Autor Tema: Moj Beograd  (Pročitano 81943 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #260 poslato: Februar 20, 2013, 12:08:21 pre podne »
Ovo sa pticama ti nije lose uoceno, ali daleko je od bilo cega interesantnog.
Treba ti potpuno drugi ugao ili krupniji kadar, ili neka jasna prica u vezi sa tim. Ponudi bar nesto da zainteresujes gledaoca.

Sto se tice krosnje, takodje je konceptualno nejasna. Ne zna se koje od dva drveta gledati, i zasto.
Mozda neka ideja oko zimzelenog i listopadnog drveta i kontrasta boja, ali nije dovoljno naglasena.

Hram i Skupstina nisu losi. Je li to sa stativa?
Хвала на љубазном и корисном коментару. Као што и рекох, ја се и даље учим, и свака (добронамерна) сугестија ми је драгоцена.

Што се тиче голубова на тераси, то је био један од више могућих кропова. Мени се учинио занимљивим баш овакав, због неке врсте релације између живих птица, и цртежа птице доле.
На неким другим форумима (управо и озбиљним фотографским) био је баш топло поздрављен.
Иначе, сад и овде стављам оне фотографије које су  добро прошле на другим форумима, тако да се не ослањам увек само на сопствени осећај.
Но, како знамо, и укуси су различити, па се каткад може и расправљати шта ће ког посматрача да заинтересује.

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #261 poslato: Februar 20, 2013, 12:09:00 pre podne »

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #262 poslato: Februar 20, 2013, 10:18:14 pre podne »
Као што и рекох, ја се и даље учим, и свака (добронамерна) сугестија ми је драгоцена.

Но, како знамо, и укуси су различити, па се каткад може и расправљати шта ће ког посматрача да заинтересује.

Zvezdarka,

Probacu u par kratkih reci, posto i sama kazes da jos uvek ucis...

Jedna od osnovnih stvari koja fali vecini tvojih fotgrafija je to sto nemaju nikakav predmet interesovanja, ili kako to englezi kazu Point of view. Ako si se vec "namerila" na neki motiv, pogledaj ga prvo pazljivije bez aparata, i ako sama ne uocis predmet interesovanja, bolje nemoj da slikas, taj i takav motiv nije vredan slikanja. 

Tek na fotografiji koja ima nesto interesantno, nesto na cemu bi se oko posmatraca moglo zadrzati, moze se pricati o korpovanju, "izmestanju" predmeta interesovanja u neki zlatni presek (Rule of third), itd, itd...

Ako mislis da gresim, eto zamolio bih tebe da objasnis sta treba gledati na slici krosnji drveca, ili ovoj poslednjoj iz teme, i sta to na njima treba da privuce paznju (ili kako sama kazes, zainteresuje) jednog obicnog posmatraca?

На неким другим форумима (управо и озбиљним фотографским) био је баш топло поздрављен.
Иначе, сад и овде стављам оне фотографије које су  добро прошле на другим форумима, тако да се не ослањам увек само на сопствени осећај.

Mozes li samo konkretno o kojim "ozbiljnim fotografskim forumima" se radi?

Pozz
« Poslednja izmena: Februar 20, 2013, 10:21:05 pre podne od strane beske »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #263 poslato: Februar 20, 2013, 11:08:54 pre podne »
Meni je ova poslednja fotografija sasvim OK -  jedna stara kucica, turskog stila, koju "jede" socrealisticni div (koji je zacudo u gorem stanju od nje), a sto nagib terena a ugao snimanja jos vise dovode do izrazaja. Da li je mogao jos bolji kadar da se uhvati? Ne znam. Verujem da nije, jer ovde u gradu cim se malo pomeris uhvatis neke druge objekte koji  jos vise skrecu radnju sa originalne ideje.

Sto se tice golubova, kao sto rekoh, lepo uoceno ali (bar po meni) interakcija izmedju dva eniteta nije dovoljna da bi se uspostavila jasna komunikacija, ili neki kontrast kakav se vidi na poslednjoj slici.

Obzirom da je ova tema ima pretezno dokumentaran karakter, kako je sama autorka naglasila, ova poslednja fotografija je lep napredak u odnosu na ono sa cime smo poceli, a pogotovo sama tehnicka izvedba. Fotografije su sve pravilnije eksponirane, ima manje gresaka u fokusu, brine se o horizontu i jos nekim detaljima, sto sveukupno cini fotografije vise dopadljivim i interesantnim za gledanje. Mislim da je to smer u kome treba nastaviti.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #264 poslato: Februar 20, 2013, 01:41:47 posle podne »
Vidi, ja nikako nisam u vinklu sa ovom temom od samog pocetka, i to iz dva razloga. Prvi razlog ima neki svoj licni i emotivni momenat, jer sam ’’rodjen’’ i odrastao upravo u samom centru tog grada, gledajuci sa prozora svoje sobe na Saveznu skupstinu i vrata crkve Sv. Marka. Odrastao igrajuci se na Tasmajdanu,  i svim onim dvoristima sa uskim prolazima izmedju zgrada na Vracaru i Starom gradu ... upijajuci nesvesno duh ovog grada, koga neizmerno volim.
Zasto to pricam?

Pa zato, sto Beograd dozivljavam prilicno drugacije... nego sto ga ti predstavljas na svojim fotografijama. Ne bih da zvuci surovo, ali gledajuci tvoje fotografije... Beograd izgleda kao poslednja balkanska kasaba. Naprosto, svojim fotografijama ne predstavljas Beograd onakvim kakav jeste ... barem ne onakvim kakvim verujem da zaista zelis da ga predstavis. Beograd svakako da ima momente kada ne sija, i toga ima nebrojeno mnogo... ali pogledaj fotografije kojima Tviti predstavlja svoje Sarajevo. Ne mali broj clanova foruma je obecao Tvitiju da ce doci u taj grad da ga dozivi... a  u mnogima je probudio i lepa secanja, kao sto to meni redovno cini... dok gledam mokre sarajevske kolovoze, i bezbrizne prolaznike sa kisobranom u rukama.
Ukratko, prvi razlog... tvoj Beograd, nije moj Beograd. Boza kod Pelivana, virsle u kifli na okretnici tramvaja br. 6 kod Tasa (tada na mestu one bare koju si uslikala na prvoj strani ove teme), miris benzina od remonta trkackih masina Pavla Komnenovica i drustva, upale lopte u dvoriste Ceske ambasade... miris lozionice u zimu... sve je to deo tog Beograda koga pamtim iz detinjstva.
Dakle, kao sto rekoh... ovo je samo licni dozivljaj.

Drugi utisak ima dva aspekta... od kojih jedan svakako da jeste cisto tehnicki. Dakle, tehnicka izvedba ovoga je na jako losem nivou, sto se donekle cak moze oprostiti i tolerisati. Kroz forume svasta prolazi, kako kroz ovaj tako i kroz druge. Moglo se tolerisati do trenutka saznanja da ti ipak ovo pokusavas uvesti u neki ozbiljniji poduhvat koji bi dokumentovao transformaciju Beograda kroz decenije, ili cak vekove. Tu je i neka knjiga, pa i gostovanja na televiziji. Sve je to OK, i niko ne spori dobru volju... ali pogledaj malo ozbiljnije fotografije. Zaboga, pa fotografije od pre 100 godina su tehnicki bolje odradjene nego tvoje.

Drugi aspekt je odgovornost. Moras razumeti nuznost da tvoje fotografije budu jednako kvalitetne kao i pisana rec koju prezentujes.

Jos jednom, ne sumnjam u tvoju dobru nameru i posvecenost da isteras ovaj projekat do kraja, ali insistiram da to bude tehnicki pristojno, i oku prijatno. Ako uopste imam pravo da insistiram ... ali rekao bih da imam, i kao  beogradjanin... i kao clan ovog foruma kome si prezentovala svoj rad, ... na kraju krajeva, izlozila kritici.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Marko88

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
    • Marko88
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #265 poslato: Februar 20, 2013, 06:06:56 posle podne »
Ova dva seta mogu da Vam daju neku ideju za dalje fotkanje.  :)
U pitanju je Niš. Slikao komšija Coa.  :D

http://www.flickr.com/photos/30847724@N06/sets/72157622906281878/detail/

http://www.flickr.com/photos/30847724@N06/sets/72157622781917959/detail/


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #266 poslato: Februar 21, 2013, 01:22:40 pre podne »
^Zovi Ti komšu na forum. Vidim da baš ima šta da pokaže. :)

Onaj "e tako se to radi" tip"  :icon_thumleft:

Pozdrav

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #267 poslato: Februar 25, 2013, 02:33:46 pre podne »

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #268 poslato: Februar 25, 2013, 02:53:08 pre podne »

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #269 poslato: Februar 26, 2013, 02:13:32 pre podne »

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #270 poslato: Februar 26, 2013, 02:14:10 pre podne »

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #271 poslato: Februar 26, 2013, 02:14:55 pre podne »

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #272 poslato: Februar 28, 2013, 02:11:15 pre podne »

Van mreže mikimiki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #273 poslato: Februar 28, 2013, 04:25:56 pre podne »
Zvvr, poštujući tvoju želju za fotografisanjem, osećam potrebu da iznesem svoje mišljenje.

U Beogradu sam živeo 3 godine u periodu 91-94, na žalost. Najgore godine, po mom  mišljenju. Tada mi je Bg izgledao sivo i beživotno. Danas, dvadeset godina kasnije, tvoje fotografije u meni bude ista osećanja kao i tada. Vidim da su zgrade ruiniranije nego što ih ja pamtim, a sa druge strane ne vidim da se u tvom dokumentarnom opusu primećuje bilo šta novo vredno tvoje pažnje u Bg-u, osim ove zakrivljenje staklene fasade u kojoj se ogleda neko soc-realistično čudovište.

Pažljivo sam pregledao temu od početka, i mogu ti reći da sam na ukupno dve fotografije zadržao pogled duže od dve sekunde. Moje opšte mišljenje je da su fotografije prenatrpane.
Ja nemam znanje da bih mogao diskutovati o tehničkim karakteristikama fotografija, i to ostavljam iskusnijim forumašima.

Molim te, ne zameri mi na iskrenosti, jer mislim da samo tako možemo napredovati ka nekom cilju. Hoću reći, kada gledam Tvitijeve fotke, dođe mi da sutra krenem za Sarajevo. Kada gledam tvoje fotografije pomislim jbt zar nam je to glavni grad, same ruševine i sivilo. pokaži nam malo i onu drugu, lepšu stranu Bg-a, da vidimo, čime se to ponose Beograđani?
Još jednom te molim da ne zameriš na iskrenom mišljenju.     
Canon 1000d, EF-S 18-55 IS, EF 80-200

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #274 poslato: Mart 01, 2013, 01:00:49 posle podne »
Hm, gledajuci celu temu od pocetka do kraja reko bih da u poslednje vreme ima napretka na fotografijama. Nije savrseno, ali ima napretka. Zvezdarka, samo napred! Mali savet, kad se vratis kuci sa slikama, odaberi par fotografija koje su dobre i samo njih okaci. Pozdrav!

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #275 poslato: Mart 02, 2013, 06:20:45 posle podne »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #276 poslato: Mart 02, 2013, 06:48:48 posle podne »
Nema potrebe da ponavljas motive. Onaj prethodni ti je bio dobar. Ovaj je cak i zamucen.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #277 poslato: Mart 02, 2013, 08:31:52 posle podne »

Obzirom da tema postaje prepuna komentara poput...

...gledajuci tvoje fotografije... Beograd izgleda kao poslednja balkanska kasaba. Naprosto, svojim fotografijama ne predstavljas Beograd onakvim kakav jeste ... barem ne onakvim kakvim verujem da zaista zelis da ga predstavis. Beograd svakako da ima momente kada ne sija, i toga ima nebrojeno mnogo... ali pogledaj fotografije kojima Tviti predstavlja svoje Sarajevo. Ne mali broj clanova foruma je obecao Tvitiju da ce doci u taj grad da ga dozivi... a  u mnogima je probudio i lepa secanja, kao sto to meni redovno cini... dok gledam mokre sarajevske kolovoze, i bezbrizne prolaznike sa kisobranom u rukama.

... tvoj Beograd, nije moj Beograd


ne vidim da se u tvom dokumentarnom opusu primecuje bilo šta novo vredno tvoje pažnje u Bg-u, osim ove zakrivljenje staklene fasade u kojoj se ogleda neko soc-realisticno cudovište.

Pažljivo sam pregledao temu od pocetka, i mogu ti reci da sam na ukupno dve fotografije zadržao pogled duže od dve sekunde.

kada gledam Tvitijeve fotke, dode mi da sutra krenem za Sarajevo. Kada gledam tvoje fotografije pomislim jbt zar nam je to glavni grad, same ruševine i sivilo.


Zasto se malo ne potrudis da izaberes neki interesantan motiv u Beogradu. Znam da BG ima tako lijepih motiva, jer sam bio mnogo puta u BG, ima lijepih mjesta za fotografisanje...


Zvezdarka, razumem tvoju želju da dokumentuješ beogradske zgrade, ali to ne ide tako.


... da je cenjeni autor, poceo PONOVO da kaci slike koje smo vec imali prilike da vidimo u istoj ovoj temi, pre vise od godinu dana, poput ove...

http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ulicna-i-urbana-fotografija/moj-beograd/msg29419/#msg29419

... i da na kraju tema lici na klasicno istovarivanje, poput onog koji se vrsi samo u WC-u, mislim da bi je definitivno trebalo zakljuciti, i sto pre zaboraviti.


Kao neko ko je rodjen i odrastao u ovom gradu, apelujem da se na ovakvo skrnavljenje vec jednom stavi tacka.



Pozz
« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 08:36:56 posle podne od strane beske »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Moj Beograd
« Odgovor #278 poslato: Mart 03, 2013, 05:59:44 posle podne »
Auuu...
Posle Besketa niko da bekne :)

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3841
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #279 poslato: Mart 03, 2013, 09:28:36 posle podne »
       hmmm, mislim da ste malo prestrogi! Niko od nas se nije rodio naucen, pa i doktori hirurzi kad tek zavrse fakultet ne znaju odmah najbolje i najstrucnije da operisu!? Jel tako? Vremenom se uci, tako i ovdje...uvijek ce biti pocetnika, ali iskusniji clanovi treba da upute na greske u fotografiji(pod uslovom da pocetnik forumas lijepo prihvati konstruktivnu kritiku!?). E ako i dalje nastavi sa komentarima:"E tako sam ja bas htio!"...ili kao na jednom drugom fotoforumu gdje sam uputio konstruktivnu kritiku jednom forumasu a on mi odgovorio;"E pa vidis gospodine Knezevicu umjetnost je toooo, ejjj, umjetnost-ne razumijes ti to gosn Knezevicu!"....onda na kraju treba odustati od takvog forumasa! Ali sve dok forumas ima volje da uci kao sto navodim na primjer Serba-koji je bas uporan i upija sve kritike, pa cak da neko i popljuje njegove radove on ce se zamisliti nad svojim radom i priznat da je pogrijesio, ali sa prihvatanjem kritike i potrudit se da iduci put uradi sto bolje, sto dokazuje njegov rad ka astronomskom usponu u fotografiji!
      Znaci....treba svakom omoguciti na ovom odlicnom foto forumu da se pokaze, pa i sa losijim fotografijama, sa nadom svih nas a i autorovim da ce se potruditi u daljem radu! Toliko!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L