Autor Tema: Radomir Velimirović Raja  (Pročitano 3421 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Radomir Velimirović Raja
« poslato: Mart 11, 2011, 12:51:23 posle podne »
Radomir Velimirović Raja rođen je 1949. godine u Beogradu, i tokom tridesetpetogodišnjeg profesionalnog delanja, servisirao je i popravio ‘’...više od milion fotoaparata...’’, često ih ‘’...vraćajući iz mrtvih...’’.
Po povratku iz Nemačke gde je usavršio optičarski zanat, Rajina zemunska radnja postaje sastajalište fotografa, ne samo zbog njegove izuzetne stručnosti, već i posebne lične harizme koju je posedovao. Njegove radionice postale su kultno mesto fotografskih okupljanja.
Sa istim žarom Radomir Velimirović Raja se posvetio i konstrukciji specifičnih, panoramskih kamera. Posebnost njegovih rešenja se sastojala u tome što je, praktično svaki primerak bio prilagođen potrebama naručilaca.
Panoramica je 1984. godine predstavljena u Kelnu, na Fotokini najvećem svetskom sajmu fotografije i fotografske tehnike, i promovisana u vodećem američkom fotografskom časopisu Popular Photography, stručnim časopisima i najtiražnijim periodikama Jugoslavije, uvršećena u fotografski leksikon Von Daguerre bis heute.
Po završetku konstrukcije svojih triju Panoramika, koje su, u saradnji sa našim dizajnerom i fotografom na ‘’privremenom boravku’’ u Italiji, Zoranom Ljubojevićem, dobile potpuno ‘’svetski’’ izgled, Raja se posvetio izradi 35- milimetarske panoramske kamere pod radnim nazivom Serbica. Nažalost, ona je ostala samo u fazi prototipa.


Sinoć je bilo veče posvećeno sećanju na Radomira Velimirovića Raju, pa ako nekog zanima preskenirao sam ovu mali knjižicu.
Knjiga sećanja povodom petogodišnjice smrti, a ukoliko se ispostavi da krsim neka autorska prava, obrisacemo link, nije problem.

Inače, upravo ova fotografija što sam je okačio pre neki dan jeste upravo detalj sa jednog od njegovih panoramskih aparata, a možete ga videti na strani 7 ove knjižice.
I što je zanimljivo, jedino sam to i uspeo da nekako zabeležim, naprosto ... nisam uspevao da uslikam taj aparat na neki meni zadovoljavajući način.


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Radomir Velimirović Raja
« Odgovor #1 poslato: Mart 11, 2011, 10:38:10 posle podne »
Veliki majstor i predivna prica...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II