Autor Tema: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto  (Pročitano 4338 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« poslato: Januar 15, 2013, 12:22:10 posle podne »
Daklem, ovo je neka vrsta... kako bih ga nazvao.... optickog krop neutralizatora TM :) , namenjenog... ako sam dobro razumeo, mirrorless aparatima i kacenju (d)SLR staklica.
Sve je to lepo, a narocito rezultati koji se postizu... u sta necu preterano ulaziti, ali mi je paznju privuklo pojasnjavanje. Elem, kada na Sony nex navrnemo Canon EF 85mm f/1.2L II on postaje 59mm f/0.9 

Divno, ... na aparat od $500, kacimo adapter od $600 kako bi na njega prisrafili staklo od $2.200
Impresivno zar ne?
Kolektivni orgazam dostize vrhunac osmisljavanjem kombinacije u kojoj bi u igru velikih usao i Helios od celih 300 dinara. Dobitak ima neslucene domete?

Oni umereniji su odmah izracunali kako ce recimo, plastik fantastik tj. Canon EF 50mm f/1.8 postati 35mm f1.2

Zanimljivoj matematici nema kraja... a ja se iskreno jako zabavljam citanjem postova po vascelom netu koji ovu pojavu posmatraju kao silazak Isusa na zemlju.

PS
Zanimljivo... i plata se sa neto na bruto pretvara kad je pomnozimo za 0.71 :) ... a ziv nisam dok ne vidim ko ce to da kupi, i zasto. Ovde narocito, u zemlji Srbiji.

SORS
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #1 poslato: Januar 15, 2013, 12:32:04 posle podne »
Da, samo Ti fali još jedno množenje za konačnu jednačinu! :D

Tako dobijenu čorbu, pomnoženu sa faktorom 0.71x, sad treba OPET pomnožiti, ali ovaj put sa faktorom 1.5x, koliki je FOV na NEX-u, kako bi dobio ekvivalentne parametre. To bi u krajnjem efektu trebalo da ima karakteristike FF objektiva na NEX-u, ekvivalentne onima kao kada se taj objektiv nakači na pravi FF.

Koja gimnastika jbt i to (sudeći po reklami) "BEZ" gubitaka u kvalitetu. Konverter čak i popravlja kvalitet. Uklanja aberacije! :D

Kako? Pa to pitajte njih. Verovatno raspolaže nekim AI (artificial inteligence) modulom koji ume da prepozna svako nakačeno staklo i da se automatski optički prilagodi, tako što svoje nano čestice presaldumi na drugačiji naćin, je l'... Ko iz transformersa ili tako nešto... :screaming:

Pozdrav

P.S. Nešto mi se čini da su imali žarku želju da kompaniju nazovu "Metaphysics", nego im bilo malo detinjasto. :D
« Poslednja izmena: Januar 15, 2013, 12:37:27 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #2 poslato: Januar 15, 2013, 12:58:40 posle podne »
Jedva čekam da ga Ljuba ustupi nekom od vas dvojice na test ;) ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #3 poslato: Januar 15, 2013, 05:26:05 posle podne »
Ne znam, meni to deluje sasvim logicno.

-  na prvoj slici je klasican slucaj FF stakla na APS-C senzoru. Dobar deo slike sa objektiva pada oko senzora i biva neiskoriscen
-  na drugoj slici je umetnuto socivo, koji sabija ove zrake svetla da padaju iskljucivo na senzor, cime dobijamo veci intenzitet svetlosti (50/1.8 postaje 50/1.4)
-  na trecoj slici je socivo kreativno namesteno tako da hvata i obodno svetlo, koji bi inace zarvsilo na bocnim staranicama objektiva (time ova 50/1.4 postaje 35/1.4)

Evo, ja sam dao ideju, aj sad neko da realizuje :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2013, 10:06:45 posle podne »
Bzzz, bzzzzz, bzz... cronnin, ne pratiš fabulu.

Nije poenta u tome da li ovo neko može da skarabudži. Ovo bre kao izum postoji poslednjih 30-40 godina (otprilike, nemam pojma koliko tačno postoji, ali znam da seže vrlo daleko). Poenta je u tome što oni reklamiraju da ovo ne samo da neće kvariti optičke performanse objektiva, nego će ih i poboljšati! E - to je druže - metafizika! Alhemija!

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #5 poslato: Januar 15, 2013, 10:19:28 posle podne »
Uopste ne zelim da ulazim u diskusiju, koliko je ovo tehnicki dobro izvedeno ... i uopste ne sumnjam da to funkcionise.

Ja samo ne mogu da pojmim kakav je to sistem koji ukljucuje kupovinu ovog detalja? Kakav je to profil kupca? Mrzi ga da nosi dslr, ali ga ne mrzi da taslaci neki adapter od 600 dolara. Ako ima skuplja stakla, onda debelo nije u vinklu sto vec nema ozbiljniji aparat. Ako ima jeftinija stakla, onda opet nije u vinklu... za te pare moze da kupi opasno staklo.
Ma koju kombinaciju da potegnem, nije mi nista u vinklu.

Da je adapter 50-100 dolara, pa da popricamo. Kinezi? Pa jeste, napravice oni ovaj adapter, ali taj nece "poboljsavati izlazni rezultat". Ovo me jako podseca na biznis plan koji predvidja otvaranje servisa radijatora na Kubi.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #6 poslato: Januar 16, 2013, 12:52:44 pre podne »
Bzzz, bzzzzz, bzz... cronnin, ne pratiš fabulu.
Pozdrav

Ma znam, ja se malo zezam.

Realno, deluje mi da bi bio koristan adapter koji bi EF staklima dodavao jednu blendu kada na APS-C telu.
Mislim da se gubitak kvaliteta na videu ne bi primetio.

Kad bolje razmislim, mogli bi da naprave i adapter koji bi sabijao celokupno svetlo u Full HD movie-crop mode area koji bi dodavao nekoliko blendi.

A sve to za realnih 100-150 EUR.
« Poslednja izmena: Januar 16, 2013, 12:55:11 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #8 poslato: Februar 02, 2013, 10:17:02 posle podne »
Sony NEX-6 + Canon EF 35mm F1.4 L ? ? ?

Ziv nisam dok ne upoznam nekog sa takvom kombinacijom. Naprosto, onaj koji ima 35mm F1.4 L nema Nex6 , kao sto onaj koji ima taj aparat... kupio ga je upravo zato da ne vuce sa sobom krme kakvo je 35mm F1.4 L.
Taj adapter spaja nespojivo... i to je jedini problem.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Zanimljiva matematika - Speed Booster - sa bruto na neto
« Odgovor #9 poslato: Februar 02, 2013, 10:56:13 posle podne »
Speed booster? :o Stvarno što će sve izmisliti. ::)