje u ovoj temi je šta prosečan fotograf toliko megabesno radi, da mu rezultat zavisi od pikanterija sa toliko manipulacije u obradi? Smarko je naveo si neki primer sa lošim svetlom i ja ne mogu da to doživim tako kako on to (očigledno) doživljava. Fotografisao sam u svakojakim situacijama i jedino što je ikad moglo da me omete je previše kontrastna scena. A kad tu zaškripi, daleko će pre senzor napraviti problem, nego što će ijedan kolorni prostor uspeti da spasi.

Idem bre da spavam...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 02:38:29 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #19 poslato: Novembar 12, 2015, 02:49:40 pre podne »
Idem i ja da spavam :) Mislim da masisi poentu onoga sto ja pisem , tacnije da negiras potencijal ove tehnike  bez neke vece potrebe . Koriscenjem ove tehnike nece se dobiti hdr, nece doci do foto manipulacije , ako se pravilno koristi:)Ja sam uvek tvrdio da fotografija dobra dolazi iz aprata a posle ide obrada i uvek tvrdim i tvrdicu da prilikom bilo koje obrade fotografije treba da se koristi ne detruktivna tehnika kojih srecom ima u PS, a lab je jedna od njih :)

Lak noc storm , mare :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #20 poslato: Novembar 12, 2015, 03:02:46 pre podne »
Stvarno se trudim da razumem ovu konstataciju "kome nije jasno, nece nikad ni biti". Ljudi nekad imaju prosto razlicite stavove.
Ajde onda do definisemo ta pravila kojih se pridrzava taj ziri i da jasno efinisemo dokle seze manipulacija obradom, pa da opletemo po svakom ko prdje tu granicu. Po meni, to seze do granice necijeg ukusa i tu granicu niko nije uspeo da nametne.
Licno nikad nisam zamenio ili dodao ijednu stvar u PS-u, ako je to nekom bitno, ali ne vidim zasto bi bilo. Niti bih upotrebio neku tehniku da bih dobio munje i gromove koji to nisu. Prosto, bas ne volim da vidim to. To je neki moj princip i sam pokusavam da odredim granicu da ne predje u foto manipulaciju.
Na prakticno pitanje sam vec dao odgovor. Zasto mora da bude megabesna slika ili ultimativni rezultat od koga ce svakom da spadne vilica? Govorim o mogucnostima jedne tehnike i prakticnoj primeni iste. Mogucnostima u smislu brzine i potencijala sta takva obrada moze da donese(pa cak i ispravljanje losih stvari uradjenih nemogucnosti scene, losom postavkom aparata, baksuznim trenutkom...). Ko ce da joj nadje primenu, naci ce. Ako nista drugo onda u laksem dobijanju krajnjeg cilja, bila to manipulacija i suva realnost.
Bilo koja tehnika, u aparatu, kompozicione tehnike, tehnike obrade mogu samo da obogate coveka da oslobodi svoju kreativnost. Nikad nisam negirao vaznost fotografskih tehnike i potencirao obradu kao kljucnu, to nikad nije bilo sporno. Sumnjam da je iko to i uradio. Sto imam utisak da ovo ponavljam deseti put...

Prakticnu primenu, cu da pokazem ovde, iako priznajem i sam da su te tehnike nove za mene. Usotalom, zato je i ova tema pokrenuta.

Laku noc.
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 03:04:30 pre podne od strane smarko »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #21 poslato: Novembar 12, 2015, 10:24:34 pre podne »
 :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #22 poslato: Novembar 13, 2015, 09:20:06 pre podne »
Primer kako lako odvojiti boje jednu od druge. Govorim o procesu koji traje najvise 30 sekundi.
Kao dodatni. Napominjem da samo koriscenje Lightness, A i B kanala kao dodatnih kanala dovode do mogucnosti da se naprave selekcije i maske lako, brzo i precizno. Pravljenje kopija RGB, CMYK i LAB verzije istog dokumenta i birajuci odgovoarajuci kanal, uz vrlo jednostavno dodavanje konstrasta tim kanalima daje neogranicene mogucnosti pravljenja vrlo komplikovanih maski za vrlo kratko vreme. Channel masking je tehnika poznata od kad se zna za fotoshop. Vrlo cesto tri kanala u LAB modu daju najtacnije maske za ono sto nam treba.
Namerno sam preterao sa intenzitetom da bih pokazao mogucnosti.
Za rezultat u LAB-u mi je trebalo 30 sekundi, a sa akcijama 2 klika misem. Jedan curves sa vrlo jednostavnim povlacenjem kanala u toj krivi, jedno dupliranje originalnog lejera, blending multiply (cisto da pojacam boje u taminijim delovima) i maska na taj lejer u lightness kanalu koju sam blurovao, smanjen opacity lejera. To je sve sto je uradjeno.
U RGB, zeleci da dobijem isti rezultat sam proveo 5 minuta i nisam mogao da dobijem taj intenzitet i separaciju boja na zemlji. Stavljao sam i kanal maske, ali prosto ne ide. Boje jer su popucale, ali i neutralni tonovi su vrlo brzo otisli u neke boje kakve se ne vidjaju cesto. Verovatno bi moglo, ali bi mi trebalo mnogo vise od tih 5 minuta.



 

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #23 poslato: Novembar 13, 2015, 09:24:47 pre podne »
Ovako izgleda lejer paleta. Napominjem, boje su vibrantije nego za moj ukus, verovatno ovu fotku uopste ne bih ovako obradjivao, ali mi je samo namera da pokazem potencijal koji nekom moze da bude od koristi u nekim situacijama.

To je za primer jedan sta LAB radi mnogo bolje nego RGB.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #24 poslato: Novembar 13, 2015, 11:40:50 pre podne »
Ovaj... ako je ovo trebala da bude ta pokazna vežba - nisam impresioniran. Čak i ako zanemarim MASKE, i druge tipove parcijalnih selekcija, blendinga i sličnih kerefeka, gde se vraćamo na onu priču šta si ti video, a šta težiš da predstaviš, realno, ne kapiram pravljenje od g***** pite. Ako je vreme bilo takvo kakvo je, dobio si boje koje si dobio - čemu nakaradno ulepšavanje? Jasno je meni da je ovo što si pokazao samo primer (i ne mislim da je drugo), samo ne razumem poentu? Dobiti po svaku cenu nerealne boje - to je ono zbog čega treba koristiti LAB umesto RGB-a?

Ljudi kupuju kolor karte, daju masne pare za profilisanje svih uređaja i tako to, da bi dobili što verniju reprodukciju već u samom nastajanju materijala i onda to trebaju da zanemare i drndaju boje ofsetovanjem tonova? Meni je to nerazumljivo. Ovo je zanimljivo za igranje i za eventualno turističke fotografije. Za one koji vole obradu od koje pođu suze na oči.

Čini mi se da si ti LAB prihvatio skroz nenamenski. Ja jesam protiv korišćenja toga, iz razloga koje sam gore naveo, ali ovo zašta vi izgleda kapirate LAB - to nije njegova namena. Zašto bih se ja bavio ofsetovanjem kolornih partija, ako sam uoči fotografisanja uradio Gretag MacBeth profilisanje? Ono - imam referentni kolorit viđen okom aparata. Zašto bih želeo da to kvarim na bilo koji način? Ok saturacija i tako to, ali ovo je nešto sasvim deseto. Postoji toliko namenskih filtera koji će uraditi bolji posao, nego što većina priučenih fotošopista može i ume (NHF, ali većina ljudi je zaista priučena). Ako fajl pukne, to znači da je u startu trebao biti lepo obrisan na kartici. Za stock silovanje još i mogu da razumem. Na stocku oduvek vlada zakon ludila i to je tako prihvaćeno od davnih dana, još od kad su primali fotke sa drljavih kompakt aparata. Međutim, za sve ostalo... ne znam šta bih ti rekao. A pogotovo ne razumem zašto bi amater želeo da se bakće s ovim, osim da - eto - pokaže da ume nešto što drugi ne umeju. Sve što ja ovde vidim je to da mi očigledno ne pričamo istim jezikom, niti diskutujemo sa istog stanovišta. Ja težim perfektnoj reprodukciji boja, dok neko drugi možda teži većoj slobodi retuširanja i korigovanja inicijalnog rezultata. Mislim, onda nije ni čudo što postoji nerazumevanje oko toga zašto je LAB problematičan (baš kao što je problematičan ProPhoto, a često i Adobe RGB, ako ne postoji svest o tome čemu on služi i kada se koristi), i zbog čega je neprihvatljivo to da se na slepo tumara po tonalnom opsegu.

Realno, uz sve benefite koje potencijalno ima, LAB je uber-alatka za uber znalce. A ovo me podseća na tipove koji za po kući kupe Fluke opremu, da bi proverili da li je babi ispravna telefonska parica. Nije bitno što u tim okvirima nema svrhu, ali deluje moćno.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 11:45:22 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #25 poslato: Novembar 13, 2015, 12:59:44 posle podne »
Storm, svaki tvoja recenica zahteva opsiran odgovor. Ja sam u bas dosta stvari saglasan sa tobom, da se razumemo. U nekim nisam.
Ono sto mi nije jasno, a ovo je vec drugi put da imas takav ispad, cemu komentari gde prilicno nipodastavas sagovornika? Prosto moram tako da reagujem, jer nisam za takvu diskusiju i bolje odmah da ti prenesem taj stav, nego da cutim. Mislim da to i zasluzujes, jer te jako cenim i postujem. Samo to imam problem da razumem, sve ostalo mi je potpuno razumljivo, pa cak i insistiranje da si uvek u pravu. Mislim na ovaj komentar: "A pogotovo ne razumem zašto bi amater želeo da se bakće s ovim, osim da - eto - pokaže da ume nešto što drugi ne umeju".
Ja na ovom forumu nisam pisao i davao ikakve komentare na bilo kakve diskusije niti tudje slike, pa mozda cak i dve godine, jer sam dovoljno skroman da znam gde mi je mesto i da bih nekompetentnim komentarima mogao vise da naskodim sagovoriku nego pomognem. Kao sto vidimo da se desava na forumu, previse cesto. Verovatno cu i ja napraviti neku gresku, ali mislim da sam ipak stekao neko znanje i da nekim pocetnicima mogu da pomognem.
I dalje citam tvoje tekstove i impresioniram sam tvojim znanjem, ucim mnogo od tebe na svim poljima. Iskreno sam ti zahvalan na tome i moje se impresije nisu promenile, bez ikakve zelje za patronizacijom. I dalje slusam Zorana i Boleta kao da su mi fotografski ocevi i to postovanje nece nikad nestati, makar za 10 godina postao duplo bolji fotograf od njih. Poenta... ako ljudi stvarno imaju takav utisak, da pokusavam da pokazem koliko znam nesto i da se kurcim, onda je bolje da odmah da prestanem da pisem, jer mi to nije namera. Ni najmanje. Svaki post koji napisem, mnogo razmislim o svemu, jer ne zelim da mi se obije o glavu i da neko to protumaci kao znak arogancije. Mnogo puta propustim bas iz tog razloga da napisem nesto. Ovaj forum mi je mnogo dao, zelim da pomognem ljudima i prenesem svoja iskustva i znanja, ako umem. Tema je zapoceta da bih prosirio svoje znanje. Zavrsena je pitanjem. Sto znaci da je poenta bila nauciti nesto vise, kao sto jesam od tebe u ovom slucaju, samo ne u delu koji me zanima, a to su tehnike rasa u PS-u u LAB modu.

Ti si vec prihvatio jednu stvar u toku same diskusije, a to se nekako presaltovalo na drugi front. U pocetku si dokazivao kako LAB mode ne moze da ima nikakvu primenu u fotoshopu, a zatim krenu ka tome kako specijalni efekti koje oni proizvode nisu potrebni, tj. ne vidis upotrebnu vrednost u samoj fotografiji. To su dve potpuno razlicite teme. Govorim samo o tome sta nesto moze da se uradi u jednom modu, a sta ne moze u drugom. Primenu neko moze da vidi, drugi ne mora. Ti jedno smatras fotografijom, a drugo ne i to je ok. Samo ne mozes reci da niko na ovom svetu ko se bavi fotografijom i obradom ne moze da nadje primenu, zbog te svoje logike. Da li na 500px zahtevaju da se kace rawovi i da se vidi gde je ta granica manipulacije?
Opet cu ponoviti jednu stvar koju sam vec rekao, posto mislim da je bitna. Mi ne vidimo okom kamere, nego okom koju automatski sliku procesuje mozak. Kad vidimo 2d fotografiju, sa 100% perfektnom kolornom reprodukcijom, dozivljaj ce uvek biti drugaciji nego kad tu istu scenu vidimo uzivo. Nas mozak gledajuci sliku koju gledamo "uzivo" i kalibrise je po nekoj urodjenoj ljudskoj i individualnoj mentalnoj slici. Mi gledamo sliku uzivo sa mnogo predrasuda. Kako objasnjavas da kad vidimo svetla razlicite boje, nase oko u nekim situacijama ne moze da vidi tolike drasticne razlike. Kamera ce da zabelezi sve te kolorne castove. Primer samo ulicnog osvetljenja gde uzivo sva ta svetla imaju razlicit kolorit, a nase oci sve to konsolidiju i prilicno ublazuje te razlike. U nekim situacijama kolorne nijanse cemo mnogo bolje uociti nego sto je vidi kamera. Pretpostavke su razne zasto je to tako, evolucija radi boljeg raspoznavanja predatora ili plena itd itd... ali to je tako i tesko da neko moze da tvrdi da je nase oko i oko kamere isto. Zivu sliku, ma koliko pogodio kolorit necemo dobiti.
Ja sam otvorio uopste ovu temu, upravo iz razloga koje ti navodis. Nisam mnogo ulazio u sve te tehnike, ali potencijal sam video.
Moj primer ne pokazuje dostignuca ove fotografije, nego primer gde sam pocepao dve nijanse zuto-zelene na zeleniju u crveniju, a onda preterao u tome kako bih pokazao efekat. To obican filter u RGB modu ne moze da uradi, a ako ti uspes to da uradis za 30 sekundi koliko je meni bilo potrebno, skidam kapu. Gde moze da ima primenu? Recimo... Krosnje drveca koje imaju slicnu, ali ipak malo razlicitu nijansu zuto zelene koje kamera ne raspoznaje dovoljno. Povecavajuci kontast u A i B kanalu dovodis do dramaticnog razdvajanja tih boja bez uticaja na luminocity. Ona koja je vukla malo na crveno, krenuce tamo, ona sto je vukla na zeleno, ima da krene vise u tom smeru itd... Sve to bez da dira neutralne tonove. To RGB ne moze da uradi i nikakav filter tu ne moze da pomogne, dok god se radi u RGB modu. Mozda moze slicno, mogu mozda da se dobiju i lepsi rezultati, ali isto ne moze. Mozda smo mi tu scenu doziveli tako, a ti sa tom tehnikom mozes da razdvojis te nijanse i mozda pribliznije preneses svoj dozivljaj. Zar obrada nije i prenosenje subjektivnog dozivljaja, nego moramo svi da tezimo 100% tacnoj kolornoj reprodukciji? Mislim da nemaju svi cilj da prikazu 100% tacnu reprodukciju, iz razloga koje sam naveo koji se zovu subjektivni i ljudski dozivljaj . Mnogo moze da se uradi i u RGB-u i ljudi to rade, samo sa mnogo komplikovanijim selekcijama, maskama, farbanjem i slicno. Ako tehnika dozvoljava da se uradi brze i lakse, zasto da ne? Mozda neko nadje primenu, mozda ne. Opet, stvarno ne bih ulazio u price ko bi to radio, a ko ne bi. Pricamo samo o mogucnostima i nicemu drugom.

Kazes da se slepo tumara po tonalnom opsegu. Tacno je, ali samo donekle. Slepo tumaras u LAB opsegu, koju ionako ne mozemo da vidimo, ali ne tumaras u RGB opsegu. Dok god ostanes u RGB kolornom profilu monitora, ti ces videti samo deo opsega koji te zanima. Dokaz za to je sto prilikom konverzije LAB u RGB ne postoji nikakva degradacija slike, dobijes identicnu sliku kao sto si je imao u LAB-u. Sta me briga sto bi da imamo LAB oci to sto radimo na monitoru izgledalo retardirano, kad ti sve vreme ostajes u istom opsegu koji vidis i koji te zanima. Na ostalo se ne osvrces. Dakle, ja govorim samo o tehnici koju LAB dozvoljava, a ne o kolornom prostoru i upotrebnoj vrednosti tog kolornog prostora.

Mogu da okacicu jednu fotografiju u kojoj jednostavno nisam nasao nacin da dobijem i prenesem REALNO sto sam video, doziveo. LAB mi je to omogucio. Da li sam nesto pogresno postavio, da li sam mogao da uradim nesto bolje u samoj kameri kako bih sve to izvukao u RGB-u... verovatno. Pitanje je da li treba zbog toga da obrisem sliku ili da uradim ono sto mogu da uradim kako bih preneo moj dozviljaj te scene. Ili da nosim 200kg opreme svaki put, da vodim 5 asistenata koji ce da mi pomognu da napravim idealnu situaciju kako bih dobio ono sto zelim ili cu da uradim sve sto mogu na terenu sa onim sto imam, za vreme koje imam, sto se tice samog znanja i opreme, a onda isto sve sto mogu u post produkciji kako bih dobio ono sto hocu. Fotoshop u LAB-u moze da uradi neke stvari koje u RGB-u ne moze, ni u ludilu. Da li ti vidis  primenu, da li vidis svrhu obrade fotografije u tome ili ne, zasto bi to bilo relevantno za ovu diskusiju? To je tvoj stav, ali ni ti ne sporis da je moguce da postoje tehnike koje dovode do drugacijih rezultata. To je sve sto sam i pokusao na pocetku da kazem.

Toliko od mene, a tema sto se mene tice moze i pod kljuc ;) Ne, nisam se uvredio ni najmanje, sve je u najboljem redu, samo ne vidim vise poentu :)
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 01:02:26 posle podne od strane smarko »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #26 poslato: Novembar 13, 2015, 01:16:09 posle podne »
Već na početku tvog posta mi je jedna rečenica upala u oko pa ću, pre nego li nastavim čitanje, da se osvrnem na to:
Citat
Ono sto mi nije jasno, a ovo je vec drugi put da imas takav ispad, cemu komentari gde prilicno nipodastavas sagovornika? Prosto moram tako da reagujem, jer nisam za takvu diskusiju i bolje odmah da ti prenesem taj stav, nego da cutim. Mislim da to i zasluzujes, jer te jako cenim i postujem. Samo to imam problem da razumem, sve ostalo mi je potpuno razumljivo, pa cak i insistiranje da si uvek u pravu. Mislim na ovaj komentar: "A pogotovo ne razumem zašto bi amater želeo da se bakće s ovim, osim da - eto - pokaže da ume nešto što drugi ne umeju".
Ne znam na koju prethodnu situaciju misliš, ali ću biti slobodan da i nju obuhvatim ovim odgovorom.

Dakle, VERUJ MI NA REČ da nikakvih zadnjih namera u tome nema. Niti se rečenica odnosi na bilo koga ovde (pišem generalno o "provaljivanju" raznih stvari od strane raznih likova po netu - ti si sigurno negde naleteo na priču o LAB-u, baš kao i Serb, baš kao i Dalibor za ProPhoto itd... znači ta rečenica se ne odnosi na tebe, nego je u pitanju generalni stav u vezi ovakvih stvari, gde neko, naveden od strane nekog drugog, a bez dovoljno inputa da bi znao o čemu materija govori, posluša savet i krene da rovari po nečemu, bez jasnih ideja za šta će mu to.

Kada pišem lično, kada se obraćam nekome lično, to tako i napišem, što se može videti u svim prethodnim postovima, nezavisno od teme.

Kako god, ako si i dalje ubeđen da iza toga stoje neke zle namere, ja ti se ovom prilikom izvinjavam, pre nego što uopšte nastavimo diskusiju (ako uopšte ima smisla nastavljati je, budući da smo počeli da se ponavljamo). Što se mene tiče, to nije trebalo da zvuči NI BLIZU tako kako ti je zvučalo i iza toga stojim s obe noge.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 01:18:24 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #27 poslato: Novembar 13, 2015, 01:50:44 posle podne »
Naranvo da ti verujem na rec, sve je u ok :)

Izvini ako sam pogresno protumacio... moras imati i za mene razumevanja, ipak sam ukrstio koplja sa guruom (opet bez trunke sarkazma), nije to nimalo lak zadatak :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #28 poslato: Novembar 13, 2015, 01:57:24 posle podne »
Ma koliko delovalo banalno, moj grafikon sa pocetka teme je prilicno ozbiljan odgovor, kao sto si mi ti (mozda nesvesno) prilicno tacno i iskreno odgovorio.

Zorane, slazem se u neku ruku. To je fotografija, a ovo je zabava za dokone :)

Dakle, iskreno mislim da ovo nije put kojim treba da se ide... a veruj mi nisam ukacio tvoj post dibidus, a jos manje ga povezao sa fotografijama iz primera. Ovo meni jako lici na ubedjivanje kako MS WORD moze napraviti tabelu, ili Excel moze posluziti kao text editor. Naprosto, zna se sta je text editor, sta sluzi za prelom teksta... a sta je standard za pravljenje komplikovanih tabela sa obracunima.

Da bi ispravno rastumacili zasto se traga za nekim novim resenjima, mora se posegnuti u neke druge oblasti. Neko se zasiti fotografije, pa krene da luduje sa opremom... da je menja, a neko vec ima dobru opremu, pa ce eto da istrazuje nove nacine obrade. A veruj mi, resenje je tu... vec je ispred tebe. Slicno pokusaju da Linux napravis dobrim desktop resenjem (jer ti je WIN dosadio), sto on defakto nikada nece biti. On je dobar u onome sto Win nikada nece biti, ali naprosto... postoje ogranicenja.

Pravi alat, ali pogresna namena.

Sto se tice trougla, pogledaj malo vise Stormove test fotografije. Da li nekada pokusao da napravis fotografiju za koju znas da NIJE DOZVOLJENO naknadno editovanje? Zamisli da moras skucati 10-15 fotki u galeriju, koje nisu stresne, spaljene, ne cure... a tu onda nema mesta za spaljen lancic kod cige (znam... karikirao si... ali primera radi). Takva fotografija ne zahteva 10 lejera, krive... i sta i ja znam... a jos manje potragu za nekim novim izletima u LAB ili gde vec.

Pocni da razmisljas na taj nacin, i videces koliko ce ti PS trebati sve manje u zivotu. A ti bar nemas razloga da ga cimas toliko, imas odlicnu opremu... i sto je najbitnije, putujes prilicno dosta.

PS
Zamisli da radis sa filmom. To sto uslikas, i kako uslikas... to ti je.
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 02:02:22 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #29 poslato: Novembar 13, 2015, 02:36:31 posle podne »
Ja iskreno mislim da je put kojim  treba da se ide ako se vec obradjuje fotka onaj put koji ti daje bolje rezultate i to na brzi nacin, a to ova tehnika bas i radi. Sa druge strane svi koristite razne presete, pa cak i presete u aparatu i tu ne vidite nista lose. Korisitie i razne plug-inove (nik viveza, nik color i slicno) i opet ne vidite nikakav problem. A pritom koriscenje svih tih pluginova i preseta ako se na pogresan nacin korisiti dovodi do ozbljne degradacije fotografije, kao uostalom svaka obrada koja se ne koristi kako valja. I kad se pomene neka nova tehnika (nova na ovom forumu) onda je to neko brljanje, cudjenje , a niko da je proba procita nesto o tome ,ali ipak vec unapred je odbacena ...Upravu si zoki resenje je ispred tebe u PS koji daje milion nacina da se jedna stvar uradi, samo treba izabrati pravi nacin (ja licno uvek trazim onaj koji je najmanje destruktivan kao i kod obrade lica tako i kad su boje upitanju).

Isto kao i Storm mesas zabe i babe , ni Marko ni ja nismo uopste pricali i govorili da ova tehnika sluzi za spasavanje lose odradjenih fotki receno je hiljadu puta do sad da fotografija pre svega mora da izadje dobro iz aparata (valjda smo to ustanovili odavno). Ovde se uopste ne pise o tome vec o potencijalu ove tehnike. Zasta ce je ko korisiti i kad to je skroz nebitno za ovu pricu posto ne pricamo o tome, tu vec ulazimo u sam rad pojedinaca , njihovih ambicija, ukusa , nacina rada  kad rec o obrad.Ja ne vidim razlog zasto ne bi koristio ovu tehniku koja manje moze da nasteti samom fajlu nego neku drugu.

Ja sam radio fotografisanje gde je trazeno da se dobije proizvod u tacnoj reprodukciji boja. Naravno isla je color karta, siva karta itd...Ali opet kakve to veze sa ovom tehnikom, to je zadatak koji sam imao i onda cu raditi tako kako mi je placeno ...Sto bi takva situacija odgurnula od neke PS tehnike, opet ne kapiram tu analogiju.

Ovo nije bas nova stvar i izmisljanje tope vode , ova tehnika nije izmisljena juce rade ljudi ovo vec dugo. I jos jedna stvar prophot i ovo uopste nije isto i ne treba se praviti analogija, posto je marko vec objasnio:Kazes da se slepo tumara po tonalnom opsegu. Tacno je, ali samo donekle. Slepo tumaras u LAB opsegu, koju ionako ne mozemo da vidimo, ali ne tumaras u RGB opsegu. Dok god ostanes u RGB kolornom profilu monitora, ti ces videti samo deo opsega koji te zanima. Dokaz za to je sto prilikom konverzije LAB u RGB ne postoji nikakva degradacija slike, dobijes identicnu sliku kao sto si je imao u LAB-u. Sta me briga sto bi da imamo LAB oci to sto radimo na monitoru izgledalo retardirano, kad ti sve vreme ostajes u istom opsegu koji vidis i koji te zanima. Na ostalo se ne osvrces. Dakle, ja govorim samo o tehnici koju LAB dozvoljava, a ne o kolornom prostoru i upotrebnoj vrednosti tog kolornog prostora.


Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Color management u LAB
« Odgovor #30 poslato: Novembar 13, 2015, 02:39:08 posle podne »
Podrska za Serba i Smarka :) mada smarko ono sto ti zelis moze mnogo lakse da se postigne sa leyerima
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #31 poslato: Novembar 13, 2015, 02:45:10 posle podne »
Zorane, hvala na komentaru :)

Potpuno razumem logiku i saglasan sam opet u mnogo stvari, ali ne do kraja.

Dakle, saglasan sam da se fotografija pravi u aparatu i da je poslednje o cemu fotograf treba da razmislja je obrada i oslanja se na nju previse. Da li mi verujes da postoje fotografije koje ne pipnem u PS-u? Otvorim ih, pogledam i zatvorim. Tad sam najzadovoljniji i voleo bih kad bi uvek moglo tako. Ali ne moze. Ne moze ni kod tebe, siguran sam. Saglasan sam da je fotografska tehnika, ucenje i vezbanje fotografskog oka nesto sto se uci ceo zivot i ono sto cini fotografiju. Talenat i razvijanje talenta je primarna stvar i ne sporim to, niti sam ikad sporio.
Veci deo tvog teksta je o tome i tu ne bih nista dodao ni oduzeo. Zato i kratak komentar na to.

Ono sto mi nije jasno, kako si mene pronasao u toj prici, da izmisljam toplu vodu i da bih zanemario primarnu stvar naustrb ovog? Moj komentar da je ovo zabava za dokone je bio polu-saljive prirode. Saljiv u delu da sam svakako saglasan da je to ne sekundarna, nego tercijalna stvar i da je bolje svi da uzmemo aparat u ruke, a ozbiljan u tome sto sam ubedjen u tacnog onoga sto pisem. Mozda gresim... ziv covek. Ali sam ubedjen. Svi smo mi dokoni u neku ruku. Kako moze da se objasni onda toliko razglabanje o opremi na primer? Da li to cini fotografiju pa smo toliko zaludjeni da saznamo sve detalje pojedinog hardvera i ponekad da se posvadjamo oko hardvera? To je manja dokonost nego ova prica oko obrade? To se po meni zove entuzijazam. 
Da, ipak ogromnu zelju za ucenjem, moze da se kaze nezasitu. Zato su mi interesantna vasa razglabanja o opremi, MNOGO, MNOGO uzivam u Stormovim tekstovima (sa tehnicke strane, a mislim i da je izuzetno elokventan i da bi u tekstovima uzivao neko koga to uopste ne zanima), obradujem se kao malo dete na pomisao da cu kupiti neki delic opreme (recimo dobio sam torbu za rodjendan, srecan kao malo dete), a najvise od svega toga volim da posetim teme na forumu i razgledam fotografije, pratim razvoj fotografa ovde i zajedno sa njima se radujem kad vidim napredak i lepe fotografije. U slobodno vreme, citam, gledam i ucim na svim poljima gde me drma taj entuzijazam. Nije prolazan, znam to.
Da je ovo koriscenje Word za tabele i Excela za nesto drugo apsolutno nisam saglasan. Da, LAB mode ne moze da donese nesto sto RGB mode moze, ali isto tako vazi i obrnuto. Sve sam vise ubedjen da niste probali te tehnike, pa ne razumete u potpunosti o cemu pricam. Komentar na konstataciju da mi treba 20 lejera i 10 komplikovanih maski. Ja upravo govorim suprotno, u nekim situacijama moze da uprosti rad. Da li pridajem tome vaznu vecu nego sto izgleda? Veruj mi da ne. Sto ja ili neko drugi lupa glavu oko toga...? pa, dokonost ili entuzijazam, kako god ga nazvali.
Nisam nikad napravio fotografiju gde nije dozvoljeno editovanje. Ali, naucio sam toliko da losu fotografiju nikad neces napraviti dobru u obradi. Odavno sam dosao do tog saznanja. Zato ne zanemarujem fotografske tehnike, niti ih smatram manje vaznim. Slusao sam vas dobre ljude koji ste mi to pricali, slusao vas i na kraju se uverio mnogo puta u to isto. Kad izadjem da fotografisem, dam 100% od sebe i iskoristim sve sto imam i znam da bih uradio najbolju mogucu fotografiju. Novim dosta opreme svuda gde idem, sve sa stativom, obilazim mesta gde normalni ljudi ne idu, jer je previse tesko , daleko, naporno, komplikovano... Biram te lokacije koje su intereantne sa fotografskog aspekta. Nakon svega toga, tesko da neko moze da mi kaze kako nalazim precice i kako sam skrenuo na pogresnu raskrnicu. Cipele, secam se dobro tog saveta iskusnijih. Mogao bih da ti ponovim bar 3 saveta koja si mi ti licno dao i koja si verovatno zaboravio, a koja su mi ostala kao mantra u glavi.
Ali da, razmisljam i o obradi u trenutku kad fotografisem, jer neke stvari ne mozes da uradis u samom aparatu. Mozda postoji neka magija, i ako postoji, prvi bih potrcao da ih naucim. Valjda su ljudi u Nikonu i Canonu zato izmislili braketing? Ili ideju koju je neko smislio kako sa 24mm da uhvatis kadar koji ne staje u 24mm. Ne vidim kako je to moguce uraditi bez PS-a.
Onog trenutka kad me obrada izvuce u nekim situacijama gde se moglo resiti kamerom, to se jako zestoko ureze u mozak i sledeci put tu gresku ne pravim i PS za taj deo mi ne treba. Eto, toliko o meni i mom procesu ucenja.

Ako cemo da potpuno obesmislimo potrebu obrade, onda treba to i definisati. Stvarno ne bih zeleo da neko pomisli kako sam pobrkao prioritete ovde.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #32 poslato: Novembar 13, 2015, 02:57:31 posle podne »
Podrska za Serba i Smarka :) mada smarko ono sto ti zelis moze mnogo lakse da se postigne sa leyerima
Dalibore, voleo bih da mi pokazes kako mozes to da uradis. Ako ukljucuje cetkicu, veruj mi da ne moze ;)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Color management u LAB
« Odgovor #33 poslato: Novembar 13, 2015, 03:23:18 posle podne »
Koliko sam shvatio ti bi da naglasis odredjene boje, ja to obicno izaberem boju solid color prevacim layer na soft light i farbam i podesavam opacity po potrebi. Sto suptilnije to jaci efekat,
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #34 poslato: Novembar 13, 2015, 03:41:56 posle podne »
Ne mislim na to. Govorim o situacijama gde je kadar prilicno jednobojan, a ti bi da mu das malo zivosti i naglasis neke delove prostom separacijom slicnih nijansi. Ne moze to da uradi ni ta tehnika, ni hue saturation ili curves layer gde biras i suzavas spektar kako bi pogodio tacno ono sto hoces, a ni prosto farbanje i pijacavanje boja, jer efekat nije isti.
Tehnika se zove "man from mars", probaj da je nadjes na netu. Naravno, to je samo jedna stvar za koju neko moze (mozda!) upotrebnu vrednost.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #35 poslato: Novembar 13, 2015, 03:44:14 posle podne »
Napomena, postoje razlicite vrste te tehnike i ne izvodi ih svako na isti nacin. Neke daju bolji rezultat, neke malo losiji.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #36 poslato: Novembar 13, 2015, 03:54:34 posle podne »
Ovo je primer fotke gde sam upotrebio LAB i gde nije bilo nikakve sanse da izvucem ono sto sam hteo u RGB-u. Scena je bila, bar kako sam je doziveo, slicna ovoj. To je bio trenutak, video sam fotografa kako se penje na stenu, okinuo fotku itd... Da sam ga pitao da mi pozira 15 minuta, verovatno bih namestio sve kako treba i da bih mogao da izvucem mnogo vise nekim ludackim blendigom ili sta ti ja znam. Sanse nijj bilo da dobijem taj raspon boja izmedju sunca i plavog neba. Mozda i postoji nacin, ali kad god sam pokusao da dobijem vibrantije boje, boje su popucale i highlighti u nekim rgb kanali su pregoreli. Jos jednom napominjem, zalazak je stvarno bio fantastican i nisam isao na preterivanje, tako sam ga doziveo. Cak i da jesam, u LAB-u sam uspeo da je dovedem dovde, u RGB-u nisam. To je jedina fotka do sad gde sam upotrebio LAB iz suste potrebe. Neke druge fotografije sam upotrebljavao u svojstvu eksperimenata. Ovde sam bas imao potrebu da uradim to sto sam uradio. Da nisam, ili bi isla delete ili bih je ostavio tako bledu i ispranu. Da li je greh sto sam isao u LAB?

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #37 poslato: Novembar 13, 2015, 05:16:48 posle podne »
svi Neko je nekada davno rekao da slika govgori više od hiljadu reči. Tu ne verujem da iko može išta da doda. Ja zato mislim da je najbolje da učesnici diskusije (SMARKO to već lepo radi i meni se njegova poslednja fotografija u ovoj temi jako dopada) okače direktne primere, tako da i mi koji nismo teoretičari, svojim očima vidimo kako obrada treba da izgleda u praksi, izvučemo zaključke i tako počnemo nešto da koristimo ili ne. Forum je, inter alia za to ko stovren. Ovako... diskusija radi diskusije... pa možda i nema smisla. Ipak, nešto ne razumem u Stormovoj priči, koju ako ekstrapolišemo do kraja, ispadne da ne treba ništa korigovati, već je fotografija to što izadje iz aparata i za to je to. Ja sam PS uvek mislio (ali možda i drugi softveri o kojima učene kolege govore) da služe da koriguju nesavršenpsti senzora, sočiva, aparata i šta ja znam šta sve ne, e da bi se tako  taj dvodimenzionalni svet zvani fotografija približi onom što je u stvarnom trodimenzionalnom svetu. Nekada, u moje vreme, to se radilo u tzv "mračnim komorama" sa tamno crvenim svetlom, danas je to...pa eto softwer. Smarko je ponudio dobronamerno svoje iskustvo sa jednim software-om, koji se zove LAN (hvala mu na tome, vrlo kolegijalno, voleo bih lično da znam da koristim taj Lan)  i o kojem lično ne znam ništa, i to je sve. Ovo je moje lično vidjenje, koje završavam kako sam i počeo - okačite fotografije i recite kako ste do njih došli. Radi nas ostalih.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #38 poslato: Novembar 13, 2015, 07:50:57 posle podne »
Ja iskreno mislim da je put kojim  treba da se ide ako se vec obradjuje fotka onaj put koji ti daje bolje rezultate i to na brzi nacin, a to ova tehnika bas i radi. Sa druge strane svi koristite razne presete, pa cak i presete u aparatu i tu ne vidite nista lose. Korisitie i razne plug-inove (nik viveza, nik color i slicno) i opet ne vidite nikakav problem. A pritom koriscenje svih tih pluginova i preseta ako se na pogresan nacin korisiti dovodi do ozbljne degradacije fotografije, kao uostalom svaka obrada koja se ne koristi kako valja. I kad se pomene neka nova tehnika (nova na ovom forumu) onda je to neko brljanje, cudjenje , a niko da je proba procita nesto o tome ,ali ipak vec unapred je odbacena ...Upravu si zoki resenje je ispred tebe u PS koji daje milion nacina da se jedna stvar uradi, samo treba izabrati pravi nacin (ja licno uvek trazim onaj koji je najmanje destruktivan kao i kod obrade lica tako i kad su boje upitanju).
Serb, ovo što si napisao predstavlja u najmanju ruku odraz čitanja samo sopstvenih postova. AKo bih sad napisao kada sam ja imao susret sa LAB prostorom prvi put (mada sam to nagovestio u nekom od prvih postova), ispalo bi da se kurčim. Mnogi ovde nisu ni znali šta je to Photoshop, bez ljutnje. Meni je bezveze da uopšte potežemo priču ko je šta probao. S obzirom da sam dobro upoznat sa tim šta LAB predstavlja, javio sam se da iznesem svoje mišljenje. Da ne znam, ne bih se javljao. Kao što se u mnogim temama ne javljam. Niti imam vremena, niti volje da raspravljam o nečemu o čemu nemam dovoljno znanja.

Citat
Isto kao i Storm mesas zabe i babe , ni Marko ni ja nismo uopste pricali i govorili da ova tehnika sluzi za spasavanje lose odradjenih fotki receno je hiljadu puta do sad da fotografija pre svega mora da izadje dobro iz aparata (valjda smo to ustanovili odavno).
Nisam siguran da li se tumačenje NENAPISANOG može svrstavati u "babe i žabe", ali ja sam se osvrnuo na ono što je ovde DOSLOVNO napisano. A ti si doslovno pomenuo pregorele delove i za to, izvini, moraš da se potrudiš malo više oko FOTOGRAFSKIH tehnika kojima barataš. Pomenuo si to sam, ja sam to naveo. Ništa iz zle namere.

Citat
Ali opet kakve to veze sa ovom tehnikom, to je zadatak koji sam imao i onda cu raditi tako kako mi je placeno ...Sto bi takva situacija odgurnula od neke PS tehnike, opet ne kapiram tu analogiju.
Pa ne znam... ja kada sam tragao za novim tehnikama, onda kada sam se prvi put susreo sa obradom (a to je bilo još u doba kada PS nije postojao - koristio se ZSoft PhotoFinish), gledao sam da ovladam onim procesima koji su primenjivi na što širi dijapazon situacija. Ja sam upravo gore naveo jedan scenario, gde ako želiš realnu reprodukciju boja, poslednje što smeš da radiš, je upravo ono što je ovde apostrofirano kao neki big-deal rada kroz LAB. I na sve to, rezultujući fajl strpate u JPEG. Ako želiš da nešto očuvaš i održiš na visokom nivou, onda se JPEG u startu zaboravlja. Koriste se nedestruktivni formati. Sad, baš kao i pre 20 godina.

Da je odma' napomenuto da je u pitanju "šaranje" bojama po sopstvenom nahođenju i bez očiglednog cilja, verovatno se ne bih ni javljao.


@oldtimer
Ne bih rekao da to ispada. Ko je pažljivije čitao, mogao je da shvati šta sam hteo da kažem.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 07:53:57 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #39 poslato: Novembar 13, 2015, 08:25:32 posle podne »
To nije bilo napisano tebi , pa upravo dolazim do zakljucka da ti citas kako ti odgovara ne ja i ne pratis postve .Post iznad je glasio: Dakle, iskreno mislim da ovo nije put kojim treba da se ide ..Tako da je ovo odgovor na Zokijev post ne na tvoj.Jbg moja greska sledeci put cu naznaciti (citrao bi ali nesto mi citat ne radi)  iako je odgovor jedan post ispod pa sam predpostavio da cete skapirati da je odgovor na to. A i kontekst mi je bio slican kao i Zokijevo pisanje.

Sto se tice ko je sta probao , nije ni bitno niti sam pominjao niti me preterano zanima, ali sam si rekao da nikad nisi probao to niti si mnogo guglao , a u startu si to naveo kao smejuriju i da dajes komentar sta sve necu procitati. To je slicno kao da ti napises taj i taj objektiv je bolji od ovog drugog, a ja dodjem i napisem , sta sve necu procitati a nikad u zivotu nisam probao taj drugi objektiv.Mislim niti me zanima niti hocu da uticem na odluku kako ce ko da koristi PS, neko ce moje neke nacine da smatra ok neko  ne, ali ono sto sam probao sta sam citao gledao tutorijale itd mislim da je uredu da prenesem, pa posle neka svako proba i nadje nacin i tehniku koja njemu najvise odgovara.

Opet ili ranije nisi shvatio moje pisanje  ili citas parcijalno, mada moguce i da nisam bas mnogo dobar pisac...Mesanje baba i zaba se odnosi da ti gledas kroz prizmu stampe i upotrebu LAB-a za te svrhe a ovde se govori kroz prizmu post produkcije ( ono vece je marko napomenuo tu bitnu razliku u pogledu na  na ovo pitanje)  a da se ne ponavljam mare i ja smo i pisali oko tog RGB prostora , to smo valjda ustanovili. Kao sto sam napisao a mislio sam da i to nije sporno, ali ajde da ponovim kad vec pominjes, kao jedan primer sta LAB moze , a sta rgb ne moze sam dao, primer sa zlatom, a i ovoj temi i hiljadu tema pre toga sam rekao da je najbitnije da se dobro prvo uradi u foto aparatu ( hiljaditi put da ponovim) i to sam naveo kao banalan primer, ne znam sto si se toga uhvatio kad i ono vece sam to pojasnio i slazem se da je najbitnije sta izadje iz aprata.


U ostalom da li ces ti koristiti ovu tehniku to je tvoj izbor i pravo , kao sto je moj izbor da li cu je ja koristiti. Nikad nisam tvrdio da je ovo jedini nacin za obradu  , ali tvrdim da je ova tehnika puna potencijala i da nije u kategoriji sta sve necu procitati :) Svako ko nije cuo za ovu tehniku na nasem forumu , sad je bar cuo i moze da je proba pa ce sam zakljuciti da li je to dobro ili lose. I mislim da je ova tema dobra za sve clanove i da je bolje da je ima nego da je nema :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #40 poslato: Novembar 13, 2015, 08:37:48 posle podne »
OK, razjasnili smo dosta toga, pa još samo ovo:
Citat
...ali sam si rekao da nikad nisi probao to niti si mnogo guglao , a u startu si to naveo kao smejuriju i da dajes komentar sta sve necu procitati.
To je bio moj odgovor smarku koji je naveo da "guglanjem nije ništa posebno uspeo da nađe". Ja sam se nadovezao na to i rekao tačno ovo (citiram): "Nisam se zabavljao guglanjem na temu upotrebe LAB-a u PS-u". Znači - nisam gugao na tu temu, a ne nisam probao. Jesam probao i ne samo probao nego koristio, samo ne u istu svrhu i, znajući koliko je to preobimna i konfuzna oblast, odbacio to kao bilo šta za ozbiljnu upotrebu.

I nakon svega pročitanog, vidim da nismo mnogo odmakli u poimanju ozbiljnosti, jer kako si i sam rekao, kada radiš neke "color-critical" poslove, radiš konvencionalno. Pa zato mislim da ne bi bilo loše da se to stanovište naglasi, da neko ne skapira da se "instant" i "verno" može umešati u jednu tehniku bez mnogo truda.

Toliko od mene.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 08:39:54 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #41 poslato: Novembar 13, 2015, 08:54:50 posle podne »
Pa opet nesto sto se groz diskusiju moglo zakljuciti  da pricam da nisi koristio u post produkciji  za svrhu o kojoj marko i ja pisemo odbacio je zbog tvog ranijeg iskustva sa stampom sto je razlicito .To je naglaseno nekoliko puta i naglaseno je za RGB i da ostajes u tom kolornom profilu.Marko je to jasno objasnio.

Kad se rade poslovi po zadatku dobijes jasna upustva a posebno kad se fotografise prozivod koristis sve sto imas od pomagala (color karta , sivu akrtu itd..) da dobijes te verne boje ...Mislim da je neozbljno govoriti o promeni boja ako pricamo o produkt fotografiji i to po zadatku.Ali to se ovde nije ni spomnjalo nego kao jedan dobra tehnika koju treba probati. A druga stavar ako mi klijent da zadatak da mu dam napucano nebo zalazak sunca da peku oci, koristicu ovu tehniku.

Da je instant tehnika i da je tehnika bez mnogo truda u ovoj temi ja nisam procitao (mozda mi je promaklo) ili negde napisao, ne znam odakle izvuce ovo.

Toliko i od mene , ko hoce neka proba tehniku ko nece ne mora :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #42 poslato: Novembar 13, 2015, 08:59:40 posle podne »
Pa to i ja pricam celo vreme jedno je koristiti colorni profil za obradu a drugo za stampu, web ili za pregled fotografija
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #43 poslato: Novembar 13, 2015, 09:47:18 posle podne »
Dalibore, na stranu rasprava, ali čini mi se da ti nisi baš sasvim pohvatao o čemu se ovde radi. LAB NIJE kolorni profil.

To o čemu smo ranije ti i ja diskutovali nije čak ni drugi kolosek, to je poređenje sendviča i drveta. Niti je svrha ista, niti je rezultat. Ovde se radi o MODU rada. LAB možeš da koristiš sa bilo kojim ICC profilom.

Priča o štampi i LAB-u je nešto sasvim deseto u odnosu na priču obrade u kolornom profilu. Korišćeni kolorni profil je bitan i za štampu i bez štampe, svejedno. Tvoja problematika je drugačija, ali toliko mnogo da je skoro nemoguće pronaći paralelu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 09:49:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Color management u LAB
« Odgovor #44 poslato: Novembar 13, 2015, 09:57:18 posle podne »
Znam o cemu ste pisali vrlo dobro ali stalno se ponavljate. Cenim svacije misljenje.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #45 poslato: Novembar 13, 2015, 10:02:54 posle podne »
Pa ok... pardon... nekako sam skontao da si povezao ta dva.

A da se ponavljamo, istina je. :D

Pozdrav

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #46 poslato: Novembar 13, 2015, 10:27:30 posle podne »
Zao mi je sto sam doneo toliko zbrke.

Posto niko nije prokomentarisao fotku koju sam okacio, gde sam se mucio sigurno 10 minuta u rgb-u da izvucem boje koje sam hteo, a uspeo u LAB-u za 3 sekunde, okacicu jos par beskorisnih primera, cisto da se vidi sta moze u LAB-u, a sta ne moze. Iako nije prokomentarisano, neka to bude primer jedan. Ko mi ne vereuje da nisam mogao u RGB-u da izvucem tu plavu i narandzastu, ne mogu mu pomoci. 

Drugi primer pokazuje kako je moguce alterovati boje bez ikakve bojazni da ce nesto popucati. Kad se uz to dovede channel masking (da ponovim jos jednom, RGB + LAB + CMYK daju ogroban broj zasebnih kanala i mogucnost da se naprave jako komplikovane maske bez pen tool-a, zeznutih selekcija itd), dobijaju se fantasticni i brzi rezultati i u nekim situacijama nesto sto radom iskljucivo u RGB-u moze samo da se sanja. Fotoshop dozvoljava sve moguce kombinacije i putovanja izmedju svih tih kanala, razlictih fajlova, modova i lejera. Zao mi je sto su ovo vecini spanska sela i zvuci komplikovano, ali u principu je vrlo jednostavno, ako neko zeli da nauci. To ipak spada u advanced fotoshop tehnike.
Gde bih mu nasao primenu...? Recimo, BMW posalje jedan auto za fotkanje, a onda zatrazi od vas da uradite taj isti auto u 20 razlitih nijansi boja. U RGB bi mecku porodili dok se to ne bi uradilo, a nisam ni siguran da uopste moze da se uradi i dobije isti kvalitet, jer RGB ne dozvoljava takvu manipulaciju bojama. Da li ce mi BMW poslati auto na fotkanje? Meni sigurno ne, ali neko nekad mozda nadje primenu u tome. Mozda ne mora BMW, ali u produkt fotografiji koji neko radi za klijenta ovo moze da bude od velike vrednosti. LAB dozvoljava sve moguce gimnastike sa bojama, RGB ne.
Prva originalna fotka, druga inverzija LAB mode (moze bilo koja nijansa da se dobije, ovo je bio jedan klik na tastaturi, nabrze mi je bilo da uradim ovu zelenu), a ispod toga isti pokusaj u RGB-u i sa menjanjem hue-a fokusiran samo na crvene tonove i dodatni korak u RGB-u, prebacivanje u color blend mode, jer on to zahteva jer RGB kanali nisu odvojeni od svetlih kanala, kao u LAB-u. Zelena je popucala po svim savovima, a vidi se najbolje na jakni. U vecoj rezoluciji se vidi da je to slucaj svuda. Ne moze se uraditi isto u RGB kanalu, a da bude tako prosto i jednostavno.
Treci primer pokazuje ono sto smo vec spomenuli. Uzeo sam kao primer vrlo prost snap koji sam fotkao iz zezanja, ali moze da posluzi kao primer. Kroz Luvr moze samo da se potrci i tu i tamo sam okinuo neku fotku, cisto uspomene radi. Potrazio sam bas primer gde postoji izgoreli deo u mojim fotkamai evo nasao ga u donjem delu frejma slike. Uradjen je potpuno isti proces u RGB-u i LAB-u. Prazan lejer iznad originalnog, cetkica, sample boje koje se nalazi vec na drugom delu frejma, farbanje, prebacivanje lejera u color blend mode. Vrlo cesto kosriscena tehnika u PS-u, verujem da dosta ljudi zna o cemu pricam. RGB ne dozvoljava da se nesto farba preko pregorelih delova. LAB to dozvoljava. Dozvoljava bas jer je u pitanju imaginaran kolorni prostor. Da ne zbunjujem dodatno ljudi, dovoljno je reci da to moze u LAB-u da se uradi, ako neko ima tu potrebu. Da sad pricamo o tome kako je to trebalo srediti i dobiti sve delove dobro eksponirane... Slazem se, ali bice prilika kad to necemo dobiti, a bice nam zao da obrisemo fotku. Kao ona fotka koja je ostala bez komentara. Ako se desi taj jedan slucaj u 100, tu je ova tehnika koja moze da pomogne.

Malos sam se umorio od svega ovoga, nije vredno ovolikog vremena, a ne zelim da neko pomisli da sad nekom nesto dokazujem i da zelim da izadjem iz ovog da sam u pravu. Neka bude kako bude, ja sam rekao sta imam i sto se mene tice, zavrsena prica. Budite mi pozdravljeni, a siguran sam da ova konstruktivna diskusija nije bila uzalud, nekom mozda bude od koristi.

PS. moram da napomenem jednu stvar zbog manje iskusnih ljudi koji nemaju mnogo iskustva u PS-u. LAB mode moze da da mnogo, ako se zna sta se trazi i sta hoce da se postigne. Treba biti obazriv sa svim tim, jer ako se ne zna sta se radi, mogu da se dobiju prilicno blesavi rezultati i da covek poprilicno degradira fotku. 99,5% stvari moze da se uradi u kameri i konvecnionalnim fotoshop tehnikama. Da li je vredno tolikog ucenja, stvarno je individualna stvar. Mogucnosti su tu. Toliko sam duzan da upozorim ljude, da ih ne navedem na krive staze i krenu da preskacu lekcije. Kao sto smo vec zakljucili, sve je to poslednja rupa na svirali kad pricamo o fotografiji...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #47 poslato: Novembar 13, 2015, 10:30:41 posle podne »
Da, ovo nije sve sto moze da se uradi bolje i lakse... mogao bih jos primera da dam, nekih drugih tehnika i prednosti, ali mi je zao vremena, iskreno.

Poz ;)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #48 poslato: Novembar 13, 2015, 10:36:06 posle podne »
  I dalje slusam Zorana i Boleta kao da su mi fotografski ocevi i to postovanje nece nikad nestati, makar za 10 godina postao duplo bolji fotograf od njih.
Vidi ovako, za ovo "tapsanje po ramenu" imas od mene pice.
E sad, ako budes i dalje slusao Rodica, mislim ne gine ti neki Fuji pre ili kasnije ;D ;D


p.s. Izvinjavam se za digresiju ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #49 poslato: Novembar 13, 2015, 10:42:26 posle podne »
hahahaha
Bole, obozavam tvoje komentare :)
Pravi si talenat da napetu atmosferu i namrgodjena lica transformises u totalnusuptornost, jednom recenicom :)

Sve sto sam rekao iskreno tako mislim, nije tapsanje. A na Fuji, kad ponude sve to za 3 puta manje para, pa da kupim zeni za rodjendan  >:D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #50 poslato: Novembar 13, 2015, 10:44:08 posle podne »
Svaka čast Marko na upornosti!
Meni je potpuno jasno o čemu pišeš iako ne poznajem tu tehniku, jer je toliko detaljno objašnjeno sa svih strana.
Takve probleme sam imao (i još uvek ponekad) u audio tehnici i produkciji sa raznim konverzijama formata.
Tamo takođe postoje tehnike kojih se niko normalan ne bi setio da primeni u određenoj situaciji, ali rade posao mnogo bolje od uobičajenih metoda koje je smislio neko i ljudi po defaultu to uče i koriste.
Pa kome je trebao injection kad karburator radi odličan posao tolike godine ;)
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2015, 10:51:10 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #51 poslato: Novembar 13, 2015, 10:53:15 posle podne »
čekajte ljudi pokušavam da uhvatim priključak već neko vreme, ali ovako samo vas čitajući očigledno da ne ide...
Nešto da razjasnimo prvo...

Ovde se očigledno ne radi o alatu (mada vidimo da može da posluži), nego o modu...
Kao što RGB mod služi za pregled na monitorima, CMYK za štampu, moje pitanje je čemu služi uopšte LAB mod i za šta se primarno koristi?

Možda kada dobijemo odgovor na ovo pitanje ostali odgovori dodju sami po sebi...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #52 poslato: Novembar 13, 2015, 11:18:40 posle podne »
Pa objasnio je Storm šta je LAB i čemu služi.
Koliko ja shvatam, Marko koristi samo jedan njegov (mali) deo radi postizanja željenih rezultata.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #53 poslato: Novembar 13, 2015, 11:25:24 posle podne »
molim citat onda ako mi je promaklo ..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #54 poslato: Novembar 14, 2015, 07:59:11 pre podne »
@ Argon ... citat sa prve strane

I sad gledam... priča se o obradi u PS-u... PS je prvo skroz nepodesan za LAB. Da tako kažemo - nema kapacitet. Sve što se na tu temu piše, može da se piše samo zato što autori takvih stvari ili ne znaju o čemu pišu ili "slučajno" zaborave da napišu koji su preduslovi za korišćenje toga u svakodnevnom radu. Ja prosto ne mogu da ukapiram u kom koraku je moguće doći u poziciju da LAB ima učinak... bilo kakav? Razlike postoje, ali su rezultat drugačijeg internog raspolaganja kolornim komponentama. Nerazumevanje tih razlika dovodi do hype i prenošenja s kolena na koleno. Nisam se zabavljao guglanjem na temu upotrebe LAB-a u PS-u, na temu obrade fotografija, jer taj sistem pre svega UOPŠTE NE SLUŽI za obradu, nego za kvalitetnu translaciju u primenjene kolorne prostore, kako bi se na kraju s materijalom moglo 'nešto'.

Glavna problematika se vrti oko toga da osoba treba da uvidi razliku između namene. Klasični dvodimenzionalni kolorni prostori se završavaju u digitalnoj sferi. Dalje ne idu. Nakon prosleđivanja u štampu, radi se translacija u CMYK, a u toj translaciji LAB može bogato da pomogne, ako u timu imaš čoveka koji je završio odgovarajuću obuku da bi time mogao da barata. E sad koska - LAB je sistem kojem za funkcionisanje nije ključno 'isijavanje', baš kao i kod CMYK-a. A ti radiš nešto što boje formira aditivno, jer od mraka pravi nešto. Kod štampe je suprotno. Da bi ta dva mogla da se pomire, koristi se LAB.

Ovo ce da se zavrsi kao i ono o Adobe RGB. Super i sjajno, a mi smo uskog pogleda i nemamo sirinu... a opet 99.99% korisi sRGB kao kolorni prostor. E tako i ovde... opet ce vreme pokazati koliko je uopste pametno trosenje vremena na ovo. Naprosto, odnos ulozenog truda za poznavanje ovog dela materije, nije u proporciji sa benefitom.

Ono, krenuli ste sa Novog Beograda za Novi sad, ali preko Avale i to peske, bez kompasa i putokaza, sa adutom... ja volim da pesacim. I glavni adut, evo vidis da sam stigao do Novog Sada.
Da li sam zalazio u LAB? Ne, NIKADA!!! Ali zato sto sam momka koji mi je to pojasnjavao pre 7-8 godina saslusao pazljivo, sa dlanovima na bradi i prstima preko obraza.
I opet ste pogresno shvatili moj post. Nisam ja protiv obrade, daleko bilo... nego tvrdim da ukoliko je fotografija dobro eksponirana, da ce tradicionalni pristup resiti problem u 100% slucajeva. A sto se tice Viveze i ostalih programcica oni sluze za onaj trenutak: TAKO SAM HTEO!!!
Tucem jpg na fujiju, ali ide jpg (neki preset) + raw ili bracketing sa tri preseta, pa gledam koji mi se dopada. Ali uvek pazim da imam jedan primerak fotografije koji je cist i kako treba.

Ne mesajte babe i zabe. A generalno, sasvim ste slobodni da zaradjujete novac radeci fotke u AdobeRGB i da prebacujete u LAB mod tokom obrade...  :) :) ... sretno ;)
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2015, 12:57:57 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #55 poslato: Novembar 14, 2015, 01:36:29 posle podne »
@Argon
Eto Zoran je citirao jedan deo škrabanja, a ja mogu samo da ponovim onaj deo o translaciji. PS koristi LAB interno, ispod haube, svaki put kada korisnik prebaci sa RGB (digitalni format) u CMYK (analogni format za štampu). Ovo je neophodno uraditi pre štampe, jer printeri (kućni ili bilo koji drugi) ne poznaju RGB (aditivni) sistem formiranja kolornog spektra, već subtraktivni.

Razlike se kriju u samom terminu tipa formiranja. Aditivni počinje od crne i dodaje vrednost kolornih kanala do postizanja maksimalne vrednosti (bele), na način baš kako to čini i priroda. Crnilo je odsustvo boja i zbog toga su nas sve, još u osnovnoj školi, na času likovnog, učili da crna ne postoji kao boja. I zaista ne postoji. Ona predstavlja prazninu, odsustvo refleksija i samim tim - svetlosti i boja.

Subtraktivno formiranje kolornog spekta počinje na kontra način, a razlog je to što je papir, tj. medij na kojem se najčešće štampa, tzv "pasivna" podloga. Papir ne svetli. Nije sposoban za formiranje boja menjanjem intenziteta kolornih kanala (kao sunce ili monitor), pa se boje formiraju mešanjem komponenti. U školi su nas isto tako učili da se sve boje dobijaju na jedan način (iz razloga što tempere i uljane boje baš i ne žele da glume sunce i formiraju boje kako priroda radi, već materijalno), dok se u digitalnom obliku to čini drugačije. Da bi dobio najširi mogući spektar boja u štampi, moraš koristiti CMYK. To znaš i sam, a zna i većina ostalih.

I sad, kada treba prevesti iz jednog u drugo - šta se dešava? Kako to izvesti direktno, kada RGB ima 3 komponente, a CMYK 4? Pa lepo - nikako. E tu na scenu stupa CIELAB (ovo je pun naziv tog trodimenzionalnog prostora, koji uzgredbudirečeno uopšte nije nešto izmišljeno juče. Postoji jedno 40 godina i prvo je bio poznat kao CIEXYZ. Ovo XYZ je ukazivalo na tu trodimenzionalnost). Njegova primarna namena je bila opisivanje translacije iz RGB u CMYK, sa što manje gubitaka. Naravno, gamut CMYK-a je sasvim drugačije omeđen u odnosu na RGB, pa 1:1 prevođenje nije nikako moguće. Zato se mora koristiti "prevodioc", koji će pomiriti dva prostora i dovesti zadate vrednost na što bliže originalnim. I to je posao LAB-a. E zato, kad god u PS-u ideš na promenu moda i prebaciš sa RGB na CMYK ili obratno, program za tili čas promeni iz jednog u drugo. Međutim, ispod haube se dešava nešto totalno drugačije. PS prvo prebaci RGB u CIELAB, jer CIELAB obuhvata sve što vidi RGB, da bi odmah potom CIELAB bio preveden u CMYK. Upravo ta moždana gimnastika je dovela do rešenja u vidu CIELAB-a (ili skraćeno LAB), koju su neki ljudi poželeli da koriste i za druge namene, a zbog teoretski boljeg raspolaganja bojama. Kada je potrebno izvršiti doradu u tom međukoraku koji je inicijalno nevidljiv, ONDA se materijal prvo ručno prebacuje u LAB, vrši se ta dorada tehnikom koju sam opisao na početku, vrši se poređenje sa referentnim rezultatom, pa se onda prevodi dalje u CMYK, čime je taj CMYK moguće još bolje dovesti u RGB ravan, nego što će sam PS to da izvede.

Zapravo, LAB nije teoretski bolji u tome. On je bolji praktično i nedvosmisleno. Problem je u tome što je PS za to nepodesan, pa su benefiti praktično izjednačeni nuspojavama. PS recimo ima žestok problem sa HUE skalom u LAB modu i to je poznato svima koji su dotakli ovu oblast malo manje emotivno i nekritički. O tome ima nešto materijala po netu, ali ako samo tražiš benefite, sva je prilika da nećeš ni provaliti gde je problem. Uostalom, svako treba da se zapita zbog čega LAB nije default mod u PS-u ili bilo kojem drugom grafičkom programu. A problem je upravo u tome što translacija postiže bolje rezultate u RGB>CMYK prevođenju, ali SAMA PO SEBI unosi degradaciju ukoliko vršiš tamo-amo konverziju RGB>LAB>RGB, jer im gamut krive nisu iste, vrednosti nisu identične i tu nastupa onaj momenat - "skuplja dara nego mera". Da bi postigao neke kerefeke u boljoj separaciji boja, žrtvovao si sijaset drugih komponenti i načisto ih i nepovratno zasrao. E upravo zato teorija MORA biti PRE prakse. Znači ne važnija od prakse, to nikako ne (moram ovo da naglasim, da ne bih bio predmet citata onih koji ne čitaju pažljivo). A ta teorija vrlo lepo objašnjava koje su koske i zbog čega treba biti bliži RGB-u, osim u situacijama koje iz nekog razloga baš potenciraju te neke dobitke koje LAB donosi.

Meni je iskreno dosadilo da svaki put ispravljam krive drine i objašnjavam nekome zbog čega postoje putevi kojima se ređe ide. Kapiram ja da smo svi različiti i da neke individue vole alternativne puteve, vole da istraže neke specifične oblasti i za to donekle imam razumevanja. Mada bih više imao razumevanja da se sledbenici ove tehnike najpre ograde i jasno naznače da oni EKSPERIMENTIŠU, bez dovoljno predznanja o onome što se dešava ispod haube, jer ne postoji besplatan ručak, pa tako i ne postoji "brža i jednostavnija obrada", bez da ima danak u nečemu drugom. A ima i o tome sam već pisao. Ovako ispadam samo hejter koji tera kontru, kvari ljudima sreću i nastoji da pobije tuđe ideje. A sebi samo dozvoljavam da se oglasim u temama sa čijom sam tematikom na "ebem ti mater", pa smatram da imam podlogu s kojom mogu nešto da kažem. Al' ajde... uvek se sve to izjalovi i svede na "ovaj koristi, onaj koristi, nisi probao" i tako to. I još se jave i navijači, što je tek smešno.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2015, 02:21:58 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #56 poslato: Novembar 14, 2015, 04:53:32 posle podne »
Mi čak i danas koristimo kao osnovu CIE XYZ, koji je osmišljen 1931. jer tada nije bilo kompjutera. Dakle, to prvo treba da padne u vodu, a sa njim bi naravno pali i CIE LAB i sve što danas znamo o CM-u. Kako se nikome od nadležnih to ne mili da uradi, onda se drndamo sa desetak prostora boja, konverzijama među njima, imaginarnim bojama koje postoje samo kao matematiči entiteti, i svim i svačim što od čoveka koji ima 2 oka čini siroče u pogledu teorije boja.

"Zamislite plavu boju koja je toliko plava da se ne vidi."  :icon_smurf:



U tom kontekstu, živeo Quattron, i njegova buduća šest-subpikselna deca, od koje očekujem da sruše celo ovo sr**nje u vodu u narednim decenijama. Dok se to ne desi, nama ostaje da se osećamo kao Amerikanci koji još uvek koriste imperijalni sistem mera u svetu dekadnih brojeva  :snorting:
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2015, 04:54:35 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #57 poslato: Novembar 14, 2015, 05:09:04 posle podne »
E, da, što's tiče CIE LAB-a, ima gomila problema u vezi njega, od kojih se ovi čine nama značajni:

The problems associated with the dark side of CIELAB can be traced back to the development of the space. The Munsell color system played a critical role in the development of the CIELAB color space. The Munsell system provides a system for perceptually motivated and ideally uniform notation for color along with a physical realization in the form of a color atlas of samples (to be viewed under specified illumination conditions). The Munsell system is, however, designed for surface colors viewed under daylight illumination and not for self luminous systems.

Based on its original design CIELAB is recommended to be used for surface colors under illumination with spectral power distributions close to daylight spectra. Thus, strictly speaking, the spectrum locus region that we explore in Fig. 2 is not intended to be domain in which CIELAB is to be used. However, in the absence of other readily alternatives, the restriction on the domain of applicability of CIELAB is often ignored in practice, motivated in part by the belief that the behavior extrapolates reasonably. The rather large deviation in the dark regions is not commonly appreciated, and the resulting problems with volume computations for display design optimization, therefore come with some surprise. The rather poor extrapolation properties of CIELAB, likely arise from the method by which the transformations in (4) and (5) were derived.


http://www.ece.rochester.edu/~gsharma/papers/SharmaDarkSideColorEI2012.pdf


Generalno je OK otići u LAB i uraditi ponešto ako je rezultat prijatan oku. Meni se čini da ovde Storm samo pokušava da spreči da se (među CM amaterima) oko njega izgrati mit svemogućeg prostora boja, koji je bolji od ostalih, i u kome treba po defaultu raditi.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #58 poslato: Novembar 14, 2015, 05:13:54 posle podne »
hvala na objašnjenju.. ;)
U jednom momentu mi se učini da i ako pričate o istoj temi ne pričate o istim stvarima (po sistemu jedni u drvo a drugi u kamen), što je u principu šteta jer je tema interesantna.
Meni je lično sada malo jasnije, ali jedino ipak ostaje nejasno....jedna strana tvrdi da je ovo process bez degradacije a druga tvrdi da besplatnog ručka nema tj da degradacije, ima...

E sad zbog nas ostalih...ima ili nema ?
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #59 poslato: Novembar 14, 2015, 07:31:11 posle podne »
Naravno da ima. Samo je pitanje dokle se ide i šta je prihvatljivo u tim gubicima. Prvi gubitak se dešava u samoj obradi, kada oko misli da smo dobili ono što vidimo, a zapravo nismo sposobni da to što smo dobili i vidimo onakvim kakvo je. Drugi gubitak se dešava u samoj konverziji. Manji u smeru RGB>CIELAB, dosta veći u obratnom smeru, koji je neizbežan ako hoćemo da snimimo to što smo uradili i nekom pokažemo.

Kvantizacija se matematički može izraziti, ali cenim da ovde nema volje za takvom diskusijom (prvenstveno od strane članova koji prihvataju LAB kao nešto strašno pozitivno), jer je empirija nadvladala teoriju. I naravno, oni koji (kao ja sada) zastupaju teoriju PRE prakse, uvek su podređeni u takvim diskusijama, iako gledaju da razumeju procese kojima žele da ovladaju, pre nego da nabadaju po sistemu one ćorave koke. Prvenstveno zbog toga što se na teoretičare uvek nekako gleda s nipodaštavanjem, čak i kada oni iza sebe imaju i neku praksu.

BTW, u vezi problema "ćorave koke"... na žalost, s LAB-om se drugačije i ne može, zbog svih goreopisanih problema. A inače je moguće tačno izračunati gubitke u tim translacijama. O tome ima nečeg po netu, pa ko želi, može da istraži.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2015, 07:33:09 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #60 poslato: Novembar 14, 2015, 08:25:22 posle podne »
Evo da ne bi lutali, kratko i jasno:

http://www.brucelindbloom.com/index.html?RGB16Million.html

U najradikalnijem slučaju količina boja se smanjuje na 1/8, a od sRGB fajla se pravi Švajcarski sir sa 87% rupa. Dakle, imajte to vidu dok se igrate u CIA LAB.
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2015, 08:30:01 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #61 poslato: Novembar 15, 2015, 11:02:54 posle podne »
Pa jbg, ja sam zato očekivao da će se diskusija stvarno razviti i da ćemo jednog trenutka doći i do tog dela problematike. Ali poklonici LAB obrade odoše... I šta sad reći?

Kapiram ja da umem da budem težak sagovornik, ali ja sam u svakoj materiji koja mi je poznata u principu metodičan i sklon preispitivanju. Volim da proniknem sve tajne, sve pozitivne i negativne strane, to stavim na vagu i vidim gde sam. Ničemu ne pristupam zdravo-za-gotovo i nekritički, ma ko da je izvor ideje. Čak i ovde više puta navedeni Dan Margulis ne koristi LAB non-stop, ali je to izostavljeno iz priče. A verovatno ne koristi baš iz onog razloga iz kojeg LAB nije default mod u PS-u.

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #62 poslato: Novembar 16, 2015, 12:08:14 pre podne »
Nekako mnogo teorije i apstraktnih pojmova, posezanja za stranim sajtovima i sl...Sve to čini temu tešku za praćenje.
Čini mi se da na momente čak više zamračuje nego što razdanjuje...

Ispočetka nije krenulo loše, tipa evo primer gde je dobijen bolji rezultat ili dobijeno nešto što se inače ne bi moglo dobiti ili bi i moglo, ali teško.
Izostali su kontra primeri gde se vidi ta degradacija, i u kojim slučajevima.

Tako bi onaj ko prati ovu temu mogao da zaključi kada i kako da koristi ovaj metod, a kada da ga zaobidje.

Ovako...da me ubiješ ako je išta jasnije nego na početku teme.
Imaš misteriozan mod koji je tu ali korisnik u obradi fotografije ne treba da ga koristi.
A sa druge strane pola neta ga koristi, i to ne baš onaj šalabajzerski deo...

Mislim, ako služi samo za pozadinske procese, koji je moj i vidljiv korisnicima..

Verovatno ima neko logično objašnjenje zašto, kada, i koliko ulaziti u priču sa LAB-om prilikom obrade fotografije, ali sagovornici koji su nosioci teme nisu uspeli da daju takve zaključke.

Meni lično ovako započeta tema bez zaključaka ostaje nedorečena...
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 12:10:59 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #63 poslato: Novembar 16, 2015, 12:26:25 pre podne »
Argon, NE SLUŽI samo za pozadinske procese, ali je vrlo daleko od toga da je namenjen primarnoj obradi. I to lepo piše par postova iznad. Ako težiš ka tome da ti nešto bude jasnije, moraš i da pročitaš napisano.

Ja nemam nameru da pružam bilo kakve primere, dok ne dobijem validne primere za suprotno, pošto temu nisam pokrenuo ja, ako se sećamo. ;)

Kao drugo, primeri "šta može" nisu ni u jednom momentu isključili šta se "ne može" na konvencionalan način, jer je ono što je prikazano, dobijeno korišćenjem univerzalne tehnike, a ta dva moda NISU kompatibilna da bi se mogla koristiti univerzalna tehnika. Prevedeno, to znači da identični koraci u jednom, neće proizvesti isti rezultat i u drugom, ali ne zbog toga što je jedan mod očigledno toliko bolji/lošiji, već zato što njihov način rada nema blage veze jedan s drugim. Ko god je učio fiziku, zna da su fizičke zakonitosti konstante samo dok je entitet u kome ih posmatramo isti. Ako entitet promenimo, menjaju se i pravila. Upravo iz tog razloga ne možemo odneti lonac pasulja na Jupiter i skuvati ga na isti način kao na Zemlji. :D

I mene ovo umara, ali bi bilo mnogo lakše razumeti kada bi se svi potrudili da urade domaći, pre nego što nasrnu na primere. Primerima se, bez odgovarajućeg inputa, može pokazati i da konj ima 5 nogu. Samo je potrebno ignorisati onaj neophodni teoretski deo.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 12:28:34 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #64 poslato: Novembar 16, 2015, 12:32:39 pre podne »
znam Storm , ali i dalje nema odgovora  na konkretno pitanje ˝zašto, kada, i koliko ulaziti u priču sa LAB-om prilikom obrade fotografije˝...

Teoretski, kroz primere i li na neki 3 način....ima li odgovora na to prosto pitanje...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #65 poslato: Novembar 16, 2015, 12:55:56 pre podne »
Storme, prijatelju... Stvarno mi nije jasno zasto nastavljas sa ovim. Probudio bi mrtve iz groba, a kamoli sujetu obicnog coveka. Stvarno bi mi bilo milije da sam se povukao i da si na kraju ispao u pravu. Pa nek navijaci predju na tvoju stranu, ne bih imao nista protiv. Stvarno mi nije zelja ovde da obaram ruke sa tobom.
"Pobornici LAB-a" nisu napustili diskusiju zbog razloga koji ti mislis.
Evo razloga zasto su napustili diskusiju:
- Nedostatak volje za nastavak ove diskusije, jer ne bih zeleo da se nastavi u tonu kojom je zapoceto.
- Potpuno zanemarivanje vise puta izrecenih recenica sa moje strane i kako vidim, nastavlja se u tom tonu. Kome ja to pisem onda?
- Zanemarivanje primera koje sam postavio i pitanja da li takve tehnike mogu da imaju primenu u nekim situacijama. Ne licnim primenama, nego u fotografskoj industriji za korekciju fotografija. Ne u pripremi za stampu - to smo vec elaborirali da bez LAB-a toga nema i da se to desava prilikom svake konverzije.  Takodje zanemarivanje pitanja da li je trebalo da obrisem onu fotografiju.
- Konstantna zamena teza i to nekoliko puta u toku diskusije. Ne mogu tako da diskutujem. Poslednja da ja zagovaram LAB kao superioran kolorni prostor. Pa gde sam ja to izrekao, pobogu??? Od koga to Storm brani pocetnike da masovno ne pocnu po defaultu da otvaraju fajlove u LAB-u? Pocetnik ce da zatvori tu temu pre nego sto je otvori. Po milioniti put: odredjene T E H N I K E nedostupne u RGB modu. Potencijal T E H N I K A, a ne kolornog prostora. Koliko puta to treba da ponovim?

Na kraju... iako je to ta zamena teze i svesno zanemarene stvari koje sve vreme potenciram. Cak i ovu stvar sto si se zalepio, nisu po defaultu u pravu, sem ako ne prikazes ovde dokaz tih gubitaka. Uradi kakav god test scenario i nemoguce real life situacije, pa nam pokazi te gubitke i ja cu da ih priznam. Cak i ako uspes, u sta sumnjam, i dalje cu reci kako u nekim situacijama, postoji potreba da se predje u LAB, jer tim svojim dokazom neces osporiti ono sto govorim od pocetka. Bio bih ti zahvalan kad bi mi pokazao te gubitke, onda bih znao kako da ih izbegnem u nekim suludim scenarijima. Ali to i dalje ne bi osporilo neciju potrebu da predje u LAB, zbog tehnika koje tamo dostupne.

Iako to nema veze sa zacetkom diskusije, nimalo, reci cu rec i o tome. Poenta je da si ti krenuo da se cupas za kosu i da nam lupas packe zbog same pomisli putovanja u LAB prostor, iz bilo kog razloga. Znaci, nasa diskusija uopte nije pocela time da mi zagovaramo obavezan prelazak u LAB i isticanje prednosti LAB-a nad RGB kao kolornim prostorom. Pocela je iscudjavanjem zasto bi iko, ikad pomislio da udje u LAB, pri zdravoj svesti i pameti. Interesantno je da cak i zagovornici teorije da postoji teoretski gubitak, nikad nijednom recju nisu osporavali potrebu/mogucnost da se predje u LAB, kako bi se uradilo nesto tehnikama koje nisu dostupne u RGB-u. Nisam nasao da je iko to zagovarao, a da poseduje neki autoritet u tom svetu. To osporavas samo ti i ljudi kojima te tehnike nisu interesantne ili ih nisu probali.

SVAKA obrada donosi degradaciju fotografije. Velika je debata o tome da li degradacija iz rgb-lab-rgb uopste postoji. Postoji odredjena promena fajla toliko da se dobijaju vrednosti koje ne odgovaraju originalnim vrednostima. Promena koja se tesko utvrdi i eksperimentalnim metodama, a golim okom ni u ludilu.
Sta je sa degradacijom fajla prilikom eksporta iz RAW-a u TIFF? Iliiz 16bit tiffa u 8bit tiff? Ili Iz Adobe rgb-a u SRGB? Tu se desava realan gubitak ogromne kolicine informacija, a ne ovaj teorijski koji niko nikad nije uspeo empirijski da dokaze. Da li upozoravamp pocetnike da ne izlaze is LR-a u PS i da smeju da eksportuju fajlove samo odatle? Mislim, sta mi dokazujemo ovde? Cak i da postoji takav gubitak, postoji gubitak cim pipnes originalan fajl, od starta. 

Cronnin, tvoja formula kaze da ostane 1/8  fajla nakon konverzije. Uradi ovaj ekspriment. Uradi 50 puta tu konverziju. Onda uporedi ta dva fajla i probaj da pronadjes razliku, gledajuci fajl na 200% zoom. Po tvojoj formuli, ostao bi ti fajl 1/400 deo informacije. Pre toga rastegni fajl u obradi koliko mozes. Moralo bi se videti golim okom, zar ne?
Opet, da uzmemo za pretpostavku da je to tacno. Postoji neka teoretska verovatnoca, ako fajl nije finalan i da ce biti propustan kroz neke druge konverzije i pripreme, da ce se taj teoretski gubitak negde ispoljiti.
Ali, ako neko priprema finalni fajl za odredjenu primenu, a taj gubitak ni pod kojim uslovima nije vidljiv, onda opet postoji realna mogucnost da nekom moze da koristi da ode u LAB i uradi neke stvari koje u RGB-u ne moze. Ja ne vidim kako to neko moze da ospori.

Za kraj, Dan Margulis jako mnogo zagovara rad u LAB-u. Njegov workflow o kojem je napisao mnogo knjiga i koji je usavrsavao decenijama, ne godinama, predavao i ucio mnoge eksperte color management-a, sadrzi tri dela. Dva od ta tri se desavaju u RGB-u, treci radi u LAB-u. Zagovara ga mnogo vise nego ja, koji je samo stidljivo postavio pitanje na forumu. Veruj mi da takodje sistematicno i jako kriticki pristupam svemu. Tako i nisam prihvatio odmah zdravo za gotovo ono sto on zagovara i prica. Zato i postavljeno pitanje ovde, za koju sam ekspresno dobio po cusci i savetima da prvo naucim kako se drzi aparat, a ne da otkrivam crne rupe i pokusavam da odgonetnem higsove bozone. Jako sam radoznao i ovaj moj eksperiment je mogao da se zavrsi neuspesno, ali ne mogu da razumem takvu reakciju na moju znatizelju i zelju da naucim i otkrijem jos vise, diskusijom ovde na forumu. 

Evo sta Dan kaze na pricu o konverziji i gubicima u konverziji:
"There is definitely *variation* in any colorspace conversion. Variation is not necessarily bad, unless the original is absolutely perfect. If, for example, the original is a Photoshop-generated gradient, every pixel is perfect. In this case, any conversion will cause damage, or, if you prefer, data loss. Photographic images, however, aren't perfect, because any method of scanning or digital capture will have introduced undesirable variation. It's entirely possible that a later conversion may compensate for some of this variation and therefore be more faithful in some respects to the original scene than the first capture was. This is the key statistical point that some of our friends who consider themselves theoreticians miss. It's like anything else in life. If a thing is perfect, it can't be
improved, only made worse. If a thing is *not* perfect, an alternate version may be equivalent, worse--or better. If somebody wants to demonstrate that a certain method of conversion damages files (or causes data loss, if you prefer) that can be done in oneof three ways. One, it can be done statistically by showing that the variation goes beyond the range of uncertainty in the original. Two, it can be done logically, by repeating the conversion many times and showing that an undesirable effect is magnified. Third, it can be done perceptually, by carefully examining the image before and after conversion to see if there's anything at all that would cause a human observer to favor one version over the other. But if none of these three things can be shown, then there is no damage,
and there is no data loss.
Dan Margulis"



Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #66 poslato: Novembar 16, 2015, 01:39:27 pre podne »
U pravu si da si tezak sagovornik, ali ne zato sto dajes neke argumente nego zato sto ides djonom I nipodastavas sagovornike. Vise puta u ovoj temi si se u najmanju ruku poneo nekoretno ne samo prema sagovornicima  nego prema ljudima koji su “stali” na nasu stranu I naravno u tvom maniru sa cudjenjem ih nazvao navijacima. Izajve tipa kome je jasno jasno kome nije nije I nikad nece biti (pa objasni kad je tebi jasno ako nama nije), onda preskakanje markovih primera I napad na mene sa obrazlozenjem da citam sta meni odgovara a tebi uopste nije bilo upuceno. Od pocetka ides djonom , bar tako deluje kad se cita , da sedimo i pricamo verovatno to ne bi bilo tako, posto je ovo ipak pisana komunikacija mnogo teze proceniti sta sagovrnik zaista misli, jbg nema te neverbalne telesne komunikacije. Cesto sagovornicima citas misli I osecanja, pa kazes da se gleda mnogo emotivno I ne kriticki (sto naravno nije tacno)…Pominjes predznanje  , da li si nekad seo samnom I pricao bilo cemu osim na porukama na forumu, da li znas koliko vremena koristim za edukaciju koliko sam seminara isao , koliko sam on line kurseva zavrsio koliko sam mailova razmenio sa sa domacim I stranim retuserima, daleko mi je vece teorisko (posto mi se cini da mislis da mi nemam teorisko znanje nikavo nego da eto pogledali smo jedan tutorijal pa serendamo) znanje o PP nego realno ali polako I to ce doci na svoje … Kroz celu raspravu si menjao I bio poprilicno kontradiktoran. Krenuo si da se cudis sta sve neces cuti , pa da je to obicno saranje boja, da trenutno ne korstis krive, da ako nesto ima 20 layera je digtal art, pa smo dosli do toga da je ova tehnika ima potenciajal ali da treba da je koristi uber znalaca LABA (a mi od pocetka tvrdimo da je tehnika koja ima puno potencijala), I bilo je tu verovatno jos nekonzistentosti ali ovih se secam… Ponavljas jedan primer koji sam naveo vise puta  i objasnio da je to samo primer  i  potpuno besmilesno da vise ista ponavljam I da trosim energiju ako si od celog mog pisanja uhvatio samo taj deo I da je to problem.  I onda se pitas gde nestadose sagovornici, ja da se natezem sa tobom I da trpim djon necu zato bolje da se povucem I da ne pisem , nego da pravimo losu atmosferu na forumu. Zoran iako ima drugaciji stav ni jednog trenutka nije u svom pisanju bio gord i davao sarkasticne komenatre (ziv nisam I slicno), ali njemu nisam odgovorio posto kad njemu napisem nesto  tu si ti da ides djonom.Jednostavno ja nisam navikao na takvu kominikaciju I tako ne razgovaram  sa ljudima iako u odnosu na njih mozda mislim da imam vise znanja, tako da jednostavno ne zelim da ucestvujem u daljoj raspravi vezano za ovo.

Da se razjasni znao sam i znam da ima gubitaka prilikom koverzije iz rgb-lab-rgb u teorisokm smilu , ali u realnom nema. Dolazi do pomeranja histograma za nijansu  ali posle 25 prebacivanja rgb-lab-rgb (sto naravno niko nikad nece uraditi , dolazi do degradacije koju ni oko, ni monitor a kaze Dan Margulis (ovaj lik sto ga Storm pominje, pominjali ga mare i ja u prethodnim postovima) ni prilikom stampe ( ne znam ne mogu da proverim). I on opet kaze (ne ja) koga onda priga za taj teoretski statiisticki gubita ) I ja se slazem…

<<< If, however, one goes RGB>LAB>RGB 25 times in a row, there is no such damage--the image is in every way, under every conceivable circumstance, equal in quality to the original. I could explain statistically why this is so, but what's the use? One can see it with one's own eyes, whether one understands the concepts of standard deviation and range of uncertainty or
not.Dan Margulis


Takodje gubis mnogo kad iz 16 bit fajla prebacujes u 8 bitn fajl (mnogo mnog) …Takodje spektar boja koji mi vidimo u 8 bitn fajlu je za nas ne pojmljiv posto 8 bita daje 16 miliona boja, a nase oko moze da vidi  10 miliona. Zasto radimo u 16 bita , pa da bi izbegli bending koji moze da se javi na 8 bit fajlu  i lako se vidja na nebu i na skin tonovima…Verovatno zato sto sam u  60 posto svojih fajlova   i  vise mogao da obradim u  8 bit  i da ne dobijem banding , to znaci da nikad nisam trebao da radim u 16 bit zato sto ima mnogo vise od 16 miliona boja…??Da uprostim ako imas crvenu boju I imas (lupam cifre)  2 nijanse a ne 3.333 nijansi  prilikom obrade ta nijansa ce pre da popuca. I onda dolazimo da Laba gde ima mnogo vise boja u spektoru boja nego u RGB , samim tim u obradi mozes vise da natezes te nijanse I ne dolazi do pucanja I stvaranja halo efkta. Takodje na boje utices a da ne diras osvetljenje itd itd….Tako da ova LAB tehnika moze da ti da u odredjenim situacijama (kao u maretovom primeru)  odlicne rezultate koje rgb ne i to bez da se izgubi nesto u realnom svetu.

Pritom u realnom a ne teoriskom posebno posle jednog prebacivanja ne gubis nista. A mene mnogo vise zanima  zavrsni proizvod , tacnije kako izgleda moja fotografija, nego ta teorija i  koliki je gubita ( pritom gubi se u svakom drugom prebacivanju ) koji niko nije jos dokazao na realnom primeru (mozda I jeste ali ja nisam upoznat sa tim)…

Ja sam naveo sta se moze u LAB a sta ne moze , jedna od stvari: Menjanje boja bez uticijala na osvetljenje boje ( moze na neke jako teske nacine u rgb I igranjem a ovde odma dostupno), takodje mnogo tacnije nijansiranje boja, ako uzmes bas tu zelenu na tu zelenu ces I vrsiti promenu, dok npr kod rgb uzmes ti pipetom u HUE neces tu nijansu zelene uhavtiti kao u labu I kasnje manipulisati sa njom … Odrednje korake ces mnogo brze uraditi u LABU  nego rgb  I imaces manje layera…Onda imas pregorele delove  I hoces da ih sakrijes bojom predmeta , lab moze rgb ne moze ( pogledaj primer argonove fotke I rama na onoj slici) … Takodje samo sto ima te odvojen kanale LAB, ima svoju primenu U ostalom pogledaj primere koje je marko zakacio, stvarno ne zelim vise da se ponavljam I da Storm tvrdi da niko to nije rekao , a ima par primera sa fotkama. U ps neke stvari mogu da se urade na 5 nacina, u Lab neke stvari mozes mnogo brze da uradis neko rgb modu, dok neke  stvari mozes da uradis samo u labu (argon ako te zanimaju te tehnike poslacu ti video material)…. I da naglasim to ne znaci da samo u LABu treba da se obradjuje , da mi se ne spinuju reci….

Opet pominjes da mi tvoji sagovrnici predstavljamo ovo kao nesto sto mora, nema bolje I sta ti ja znam , a to nikad niko nije napisao , da ponovim po ko zna koji puta, da je ova tehnika sa puno potencijala. Naglasavas da cak I Den kaze da selktivno koristi ovu tehniku, od nas si cuo da mi zagvaramo da se stalno koristi? Naci ces u mojim postvima gde napominjem da treba da se koristi na pravi nacin itd…tako da su  svi upozoreni I nikome nije predocen neko cudo vec  potencijalno dobra tehnika za obradu … Posto si poceo da se zanimas za Dena      https://www.ledet.com/margulis/ACT_postings/ACT-LABLoss.html  pa ako te zanima i druge forumase zanima, mozete da vidite celu raspravu oko ovog pitanja na fin nacin.

Nista ovde nije licno ali ja pisati u ovoj temi vise necu, vec sam naveo zasto sam iprvi put prestao da pisem, a i poceo sam da pisem ovoliko zbog djona  u stormovom prvom postu …. Ko hoce neka proba tehniku u realnom svetu gubitaka nema ….

Evo za “navijace”
https://www.youtube.com/watch?v=Y732q6zQ7jo

https://www.youtube.com/watch?v=ZN6tzaCj68k





Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #67 poslato: Novembar 16, 2015, 02:01:51 pre podne »
Evo komentara od jednog "navijača":
U drugom videu gore zaista vidim LAB kao alat i nije me uopšte briga šta se dešava iza toga.
Ja i dalje gledam sRGB na monitoru u PS i na Youtube. Drugo i ne mogu.
Bitan mi je subjektivni izlazni rezultat i koliko sam energije potrošio zbog njega.
 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #68 poslato: Novembar 16, 2015, 03:19:56 pre podne »
Prosto ne znam šta će temi ni dva tabora a kamo li navijači, pa se nadam da nisam kojom greskom svrstan u neki od njih..

A znanje ko znanje, slično kao i priča o tehnici.... dobro dodje ako se ne napravi neki nepotreban kapital oko svega toga..

Ako je do sada to ostalo skriveno ili nije primećeno, ja jednostavno previše cenim tu neku svoju slobodu da bi se našao u ulozi  bilo koje strane a kamoli navijača za odredjenu stranu.
Znanje (na isti način kao i ta sloboda), prosto nema stranu.
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 03:29:01 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #69 poslato: Novembar 16, 2015, 10:13:17 pre podne »
Mogu samo da vam prislonim ovaj pdf pa da procitate. Mada, stvarno mi nije jasno sta je nejasno... LAb se opisuje u jednoj, najvise dve recenice i tu obicno pise kada je nastao i cemu sluzi.


Ako je ovo ono sto zamisljate... OK
http://photo.net/learn/digital-photography-workflow/advanced-photoshop-tutorials/using-lab-color-adjustments/

Ne bih da budem grub i da me ne shvatite pogresno, ovo je na nivou instant vasarskih trikova :) ... Ono, zovete Nikolu Teslu da vam promeni sijalicu, jer se on eto... razume u struju.

« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 10:15:08 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #70 poslato: Novembar 16, 2015, 10:46:29 pre podne »
Ako je ovo ono sto zamisljate... OK
http://photo.net/learn/digital-photography-workflow/advanced-photoshop-tutorials/using-lab-color-adjustments/

Ne bih da budem grub i da me ne shvatite pogresno, ovo je na nivou instant vasarskih trikova :) ... Ono, zovete Nikolu Teslu da vam promeni sijalicu, jer se on eto... razume u struju.


Čemu izrugivanje sa temom?
Postoji velika razlika u primerima koje je Marko ovde priložio (i mnogo puta detaljno objasnio i podebljao) u odnosu na gornji link.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #71 poslato: Novembar 16, 2015, 10:52:24 pre podne »
Nemam ni ja više ni želje, ni volje da se makljam u vezi ovoga, jer na kraju ispade da ja "idem đonom", "nipodaštavam" i tako dalje i još se u celu priču nevešto upliće nekonzistentnost, kako Serb tumači fleksibilnost kojom nastojim da ne budem apsolutno isključiv, jer ni u jednom momentu nisam napisao da je LAB potpuno neprimenjiv u bilo kojoj situaciji.

No nema veze... nije da imam potrebu da se pravdam, ali eto, ja ni ovde ne vidim raspravu u belim rukavicama... čak naprotiv: https://www.ledet.com/margulis/ACT_postings/ColorCorrection/ACT-LAB-damage.htm

Koliko se iz linka može videti, sagovornici uopšte ne prezaju da iskažu svoje mišljenje, čak i grubo u pojedinim momentima, uključujući i samog Dana, i niko ne nastupa prema njemu kao prema nekom božanstvu, čija se reč ne preispituje. A vidim da ni njemu pero nije blago.

Što se tiče gubitaka, ako želim, mogu da ih reprodukujem u par koraka, ali to je izlišno raditi, zato što ne smatram da je to realna tehnika (zato što sam samo iz sećanja na brzinu isprobao ono što pamtim  iz nekih ranijih iskustava). Baš kao što ne smatram da prosečan korisnik uopšte ima potrebe da se zamajava s ovim. Ali ok, svako neka radi kako god želi i neka odluči šta mu više leži. Ako sagovornik svesno zanemaruje iznete činjenice, istovremeno prozivajući mene da isto to radim, onda mislim da je potpuno beskorisno dalje terati mak na konac i nuditi neke primere tih gubitaka. Naprosto, samom mojom diskvalifikacijom kao sagovornika (jer "idem đonom" i "nipodaštavam", dok se moje reči izgleda uzimaju s naročitim poštovanjem), bilo kakvo dodatno dokazivanje gubi smisao.

A što se ponuđenih primera tiče, kad god se oni prave u svrhu dokazivanja nečega, samog po sebi, postaju besmisleni. I upravo to mislim ako govorimo o fotografiji plakata koju je okačio smarko. Ona pokazuje nešto, u to nema sumnje. Pitanje je samo šta, a da je to primenjivo u realnosti u ovom obimu, a posebno u koju svrhu. Poenta je izgleda da se do svrhe može doći samo ako se primenjuje ozbiljno natezanje do limita. A ako idemo do limita, onda u startu nešto nije kako treba.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 10:56:53 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #72 poslato: Novembar 16, 2015, 11:11:56 pre podne »
kako Serb tumači fleksibilnost kojom nastojim da ne budem apsolutno isključiv, jer ni u jednom momentu nisam napisao da je LAB potpuno neprimenjiv u bilo kojoj situaciji.
Moja namera je bila da stanem i da ostavim sve kako jeste, ali onda si bez preke potrebe naveo kako smo pobegli glavom bez obzira kad su navedene neke cinjenice. Pristao sam da stanem i "ostanem na podu", ali nije bilo dovoljno nego je moralo da se spomene kako smo pobegli. Priznajem, proradila je sujeta tada. Napisao sam post u dahu, bespotrebno gubeci vreme i vruce glave. Nisam imao nameru da se ovo svede na raspravu ko je u pravu i ko je strucniji i jaci, uvek to dovede do lose atmosfere.
Cela diskusije je krenula oko toga da sam potencirao potencijal odredjenih tehnika u LAb modu. Nikad nisam cak ni krenuo da pricam o mogucim primenema, cak naglasio da i ja gledam kako mogu neke od njih da ukljucim u neki svoj workflow, kao neku eventualnost. Primene su ocigledne, mozda ne za vecinu, ali za dosta ljudi jesu. To od starta pokusavam da kazem, a sad izgleda to vise nije sporno. Kaciti sad neke madjionicarske trikove sa neta ovde nije ozbiljno, ali cak i to moze da posluzi kao neka vodilja sta je moguce uraditi tim tehnikama.
Veliki pozdrav svima, a meni je jako zao sto je sve skrenulo na ovaj kolosek.

Namerno sam citirao ovaj deo teksta. Govorio si o LAB-u koji moze da bude koristan samo ako se ima spektrofotometar (izvinjavam se ako sam pogresio u izrazu) i nikako drugacije.

 
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 11:13:14 pre podne od strane smarko »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #73 poslato: Novembar 16, 2015, 11:35:14 pre podne »
Nema potrebe za sujetom Marko, jer nisam napisao da ste "pobegli glavom bez obzira". Napisao sam (u vrhu strane se može i videti) da ste "otišli", čime sam pretpostavio da vas ne zanima šta ko piše više u temi. I tako je i delovalo - nije vas bilo nigde da odgovorite članovima koji su postavili pitanja, a ja konstatovao da je diskusija zamrla. Znaš da nemam problem da napišem ono što mislim, pa zato - da sam hteo da napišem to što si naveo, napisao bih baš tako.

Mogu se složiti sa Serbom da je pisana diskusija često nerazumljiva i da bi skroz drugačije sve to zvučalo da trtljamo u nekom kafiću uz piće, ali tako je kako je...

Kad si već tu, pogledaj link koji sam okačio. Ima koječega korisnog u njemu, napisanog iz više uglova (i za i protiv), a ima i nekih uputstava kako doći do nekih konkretnijih primera ovoga što se ovde svi upinjemo da dokažemo (svako u svoju korist).

Ovo što si pomenuo u vezi spektrofotometra - naravno da stoji. Ja i dalje ne vidim da sam napisao da je "LAB potpuno neprimenjiv u bilo kojoj situaciji". U štampi je uvek primenjiv i čak, nemoguće ga je zaobići, kliknuli mi na LAB ili ne. PS će ga svakako angažovati nama iza leđa. I pritom, on se svakako može primeniti u bilo kojoj fazi obrade, baš kao što je moguće voziti i autoputem u rikverc. Samo što to većina ipak ne radi, jer nije praktično, iako u nekim momentima može da deluje više nego logično (tipa, zadnja vuča uzbrdo po snegu). Ja se i dalje držim toga da je LAB nepotreban i da predstavlja uludo trošenje energije. Potrošio sam MESECE života na to, još u doba kad nisam imao koga da pitam za savet, jer nisam poznavao skoro pa nikog ko uopšte radi to sa čime sam se ja (ne svojom krivicom) zavitlavao. U hodu sam, kroz ovu diskusiju, utvrdio da definitivno postoje oni koji na slamčicu daju ideje kako se LAB može korisno upotrebiti, ali u gotovo svakoj situaciji ostaje preispitivanje šta se time plaća. I vidim da sam daleko od usamljenog u tom stavu. Čak naprotiv.

Iskren da budem, pokušavao sam SEBI (pre svega) da dokažem da je LAB u nečemu bolji, ali nisam uspeo. Ne zato što ono sa tvog primera nije istina, nego zato što ja ne znam kako da dođem u situaciju da mi takve tranzicije trebaju u realnosti. Sve što mi je ikad bilo potrebno (a da je color-shift u pitanju) uglavnom uspevam da bez prevelikih poteškoća izvedem odmah u ACR-u, bez da i otvorim PS, a tu je potencijal daleko najveći. Ako na sve to dodamo makar i samo teoretsku mogućnost da nešto izgubimo od korisnih informacija u tim tranzicijama, ne nalazim zašto bi neko želeo da se sa tim bakće. Sve što sam po netu video, svodi se na ono što je Zoran linkovao, a dozvolićeš - i tvoj poslednji primer je veoma sličan tome. Znam da je u pitanju pokazna vežba, i zato MOLIM da ne protumačiš naopako ovo što sam napisao.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 11:42:29 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #74 poslato: Novembar 16, 2015, 12:07:58 posle podne »
Znam koliko pisane prepiske mogu da dovedu do nezeljenih interpretacija. Iskreno, bez preterivanja, imao sam utisak da se ponavljam kao papagaj. Cak sam u istom postu pronalazio nekoliko puta ponavljanje stvari, ali ostavljao i rizikovao da ispadnem idiot koji ne zna da pise, iz petnih zila se trudeci da ljudi shvate sta pokusavam da napisem. Zato se gubi na kvalitetu diskusije, jer ja nemam povratnu informaciju koliko sagovornik prima ono sto sam napisao. Zato se verovatno desava da u oba pravca krene nerazumevanje. Svi se trudimo da napisemo sto vise u sto kracem tekstu, zanemarujuci neke stvari koje su mozda za nas manje vazne, a sagovornik misli da su kljucne.
Da je u ovom tonu vodjena diskusija poput tvog poslednjeg posta, zatvarao bih browser sa dobrim osecajem u sebi, a ne sa osecajem krivice i pomalo sa gorcinom. Upoznat sam sa tvojim stilom pisanja, znam da umes da budes britak i da se jako snazno zalazes za svoje stavove. Cak i pored toga glava je uspela da se zapali, a nisam lako zapaljiv covek.
Procitao sam vrlo dobro taj tekst, mnogo pre ove nase diskusije. Nasao sam ga jako zanimljivim, gde se diskutuje bas o jednom aspektu ove nase diskusije i argumenti sa obe strane su prilicno jaki. Primetices da niko u tom tekstu ne osporava neciju potrebu da ode u LAB i primenu tih tehnika, govori se samo o mogucim gubicima prilikom konverzije i tu mislim da je kljuc naseg nesporazuma. Mozda nisi imao nameru, ali bas u tom smeru po mojoj percepciji je krenula diskusija.
Pogledaj link koji ti je Serb okacio, to je isti tekst :) Ja sam mu poslao taj link, jer je covek takodje hteo da nauci vise o tome. Takodje, moj citat Dan Margulisa je takodje iz tog teksta.
Radio sam do sad iskljucivo u RGB-u, a realnu potrebu bez koje se ne moze sam nasao u jednoj svojoj fotografiji, onoj koju sam okacio. Ne zbog toga sto je LAB neprimenjiv, nego zato sto svaku novu tehniku treba prvo dobro svariti i naci joj realnu primenu. Ne srljam sa tim, iako sam amater i cak i to bih sebi mogao da dozvolim. Ne govorim o cistim eksperimentima, oni su potrebni da bi se doslo do saznanja. Vec sam pisao o mogucim primenama, a i Serb je. Ja sam licno nasao potencijal gde se mogu upotrebiti koje mogu znacajno skratiti rad, a u nekim situacijama U RGB-u se ne mogu dobiti ti rezultati. Opet se ponavljam... To sto je neko nasao primenu u tome ili ne, potpuno je individualna stvar. Opet se ponavljam :)
Veliki pozdrav, stvarno mislim da je sve receno na ovu temu :)

Marko

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #75 poslato: Novembar 16, 2015, 02:54:21 posle podne »
@smarko

Ja baš zbog tačke 1. iz ovog poglavlja neću da trošim vreme svog života na te gluposti. Šta sad, mi ovde treba da se svađamo po forumu, samo zato što je neki kreten 1931. radio proračune šiberom, pa mu bilo lakše da izmišlja imaginarne prostore boja?! I ne da su izmislili jedan, nego 10, pa ih još dodaju svake 2 decenije. I za divno čudo, u LAB prostoru komponente  A i B idu u negativan domen, što potpuno poništava ceo smisao postojanja imaginarnih prostora boja, pa samim tim i LAB-a!

Ko nije vičan matematici, to je kao da su rekli - Da se ne bi pravili redovi na šalterima u opštini, otvorićemo još 10 šaltera i biće manja gužva. A onda kažu - OK, pošto nema gužvi, radnici bogorade, hajde da im damo nešto da rade, pa da dodamo još 18 formulara koje građani moraju da popunjavaju, a radnici da proveravaju. A onda na kraju - Nama nije jasno što se građani bune, pa redovi su isti kao i pre ove neuspele reforme.

Ko nam kriv kad smo neuspela država koja ide ko magare za šargarepom...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Color management u LAB
« Odgovor #76 poslato: Novembar 16, 2015, 04:30:23 posle podne »
Čemu izrugivanje sa temom?
Postoji velika razlika u primerima koje je Marko ovde priložio (i mnogo puta detaljno objasnio i podebljao) u odnosu na gornji link.

Izrugivanje temi? Smatram je odlicnom, pa se nosim mislju i da je topujem.

Sto se tice primera, prevrteo sam prve cetiri strane koje google izbacuje na temu lab tutorijala u photoshopu, i nijedan me nije ubedio kako slicno nije moguce uraditi u PS, bas kao i do sada. Drugo, vecina... ako ne  sve i jedan primer su bili odlicni u startu, pa se prica oko cupanju nemoguceg naprosto ne moze ni naslutiti. Naprosto, shvatio sam da nisam ziveo u zabludi, shvatajuci LAB onako, bas kako treba da se shvati.
Ono sto je evidentno na prvo oko, jeste upravo ova prica oko plakata i onih umjetnicarenja, sto je dozvolices ipak jeftin vasarski trik... a ti ga krsti kako hoces.
Ja sam razumeo da ce Smarko otici u Drezden,  oshinuti fotografiju za koju ce naknadno konstatovati kako joj je potreban spas nekonvencionalnim metodama.
To pod jedan.
Pod dva, zivo me zanima sta o LAB modu misli Ken Duncan koji koristi film sa panoramskim fotoaparatom. Jedan pogled na njegove radove i boje koje dobija, nas nedvosmisleno vraca na onaj moj prvi post u temi.... kako smo to eksponirali?
A taj, prvi komentar nije upucen Smarku, u smislu da bi trebalo da nauci kako da eksponira... nego kao moj komentar, da dobro eksponirana fotografijia ne zahteva jake korekcije, pa cak i ako treba, nije nuzno posezati za ovakvim metodama.

Ja se stvarno izvinjavam, ali ja u ovome ne vidim ama bas nikakav smislen potencijal. Vi mozete drndati klizace tamo amo, igrati se i dobijati neke rezultate, koji vam se mogu ili ne moraju dopasti.
Problem nastaje (realan problem) kada ja kao klijent kazem, napravi mi TO i TO a ti posegnes za LAB modom.

Onda se dolazi u situaciju slicnu onoj gde oni momci u mutnoj vodi, rukama napipavaju somove. I kada ga scepaju za usta... iscupaju ga napolje. Ako ima 10 kila ... OK... a i ako ima 6 ... isto OK.

« Poslednja izmena: Novembar 16, 2015, 10:49:35 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''