Autor Tema: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad  (Pročitano 6395 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
[Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« poslato: Oktobar 01, 2010, 03:25:41 posle podne »
Pozdrav,

da nastavimo dalje sa setnjom po Srbiji i vidimo sta bi sve moglo da bude interesantno za obici i slikati...a toga ima napretek. Legendi? E tek legendi ima napretek po ovoj nasoj Srbiji, imam utisak da nijedno mesto nema pravo da postoji ako ne cuva duboko u sebi bar jednu legendu sa najmanje dve-tri njene verzije.

Ipak, kada se u legendu utkaju i istorijske licnosti, onda legenda postane dovoljno zanimljiva da vredi sesti na motor...ili u kola u krajnjem slucaju...pa zajezditi put te legende i pokusati razaznati onaj prefinjeni trenutak u kome istorija postaje legenda i obrnuto..ono gde legenda dira istoriju. Ko ume da uziva, itekako moze da nadje sebi zadovoljstvo u tom koketiranju izmedju istorije i legende, to je mozda i najlepsi deo svake legende...i svake istorije.

Kazu da na svako Preobrazenje, Sveti Stefan Prvovencani pusta dusu Bogdana Dundjerskog da na svom konju Inkvizitoru pohodi  svoje imanje. Najcudnije u legendi je redosled ovog pohoda - prvo obilaze Inkvizitorov grob, eto.... Bogdan se nasloni na spomenik i osluskuje rzanje iznutra iz dubine, a Inkvizitor odlazi da oseti miris sena i znoj zivih konja na ergeli koja okruzuje imanje. Konji ne vide nista ali se uznemire bez nekog vidljivog razloga. Osecaju prisustvo velicanstvenog posetioca, pa se zbijaju u gomile iz strahopostovanja. Tada se Bogdan uvlaci u svoje poslednje odaje, obidje da vidi da li je sve u redu u kapeli u kojoj mu je telo skoncalo, proveri da li se kapela odrzava, poljubi ikonu svetog Stefana na oltaru i uziva u uspomenama. Tako kazu....

A evo kako izgleda taj dvorac u kome je nastala, rasla i stasavala ovako lepa legenda:



« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2010, 03:27:37 posle podne od strane lancia88 »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 01, 2010, 03:36:08 posle podne »
Pozdrav,

da, do sada smo imali posla samo sa legendom iako je interesantno ono sa uznemirenim konjima na Preobrazenje, zar ne?
Ipak, cuda i hodaju zaista ovim kompleksom jer legenda kaze da pored Bogdana Dundjerskog jos samo jedna licnost moze da jase njegovog Inkvizitora. Cudni starac koga je kao mladog jos sam Bogdan doveo na imanje, ima poseban i volseban odns sa konjima. tarac Andrija izgleda da ne samo da ume da razgovara sa konjima, vec ume i da ih leci. Svojevremeno je spravio napitak za konja koga je veterinar otpisao jos kao dvogoca zbog slomljene leve noge i po samom Preobrazenju dvogodac je trcao po manjezu zajednos a ostalim konjima. Ko bi ga znao?

Samo zdanje je podignuto zahvaljujuci migraciji porodice Dundjerski iz Hercegovine u Vojvodinu u pretproslom veku. Bogdan Dundjerski, kazu najpoznatiji izdanak ove porodice iako ja imam druga motociklistu koji je meni licno daleko poznatiji :), sagradio je sebi zamak iz snova. Kako?
Jednostavnom formulom - nikad se nije zenio...ili se mozda "zenio", ali se nikada nije ozenio. Muskarci ce priznati da shvataju razliku, zene uglavnom nece to priznati ali svi znamo da svi znamo razliku  ;D

« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2010, 03:38:19 posle podne od strane lancia88 »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 01, 2010, 03:44:01 posle podne »
Pozdrav,

i tako, ako odemo daleko od legende izgleda kao da nece biti interesantno...ali ovaj put nije tako. Bogdan je drugovao sa cuvenim Urosom Predicem, i kada je saznao da je na jednom delu njeggovog imanja postojala svojevremeno crkva, dao je sazidati kapeli Svetog Djordja kojoj je ikonostas bio upravo njegov prijatelj Uros koji ju je citavu oslikao. Medju tim slikama je Bogdan i sklopio oci poslednji put, taman na vreme da ne vidi kako mu se poharalo imanje odmah 1945. i kako su u zamak pustene ovce...sad, namerno ili nenamerno, kad su ovde u pitanju, tesko je razaznati. Ostale pasmine poludivljeg mentaliteta vrlo namerno su pohodile ostavstinu i cak htele unistiti kapelu, da nije intervenisao bas Uros Predic i preko Mose Pijade izdejstvovao da se crkva samo zakljuca a ne i srusi...otud danas imamo priliku da je obidjemo i divimo se njenoj ikonografiji.


Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 01, 2010, 03:50:02 posle podne »
Pozdrav,

danas je to hotel, luksuzan, sa sobama smestenim u glavnu kulu, sa par manjih ali prelepih banket sala, sportskim sadrzajima u kompleksu. Ako je neka uteha za ono sto ima samo zidove autenticne, ponovo je doveden na nivo mesta koje odrazava uspon i sjaj jednog boema, jednog doba. Prosle godine se za cetrdesetak eura moglo prenociti i doruckovati, obici zamak i cuti legendu, a ergela iako vec gotovo ugasena, nudi pogledu svoje predivne konje posetiocima. Vredi li dojezditi do legende i nazad, svako treba da proceni za sebe, meni je vredelo. Medju nasim zamkovima, Fantast je zaista ruza.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 02, 2010, 04:02:36 posle podne »
Ne, nisam bio ovde ... i to nije u redu, uopšte nije u redu, ali si me ubedio da tamo moram otići.

Inače, malo ljudi zna za postojanje stranice: DVORCI I LETNJIKOVCI VOJVODINE
Fascinantno, zar ne?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 02, 2010, 04:28:46 posle podne »
Pozdrav,

mozemo i zajedno, ja uvek mogu ponovo da se protegnem do tamo...a stvarno ima sta i da se vidi.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 02, 2010, 04:41:02 posle podne »
Mozemo na motoru, ako ti je potreban disbalans od 0,1 tone koji vuce kontra od krivine. :)

Kolima bi vec stigli, nekako ... što i jeste dobra polazna tačka za dogovor. :)

Svakako, da ... naravno ...
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 02, 2010, 04:49:25 posle podne »
Ako vam debalans bude prevelik, evo prijavljujem i ja svojih 0,12 t, u svojstvu treceg sapAtnika, cisto da ispravimo motor ako bude vukao kontra od krivine.  ;)  

Pa makar to izgledalo i ovako...



Pozz

« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2010, 04:55:38 posle podne od strane beske »

Van mreže ZlatkoZ750

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 02, 2010, 09:53:36 posle podne »
Bas sam na danasnji dan pre godinu dana motorom posetio  "Bogdanov Salas",tako drustvo ako krenete ponovo na ovu stranu rado cu vam se pridruziti,a da Lancija slike su ti fantasticne kao i lepo napisana legenda o o ovm predivnom dvorcu u srcu Vojvodine.
Canon 450D
canon efs18-55mm is
canon ef 70-300mm is usm
sigma 10-20mm ex dc
canon ef 50mm f/1.4 usm

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 03, 2010, 09:07:13 pre podne »
Pozdrav,

hvala Zlatko, ali samo da znas, ovu dvojicu kada bismo nekako strpali na motore, to bi bilo atraktivnije od nasih deda-mrazova na motorima :)

Moracemo sa njima ipak kolima nekako, samo....to sa kolima ume da bude u stilu...jao, stani, kakav kadar, daja malo na rikverc, ma pusti ovog sto trubi...jos malo, nemoj ovde pada mi sunce nezgodno...pa jel'mozes da stanes na onaj brzuljak tamo, mislim da je tamo svetlo dobro........ ;D

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: [Objektivom po Srbiji] Dvorac Fantast, do jedne legende i nazad
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 03, 2010, 11:57:53 pre podne »
Moracemo sa njima ipak kolima nekako, samo....to sa kolima ume da bude u stilu...jao, stani, kakav kadar, daja malo na rikverc, ma pusti ovog sto trubi...jos malo, nemoj ovde pada mi sunce nezgodno...pa jel'mozes da stanes na onaj brzuljak tamo, mislim da je tamo svetlo dobro........ ;D

Jao sto mi je ovo nesto poznato :) :) :).