Autor Tema: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke  (Pročitano 9608 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan83

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
    • Pogledaj profil
    • Smart Dev Team
Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« poslato: Jul 05, 2015, 07:40:15 posle podne »
Vodenička reka se nalazi nedaleko od sela Senokos na Staroj planini. Na njoj možete naći više lepih vodopada.
Ovom prilikom vam predstavljam četiri.
Nije bilo vremena da za sve postavljam stativ i fotografišem sa ND filterom.

Za one koji bi i sami želeli da posete, treba da znaju da je staza izmarkirana samo do prvog vodopada. Za druge mora da se povremeno silazi do reke kako bi se pronašli. Teren je prilično strm, klizav. Negde je potrebno popeti se i uz koju stenu.

Imena:
3142 - Skok
3196 - Dvojni vodopad
3229 - Ivkov vir
Nikon D7100, Sigma 18-35mm F1.8, Nikkor AF 50mm f/1.8D, Nikkor AF 70-300mm 4-5.6D ED, Raynox DCR-250, YN568-EX

Van mreže Ivan83

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
    • Pogledaj profil
    • Smart Dev Team
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #1 poslato: Jul 05, 2015, 07:40:47 posle podne »
...
Nikon D7100, Sigma 18-35mm F1.8, Nikkor AF 50mm f/1.8D, Nikkor AF 70-300mm 4-5.6D ED, Raynox DCR-250, YN568-EX

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #2 poslato: Jul 05, 2015, 10:41:24 posle podne »
Lepi kadrovi, dobra kompozicija, boje, sve u svemu odlicno :) A vidim imao si i modela na drugoh fotki, bas je ispozirao :P

Van mreže Ivan83

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
    • Pogledaj profil
    • Smart Dev Team
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #3 poslato: Jul 05, 2015, 11:17:59 posle podne »
Hvala. :)
Bila su tri modela, ali se razbežali. Stigao sam da škljocnem nekoliko puta. :)
To je inače puh orašar... prvi put sam ih video.
Nikon D7100, Sigma 18-35mm F1.8, Nikkor AF 50mm f/1.8D, Nikkor AF 70-300mm 4-5.6D ED, Raynox DCR-250, YN568-EX

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #4 poslato: Jul 05, 2015, 11:22:30 posle podne »
dobro su ispale  :thumbsup:

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #5 poslato: Jul 05, 2015, 11:46:25 posle podne »
Prve tri najbolje.

Prvoj smeta ovo suvo granje i figura coveka. Ako si vec hteo da ga ostavis, moralo je nesto interesantnije da bude, poza ili vise svetla na coveku. Pozicija, ekspresija coveka i teska senka cine da ne doprinosi fotki uopste, vec smeta. Ja ga iskreno nisam ni primetio isprva, tek na drugi pogled. Ja bih to klonirao.
Druga, mogao si posvetliti subjekta jos vise u odnosu na pozadinu. Vec je interesantna poza, vide mu se lepo oci, tako si mu mogao jos dati na jacini i eventualno umiriti te highlight-e u pozadini.
Treca ima dosta elemenata koji smetaju (granje ispred vodopada). Iz ovog kamenja u prednjem planu je moglo dosta da se izvuce, da se posvetli, uradi D&B i dobije na kontrastu.
Generalno imam utisak da se na svim fotkama moze jos dosta uraditi u post produkciji.

Van mreže Ivan83

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
    • Pogledaj profil
    • Smart Dev Team
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #6 poslato: Jul 06, 2015, 12:24:45 pre podne »
Prvu već imam bez čoveka, samo iz malo drugačijeg ugla.
Kod druge su senke već na maksimumu a highlights na minimumu. Dorađivao sam malo četkicom i išao na duplicate više puta kako bi se uočila razlika.
Što se treće tiče, ne bih ja umeo da kloniram granje. Uspem ponekad nešto sitno da odradim, ali generalno ne umem i ne radim.
D&B i ne znam šta je. :D
Nikon D7100, Sigma 18-35mm F1.8, Nikkor AF 50mm f/1.8D, Nikkor AF 70-300mm 4-5.6D ED, Raynox DCR-250, YN568-EX

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #7 poslato: Jul 06, 2015, 01:06:47 pre podne »
Ivane, mislim da dodge and burn. Pogledaj na netu, imas milion tutorijala u vezi te tehnike. Jako korisno u svim fotografskim disciplinama.

Zato se granje ne klonira, nego se izbegne, skloni itd :) Gledaj da izbacis sve iz kadra sto je nepotrebno. Ove stvari bi mogle da se kloniraju (ukljucujuci i ovu travku koja malo zaklanja glavu misa), ali je poenta sve to uraditi u na licu mesta. Sto manje rada u PS-u, to bolje.

Evo, za ne vise od 2 minuta po fotki, mislim da je bolje. Mogao bih i da kloniram sve to, ali previse posla... Ne zaboravi da je sve to JPG jako male rezolucije. U RAW-u si mogao jako mnogo da izvuces.


Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #8 poslato: Jul 06, 2015, 03:14:01 pre podne »
@Ivan83
Sve su to samo varijacije na temu :) Moze i bez cropa i bez D&B, poentaje po meni da se diskretno istakne taj kamenjar i potok koji prolazi tuda. Svakako vezbaj D&B posto je to nesto najkorisnije pri obradi u PS...
Jedino sto smeta osnovnoj fotografiji je previse svetla u zelenoj boji koja samim tim dolazi u prvi plan, lako se resava kroz satruration zelene -20, malo se doda kontrasta na ovo kamenje napred i malo se posvetli, calirity +10 i po meni moze da se zadrzi kadar kakav jeste bez cropa, mada je dovoljno dobar i bez ovakvih korekcija :)

Evo na brzaka nesto po mom ukusu...




Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #9 poslato: Jul 06, 2015, 09:16:39 pre podne »
Moze to da se odradi lepo i brzo (bezbolno, bez nepotrebnog komplikovanja), i to i BEZ D&B, i bez ubijanja saturacije i odvlacenja tonaliteta iz zelenog u anemicno zuto, a da se IPAK naglase bitne (i zeljene, i to kako treba) strukture, i zadrzi (i dodatno naglasi) atraktivnost boja koje originalna fotografija ima (potpuno nevezano za to kakav je kadar). Cak ti ni RAW nije za to neophodan.

Pozz

« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 09:49:52 pre podne od strane tsuyoshi »

Van mreže Ivan83

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
    • Pogledaj profil
    • Smart Dev Team
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #10 poslato: Jul 06, 2015, 09:35:04 pre podne »
Hvala na savetima. :)
Grane nije bilo moguće fizički ukloniti, niti izbeći. Birao sam gde da stanem da se što manje vide. One koje smo mogli smo uklonili. One koje se vide na prvoj su od nekog oborenog stabla. A one kod dvojnog vodopada su visoko. Mnogo više sam brinuo da se ne okliznem nego da izbegnem grane u kadru. :D
Da smo mogli više da se zadržimo, sigurno bih probao iz još uglova i da uslikam neke detalje. Jednostavno, slikali smo sa onih kamena na koje smo mogli da stanemo zajedno sa stativom.

Zelena je već na -27. :)


Travku ispred puha naravno nisam mogao da uklonim. :)
Brzo su se razbežali, nije bilo vremena ni za kadriranje, samo sam nekoliko puta škljocnuo. Ova je ispala najbolje, druge nisu baš u fokusu.

Smanjio sam sada zelenu za još 20, malo kropovao, prosvetlio kamenje i dodao im još clarity.
Nikon D7100, Sigma 18-35mm F1.8, Nikkor AF 50mm f/1.8D, Nikkor AF 70-300mm 4-5.6D ED, Raynox DCR-250, YN568-EX

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #11 poslato: Jul 06, 2015, 09:38:54 pre podne »
Krop nije pomogao mnogo. Prosto, previse stvari ima koji smetaju, a najvise ovo granje koje direktno ulazi u vidno polje, prekida tok vodopada i smeta. Na sve to nije ostro zbog duge ekspozicije. Sve us vemu, jako smeta.
U obradi moze dosta toga da se popravi i da ucini fotku boljom, jer ima interesantnih elemenata, ali sve u svemu, fotka moze biti mnogo bolja (posebno kadriranje). Mislim da ljudima vise moze da skodi pogresan komentar, nego nedostatak istog. Sledece dve fotke imaju i lose svetlo, tako da i boje nisu dobre. Ovo su sve stvari koje je Nenad naveo da su na nekim fotkama dobre, a nisu, sto me je navelo da prokomentarisem.
« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 09:44:35 pre podne od strane smarko »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #12 poslato: Jul 06, 2015, 09:43:53 pre podne »
Ivane, verujem da je tako. Bas zato pejzazna fotografija zahteva jako mnogo od fotografa, jer ce retko da ti se sve namesti kroz prozor sobe ili da sve bude potaman. Odavno su se ljudi ovde usaglasili da je najvazniji komad opreme za pejzaznu fotografiju cipele.
http://www.peacefulcentury.net/entertainment/27-crazy-photographers-who-will-do-anything-for-the-perfect-shot/

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #13 poslato: Jul 06, 2015, 09:51:56 pre podne »
Sve u svemu jeste dobro, lose nije sigurno, a da moze bolje moze, uvek moze bolje :) Pored toga covek nije trazio nikakav savet vezano za fotografije ili postavio pitanje da li je nesto dobro ili lose, postavio je neke svoje radove a uradio ih je onako kako je njemu lepo, a to sto je uradio sigurno ne spada u kategoriju loseg... Po meni nema mesta za neku strogu kritiku ali ne ni za preteranu pohvalu...
« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 09:56:31 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #14 poslato: Jul 06, 2015, 10:05:27 pre podne »
Sve u svemu, to moze mnogo bolje i siguran sam da ce Ivan to i raditi ubuduce. Sad pogledaj tvoj prvi komentar i da si napisao kako je odlicno, a ne dobro. Odlicno znaci 5, a meni je 5 ovako nesto: https://500px.com/photo/52761846/hump-rock-by-miles-morgan.

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #15 poslato: Jul 06, 2015, 10:05:46 pre podne »

Zelena je već na -27. :)

Smanjio sam sada zelenu za još 20, malo kropovao, prosvetlio kamenje i dodao im još clarity.

To se jednostavno tako ne radi.

"Smanjivanjem" jedne boje ti odvlacis ceo kolorit u potpuno drugi pravac, bas kao sto je recimo Ristic odvukao sve u mrljavo zutu, pri tome ubivsi i ostrinu, i mikrokontrast i sve sto je iole valjalo na originalnoj fotografiji. Radi kako hoces, ali od tako strucnih saveta, uvek je bila bolja dobra knjiga (i tutorijal, pogotovo ih ima za PS) priznatih znalaca i autora (Scott Kelby) i samo malo odvojenog vremena za iscitavanje iste.



Van mreže Ivan83

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
    • Pogledaj profil
    • Smart Dev Team
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #16 poslato: Jul 06, 2015, 10:30:01 pre podne »
Ne bunim se ja na kritike. Kako drugačije da naučim? :)
Ovo mi je inače prvi put da slikam vodopade ND filterom. Ako pogledate temu od pre dva meseca, videćete da su bez filtera.
Naredna serija će biti bolja. Tek počinjem da učim. :)

Planinarske čizme, nepromočive, već imam. :)
Ali ovde ne smete stati ni na vlažan kamen. Nekoliko puta smo se opasno okliznuli. Jedan drug je i pao, srećom u blato, ne na stene. Reka je jako brza i trenutno ima puno vode.
Pogledajte samo kako je obično leti a koliko je trenutno veća: https://www.google.rs/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAcQjRw&url=http%3A%2F%2Fhexaedr.rajce.idnes.cz%2FSrbsko_-_prechod_pohori_Stara_planina_srpen_2012%3Forder%3Dcreate%26src%3D0&ei=ujuaVdihJ4H0-AH27r-QDg&psig=AFQjCNFtHvxxU5cjhbncPxUfU2MsoKTE5A&ust=1436257578204117

Ja sam zadovoljan kako smo prošli sada, a naredni put ću juriti neke bolje kadrove. ;)
Nikon D7100, Sigma 18-35mm F1.8, Nikkor AF 50mm f/1.8D, Nikkor AF 70-300mm 4-5.6D ED, Raynox DCR-250, YN568-EX

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #17 poslato: Jul 06, 2015, 10:42:54 pre podne »
Nije stvar u tome bunis li se TI na kritike, ili ne.

Problem je kada te osim onih koji stvarno znaju (manjina), kritikuju i savetuju oni koji ne znaju i koji i sami lutaju, nisu nacisto sta i zasto rade, i pri tome pod sloganom "evo vidis kako to moze bolje" u stvari kace losjie izvedbe od originalne (tvoje). Posto kao pocetnik jos uvek ne mozes pravilno da isfiltriras to zna-ne zna, ti lagano (kao recimo u slucaju Risticeve zelene) pocinjes i sam da pribegavas "znalackim trikovima" koji umesto korekcija, samo unistavaju sve ono lepo sto originalna slika vec ima. Zato sam ti rekao, Scott Kelby i lagano... mnogo ces brze i bolje saznati i nauciti SVE ono sto te zanima od ovakvog pukog nagadjanja i lutanja tipa "zelenu u minus beskonacno, clarity na plus milion, itd, itd..."

 
« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 10:47:07 pre podne od strane tsuyoshi »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #18 poslato: Jul 06, 2015, 10:48:08 pre podne »
Samo napred Ivane, nemoj da te sve ovo obeshrabri. Najvece zadovoljstvo je kad pogledas unazad i vidis napredak, a on je jedini moguc ucenjem i praksom.

Evo nesto sto verovatno moze da ti pomogne. Mislim da su mu saveti dobri za pocetak i nije tesko svariti.

https://www.youtube.com/watch?v=gkZ9ECAGeus

https://www.youtube.com/watch?v=YZPuc3HV5O8

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Stara planina - Vodopadi Vodeničke reke
« Odgovor #19 poslato: Jul 06, 2015, 10:57:13 pre podne »
@tsuyoshi
To je svakako daleko bolje od mnogih saveta ovde na forumu, pa tako i tvoje adaptacije iste fotografije...
Naravno nisi mogao da izbegnes to da u nekoj uvijenoj formi sve sem tebe nazivas neznlicama itd. Sta li sa tobom nije uredu da mi je da znam, ne umes da kazes coveku nesto korisno, a da ne omalovazavas druge ucesnike u temi...

Samo da ponovim vec receno, sve ove nase adaptacije samo su varijacije na temu, tako da nigde nisam rekao da je nesto sto bih ja uradio drugacije ustvari bolje od orginalne fotografije...

@Ivan83
Moja adaptacija je uradjena za 2 min cito malo da odvuce u pravcu kako bih ja to uradio, svakao kada se radi sa orginalnim raw fajlom sve je daleko drugacije nego na jpgu niske rezolucije, tada se sve lepo vidi, pa doteras kako je tvom oku lepo, a to sto ti je danas vidis kao lepo za godinu dve videces drugacije, znaces sta je moglo lepse da se uradi, tako da cuvaj te raw fajlove pa im se vrati nakon nekog vremena :)
« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 11:03:12 pre podne od strane Nenad_Ristic »