Autor Tema: Pariz  (Pročitano 25514 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 21, 2015, 10:11:44 posle podne »
Ispravljano je u obradi, ali ja nikako da vidim sta nije u redu. Bez zezanja :) Svakako je mnogo bolje nego iz aparata, jer je bas mnogo krivi.

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 21, 2015, 10:19:24 posle podne »
Grubo receno, deluje mi "spljeskano" po horizontali, zbijeno, i sama kupola nekako neprirodno "nakrivljena" (gledajuci sam vrh, i podnozje iste). Kazem, grubo receno, nije to bas toliko da bode oci, ali kako bih ti lakse docarao na sta mislim :)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 21, 2015, 10:43:17 posle podne »
Nego, ti ja kao da nismo bili u istom Parizu... :D Bio sam 2009 godine, i ni malo mi se nije svidio grad. Dosta prljav, neuredan... Jedino sto mi se svidjelo a i vise nego odusevilo je toranj. I to je sve...
Malo si se istrcao i izrekao moj stav u Parizu pre mene. Zavisi sta trazis i sta te interesuje. Tebi mozda nije interesantna i impresivna recimo Notr Dam katedrala koja je zapoceta da se gradi u istom veku kad je stvorena moderna srpska drzava (12. vek), a zavrsena pre kosovskog boja. Ali zato "Srbin na svom dvoru viljuskom, pa boc...". Ne stidim se ja sprske kulture i istorije, daleko od toga... Vrlo sam ponosan. Samo, reci da je u Parizu samo interesantan taj toranj, mozda govori vise o tebi nego o Parizu? Kako izgleda ta katedrala, ako je nisi primetio od te prljavstine, pokazacu malo kasnije na fotkama. Mozda tebi nije impresivan vremenski period kad je izgradjeno, a da nas simbol stoji na karadjordjevom brdu u 21. veku, ni blizu zavrsen. To je samo jedna od bukvalno hiljade stvari koje tamo imaju da se vide.
Daleko od toga da velicam te bivse velike imperije, nacin na koji su postali mocne, da mislim da su Francuzi jedan promil bolji od nas... Ali, ja bih se dvaput ujeo za jezik pre nego sto bih rekao javno da tamo nema niceg interesantno. Ako nista drugo, sa istorijskog, arhitektonskog i umetnickog aspekta, Pariz je ucrtan na mapi sveta crvenom bojom, opravdano, kao lokacija koja se mora posetiti bar jednom u zivotu. Ako covek ima iole neka interesovanja u vezi svega pobrojanog.
Postoji i mogucnost, posto je to grad od preko 10 miliona stanovnika, da se uopste nisi trudio da obidjes neke lokacije. To je toliko veliko, da pesacenjem ne moze da se obidje. Ja nisam uspeo sve, za 8 punih dana intenzivnog obilaska. Ako ciljano ne ides u neke krajeve, mozes vrlo lako da promasis dosta toga i da satima lutas u delovima Pariza koji stvarno jesu takvi. Nama su u nekim delovima javno nudili drogu na ulici. Prepuno olosa i sumnjivih lica u odredjenim "geto" delovima. Ogromni kontrasti u svemu, kao u vecini megalopolisa koje sam video. To u Beogradu, na srecu, jos nismo doziveli. Da li mozes uopste da se setis u kojim krajevima si se setao?


Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 21, 2015, 10:44:38 posle podne »
Hvala Buga, ocigledno da postoji problem, ne treba mi uveravanja i u potpunosi uvazavam kritiku :)

Mozda uzmem i pokusam da ispravim to, a definitivno cu obratiti paznju kad sledeci put budem obradjivao. Nimalo lak zadatak...

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 21, 2015, 11:00:09 posle podne »
Hvala Buga, ocigledno da postoji problem, ne treba mi uveravanja i u potpunosi uvazavam kritiku :)

Mozda uzmem i pokusam da ispravim to, a definitivno cu obratiti paznju kad sledeci put budem obradjivao. Nimalo lak zadatak...
Nisam ono pisao kao uveravanje, verujem da verujes, nego zato jer rece da nikako da vidis sta nije u redu, pa rekoh da probam da objasnim kako ja to vidim - sto opet ne znaci da sam u pravu... a moguce i da objasnjenje nije bas uspelo ;D

A razumem te u potpunosti, ja kad slikam kompaktom koji ima wide-end od 24mm (ekv.) ima problema (i ja pokusavam, kad je moguce i prikladno, da popravim perspektivu), a mogu samo da zamislim kakvi su problemi na 17mm :P
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 21, 2015, 11:07:48 posle podne »
Hvala Buga :)

Jako je veliki problem ako si blizu zgrade, a hoces celu da je zahvatis. Pomeri milimetar gore, dole, levo, desno i sve se pokrivi. Svejedno, ne sme da bude to izgovor, jer gledaoca to ni ne treba da zanima.

Znas kako, uzecu nadrasticniji primer i pokusati da popravim, pa cu okaciti ovde. Znacice mi ako mi date kritike da li je bolje ili nije.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 22, 2015, 01:38:56 pre podne »
Nadam se da kula izgleda bolje :)


Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 22, 2015, 01:44:13 pre podne »
E sad, cisto da se stekne dojam kakve su to distorzije, ovo je snap direktno konvertovan u jpg iz capture one-a.


Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 22, 2015, 02:26:43 pre podne »
@smarko, ma nisi me razumio, kad sam rekao da kao da nismo bili u istom gradu. Htio sam reci da si ga prikazao puno ljepsim, nego sto sam ga ja upamtio, kad sam bio u prolazu tuda. Nisam htio da te uvrijedim, samo nisam ocigledno do kraja napisao sta sam htio reci, pa si me pogresno shvatio! :)
Ja sam tad prolazio tuda, pa cak i prespavao jednu noc u nekom hotelu, ali je to sve bilo na brzinu, a ono sto sam zapamtio je da je grad (a pogotovo metro) dosta prljav, cim se zadje u sporedne ulice. Pa mi je zato ostao nekako u ruznom sjecanju. Daleko od toga da je ruzan grad i da nema sta da se vidi, ali se meni tada nije svidio.

A ti si sad pokazao da ima dosta lijepog da se vidi. E to je ono sto sam htio reci! ;)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 22, 2015, 02:51:34 pre podne »
Nisam razumeo, sorry :)

Pazi, nisu ni meni ovo omiljene lokacije. Ja volim mir, prirodu, manja mesta... Ovo je mravinjak, ljudi izviru gde stignu (a nije bas bila ni sezona). U metrou guzva, na ulicama guzva, u saobracaju guzva, u restoranima guzva... i to sve u vreme radnog vremena. Ljudi se generalno ponasaju kao indijanci, prolaze kroz crveno, pesaci pretrcavaju, nisu voljni ni da zastanu ako ih pitas nesto na ulici (cast izuzecima).
Mnogo bede sam video, prosjaka koliko hoces, vec spomenute grupice na svakom cosku predgradja koje uopste ne deluju naivno... Pazi sad ovo. Dosta zena se uopste ne depilira, dlake na sve strane :D Jedino lepo zensko sto sam video to je bilo od arapskog sveta ili crnkinje/meleskinje.

S druge strane, stize se u bilo koji deo Pariza za max 30 minuta, moron friendly putokazi, znakovi. Na svakoj stanici detaljan prikaz mape metro i bus saobracaja, ofarbane stope sa brojem metroa koje te vode do stanice, bicikli koji mogu da se iznajme za male pare na jednom delu grada i da ih ostavis na sasvim drugom. Isto i sa elektricnim automobilima. Uzmes automobil, odvezes se i ostavis ga na drugom delu grada kad zavrsis :)
Kao sto rekoh, neki suludi kontrast i mesavina svega i svacega, haosa i organizacije, lepote i prljavstine, bogatstva i ekstremne sirotinje itd itd :)
Da, restorani su izuzetno skupi, kao i nekretnine za iznajmljivanje, a narocito kupovinu. Mali espreso recimo kosta u proseku 3e, krece se od 2,5 do 6e i vise, obican sok je minimum 5e itd... Cene u prodavnicama su OK, nesto malo vise nego u BG-u.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 22, 2015, 03:53:30 pre podne »
I dalje Monmartr...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 22, 2015, 07:12:25 pre podne »
smarko pohvale i od mene, posebno mi se dopada mlada dama koja se odmara na klupi u parisko predvečerje...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:12:39 pre podne »
Skup je grad, to si u pravu.

Jedna scena mi je ostala u sjecanju, a to je wc u nekom kaficu. Otvoris vrata od muskog wc-a, a unutra nije cetvrtast prostor, nego trouglast, i suzava se prema solji. Tako da ja nisam mogao prici solji normalno (imam posiroka ramena) nego "na kant"... :D :D :D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:23:52 pre podne »
Hvala oldi :)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3841
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 22, 2015, 10:50:01 pre podne »
Lijepo @Smarko, vidim da maximalno koristis stativ, tako i treba, nije lako nosati tu tesku fotoopremu i jos sve to obilaziti.Fino si nam prikazao Pariz, dobre boje, samo naprijed! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 22, 2015, 11:39:09 pre podne »
Hvala Tviti :)

Okacicu ovu za tebe, nesto u tvom stilu, iako nisam imao nameru isprva. Inace uhvacena na aveniji Šanzalize, jedna odpoznatijih ulica (mene nije impresionirala toliko).


Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 23, 2015, 02:21:41 pre podne »
Vracamo se na Monmartr :)


Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 23, 2015, 02:42:15 posle podne »
Prelepe!!
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 23, 2015, 04:02:46 posle podne »
smarko poslednje tri, možda baš zato što nisu svepoznati Pariz, jako lepe. I ona u Tviti maniru, i ove dve kolor sa Monmartra

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pariz
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 23, 2015, 04:22:41 posle podne »
Hvala, Bole, oldtimer. Za poslednju sam se ubio u obradi, radio sam je nekoliko sati. Samo jer sam bio umoran i nisam imao strpljenja da sacekam trenutak dok nema ljudi na stepenistu. Nisam imao rezervnu fotku kako bih blendovao dve fotke, tako da sam morao da rekonstruisem delove fotke koji ne postoje. Nauk, uraditi u aparatu sve sto je moguce pre nego sto se dodje do PS-a. Svidela mi se fotka, tako da nisam hteo da dozvolimd a propadne :)