Autor Tema: Unsharp mask  (Pročitano 3516 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Unsharp mask
« poslato: Septembar 14, 2011, 03:28:18 posle podne »
Unsharp mask koristim za izostravanje..zanima me kad je najbolje izostriti sliku!? znaci,ja je prvo obradim,napravim neke korekcije i onda izostrim a tek smanjim na kraju.dali je bolje na taj nacin ili smanjiti na zeljenu velicinu pa onda izostriti!?
i jos nesto..u kom slucaju mi se slika "unistava" !? npr. ako je obradim pa sejvam.pa tu sejvanu opet obradim pa sejvam...da li gubi na kvaliteti isto kao da sve korekcije napravim jednom i jednom sejvam nego iz vise puta?!
mozda nema nikakve razlike,zato vas pitam.tnx za odgovor!  :P

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Unsharp mask
« Odgovor #1 poslato: Septembar 14, 2011, 03:50:50 posle podne »
Pozdrav,

kod obrade postoji prilicno precizan postupak i redosled radnji. Da ne davim bespotrebno, izostravanje dolazi svakako tek na kraju, a pritom koristis alat kojim izostravas za punu velicinu slike. Ja licno ne koristim Unsharp mask vec Nik dodatak za ostrenje za pejzaze i slicno, kao i Focal blade za portrete. Nebitno zasto ja to koristim, u svakom slucaju ne zato sto unsharp mask ne valja, vec zato sto imam vecu kontrolu, posebno kada izostravam samo delove slike. Uglavnom, kako god da izostris sliku u punoj velicini, tako je i sacuvaj, a zatim njenu kopiju smanji koristeci se pukim zadavanjem dimenzija ili grupnim smanjivanjem (image processor), ali pritom podesi da setovanja za smanjivanje prioritetno podrzavaju mod bicubic (best for reduction). Na taj nacin cuvas kontrastne odnose po ivicama/konturama najblize onome sto je "zapamtila" velika slika. Na taj ces nacin dobiti kopiju umanjenu, koju mozes uploadovati na net ili ubaciti u neki dokument stamparskih dimenzija (druge svrhe umanjivanja ne vidim). Dakle, izostravanje na kraju obrade, a zatim kod smanjenja koriscenje opcije bicubic (best for reduction). Tu opciju mozes i podesiti kao default za svako smanjivanje/resize.

Mene je tako naucio uglavnom Storm i praksa je pokazala da je to u najvecem broju slucajeva najbolji put ka dobrom rezultatu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Unsharp mask
« Odgovor #2 poslato: Septembar 15, 2011, 11:25:15 pre podne »
Nisam imao pojma za ovaj mod pri sejvanju..proverio sam malo i cak mi je fotka ostrija sa tim modom bez unsharp maska nego pre dok sam je izostravao.taj mod mi je bio na smooth..uglavnom,otkrio si mi nesto sto cu definitivno koristiti..tnx! ;D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Unsharp mask
« Odgovor #3 poslato: Septembar 15, 2011, 12:58:05 posle podne »
Pozdrav,

zahvali i Stormu, onako, usput...;)