Autor Tema: Moj Beograd  (Pročitano 81939 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #220 poslato: Mart 12, 2012, 08:40:33 posle podne »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #221 poslato: Mart 12, 2012, 09:28:14 posle podne »
Posle onih bandera i žica ovo je pravo osveženje :)

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3841
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #222 poslato: Mart 12, 2012, 09:38:23 posle podne »
Zvezdarka-vidim da volis fotografiju... ;) Lijepo je nositi svaki dan sa sobom fotoaparat i nesto zabiljeziti.Imam nekoliko zamjerki ako se neces ljutiti.... ;) Zasto se malo ne potrudis da izaberes neki interesantan motiv u Beogradu.Znam da BG ima tako lijepih motiva, jer sam bio mnogo puta u BG, ima lijepih mjesta za fotografisanje.Kad kazem ljepsih motiva onda moze to biti i detalj neke ulice(ne cijele).Detalj nekog poslovnog objekta, neke zgrade ili obale.Ovako se ne zna sta nam zelis pokazati-gdje oko da gleda, sta je tema fotografije!? :( Ono sto je tebi i tvom oku lijepo i drago to uslikaj, nemoj sve i svasta fotografisati.Kad kazem sve i svasta ja to gledam kao da si drzala fotoaparat zakacen na nekom kaišu a on slucajno sam od sebe okidao! :(.Onda gledaj da svaku fotografiju ispravis jos u aparatu, da ne "curi" u neku stranu. Nemoj samo shvatiti molim te moju kritiku negativno, ja naprotiv-zelim da nekome pomognem kad vidim da se neko interesuje za fotografiju! ;) U svakom mjestu se moze nesto naci interesantno, to garantujem.Nekad je bolje i nista ne uslikati nego svasta slikati.To se i meni cesto desava, krenem sa fotoaparatom oko svog vrata da nesto uslikam- a vratim se kuci prazne memorijske kartice, jednostavno nisam imao tog dana inspiracije.Sto ne znaci da drugog dana necu uslikati nesto lijepo! ;). Cak ako bas ne ide napolju da se fotka uvijek se moze nesto naci interesantno u kuci fotografisati.Eto, nadam se da sam dao konstruktivnu kritiku na koju se neces naljutiti!? ;)
Pozdrav i samo fotkaj nesto interesantno! ;)
P.S. Sad vidjeh exif i da je u pitanju mobilni telefon, sorry, al nema veze, ovo se moze primijeniti i na mobilni telefon! ;)
« Poslednja izmena: Mart 12, 2012, 09:43:10 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #223 poslato: Mart 14, 2012, 01:10:33 pre podne »
Zvezdarka-vidim da volis fotografiju... ;) Lijepo je nositi svaki dan sa sobom fotoaparat i nesto zabiljeziti.Imam nekoliko zamjerki ako se neces ljutiti.... ;) Zasto se malo ne potrudis da izaberes neki interesantan motiv u Beogradu.Znam da BG ima tako lijepih motiva, jer sam bio mnogo puta u BG, ima lijepih mjesta za fotografisanje.Kad kazem ljepsih motiva onda moze to biti i detalj neke ulice(ne cijele).Detalj nekog poslovnog objekta, neke zgrade ili obale.Ovako se ne zna sta nam zelis pokazati-gdje oko da gleda, sta je tema fotografije!? :( Ono sto je tebi i tvom oku lijepo i drago to uslikaj, nemoj sve i svasta fotografisati.Kad kazem sve i svasta ja to gledam kao da si drzala fotoaparat zakacen na nekom kaišu a on slucajno sam od sebe okidao! :(.Onda gledaj da svaku fotografiju ispravis jos u aparatu, da ne "curi" u neku stranu. Nemoj samo shvatiti molim te moju kritiku negativno, ja naprotiv-zelim da nekome pomognem kad vidim da se neko interesuje za fotografiju! ;) U svakom mjestu se moze nesto naci interesantno, to garantujem.Nekad je bolje i nista ne uslikati nego svasta slikati.To se i meni cesto desava, krenem sa fotoaparatom oko svog vrata da nesto uslikam- a vratim se kuci prazne memorijske kartice, jednostavno nisam imao tog dana inspiracije.Sto ne znaci da drugog dana necu uslikati nesto lijepo! ;). Cak ako bas ne ide napolju da se fotka uvijek se moze nesto naci interesantno u kuci fotografisati.Eto, nadam se da sam dao konstruktivnu kritiku na koju se neces naljutiti!? ;)
Pozdrav i samo fotkaj nesto interesantno! ;)
P.S. Sad vidjeh exif i da je u pitanju mobilni telefon, sorry, al nema veze, ovo se moze primijeniti i na mobilni telefon! ;)
Не љутим се, таман посла, ја сам већ толико пута рекла да ми је управо драгоцена свака сугестија, нарочито од таквих мајстора као што си ти. Многи су одлични фотографи овде и на другим неким форумима које посећујем, и свака им част, али морам признати да вас има неколико чије фотографије мене остављају без даха и које баш, баш онако лежу на душу. Свакако, ствар сензибилитета и укуса, али, ето, то је мој утисак.

Кад сам пре неколико година почела интензивније да фотографишем Београд моја првобитна идеја била је - оставити документ, било да је реч о, пре свега  архитектури, нарочито Београдској Модерни, и топографији, али и свакодневним градским мотивима.   
Из године у годину,  из дана  у дан, нестају пред нашим старе зграде и амбијенти,  и ја сам,  просто, била себи дала задатак да нешто од тога забележим, за будуће генерације.
Свако од нас воли свој град, и чини за њега према својим могућностима. Ја сам првенствено писац, а моје су књиге претежно посвећене Београду, његовој историји. Тако сам, скупљајући грађу, старе фотографије, читајући о неким значајним фотографима, поредећи како су нека места изгледала некад и сад, и сама почела да фотографишем.
Схватила сам колико у ствари мало тог материјала има кад ти затреба нешто конкретно, и како се заправо мало зна о стварима које би у теорији требало да буду лако  познате доступне, те да је сваки допринос важан.
У свему томе мало ми је била важна та  „уметничка“ страна ствари, и тек од недавно, рецимо нек је од лета прошле године, уистину водим рачуна о естетским и техничким аспектима фотографије.
Ја зато поздрављам, и радујем се свакоме ко фотографише мотиве свог града, нарочито оном ко то ради чешће и систематичније, јер тиме оставља документ за потомке.
Сјајно је и најбоље кад се у једноме споје оба, и документариста и уметнички дух, али, то није, и не мора бити увек случај, чак ни у једној истој особи.

„Документ“ је, дакле, очигледно,  моја  „кључна реч“. Ја фотографију у принципу видим пре свега као такву, а „умјетнички дојам“, композиција, нису небитни, али долазе тек на друго место, а технички квалитет на треће.

С друге стране,  ја сам врло захвална свима који дају сугестије, и указују  на тај уметнички аспект.  То је читав овај мој рад додатно обогатило, дало му нову димензију,  и ја слободно могу рећи да  „свакога дана у том погледу све више напредујем“.

Рекла сам већ на другом месту зашто ређе стављам те новије фотографије на форуме -  ја бих ипак прво,  хронолошки, да поставим још  неке од старијих, баш и да се види тај напредак.

Уживам да применим све „увежбано“ и научено, радујем се кад то даје резултата. Учим стално...

И још нешто: за разлику од  фотографисања, где су битни критеријуми фото естетике и технички услови, сам по себи појам „интересантног мотива“ и његовог одабира је заправо у многоме и ствар укуса. Зависи шта човек тражи, и жели да види. Ја, на пример, портрете  баш нешто не волим, па могу бити и најбоље уметнички створени, неће ми никад привући нарочиту пажњу.

Свако добро! :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #224 poslato: Mart 14, 2012, 06:32:18 posle podne »

„Документ“ је, дакле, очигледно,  моја  „кључна реч“. Ја фотографију у принципу видим пре свега као такву, а „умјетнички дојам“, композиција, нису небитни, али долазе тек на друго место, а технички квалитет на треће.
Možda nisam dorastao zadatku da proniknem u dokumentarnu vrednost ovih fotografija...Kako je ovo fotografski forum,autor postavljenih fotografija svakako očekuje neki komentar na iste,a saveti,kritike,sugestije...uglavnom budu dobronamerne i pomažu autoru da ispravi nedostatke i napreduje u fotografskom smislu.E sad jednu istu stvar generalno većina vidi ili doživi na neki sebi svojstven i različit način.
Nekoliko puta si dobila komentare,poput tvitijevog,gde cenjeni forumaši pokušavaju da ti skrenu pažnju na neke detalje i pogrešan fotografski put kojim ideš.U odgovorima na dobronamerne kritike uvek se nametne zaključak da si nešto kao neshvaćen umetnik.Bez ikakvog okolišanja ja ću reći za fotografije postavljene u ovoj temi da  nemaju apsolutno nikakvu dokumentarnu i bilo kakvu drugu vrednost.Nisam siguran kakav dokument i interesantan motiv predstavljaju nekoliko automobila i trolejbusa,žena isečena preko pola  i stub ulične rasvete ... ?

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #225 poslato: Mart 14, 2012, 08:25:36 posle podne »
Opet ću se vratiti na Bressona i njegovu izjavu koja određuje suštinu dokumentarne/ulične fotografije: "Ako ne uhvatite odlučujući trenutak, nemate fotografiju, ma šta se nalazilo na njoj", što sam i sam, avaj, nebrojeno puta posvedočio svojim fotografskim neuspesima. Zvezdarka, razumem tvoju želju da dokumentuješ beogradske zgrade, ali to ne ide tako. Kao prvo, ograničila si se na Vukov spomenik, njeogvu okolinu i nešto malo Vračara. Tu ima nešto malo zgrada, ali većina ih je socijalističkog tipa i vrlo su ružne. Čudi me da nisi zašla malo iznad Đerma, ili u Kajmakčalansku, ili slikala prosto neverovatne vile u kraju malo iznad Gradske bolnice. Da ne pominjem Dorćol, područje oko Slavije, Njegoševu, centar Zemuna, posebno Rabina Alkalaja ulicu, Dubrovačku, Gospodski trg, austrijske vile oko zemunskog Gradskog parka...
Drugo, imaš aparat koji poseduje široki raspon idealan za fotografisanje arhitekture i grehota je da to ne iskoristiš. Koliko god surovo zvučalo, slikanje gomila snega i pešaćkih prelaza ne vodi ničemu. Pošto si naklonjena dokumentovanju arhitekture, evo ti sjajan link na kome možeš da vidiš kako ljudi rade. Nije ništa posebno ni umetnički, ali daje ideju kako trebaš da radiš.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=878678
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #226 poslato: Mart 14, 2012, 10:14:19 posle podne »

„Документ“ је, дакле, очигледно,  моја  „кључна реч“. Ја фотографију у принципу видим пре свега као такву, а „умјетнички дојам“, композиција, нису небитни, али долазе тек на друго место, а технички квалитет на треће.
Možda nisam dorastao zadatku da proniknem u dokumentarnu vrednost ovih fotografija...Kako je ovo fotografski forum,autor postavljenih fotografija svakako očekuje neki komentar na iste,a saveti,kritike,sugestije...uglavnom budu dobronamerne i pomažu autoru da ispravi nedostatke i napreduje u fotografskom smislu.E sad jednu istu stvar generalno većina vidi ili doživi na neki sebi svojstven i različit način.
Nekoliko puta si dobila komentare,poput tvitijevog,gde cenjeni forumaši pokušavaju da ti skrenu pažnju na neke detalje i pogrešan fotografski put kojim ideš.U odgovorima na dobronamerne kritike uvek se nametne zaključak da si nešto kao neshvaćen umetnik.Bez ikakvog okolišanja ja ću reći za fotografije postavljene u ovoj temi da  nemaju apsolutno nikakvu dokumentarnu i bilo kakvu drugu vrednost.Nisam siguran kakav dokument i interesantan motiv predstavljaju nekoliko automobila i trolejbusa,žena isečena preko pola  i stub ulične rasvete ... ?
Ви као да не читате пажљиво оно што ја овде пишем. Ја уопште не претендујем да будем некакав фотографски уметник.
А управо сте ви превише оптерећени тим уметничким, као и техничким елементима фотграфије.
Овде није само "nekoliko automobila i trolejbusa,žena isečena preko pola  i stub ulične rasvete", али оном ко то не жели да види ја немам шта да одговорим.

Очигледно,  имамо различит поглед на ствари.

А неки се не могу  ослободити и извесне надмености,  погледа "од горе" на нас "смртнике" у свету фотографије.


Van mreže ZvezdarkaVracaric

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 331
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #227 poslato: Mart 14, 2012, 10:39:24 posle podne »
Opet ću se vratiti na Bressona i njegovu izjavu koja određuje suštinu dokumentarne/ulične fotografije: "Ako ne uhvatite odlučujući trenutak, nemate fotografiju, ma šta se nalazilo na njoj", što sam i sam, avaj, nebrojeno puta posvedočio svojim fotografskim neuspesima. Zvezdarka, razumem tvoju želju da dokumentuješ beogradske zgrade, ali to ne ide tako. Kao prvo, ograničila si se na Vukov spomenik, njeogvu okolinu i nešto malo Vračara. Tu ima nešto malo zgrada, ali većina ih je socijalističkog tipa i vrlo su ružne. Čudi me da nisi zašla malo iznad Đerma, ili u Kajmakčalansku, ili slikala prosto neverovatne vile u kraju malo iznad Gradske bolnice. Da ne pominjem Dorćol, područje oko Slavije, Njegoševu, centar Zemuna, posebno Rabina Alkalaja ulicu, Dubrovačku, Gospodski trg, austrijske vile oko zemunskog Gradskog parka...
Drugo, imaš aparat koji poseduje široki raspon idealan za fotografisanje arhitekture i grehota je da to ne iskoristiš. Koliko god surovo zvučalo, slikanje gomila snega i pešaćkih prelaza ne vodi ničemu. Pošto si naklonjena dokumentovanju arhitekture, evo ti sjajan link na kome možeš da vidiš kako ljudi rade. Nije ništa posebno ni umetnički, ali daje ideju kako trebaš da radiš.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=878678
Нису овде само биле  "гомеиле снега и пешачких прелаза, али, добро...
Имам ја још много фотографија београдских мотива сем Вуковог споменика,  управо скоро све улице  око Вука и Ђерма, кућу по кућу,  и читав Булевар к. А.  од Таковске до Цветка, обе стране, на пример, а моја је ваљда мана што у том великом броју не стижем,  и можда не умем да одаберем увек најбоље за форум. Или "најбоље" према нечијим критеријумима,  форума специјализованог за фотографију, који је по природи строжих критеријума.
А нисам ни хтела да их постављам овде, јер није егзактно ни тема, а већини је сама архитектура "досадна".

Но, кад је већ овде цитиран тај форум, мени је од свега другог важнија нека од реакција овог типа:

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=86522699&postcount=435

Пошто вама, као  фотографским професионалцима недостаје мало више опуштености и неоптерећености, а мени аутоцензуре и селективности, и пошто се у неким основним, а битним погледима на ствари непремостиво разликујемо, биће боље за све да се на извесно време растанемо.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #228 poslato: Mart 14, 2012, 10:43:16 posle podne »
Zvezdarka, bez želje da advokatišem u bilo čije ime, moram da kažem da u ovakvim diskusijama postoji ogroman prostor za međusobno nerazumevanje, pa bi ipak bilo bolje da ne iznosimo lične kvalifikacije. Trebali bismo da budemo iznad toga.

Elem, drug Neo, kao pripadnik ovdašnje fotografske javnosti, fotografije komentariše iz jedinog ugla iz kojeg mi ovde komentarišemo - fotografskog. Zato mislim da nije u redu proglašavati ni njega, niti bilo koga drugog, za nadmenog ili kako sve ne, jer nije poenta njegovog javljanja prosto pametovanje, već dobronamerna kritika, ma koliko Ti izgledalo drugačije. Prosto, znam skoro sve članove i ovde i rekao bih da o namerama imam kapaciteta da sudim.

S toga, nečiji stav da "ne pretenduje da bude nekakav fotografski umetnik" ne bi trebao da ima uticaj na nečiju tuđu potrebu i/ili pravo da iznese svoj komentar. Najzad, sve okačene fotografije su (valjda) i okačene da bi ih neko video, a kako je forum, a pogotovo ovaj, fotografski, svojevrsni medij dvosmerne komunikacije, kao takav otvara prostor i za iznošenje kako objektivnih, tako i potpuno subjektivnih komentara. Na autoru komentarisanih fotografija je da te komentare usvoji, odbaci ili ignoriše, ali rekao bih da mesta ljutnji nema.

Možda je pisana komunikacija nekad takva da deluje oštrije nego što je autor kritike predvideo, ali uveravam Te da niko, ali baš niko od članova koji su se javili sa nekom vrstom kritike u ovoj temi, nije imao bilo kakve loše namere. Naprosto, postovanjem fotografija na fotografski forum, autor se smatra saglasnim i sa iznošenjem kritika za svoje fotografije. Ali - ne i ličnost. Posebno što je pojam "ličnosti" ovde vrlo relativan. Malo ljudi se poznaje u životu van foruma (mada ima i takvih poznanstava), što celoj priči daje sasvim drugačiju prirodu, lišenu ličnih animoziteta.

Sugestije i kritike su, po mom ličnom shvatanju, uglavnom išle u pravcu popravljanja očigledno lošeg, ne iz poriva nipodaštavanja truda, nego podizanja kvaliteta. Bez obzira na pretenzije (fotograf ili ne, umetnik ili ne), viši kvalitet jeste, ili barem trebao biti, ono čemu svi mi težimo. I ne samo po pitanju fotografije, nego i uopšte.

Zato apelujem za malo više razumevanja, jer svi mi ovde forum pre svega smatramo mestom za druženje i razmenu iskustava, deljenja znanja itd.

Hvala na razumevanju i želim prijatan boravak na forumu! Nema potrebe da se rastajemo, niti privremeno, niti trajno. Samo opušteno. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 14, 2012, 10:47:35 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #229 poslato: Mart 14, 2012, 11:15:39 posle podne »
Apsolutno se slažem sa Stormom. Fotografija je jedna od grana umetnosti koja je najviše podložna problemima koje može da napravi nečiji ego kad čuje bilo kakvu kritiku. I sam sam prošao put od toga da se bez ikakvog znanja divim svojim fotografijama, pa ljutnje kad čujem kritiku onoga što ne valja uz komentar tipa "ja sam baš tako hteo", faze u kojoj sam bio umetnik-fotograf kojeg, Bože, niko ne razume, pa do sadašnjeg stanja kad zaista mogu da prihvatim bilo kakvu kritiku, i to pre svega zbog sebe, jer iako mi fotografija nije profesija niti živim od nje, jeste mi važan deo života, i hoću da je kao takvu praktikujem što bolje. Reagujem prilično žustro na neke druge stvari, ali sam uvek spreman da priznam da grešim ako mi se dokaže da grešim. Drugo, ovo je forum, i svi korisnici samim postovanjem svojih fotografija priznaju pravo drugim korisnicima da komentarišu ili ne komentarišu te fotografije. Nije posredi ego ili nekakva nadmenost, već jedino dobronamerno upućivanje na neophodnost praćenja osnovnih fotografskih pravila. Daću ti primer: mislim da je baš Storm pohvalio moje fotke sa koncerta JMJ rekaviši su da su odlične uzevši u obzir uslovljenost objektivom. Mogao sam da reagujem emotivno i da kažem da nisam imao pare ili nisam hteo ili nisam znao da uzmem drugi objektiv i šta tu on meni ima da spočitava uslovljenost objektivom, ali sam to prihvatio kako jeste: uslovljenost objektivom je zaista postojala i to je to. Tako i sve kritike izrečene na račun tvojih fotografija (ne tvoj), prihvati kao ono što jesu: kritike sa namerom da poboljšaš svoj rad. I nema nikakve potrebe da demonstrativno odlaziš sa foruma.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #230 poslato: Mart 14, 2012, 11:34:21 posle podne »
Dokumentovanje  Beograda je plemenit cilj - to imaš. Fotografskog znanja ti manjka - to nemaš.
Iskoristi forum i budi kompletna!
Nema lepše dokumentarne fotografije, od one na kojoj su ispoštovana pravila fotografisanja ;)

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3841
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #231 poslato: Mart 15, 2012, 12:53:15 pre podne »
@Zvezdarka-hvala na pohvali, fino sam rekao da se ne ljutis!A ti se naljuti! :(. Cak sam na jednom drugom forumu sastavio mnogo veliki tekst kako dati nekome konstruktivnu kritiku, ja sam je licno napisao. Mislim da sam ti dao upravo bas tu Konstruktivnu kritiku, sta bi trebalo poboljsati...To je ono sto bi svako od nas trebao da prihvati kao kritiku.Recimo ja ne mogu govoriti nekome da su mu odlicne fotografije ako to nisu, jer cu tako samo napraviti veću štetu samom fotografu, koji ce misleci da stvarno pravi odlicne fotografije(a to u stvari i nisu!)krenuti nekim drugim smjerom fotografije.Ja sam isto tako od nekih pravih fotografa ucio i popravljao svoje greske, sto na ovom forumu tako i na ostalim fotoforumima.I tako sam polako i postepeno napredovao.Ni sada nisam zadovoljan svojim fotografijama, covjek se uci dok je ziv jel tako, ali hocu i namjeravam uciti i primati konstruktivne kritike.Nadam se da svojim konstruktivnim kritikama nisam nikog uvrijedio, taman posla, to mi i nije cilj, vec mi je cilj da dosadasnjim znanjem koje sam stekao zelio da prenesem ostalima.Nista vise!Nikog ne omalovazavam, ne ponizavam niti nipodastavam.Uvijek sam za to da se pomogne drugome ako taj drugi zeli da prihvati pomoc-ako ne zeli ili misli da ga ja zahebavam onda nista.Neka mi samo kaze da ne zeli od mene da prima konstruktivne kritike i kao programirani robot vise nikad necu dati nekome savjet(kojih imam dosta na drugim forumima, i ovdje sam napisao kako fotografisati svadbe i fotografisanje noću-iz licnog iskustva).Za to sluze forumi, da se komentarisu fotografije, sta bi se moglo poboljsati na njima, nije cilj samo stavljati i pretrpavati server i nedozvoljavati nikome da se komentarisu fotke.Mene je Zoran Stojkovic uveo u svijet dSLR-a, objasnjavajuci mi sve ono sto sam ga ja pitao poslavsi mu oko 150 privatnih poruka kad sam kupio svoj prvi Canon 350D!).Covjek je imao strpljenja, i duznik sam mu do kraja zivota(Zoran Stojković iz BG sa Dorćola poznatiji kao KizaD!).Ne znam, tako ja gledam stvari, vise su mi stete nanijeli oni koji su mi u pocetku govorili :"Wau" "Super" "Prekrasno" a u stvari tek sada kad bacim pogled na svoj pocetak vidim da mi nisu fotografije čemu!Malo sam oduzio, nemoj se ljutiti na starog Dzonija,  ;) vrati se na forum i pokusaj poboljsati svoj kvalitet fotografija(a cim si dogurala do ove stranice ne mozes mi reci da te fotografija ne interesuje! ;) ).Veliki pozdrav! ;)
« Poslednja izmena: Mart 15, 2012, 01:04:01 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #232 poslato: Mart 15, 2012, 10:32:55 pre podne »
Moj komentar je  napisan sa idejom da budem iskren i da ne uvijam u oblande neke stvari.Mogao sam jednostavno da napišem sjajno,bajno.....ali nisam jer bi to bilo licemerno.Ljudskoj sujeti svakako prijaju hvalospevi,ali gde to onda vodi.Poštujem i pohvaljujem posvećenost nekoj ideji,cilju...Ono što ne poštujem je nipodaštavanje bilo kakvog kritičkog stava na realizaciju ideje.

Samo potreba da se fotografije objašnjavaju dovoljno govori o njima.Dobroj ili solidnoj fotografiji nije potrebno nikakvo objašnjenje.Akcenat na dokumentarnosti i stavljanje tehničkih i drugih aspekata u drugi plan je totalno pogrešan.Istina,fotografija se nekom pričom se ne gleda kroz tehnički aspekt,ali uslov je ipak da nosi određenu priču.Fotografija onih građevinskih kolica(u CG to je kalivorna :)  ) svakako je pokušaj um(j)etničarenja,ostavljeni čekići,kamen...zamišljam dvojicu brkatih građevinaca kako negde u komšiliku piju pivo ispred neke prodavnice.Ipak sama realizacija i dalje je loše,a i tehnički nekorektna.

Priča o fotografskim profesionalcima je takođe bez ikakvog osnova.Ovaj forum okuplja gomilu fotografskih amatera (čast izuzetcima) koje povezuje zajednička ljubav prema fotografiji.Sam koncept počiva na razmeni iskustava i konstruktivnim kritikama sve u cilju napretka,a i druženja.Komentari nemaju za cilj nipodaštavanje,potcenjivanje.....već nešto sasvim suprotno!Pogled odozgo i slično izvrtanje nekih stvari ne bih komentarisao.Eto to je neko moje viđenje stvari koje nije amin...
U svakom slučaju predlažem neku foto literaturu za početak,jer želja za napredovanjem,jelte,postoji.Evo recimo nešto ovog tipa http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/literatura/skola-fotografije-dulijano-belic/msg7549/#msg7549
« Poslednja izmena: Mart 15, 2012, 11:37:37 pre podne od strane neo »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #233 poslato: Mart 15, 2012, 10:46:54 pre podne »
Gledajuci sve fotografije koje je Zvezdarka kacila u ovoj temi vidi se napredak, ne veliki, ali opet napredak u odnosu na prve fotografije. S toga, Zvezdarka, mislim da ne treba odustajati. Uveren sam da ce tvoje fotografije vremenom biti kvalitetnije. :)

Van mreže Pazuzu

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #234 poslato: Mart 16, 2012, 10:47:43 pre podne »
Nadam se da si se do sada odljutila i vratila na forum  :)

Komentare i kritike treba da prihvatis kao konstruktivne savete sto u sustini i jesu.
Naime kako ja to vidim, to sto radis je jako lepo plemenito ali recimo ovako za 10 god. imaces 15000 fotografija Beograda koje nece nicemu koristiti jer takvih 15000 fotografija ce se moci skupiti na netu na nekom konkursu za mesec dana. E sad ako hoces da te fotografije necemu vrede i da neko mozda i dodje i kaze wow super ajde da napravimo Dokumentarni fotoalbum Beograd kroz vreme, e onda se moras malo potruditi oko kompozicije i motiva....

Toliko od jednog amatera  :) Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #235 poslato: Mart 17, 2012, 04:35:25 pre podne »

„Документ“ је, дакле, очигледно,  моја  „кључна реч“. Ја фотографију у принципу видим пре свега као такву, а „умјетнички дојам“, композиција, нису небитни, али долазе тек на друго место, а технички квалитет на треће.


Ovde se ne mogu sloziti sa tobom. Ako je rec o dokumentovanju, onda je potpuno logicno da tehnicki kvalitet bude na prvom mestu.

Estetski parametri mozda nisu toliko bitni, i nemaju svi vremena da se njima bave, samo treba imati u vidu da mogu da doprinesu opstem dojmu. U ovom slucaju na to gledam kao na vrstu fonta u knjizi; ponekad moze da mi bude toliko naporan da me odbije od citanja iste.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže doktor035

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 580
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #236 poslato: Mart 31, 2012, 12:27:22 posle podne »
Au al ste se raspisali ljudi :D
Samo napred ZvezdarkaVracaric.....gledaj sto vise po netu,trazi sta i kako ide,fotografisi non-stop! I ja sam bio ubijen u pojam kad sam video svoje fotografije i procitao naravno dobrotvorne savete ovde na forumu od pojedinih ljudi (kojima sam sad zahvalan  :laugh: ),ali nisam odustao i krenuo dalje.Citao razne forume,provodio po celu noc trazeci sta me zanima,citam po netu a oci mi se zatvaraju,ne mogu vise da gledam,pijem kafu i nastavljam dalje....i naravno posle toga,sve su bolje i bolje fotografije!I dalje nisam zadovoljan,uvek moze bolje....ali se napreduje.
NE ODUSTAJ!  ;)
canon 1100d
EF-S18-55mm
Pentacon 135mm
Helios 44-2

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #237 poslato: April 01, 2012, 02:02:27 pre podne »
Ma ne odustaje ona, nego nece da se sa nama druzi ;)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #238 poslato: April 01, 2012, 04:30:13 posle podne »
Potpis na neove komentare. Toliko.

Van mreže doktor035

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 580
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moj Beograd
« Odgovor #239 poslato: April 01, 2012, 04:48:20 posle podne »
Ma ne odustaje ona, nego nece da se sa nama druzi ;)
ni za tim nema potrebe,ako je tako....ja sam odaaavno trebao da prestanem da se druzim sa vama :D
canon 1100d
EF-S18-55mm
Pentacon 135mm
Helios 44-2