Autor Tema: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?  (Pročitano 16277 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #20 poslato: April 17, 2013, 10:34:25 pre podne »
Lične preferencije ne bi trebale biti u fokusu kada se drugima daje savet. Tabelarno gledano, D800 je nesumnjivo bolji za stock, ali niti svi rade isti tip stock fotki, niti sve zavisi samo od tela.
Ja savet mogu dati samo na osnovu svog mišljenja i stavova jer ja ne mogu da mislim jedno, a da ljudima savetujem drugo. Ako kažem da je po meni D800 mnogo bolji aparat to onda upravo to i znači. Za mene je najvažnija stvar u aparatu senzor jer je foto aparat sprava koja je napravljena da se sa njom snimaju fotografije. AF je ok ali radili su pre ljudi i sa onim u mkII pa onda ne vidim zašto bi sad nekome bilo malo ono što nudi recimo D800 koji je miljama daleko od mkII?? Pazi ti možeš da misliš drugačije ali zato ovo i služi. Ja kažem svoje, ti svoje, a neko treći pročita pa preseče sam.
Ako po tebi taj aparat vredi 2.930€ - super! Po meni daleko ne vredi te pare.

Kako ti to zanimljivo uviješ u oblandu... "tabelarno gledano D800 je bolji..." :) Sa svojih 36mpix, i senzorom koji je po svim aspektima bolji od onoga u mkIII, razlika nije samo "tabelarna" nego je veoma realna i vrlo lako uočljiva kad se sa tim aparatom radi tj. ako se planira da se sa njim fotografiše nešto. Ako je namera da se sa njim fokusira sex komaraca u letu onda je vrlo moguće da je mkIII bolje rešenje ;)

Što opet ne treba da bude "sveto pismo" i ako neko preferira Canon kao sistem neće da pogreši ako ode na tu stranu. Stvar je u razlikama koje svakako postoje ali nisu presudne i nikada nisu ni bile. Tako da i dalje mislim da ako želi C mkII + 24_70L II je nesumnjivo mnogo  bolje rešenje od žestoko precenjenog mkIII sa 24-105.
« Poslednja izmena: April 17, 2013, 10:42:08 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #21 poslato: April 17, 2013, 10:47:15 pre podne »
Zapravo je cijena 5D3 2 700 eura u Njemackoj, a u Svajcarskoj 2 450.
Sajtove idealo.de i ehawk.ch
« Poslednja izmena: April 17, 2013, 10:51:34 pre podne od strane Tbok »

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #22 poslato: April 17, 2013, 11:01:16 pre podne »
Slazem se da je za stock i 5dmkII vise nego odlican. Isto tako se ne slazem da treba dati mnogo vise para za 24-70 II, jer za razliku u ceni uz 24-105 moze da se dokupe bar 2-3 prajmica, i eto radosti. 24-105 za svaki dan i prajmici za uzivanje. Ono sto je meni svakako neophodno je fokus u zeznutim svetlosnim uslovima, tako da mi tu mkII ne pije vodu. Sta su ti slatke muke ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #23 poslato: April 17, 2013, 11:21:53 pre podne »
Kako ti to zanimljivo uviješ u oblandu... "tabelarno gledano D800 je bolji..." :) Sa svojih 36mpix, i senzorom koji je po svim aspektima bolji od onoga u mkIII, razlika nije samo "tabelarna" nego je veoma realna i vrlo lako uočljiva kad se sa tim aparatom radi tj. ako se planira da se sa njim fotografiše nešto. Ako je namera da se sa njim fokusira sex komaraca u letu onda je vrlo moguće da je mkIII bolje rešenje ;)
Apsolutno! Ništa tu nije uvijeno u oblandu, nego nisam baš precizno pojasnio... Kad kažem "tabelarno", ne mislim na tehničke karakteristike, jer je osim po pitanju senzora, upravo mk3 u većini stvari bolji. Mislio sam pre svega na razlučivost, DR i ostale tablelarno dostupne karakteristike. Tu je D800 bolji bez ikakve sumnje. S druge strane, što reče i Roki, u stocku se prvo prodaje ideja, realizacija, a tek onda karakteristike senzora. BTW, koliko Ti je skočila prodaja otkad imaš D800? I da, ne slažem se da je po svim aspektima bolji. High ISO je jasno na strani mk3, iako (ponavljam) to nije ni od kakve važnosti za stock.

Da se razumemo - potencijal je bitan i tu je D800 u nesumnjivoj prednosti, jer omogućava jako veliku slobodu naknadnog kasapljenja nesrećno ili nedovoljno dobro kadriranih fotografija. Malo ljudi obraća pažnju da svega 10% isecanja drastično smanjuje ukupnu rezoluciju. To jeste bitno i ne treba se zavaravati da nije tako. Međutim, neke od najboljih stock fotki (istovremeno i sa najviše prodaja) koje sam video, rađene su sa 400D i 5D... Očito da je pogled na rezoluciju različit u zavisnosti od toga sa koje strane objektiva se nalazite. Ako ste fotograf, ona je, paradoksalno, bitnija nego kad ste kupac. Baš zato ne bih išao na te kvalifikacije "mnogo bolje od", jer retko za šta se na ovom svetu može reći da je "mnogo bolje" od nečeg drugog, ako se porede proizvodi u istoj ravni. Potrebe su jedno, a mogućnosti sasvim drugo.

BTW, nije potrebno fotografisati "sex komaraca" da bi se profitiralo od AF-a mk3... samo je potrebno biti okrenut odgovarajućem tipu fotografije. Ako se radi neki iole "akcioni" tip fotografije koji podrazumeva slobodniju kompoziciju, biće znatno lakše raditi sa mk3 i neće biti potrebno bilo šta kropovati u postprocesu, jer će svaka fotka biti savršeno tačno fokusirana. Drugo je pitanje koliko poznajem stokera koji rade takvu vrstu stock fotografije. Treba biti realan i reći - svega par. To samo znači da će retko ko zaista imati potrebe za onim što mk3 donosi u smislu stocka.

Što se muke s objektivima D800 tiče, ja smatram da je 24-70 precenjen za stock i studio uopšte. Realno, slažem se da je u toj varijanti daleko pametnije, svrsishodnije i jeftinije ići na bateriju objektiva koji su sami po sebi težak overkill za većinu poslova, a od senzora će izvući maksimum: 28mm f/1.8G, 50mm f/1.8G, 85mm f/1.8G. Jedino ostaje problem nečeg dužeg, pa se tu mora uglaviti i 70-200mm f/4G VR III, koji se na duže staze isplati, jer (kao i čuveni Canon 70-200 f4L IS) uspeva da bez problema iscedi svih 36MP.

E sad, krivo mi je što se Nikon kod D800E nije malo potrudio da tehnologiju LP filtera dovede na nivo kakav sad imamo sa D7100, jer bi onda upravo ta verzija aparata bila alfa&omega ove priče. Ovako, ostaje rezervisana za ljude kojima moiré neće praviti problem.
« Poslednja izmena: April 17, 2013, 11:27:20 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #24 poslato: April 17, 2013, 02:14:11 posle podne »

Posto je manje vise sve islikano... ostaje ti samo da budes poseban... i za nijansu razlicit od drugih.


Ja za početak imam crveni tanjir (mada, imam ih i u drugim bojama) , nedostaje mi samo model  >:D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #25 poslato: April 17, 2013, 02:44:15 posle podne »
Međutim, neke od najboljih stock fotki (istovremeno i sa najviše prodaja) koje sam video, rađene su sa 400D i 5D... Očito da je pogled na rezoluciju različit u zavisnosti od toga sa koje strane objektiva se nalazite. Ako ste fotograf, ona je, paradoksalno, bitnija nego kad ste kupac.
Te fotke sa najviše prodaja i koje su rađene sa 400D i 5D su verovatno stare par godina tako da to i nije neki reper.

Dalje, nemaš potrebu za kropom samo onda kada imaš loše kadriranu fotku već krop fotografije zavisi pre svega od forme motiva koji se fotografiše. Ponekad je forma takva da najbolje leži kvadratni krop recimo. Ja kad kropnem u kvadrat sa D800 dobijem veću rezoluciju nego ti kad zadržiš celu fotku sa mkIII i to je to. To je OGROMNA razlika kada je stock u pitanju.
Drugo, nije moguće uvek u toku fotkanja idealno kadrirati. Razlika između idealno i dobro ipak postoji. Zato je naknadna obrada i kropovanje po potrebi itekako važan proces, pogotovo u stock fotografiji. Ne fotka svako nasmejanog modela koji stoji i pozira. Nekad fotkaš dečicu koja se igraju u parku pa ti ajd sad idealno kropuj pri fotkanju. A nemoj mi reći da AF u D800 nije sposoban za tako nešto. :)
Znači možeš ti to da okrećeš, obrćeš, definišeš kako hoćeš ali činjenično stanje je tako. Pri tome ću te podsetiti da se recimo na stock-u vrlo često radi u kvadratnom formatu ne zato što fotografi nesrećno kadriraju već zato što je tako ponekad najbolje. Da opet ne bih bio pogrešno protumačen reći ću i to da rezolucija neće prodati lošu fotku ali mi sada i ovde ne treba da pričamo o tome već o tehnici koja se koristi.

Dalje, kada se na ovakvu i ovoliku prednost u rezoluciji doda i činjenica da je kvalitet izlaznog fajla na strani N senzora i da je N fajl sposoban za drastično veće ceđenje u PP-u od onog canonskog, dođemo do vrlo lakog zaključka šta je bolje i koliko je bolje. Ko je voljan da sve to baci u vodu zbog nešto boljeg AF-a (ako je tako uopšte) onda neka tako i uradi. Kažem nešto boljeg jer onaj u D800 radi sjajno. Meni ne ide ni iz džepa ni u džep tj. meni je svejedno. Pokušavam samo da čoveku dam predlog s moje strane i da istovremeno objasnim svoj stav.

E sad, krivo mi je što se Nikon kod D800E nije malo potrudio da tehnologiju LP filtera dovede na nivo kakav sad imamo sa D7100, jer bi onda upravo ta verzija aparata bila alfa&omega ove priče. Ovako, ostaje rezervisana za ljude kojima moiré neće praviti problem.
Slažem se ali valja nešto ostaviti i za naredni model. Ne može sve odmah i sad ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #26 poslato: April 17, 2013, 05:21:46 posle podne »
@DuxX
Baš kao što senzor u D800 nije "nešto bolji" po pitanju DR-a i rezolucije, tako ni AF u mk3 nije "nešto bolji" od onog u D800, jer je u pitanju jedan golem "dupe & oko" odnos. Tako da onaj deo "ako je tako uopšte", uopšte nije potreban. Pronađi samo uporedne testove D4 vs 1Dx... sve drugo je manje upadljivo u odnosu na AF razliku, a AF u 5D3 je samo revizija onog iz 1Dx.

E sad, NARAVNO da D800 itekako može da odgovori na najveći broj akcionih izazova, ali to nikako ne umanjuje prednost koju mk3 po pitanju AF-a nesumnjivo ima. Baš kao što je nemoguće ignorisati rezoluciju i DR na strani D800, tako je nemoguće ignorisati i AF koji je zaista impresivan u mk3.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #27 poslato: April 17, 2013, 05:33:41 posle podne »
Onda samo ostaje pitanje šta je za stock važnije? 1.) Rezolucija i IQ ili 2.) bolji AF pa onda po tome i proceniti. Kada je stock u pitanju ja tu ne vidim razlog za razmišljanje ali eto... o čemu bi se inače vodile diskusije da nije ovakvih tema ;)

Nego kad smo kod stock-a... mogli smo malo aktivirati onaj stock sobičak. Npr. napraviti neko stock takmičenje i slično. Samo teoretišemo, a praktikovanje ništa! :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #28 poslato: April 17, 2013, 05:38:22 posle podne »
Lako je tebi kad imas vremena da stokerises :)

Nego... nesto si omanuo :) sa onim tackama
ispravno je:

1. Rezolucija + IQ
2. IQ + AF + Ergonomija + LCD
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #29 poslato: April 17, 2013, 06:36:27 posle podne »
Baš kao što senzor u D800 nije "nešto bolji" po pitanju DR-a i rezolucije, tako ni AF u mk3 nije "nešto bolji" od onog u D800, jer je u pitanju jedan golem "dupe & oko" odnos. Tako da onaj deo "ako je tako uopšte", uopšte nije potreban. Pronađi samo uporedne testove D4 vs 1Dx... sve drugo je manje upadljivo u odnosu na AF razliku, a AF u 5D3 je samo revizija onog iz 1Dx.

Nažalost nema više Roba Galbraitha da fino secira AF u jednom i durgom aparatu, kako je krasno to radio tamo u vrijeme 1D4 i D3s gdje je bio zaključak da osim za nogomet i kada se objekt kreće direkt ka aparatu u svim drugim slučajevima Nikon odnosi prednost kod trackinga, a bilo je i tada svakojakih videa u korist Canona i to ovih mahom sa objektom koji se kreće direkt ka aparatu. I stvarno moram reći da je šteta što je Rob sada sveučilišni profesor i nema vremena za to.

A autoru teme bih savjetovao D600 jer mislim da će on zadovoljiti većinu potreba, a ostatak sredstava uložiti u kvalitetnu optiku.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #30 poslato: April 17, 2013, 06:50:42 posle podne »
Evo jedan odlican video, obavezno gledat u full hd-u na sto vecem ekranu :)
Iskreno citav dan gledam ove yt klipove (i sam imam u planu ozbiljniju nadogradnju) i iskreno nemam blage vise, ovdje cak vidim da Nikon ima ostriji video s vise detalja!?
Sto se tice fotografija tu svakako Nikon daje vise detalja i ima brutalno mnogo video snimaka i raw-jpeg primjera, jedino koliko sam ja do sad shvatio, canon mnogo al mnogo bolje kontrolise iso i ima vise af tacaka, sve ostalo izgleda ide u korist nikona (canon je ljepsi :) )
I to je sve zakljucak mene koji nema pojma skoro ni o cemu :)

https://www.youtube.com/watch?v=NuozUxh_tOU

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #31 poslato: April 17, 2013, 07:01:11 posle podne »
Nažalost nema više Roba Galbraitha da fino secira AF u jednom i durgom aparatu, kako je krasno to radio tamo u vrijeme 1D4 i D3s gdje je bio zaključak da osim za nogomet i kada se objekt kreće direkt ka aparatu u svim drugim slučajevima Nikon odnosi prednost kod trackinga, a bilo je i tada svakojakih videa u korist Canona i to ovih mahom sa objektom koji se kreće direkt ka aparatu. I stvarno moram reći da je šteta što je Rob sada sveučilišni profesor i nema vremena za to.
Ih, pa nije kraj sveta... toliko je raznih testova ozbiljnih fotografa po netu da zaista ima šta da se i vidi i pročita. ;)

Pozdrav

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #32 poslato: April 17, 2013, 08:43:53 posle podne »
Da D600 nema problem sa uljem definitivno bih ga uzeo u razmatranje. Malo iritira cinjenica da gospoda iz ovlascenog servisa naplacuju ciscenje senzora, jer kako kazu nisu dobili nikakav sluzbeni dopis od proizvodjaca  >:D.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #33 poslato: April 17, 2013, 08:52:00 posle podne »
Jesi siguran u to?
Pitam zato što ovlašćeni servis inače čisti besplatno u garanciji, pa ne kapiram kakav im službeni dopis treba, ako i inače čiste besplatno?

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #34 poslato: April 17, 2013, 08:59:15 posle podne »
2. ... + Ergonomija + LCD

axaxax :) e ako ovo ne pretegne na mkIII stranu ondaK ništa neće. :)

@Bracahifi
Kako naplaćuju? Čišćenje senzora je besplatno u garantnom roku. Čak i ako si kupio aparat u inostranstvu opet imaš besplatno čišćenje u I godini. Dovoljno je da poneseš samo originalni račun. I ovo naravno važi za sve Nikon modele, ne samo za D600. Ako je kupljen ovde onda imaš besplatno čišćenje za svo vreme trajanja garancije, ne samo u I godini. Tako su meni rekli.

Inače problem sa viškom ulja je koliko vidim po forumima odavno rešen. Još jedan drugar je kupio D600 ovde i bio je pre neki dan kod mene. Takođe nikakav problem sa uljem kao ni onaj pre njega. Oba kupljena ovde kod nas. Ako mogu nekako da pomognem šibaj PP, da ti dam telefone od tih drugara pa da se nađete kad oni navrate u BG da pogledaš i sam i tako...

Po meni takođe D600 bi ti bio bombonica. Za razliku u ceni do D800 može da padne cela armada fiksnih staklića ili jedan 24-70G. Pazi ako pored stocka hoćeš da fotkaš i neka veselja, venčanja ili slično D800 je po meni definitivno overkill. Nema sRAW i to ga po meni totalno eliminiše iz kategorije tela za takve aktivnosti.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #35 poslato: April 17, 2013, 09:05:28 posle podne »
^Pa sad... kako se uzme. Ako neko radi svadbe, sva je prilika da puca JPEG. Ako puca umjetnički aspekt, onda verovatno puca RAW, ali mu onda rezolucija ne mora biti tolika smetnja, osim po pitanju smeštajnih kapaciteta. E sad, što se potreba tiče, tu se slažem. Nema baš mnogo rezona gruvati 36MP za 10x15, max 13x18, što 36MP desetostruko premašuje kapacitetima.

Ipak, da ne budem pogrešno shvaćen, slažem se da je šteta što nema sRAW (ili kako god bi se zvao)... jednostavno, ta rezolucija je za mnoge stvari prevelika, a ovako tera potencijalne kupce na ILI/ILI dilemu.

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #36 poslato: April 17, 2013, 09:12:52 posle podne »
Nema ni automatski program za pranje veša  :laugh:

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #37 poslato: April 17, 2013, 09:27:15 posle podne »
Za ciscenje senzora sam procitao iskustva clanova jednog drugog foruma. Verovatno je dezinformacija. Ako je nikon resio problem sa uljem - onda valja razmisliti. Svakako cu se potruditi da skupim dovoljno para za bolje telo posto mi je ova godina poprilicno popunjena raznim dogadjajima. Bice tu dosta posla. Bolje telo - bolji kvalitet izrade - trajnija zavesica ... U svakom slucaju - jako cenim vase misljenje i zahvalan sam vam na sugestijama.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #38 poslato: April 18, 2013, 03:49:15 posle podne »
Ih, pa nije kraj sveta... toliko je raznih testova ozbiljnih fotografa po netu da zaista ima šta da se i vidi i pročita. ;)

Imaš li ti link koji za usporedbe AF sistema? Naravno kako bi ih ti usporedio iz osobnog iskustva.

Ja što sam vidio tracking na D800 je jako dobar i sa ova zadnja dva FW-a(ne znam kako je prije bilo, nema problema sa AF-om ni na velikim otvorima blendi sa rubnim točkama pri slabom osvjetljenju niti taj je ikada imao probleme sa left outer AF točkom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #39 poslato: April 19, 2013, 02:50:42 posle podne »
Mislim da sam kačio negde na forumu... probaću da pronađem.

A to kako bih ja poredio, tako ni sam ne mogu da izvedem, pa bolje da to zaboravimo. :D

Ja sa AF-om na D800 nisam imao nikakvih problema. To što neki ljudi jesu imali problema ukazuje da to ipak nije bio sistemski defekt, već da je verovatno na nekim serijama postojao neki problem, a ako je tačno da je postojao problem sa levom stranom, to verovatno znači da AF senzor nije bio paralelan sa fokusnom ravni. Ne vidim drugo objašnjenje. Ako je to bio slučaj, uopšte me ne čudi što neki ljudi nisu videli poboljšanje nakon servisa.

Ipak mislim da su to sporadični slučajevi, jer lično ne poznajem nikog ko je imao sličan problem, a pritom sam ja koristio pre-production primerke koji obično imaju sve moguće i nemoguće brljotine. Zaključak izvuci sam. ;)

E sad, bilo bi krajnje glupo da ja sad tvrdim da se nešto ne dešava, a tvrdnje dolaze od ljudi koji nisu baš pali s drveta, poput dotičnog Roba, koji je imao i nekih problema u komunikaciji sa servisom, koliko se sećam.

Pozdrav